Як побудувати курник на дачі своїми руками?

У цій статті ми розглянемо, як побудувати курник на дачі своїми руками. Така будова вам просто необхідно, якщо ви вирішили займатися розведенням курей. І першим ділом потрібно зробити будиночок, в якому вони будуть утримуватися. Причому курник повинен бути надійним і довговічним. Умови в ньому будуть створені максимально ідеальні. Якщо ви плануєте утримувати курей і в зимовий час, то доведеться виконати багато робіт – утеплити будівлю, зробити якісну вентиляцію.

Яким має бути курник

Птах потребує комфортних умовах, як і людина. Тому перш ніж починати будівництво, потрібно врахувати деякі фактори. Тільки в такому випадку ви зможете побудувати затишний і теплий курник на дачі своїми руками. Отже, вимоги, які пред’являються до нього:

 • Температурний режим. У зимовий час року температура не повинна опускатися нижче 12 градусів. Не допускається наявність протягів, адже вони можуть нашкодити птиці. А влітку температура не повинна підніматися вище 25 градусів – кури не будуть нестися.
 • Дефіцит вологи в приміщенні. Щоб виключити появу хвороб, не можна допускати підвищення рівня вологості. Якісна вентиляція вирішить цю проблему. Допускається використання як примусовою, так і природної вентиляції.
 • Несучість курей залежить від одного важливого параметра – освітлення. Всередині потрібно встановлювати лампи, які розсіюють виключно теплий жовтий світло. Можна встановлювати таймери і реле, які дозволять в автоматичному режимі включати і вимикати освітлення. Але коли проводите електрику, потрібно враховувати одну особливість. Всі дроти потрібно монтувати так, щоб вони були недоступні для курей. Але обов’язково потрібно, щоб у разі поломки ви змогли отримати доступ до проводки.
 • Безпека і спокій – це важливі критерії. Навколо курятника повинна бути тиша, тому потрібно встановлювати подалі від житлового будинку. І захищайте будівлі від проникнення різних гризунів, лисиць і т. д.
 • Місце для курника

  Курник повинен знаходитися на віддалі від житлових будинків. Запах від курей виходить, прямо скажемо, не дуже приємний. Варто також врахувати і те, що є породи курей, яким не подобається, коли на їх територію часто проникають чужинці. З-за цього вони будуть погано нестися. Саме підходяще місце для установки курника на дачі – це віддалений куточок на території. Якщо ви вирішили прилаштувати курник до вже побудованого сараю, то потрібно врахувати, які ще тварини будуть курям сусідами.

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  При пошуку місця потрібно заздалегідь подумати про те, де буде місце для вигулу. Дуже часто птицю вигулюють на всій території двору. Це не дуже красиво, та й «подаруночки» на порозі, наприклад, мало кого порадує. Рекомендується обмежувати місце для вигулу. Для однієї курки потрібно виділити близько 2 кв. м. площі. Отже, для 20 курей потрібен вигул 4х10 м. Зверніть увагу на те, що це тільки для вигулу.

  Читайте також:  Засіб від мух в приміщенні — огляд популярних хімічних і народних препаратів

  Які вимоги до місця установки?

  Місце, в якому планується встановити курник, повинно бути частково затенени. Але сонячні промені однаково повинні проникати на територію. Тінь дозволить захистити птицю від високої температури в літній час. Також необхідно дотримуватися одна умова – будівництво курника потрібно здійснювати на височини. При таненні снігу та під час дощів не відбудеться затоплення території.

  У тому випадку, якщо немає височин, необхідно викопати дренажну канаву – у неї і буде відводитися надлишкова волога. Коштувати помітити, що ви можете самостійно зробити височина у дворі. Для цього потрібно лише зробити насип із землі, гравію або щебеню. І трохи поговоримо про вікнах. Вони повинні знаходитися виключно на південній стороні – в цьому випадку сонячні промені зможуть краще і довше потрапляти в будову. З цієї ж сторони потрібно поставити дверцята, лаз і облаштувати вольєр для вигулу. Адже саме південна частина має захист від холодного вітру.

  Якого розміру має бути пташник

  Коли визначте місце для будівництва, потрібно вирішити ще одне важливе питання – розміри курника на дачі. Фото декількох конструкцій наведено в нашому матеріалі.

