Як побудувати курник своїми руками?

Щоб успішно займатися розведенням курей, для них необхідно забезпечити правильні умови. У цій справі немає дрібниць. Вкрай важливо правильно підібрати місце для споруди курника. Усередині необхідно підтримувати необхідний рівень освітлення і температури. Правильний курник є запорукою гарної несучості навіть в зимовий період.

Зробити його можна самостійно. При цьому не потрібно великих матеріальних вкладень. Потрібно тільки достатня кількість вільного часу. Як правильно побудувати курник своїми руками, буде розглянуто в статті.

Основні вимоги до курника

Щоб зробити курник своїми руками (фото варіантів подано далі), необхідно розглянути основні вимоги до такої будівлі. Від правильності його проектування залежить, чи будуть кури нести яйця, чи не будуть вони хворіти і т. д.

Як побудувати курник своїми руками?

На дачі або присадибній ділянці можна облаштувати літній або зимовий курник. Все залежить від потреб господарів міні-ферми. Хороший курник повинен бути досить просторим. В іншому випадку його мешканці будуть часто хворіти. Про високі показники відкладання яєць в цьому випадку не може бути й мови.

Важливо приділити увагу розташуванню курника на ділянці, передбачити наявність огорожі. Всередині такого будиночка для птиці слід створити необхідні умови. Особливо це важливо в зимовий період. Всередині посадочні місця повинні бути розташовані правильно. Потрібно забезпечити правильну вентиляцію, освітлення і обігріву в холодну пору року.

Огородження і вибір місця на ділянці

Щоб побудувати курник своїми руками на 10, 20 або більше птахів, потрібно підійти до процесу планування ретельно. Почати потрібно з вибору підходящого місця. Краще, щоб ця споруда перебувала подалі від будинку. В іншому випадку мешканці будуть чути шум, відчувати специфічний запах. Це буде викликати певний дискомфорт.

Як побудувати курник своїми руками?

Вибравши віддалений ділянку, потрібно передбачити відповідний захист для мешканців будівлі від поривчастого вітру і пекучих сонячних променів. Вітається, якщо поруч з курником будуть виростати дерева або високі чагарники.

Курям потрібно забезпечити простір для вигулу. Цю територію потрібно обгородити парканом. Він не дозволить курям розбрідатися по ділянці. Слід врахувати, що навіть з підрізаними крилами цей птах може злетіти на висоту до 2 м. Також паркан повинен захистити жителів споруди від різних хижаків. Такими є щури, їжаки, лисиці, а також домашні коти і собаки.

Площа та орієнтація курника в просторі

Щоб гармонійно вписати будівлю на ділянці, необхідно розрахувати її габарити. Цей параметр визначається кількістю птахів, які будуть тут жити. Для кожної курки потрібно не менше 0,5 м2 площі приміщення. Якщо ж планується будувати утеплений об’єкт, до його складу також повинен входити тамбур.

Як побудувати курник своїми руками?

Так, наприклад, якщо планується створити річний курник своїми руками на 20 курей, його загальна площа повинна складати не менше 10 м2. Для 10 курей досить будиночка на 5 м2. Однак збільшувати простір всередині споруди не забороняється. Зимовий курник на 20 курей має бути ще більше. Його площа не може становити менше 11 м2. Для 10 курей зимовий варіант споруди повинен мати габарити від 6 м2.

Читайте також:  Обробка деревини від грибка і цвілі — професійна дезінфекція

Зазвичай курник має прямокутну форму. Найчастіше він розташовується на ділянці в довжину з сходу на захід. Бажано, щоб вікна виходили на південь, а двері – на схід. Це дозволить забезпечити потрапляння достатньої кількості сонячних променів всередину будиночка. Якщо стоїть спекотна, посушлива погода, потрібно закривати вікна фіранками. Якщо світла буде недостатньо, кури погано несуться.

Мікроклімат

Побудувати курник своїми руками (фото конструкцій див. в огляді) нескладно. Однак слід забезпечити нормальні умови для проживання його мешканців. З цим завданням впоратися складніше. Оптимальна температура для розведення курей знаходиться в діапазоні 15-28 ºС. Якщо стає жаркішим або холоднішим, кури перестають активно нестися.

Як побудувати курник своїми руками?

Влітку при підвищенні температури потрібно створити добру вентиляцію і затінення курника. Взимку ж потрібно застосовувати додатковий обігрів. Щоб витрати на енергоресурси були мінімальними, курник потрібно утеплити. Його стіни не повинні бути тонше 20 див. Також шаром теплоізоляції покривають підлогу, стелю, дах. Щілини потрібно ретельно закрити. При цьому не можна забувати про якісної вентиляції. Для цього створюються вентиляційні канали, облаштовується кватирка.

