Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Якщо ремонт господар квартири вирішив виконувати самостійно, то йому обов’язково знадобляться знання про те, як правильно шпаклювати стіни. Таким чином рекомендується обробляти будь-яке покриття, перш ніж наносити на нього декоративну обробку. Для того щоб шпаклювати стіни, не обов’язково викликати майстра. З цим можна впоратися і самостійно. Як саме – розглянемо в нашій сьогоднішній статті.

Необхідні інструменти

Для того щоб виконати шпаклювання, знадобиться певний набір інструментів. До них відносяться:

 • Дриль великої потужності. Без неї при бажанні можна обійтися, проте саме дриль з насадкою-міксером допоможе швидко і якісно розмішати суху суміш, потрібну для шпаклівки.
 • Набір шпателів. Бажано мати повний набір шпателів, від самого вузького до широкого. Останній полегшить та прискорить роботу, а перший відмінно впорається у важкодоступних місцях.
 • Валик і пензлик. Грунтовка стін не буде зайвою, особливо враховуючи те, що вона скоротить фронт робіт в подальшому.
 • Правило і будівельний рівень. Правило полегшує роботу, коли мова йде про занадто товстих шарах.
 • Шліфувальна машинка або наждачний папір. Ці інструменти допомагають позбутися нерівностей на поверхні (якщо вони незначні).
 • Відро. Воно необхідне для того, щоб замішувати в ньому шпаклівку.
 • Ганчірки або губки. Вони знадобляться для того, щоб дотримуватися чистоти на робочому просторі.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Вибір шпаклівки

Як правильно шпаклювати стіни? Спершу потрібно відповідально підійти до придбання матеріалу. Існує безліч складів. Серед них наступні:

 • На основі гіпсу. Перевагою є те, що такі суміші можна наносити навіть власними руками, і вони створюють рівну поверхню. Недоліком є те, що матеріал нестійкий до вологи. Застосовується тільки для оздоблення всередині приміщень.
 • Цементні. Володіють властивістю великої усадки, але можуть використовуватися як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт.
 • Полімерні. Такі склади створюються на основі акрилу і латексу. Від інших сумішей відрізняються високою вартістю, однак і відсутністю недоліків. Суміш не має усадки, влагоустойчива і вважається найкращою для цього виду робіт. Полімерна – одна з найбільш сучасних сумішей на ринку.
 • Універсальні. Суміші подібного типу використовуються тільки в тому випадку, якщо поверхня спочатку не мала великої кількості дефектів.

Інші класифікації

У питанні, як правильно шпаклювати стіни, треба враховувати, який обсяг робіт буде проводитися:

 • Стартові або основні роботи. Як правило, вони проводяться після оштукатурювання. Ці суміші можуть наноситися навіть товстими шарами, а також володіють підвищеною міцністю.
 • Декоративна або фінішна обробка. Такі суміші можуть наноситися шаром не товще чотирьох міліметрів, складаються з дрібнодисперсних речовин. Вони призначені тільки для останнього шару, який повинен бути гладким.
Читайте також:  Як очистити золото в домашніх умовах за допомогою підручних засобів

У будь-якому випадку вибирати матеріал необхідно відштовхуючись від конкретного випадку. Краще не надавати перевагу універсальним сумішей, адже їх характеристики набагато слабкіше будь-яких інших.

Підготовка поверхні

Перед нанесенням шпаклівки на поверхню потрібно ретельно підготувати стіну. Як і у випадку з будь-яким іншим покриттям, якщо не провести попередній етап роботи, матеріал ляже погано, і незабаром його доведеться переробляти.

Отже, що потрібно робити? Необхідно ретельно вимити поверхню, а також видалити всі залишки матеріалу, які знаходяться в неналежному стані.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Наступним кроком потрібно промити поверхню з милом, щоб переконатися, що на ній не залишилося жирних плям. Якщо після обробки залишилися шматки фарби, що не виходить зняти, їх потрібно обробити цвяхом або шпателем, щоб уникнути зчеплення з ґрунтом. Тільки після виконання всіх цих етапів можна приступати до грунтування поверхні.