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  При виборі габаритів будівлі необхідно відштовхуватися від числа курей:

 • Для птиці м’ясної породи потрібно, щоб площа для трьох голів становила не менше 1 кв. м.
 • Яєчним порід цій же площі вистачить для 4 курей.
 • А курчатам необхідно ще менше – на одному квадратному метрі можна утримувати 15 голів.
 • До речі, про курчатах, вимоги до їх змісту дещо інші. Їх потрібно відокремлювати від дорослих особин. Тільки в цьому випадку у них буде вільний доступ до води і корму. Але не потрібно робити занадто великий вигул для пташенят.

  Приклади курників

  Припустимо, ви плануєте розводити не більше 10 голів птиці. У цьому випадку пташник рекомендується робити розміром 2х5 м. Висота має бути такою, щоб ви змогли безперешкодно зайти до нього. Якщо зробити занадто низька стеля, то чистити й прибирати курник буде проблематично. Оптимальне значення висоти 2,2 метра.

  Якщо врахувати це, то набагато практичніше буде зробити двосхилий дах, коник якої піднімаєте до висоти 2,2 м. А стіни повинні мати висоту не більше 1,5 м. Саме така конструкція пташника буде зручна і для курей, і для вас (при обслуговуванні).

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  Односхилий дах виготовляється набагато простіше. Її теж можна зробити в курнику. У нижній темній частині необхідно встановлювати гнізда. У статті наведено фото простих курників. На дачі своїми руками такі конструкції можна виготовити буквально за кілька днів.

  Основні етапи зведення курника

  Знаючи всі вимоги до будівництва і маючи необхідні розрахунки, можна приступати до монтажних робіт. Для початку виділимо всі етапи роботи:

  Читайте також:  Як очистити замшеві кросівки за допомогою пари, нашатирного спирту або оцту
 • Проектування будови.
 • Спорудження фундаменту (основи).
 • Зведення перегородок (при необхідності) та стін.
 • Установка покрівлі.
 • Настил покрівлі.
 • Проведення «умеблювання».
 • Утеплювальні роботи.
 • Монтаж системи опалення (при необхідності).
 • А тепер давайте розглянемо всі ці етапи більш детально.

  Зведення фундаменту

  Не можна ставити всю конструкцію прямо на грунт. Рекомендується зробити хоча б простий фундамент. Можна використовувати:

 • Плитний.
 • Стрічковий.
 • Стовпчастий.
 • Етапи будівництва фундаменту:

 • Розмітка території. Для цього за допомогою шнурка і кілочків необхідно намітити периметр споруди.
 • Викопати невелику траншею – близько 35 див.
 • Засипати подушку з піску на дно і ретельно її утрамбувати.
 • Далі, встановлюється опалубка з дощок.
 • Заливається шар бетону. Рекомендується усередині опалубки встановлювати сітку з арматури.
 • Процедура будівництва фундаменту досить проста, але все одно потрібно затратити на нього чимало сил. Така підстава можна використовувати і для будівель з цегли або блоку.

  При бажанні можна виготовити стовпчастий фундамент. Причому у ролі стовпів можна використовувати металеві труби, бруси, блоки або цегла. Іншими словами, абсолютно будь-який матеріал.

  Зведення стін

  Наступний етап – це будівництво стін курника на дачі своїми руками. Фото конструкцій наведено в нашому матеріалі, можете обрати найбільш підходящу для вашого випадку. Якщо ви виготовили плитковий або стрічковий фундамент, то можна використовувати для будівництва будь-який матеріал – шлакоблок, цегла, піноблок, дерево. Але потрібно відзначити той факт, що у перших двох висока теплопровідність, тому стіни, виготовлені з нього, потребують додаткової обробки утеплительными матеріалами.

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  При зведенні стовпчастого фундаменту найкраще стіни робити з дерев’яного бруса. Але спочатку поверх стовпів фундаменту потрібно укласти каркас з дерева. І вже на ньому проводиться будівництво курника на дачі своїми руками. Фото найпоширеніших конструкцій наведено в нашому матеріалі.

  Також допускається використовувати для будівництва і дешевий полікарбонат. Цей матеріал досить практичний, він міцний і легко миється. Але для використання взимку навряд чи підійде курник, побудований з полікарбонату.