Обігрів курників забороняється створювати за допомогою печей і буржуйок. З-за них часто виникають пожежі. Кращим варіантом створення правильних умов мікроклімату взимку є застосування інфрачервоних обігрівачів. Ними можуть бути лампи УФО або спеціальна плівка. Другий варіант кращий. Інфрачервона плівка вимагає менше енергії, забезпечує рівномірний нагрів приміщення.

Внутрішній простір

Створюючи літній або зимовий курник своїми руками на 20 курей чи менше число птахів, необхідно продумати правильне планування простору всередині. Тут обов’язково повинні бути сідала, поїлки та годівниці. Для курей, які несуть яйця, потрібні гнізда. Несучки і кури з виводком повинні міститися в спеціалізованому, захищеному від суєти місці.

Як побудувати курник своїми руками?

Необхідно виконати всі правила планування внутрішнього простору курника. Всі сідала повинні перебувати на стороні навпроти входу. Їх розміри повинні відповідати розмірам курей певної породи, а також їх кількості.

Гнізда встановлюють у затемненому, захищеному від вітру та інших несприятливих впливів місці. Їх розміри також визначаються особливостями породи птиці. Для кожної несучки повинно бути встановлено окреме гніздо. Захищеність цієї зони повинна бути максимальною. В іншому випадку кури не будуть нестися.

Інші елементи інтер’єру курника

Літній або зимовий курник на 20, 10 або інша кількість птахів повинен мати всередині поїлки та годівниці. Їх потрібно встановити так, щоб прохід не був захаращений або утруднений. Також годівниці і напувалки не повинні заважати проводити прибирання всередині будівлі.

Як побудувати курник своїми руками?

Для різного виду корму треба застосовувати певні ємності. Їх потрібно розташувати в різних зонах курника. При цьому підхід до них повинен бути відкритий з усіх боків. Для створення правильних годівниць потрібно кілька ємностей. Вони відрізняються матеріалом і областю застосування.

Читайте також:  Як вибрати надійну бензопилу для дачі?

Дерев’яні довгасті ємності потрібні для сухих кормів. Вони повинні бути досить довгими, щоб птах міг отримати вільний доступ до інформації з будь-якої сторони. Для вологих кормів потрібні пластикові ємності. Свіжу траву треба засипати в сітки з металевого дроту.

В курнику повинен бути облаштований додатковий лаз для виходу курей на вулицю. Взимку цей об’єкт буде потрібно додатково утеплювати.

Освітлення, вентиляція

Курник своїми руками на 10 курей або більше потрібно будувати у відповідності з усіма вимогами. Щоб птах несла яйця, їй необхідний світловий день близько 10 годин. Якщо цей показник збільшити ще на 2 години, продуктивність збільшиться ще на 30%. Однак більшої тривалості освітлення не потрібно. В іншому випадку кури ослабнуть, будуть хворіти.

Як побудувати курник своїми руками?

Річний курник не потребує додатковому освітленні. Для зимової будівлі застосовують додатково лампи. Підійдуть люмінесцентні прилади потужністю не більше 40, а також лампи розжарювання-до 60 Ст. Найкращим варіантом є енергозберігаючі освітлювачі. Вони максимально наближені своїм спектром до денного освітлення.

Вентиляція обов’язково створюється в будь-якому курнику. Це може бути система труб. Також в будівлі обов’язково роблять кватирку. Її утеплюють на зиму. В літній період вона стане джерелом світла в приміщенні. Це важливий елемент будівлі.

Інструменти і матеріали

Щоб створити курник своїми руками на 20 курей або інша кількість птиці, потрібно підготувати відповідний матеріал та всі необхідні інструменти. Потрібні будуть дошки і бруси. З них будуть створені дах, підлогу, стіни.

Цегла і цементний розчин потрібно підготувати для створення фундаменту. Крім цього будуть потрібні утеплювальні матеріали. Це можуть бути мінеральна вата, руберойд і т. д. Щоб створити вольєр для прогулянок птиці на ділянці, застосовується металева сітка. Осередки повинні бути дрібними.

Крім матеріалів потрібні відповідні інструменти. Потрібно підготувати пилку, молоток, шуруповерт, саморізи і цвяхи, лінійку і будівельний рівень. Також потрібна буде лопата, ємність для замішування цементного розчину. Після цього можна буде приступати до будівельних робіт.