Порядок робіт

Щоб зрозуміти, як правильно шпаклювати, необхідно ретельно дотримуватися інструкції і не відхилятися від неї.

Першим ділом потрібно підготувати суміш, якою ви плануєте покривати поверхню. Для цього речовина поступово засипають у воду, постійно помішуючи. У результаті повинна вийти маса, схожа на сметану.

Не варто братися за шпатлювання відразу після приготування розчину. Йому необхідно дати відстоятися, а потім повторити процедуру змішування заново. Виробники стверджують, що тільки таким чином суміш збереже свої характеристики.

Шпатлювання стін

Коли мова йде про те, як правильно шпаклювати стіни своїми руками, слід використовувати кілька простих рекомендацій:

 • Починати, звичайно ж, потрібно зі стартового розчину. На цьому етапі не варто переживати про те, що від шпателя залишаються якісь сліди, адже на фінішному їх можна буде легко приховати. Інструмент потрібно тримати під кутом у тридцять градусів, а кожен новий шар повинен нахлестывать на попередній.
 • Після того як перший шар висохне, можна приступати до другого. Тут технологія така ж. Однак фінальний шар не повинен бути товще двох міліметрів. Якщо робота вимагає того, щоб було нанесено більше суміші, необхідно дочекатися, коли попередній висохне, і повторити процедуру.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Як готувати стіну під фарбування?

Якщо говорити про те, як правильно шпаклювати під фарбування, тут крім основних етапів особливу увагу потрібно приділити наступного моменту. Після висихання поверхню необхідно відшліфувати. Для цих цілей відмінно підійде наждачний папір великої градації.

Увагу потрібно приділити і кутів, які необхідно в обов’язковому порядку закладати по закінченні всіх попередніх процедур. У перервах між висиханням шарів не можна допускати, щоб вони опинялися під впливом сонячних променів. В приміщенні також не повинно знаходитися пристроїв, які нагрівають повітря.

Читайте також:  Правильний догляд за птахами для новачків

Обробляємо гіпсокартон

Як правильно шпаклювати гіпсокартон? Як правило, господарі квартир нехтують можливістю обробляти такі стіни, і роблять це даремно. Незважаючи на свою абсолютно гладку поверхню, гіпсокартон володіє високим властивістю вбирання. Це буде заважати, якщо мова йде про те, як правильно шпаклювати стіни під фарбування. Адже картон почне вбирати фарбу, і така поверхня стане виглядати неакуратно.

Відмінність того, як шпаклювати гіпсокартон, складається тільки прочищенню та промазки швів. Додатково для роботи також знадобиться скловолокниста сітка. Вона потрібна для зміцнення складу на швах.

В іншому процес такий же, як і з звичайним шпатлюванням швів. Однак останні достатньо лише заклеїти малярською стрічкою і заповнити густою сумішшю.

Готуємо стіни під шпалери

Як правильно шпаклювати стіни під шпалери? Тут головне – вибрати відповідний інструмент. Для такої процедури краще всього підійде широкий шпатель, яким можна зручно і швидко виконувати роботу. Крім всіх вищевказаних особливостей, шпаклівка стін під шпалери має певні складності.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Так, кути, віконні та дверні укоси рекомендується додатково оснащувати металевими куточками. Вони спочатку кріпляться на дрібні цвяхи (підійде гіпсова суміш), а зверху покриваються шпаклівкою. Як правильно шпаклювати під шпалери? Важливо враховувати, що верств повинно бути трохи більше, ніж при звичайному процесі. Так, після обробки стартовими матеріалами, а пізніше і фінішними, потрібно дочекатися, поки поверхня висохне. Після її необхідно покрити ще одним шаром грунтовки. Це додасть міцності.

Як правильно зашпаклювати тріщини?

Для того щоб закласти такі дефекти, найкраще підходять гіпсові суміші, а особливо матеріал під назвою сантегипс. Незважаючи на свою еластичність, він сохне набагато довше.