  Утеплення будівлі

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  Якщо ви плануєте утримувати курей і взимку, то без утеплення не обійтися. Використовувати можна будь-який матеріал: мінеральну вату, пеноплекс, пінопласт. Кріплення матеріалів не складе праці. Покрокове керівництво по виготовленню утеплювального шару:

 • Зробити на стінах з брусів 50х50 мм каркас.
 • Кріплення брусів потрібно здійснювати по вертикалі.
 • Крок укладання бруса повинен бути дорівнює ширині утеплювального матеріалу.
 • Кріплення брусів необхідно проводити за допомогою шурупів або дюбелів.
 • Встановити шар гідроізоляції – це дозволить уникнути підвищення рівня вологості.
 • При наявності щілин після монтажу утеплювача необхідно закласти їх монтажною піною.
 • Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  Зовні стіни краще всього утеплювати такими матеріалами, як пінопласт або пеноплекс. Для кріплення фахівці рекомендують використовувати призначені для цих цілей пластикові дюбелі з великою шапкою.

  Зведення даху

  У нашому прикладі ми розглянемо технологію виготовлення двосхилого даху. Вона трохи складніше, ніж односхила. Але конструкція у неї набагато красивіше і практичніше.

  Читайте також:  Чорнобривці – вирощування з насіння в домашніх умовах і на відкритому ґрунті — покрокові інструкції з фото

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  Зовні стіни краще всього утеплювати такими матеріалами, як пінопласт або пеноплекс. Для кріплення фахівці рекомендують використовувати призначені для цих цілей пластикові дюбелі з великою шапкою.

  Зведення даху

  У нашому прикладі ми розглянемо технологію виготовлення двосхилого даху. Вона трохи складніше, ніж односхила. Але конструкція у неї набагато красивіше і практичніше.

  Для монтажу потрібно виконати такі маніпуляції:

 • На верхній частині каркаса виробляється установка крокв.
 • Потім здійснюється настил шару гідроізоляційного матеріалу. В цьому випадку ви зможете гарантувати те, що теплоізолюючий матеріал не буде намокати. Якщо потрібно робити внахлест, приблизно на 20 см, а головне – необхідно проклеїти місця стиків.
 • Далі слід набити решетування поверх шару гідроізоляції. Крок залежить від того, який настил ви вибрали.
 • На останньому етапі виконується укладання покрівельного матеріалу.
 • Як утеплити стелю

  Якщо ви проживаєте в південних регіонах, то робити це необов’язково. Але якщо в Середній смузі або на півночі, то рекомендується утеплювати стелю. Для цього до крокв потрібно прикріпити балки перекриттів. Поверх балок необхідно закріпити фанеру за допомогою саморізів.

  Теплоізоляція встановлюється в просторі між балками перекриттів. Допускається використання простого пінопласту або мінеральної вати. Рекомендується додатково закріпити плівку для захисту від вологи. Підшивати стелю можна дерев’яною вагонкою, гіпсокартоном, фанерою.

  Виготовлення підлоги в курнику

  Це одне з важливих заходів при внутрішній обробці навіть самого простого курника на дачі. Своїми руками можна виготовити підлогу з будь-якого матеріалу. Якщо ви плануєте розводити бройлерів на м’ясо, то можна зробити не утеплений підлогу.

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  У разі використання стовпчастого фундаменту можна зробити подвійну конструкцію підлоги:

 • На опорній рамі проводиться кріплення опорних балок – лад майбутньої підлоги.
 • Внизу проводиться підшивка дошками.
 • Поверх дощок укладається утеплювальний матеріал.
 • Настилається чистову підлогу. Рекомендується для нього використовувати дошки.
 • Якщо ж ви робили мелкозаглубленний стрічковий фундамент, то допускається виготовлення глинобитних або земляних підлог. Для цього потрібно приготувати суміш з соломи та глини. Глинобитні підлоги потрібно укладати в декілька шарів, кожен обов’язково трамбується.

  Обігрів курника

  Всього є два методи обігріву курника – природний і штучний. У першому випадку не потрібні обігрівачі, досить використовувати спеціальну підстилку. Для цього приблизно в жовтні потрібно посипати підлогу гашеним вапном – приблизно 1 кг на 1 кв. м. Далі робиться підстилка із тирси, сіна, торфу або соломи.

  Як побудувати курник на дачі своїми руками?

  Товщина шару близько 7 див. Але можна організувати і примусове опалення, для цього використовуються:

 • Електричні обігрівачі.
 • Газові обігрівачі.
 • Пічні системи (буржуйка).
 • Інфрачервоні обігрівачі.
 • Водяні системи.
 • Булерьян.
 • Вибір варіанту опалювальної системи залежить тільки від ваших можливостей, в тому числі і фінансових. Тепер ви знаєте, як побудувати найпростіший курник на дачі. Нічого складного в цьому немає, але доведеться витратитися на матеріали.

  DvaGusya