Фундамент

Щоб побудувати зимовий курник своїми руками, буде потрібно обов’язково створювати фундамент. Для літньої будівлі з великими габаритами це також є обов’язковим. Для таких конструкцій фундамент повинен бути опорно-стовпчастого типу. Він складається з блоків. Такий спосіб відрізняється високою надійністю. При цьому вдасться створити додаткову вентиляцію.

Потрібно виконати розмітку у відповідності з розробленим планом будівлі. На цій ділянці знімається верхній шар грунту. Далі розмічають місця розташування виїмок. У цих місцях роблять поглиблення. Їх довжина і ширина становить 40 см. Глибина повинна бути 60 см. Між кожною опорою має бути відстань 1,5-2 м. Вони повинні стояти в ряд.

На дно потрібно висипати щебінь, а потім пісок. Ця подушка повинна бути 20 см у висоту. Поверхня утрамбовують. На дно заливають невелику кількість цементного розчину. На нього викладають 2 цеглини. Їх покривають шаром цементу. Потім укладають ще 2 цегли поперек першого шару. Висота тумб повинна становити 20-25 см. Вони повинні добре просохнути. Далі стовпчики обробляють бітумом.

Читайте також:  Механічний пилосос-щітка для дому — характеристики, опис, ціни

Стіни

Розглядаючи технологію, як побудувати курник своїми руками, слід вникнути в процес зведення стін. Спочатку з товстого бруса викладають підлогу. Їх кінці потрібно з’єднувати наполовину. Для лаг підлоги застосовується брус, викладена на ребро. Його поперечний переріз має становити 100х150 мм Між лагами роблять відстань 50 див. Отримані проміжки потрібно закласти обрізками бруса.

Стіни повинні бути заввишки мінімум 1,8 м. Для їх створення брус розміщують послідовно, поєднуючи кути за допомогою замків типу «паз-шип». За такою ж технологією з’єднують кути бруса у наступних рядах. В якості ущільнювача застосовується волокно на основі джуту і льону.

Для бруса природного рівня вологості застосовуються нагелі. Це обереже деформацію в процесі висихання матеріалу. Під ними роблять отвори на відстані 1 м. Глибина їх має становити 2,5 бруса. Такі отвори роблять в шаховому порядку. Нагелі забивають у деревину на 7 див.

Підлога

Створюючи курник своїми руками, потрібно побудувати підлогу. Під встановленими лагами протягують ізоляцію, яка захистить приміщення від вітру. Її кріплять за допомогою дощок розміром 25х100 мм. Далі потрібно застосовувати утеплювач. Краще всього використовувати мінеральну вату. Нею заповнюють простір між лагами.

Поперек лаг потрібно нашити дошки. Це роблять на відстані 10 см. Застосовують дошки з поперечним перетином 50х150 мм, Зверху укладають шар водостійкої фанери.

Дах

При зведенні курника своїми руками наступним етапом є облаштування покрівлі. Вона може бути одно – або двосхилим. Перший варіант підійде для початківців будівельників. Двосхилий покрівля складніше у зведенні, але вона краще захищає внутрішній простір від перепадів температури, дозволяючи зменшити витрати на енергоресурси у зимовий період.

Щоб створити двосхилу покрівлю, потрібно закріпити стельові балки. Далі на розташовані горизонтально лаги встановлюється кроквяна система. Вона повинна мати кут 35-50с. На кроквяну систему монтується решетування. Зверху потрібно укласти шар гідроізоляції. Далі монтується утеплювач.

Зверху покрівля покривається спеціальним матеріалом. Це може бути черепиця, шифер і т. д. потрібно обшити Стелю листами ДСП з двох сторін. Між лагами також закладають шар мінеральної вати.

Вентиляція

Вентиляція часто облаштовується при створенні вікон. У зимових різновидах будівель потрібно створювати систему каналів, через які буде відбуватися повітрообмін. Для цього підійдуть пластикові або оцинковані труби діаметром 140 мм. Вони повинні знаходитися в різних сторонах будівлі.

Кінець однієї труби повинен знаходитися на відстані 20 см від підлоги, а другий – на висоті 10 см від стелі. Вулична частина труби повинна бути високою. Витяжний канал повинен знаходитися подалі від сідало, гнізд. Після цього проводять облаштування внутрішнього простору.

Розглянувши, як створити курник своїми руками, можна побудувати його самостійно. При цьому для його мешканців будуть створені оптимальні умови.

DvaGusya