Перед початком рекомендується самостійно розширити тріщину, тобто збільшити її глибину і ширину. Можна скористатися ножем або іншим гострим предметом для цього. Спочатку проводиться грунтовка тріщини, і тільки потім можна проводити нанесення складу.

Маякова шпаклівка

Дана шпаклівка стін не надто поширена, проте про неї теж варто розповісти. Головна відмінність в тому, що для маякової потрібно додаткове обладнання. Це маяки, які виставляються строго по вертикалі.

Такими зазвичай виступають довгі дерев’яні рейки, які призначені для того, щоб перевірити рівень стіни. Вони кріпляться до стіни гіпсової сумішшю, яка досить швидко висихає.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Вирівнювання стін за допомогою маяків спочатку відбувається по вертикалі, а потім та ж процедура повторюється і по горизонталі. Візуально маякова шпаклівка не має ніяких відмінностей від стартової. Однак перша вважається більш дорогою, а тому і рідше використовується. У випадку з такою шпаклівкою стін не зайвим буде наявність правила. За допомогою даного інструменту можна буде перевірити правильність рівня стін.

Загальні поради

Як правильно шпаклювати стелю своїми руками? Категорично не рекомендується в даному питанні намагатися зробити це на промерзлій поверхні. В такому разі не тільки не буде результату, але може і погіршитися вже існуюче становище. У цілому цей аспект актуальний для будь-якої поверхні.

Читайте також:  Сциндапсус: догляд в домашніх умовах взимку і влітку, розмноження, формування, пересадка, причини пожовтіння і опадання листя

Суміш не потрібно розводити великими порціями. Краще робити їх маленькими, але постійно поповнювати. Адже з часом суміш твердне і втрачає свої властивості. Це буде просто тратою продукту.

Середній час висихання одного шару шпаклівки – не менше дванадцяти годин. Але точний результат залежить від ступеня вологості приміщення, температури повітря і від самого розчину. Тільки після повного висихання зайві елементи можна акуратно зчищати наждачним папером. Якщо у вас до останнього залишаються сумніви в тому, чи дійсно шар шпаклівки вже готовий до експлуатації, це можна обережно перевірити шматочком наждачного паперу.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

Якщо нерівності не вийшло вирівняти базовими двома-трьома шарами, процедуру можна повторити, додати до шпаклівці ще три шару. Так вдасться повністю усунути всі дефекти на поверхні.

Висновки і рекомендації

Як бачите, питання про те, як правильно шпаклювати стіни без досвіду, не є складним. Якщо після прочитання поданої вище інформації ви все ще не впевнені в тому, що можете впоратися зі шпаклівкою стін належним чином, краще все ж звернутися до фахівців за допомогою. Тим не менш, якщо дотримувати всі необхідні інструкції, а також не поспішати, все повинно вийти з першого разу. Важливо пам’ятати про те, що процес шпаклівки краще виконувати не поспішаючи, навчання займе якийсь час, і в цьому немає абсолютно нічого страшного.

Потренуватися в тому, як правильно шпаклювати стіни, рекомендується на найбільш непомітних ділянках поверхні. Згодом їх можна буде покрити додатковими шарами. Так ви отримаєте ще більшу впевненість в процесі.

Пам’ятайте, що результат багато в чому залежить від того, правильний чи матеріал був обраний для суміші, а також яке його якість. На якості шпаклівки економити категорично забороняється. Адже від цієї характеристики залежить успіх буквально всього ремонту. Шпалери не ляжуть рівно на поверхню з недоліками, чого вже говорити про фарбування стін.

Поспішати в процесі ремонту не треба – дайте час шпаклівці висохнути. Вона повинна придбати тверде стан. Якщо ви не впевнені в тому, що вона вже висохла і готова до нового шару, можна акуратно перевірити її наждачкою. Таким чином, поверхня майже не пошкодиться, а у вас буде повна впевненість, що шпаклівку продовжувати вже можна. Перевіряти краще в непомітних місцях.

Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

В цілому процес шпаклівки не можна зарахувати до легким завданням. Однак уважність і обережність незабаром точно дадуть позитивний результат.

DvaGusya