Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

Балконний простір сьогодні все рідше використовується як складське приміщення. Власники квартир намагаються облагородити цю зону, і якщо не поєднати з кімнатою, то зробити придатною для комфортного відпочинку в будь-який час року.

Початковим етапом в облагороджуванні є утеплення балконів. Це дуже значущий процес, адже найменші помилки неодмінно призведуть до виникнення протягів і промерзання поверхонь. Як утеплювати лоджію своїми руками, які матеріали можна використовувати для цієї мети і як виконати необхідні роботи, читайте в нашій статті.

Підготовка до утеплення балкона: вибираємо технологію і матеріал

Щоб лоджія не промерзають, на стінах не утворювався конденсат, утеплювати потрібно абсолютно всі поверхні в приміщенні. Однак якщо ви плануєте встановити теплоізоляцію всередині приміщення, будьте готові до того, що його простір трохи зменшиться.

Якщо цей факт вас надто бентежить, можна встановити матеріали з зовнішньої сторони балкона. Утеплити лоджію зовні як можна якісніше вам допоможуть досвідчені альпіністи. Якщо ж ваш балкон знаходиться не вище другого поверху, то можна зробити цю роботу самостійно, використовуючи сходи.

Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

При виборі оптимального методу обшивки потрібно враховувати і вид використовуваного матеріалу. Сьогодні для таких цілей можна використовувати кілька варіантів утеплювача. А саме:

 • мінеральну вату;
 • пінополістирол;
 • піноплекс.

Кожен з них активно використовується для утеплення. Однак перед тим, як утеплювати лоджію, краще вивчити характеристики всіх варіантів і вибрати найбільш підходящий.

Властивості мінеральної вати та особливості її монтажу

Самим популярним і недорогим матеріалом для утеплення внутрішніх поверхонь є мінеральна вата. Вона виготовляється на основі базальтових волокон і має високі теплоізоляційні характеристики.

Перед тим як утеплювати лоджію мінеральною ватою, слід врахувати деякі її особливості. В першу чергу необхідність створення обрешітки для монтажу рулонного вироби. Матеріал досить м’який, тому зафіксувати його на підставі досить складно.

Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

Друга особливість – боязнь вологи. Щоб утеплювач не втрачав свої початкові властивості, його потрібно захистити від впливу вологи і пари. Для цього необхідно облаштовувати додатковий пароізоляційний шар.

Використовувати рулонну мінеральну вату можна тільки на стінах лоджії і стелі. Істотне механічний вплив матеріал не витримує, що не дозволяє укладати його на підлогу.

Замислюючись над тим, яким матеріалом утеплити лоджію, слід врахувати і той факт, що робота з мінеральним утеплювачем ускладнюється за рахунок осипання його дрібних частинок. Вони викликають свербіж і подразнення, що вимагає використання захисного одягу, окулярів і респіратора.

Пінопласт та його особливості

Пінопласт є ще одним поширеним і недорогим матеріалом. Він досить легкий, що дозволяє використовувати його на будь-яких поверхнях. Утеплятися за допомогою пінопласту може стелю і кожна зі стін лоджії.

Можливе використання пінопласту для утеплення підлоги, проте лише в тих випадках, коли поверх нього буде покладений міцний дерев’яний настил. Матеріал при цьому розташовується між дерев’яних лаг. Всі стики задуваються піною.

Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

Пінопласт володіє рядом переваг, які дозволяють йому вигравати у мінеральних утеплювачів. До них відносять:

 • стійкість до впливу вологи;
 • міцність;
 • легкість монтажу;
 • універсальність;
 • хороші шумоізоляційні властивості.

Пінопластові плити не потребують улаштування пароізоляції і не вимагають створення обрешітки. Їх фіксація здійснюється за допомогою клею і шурупів. В процесі робіт матеріал не кришиться, що дозволяє виконувати утеплення без спеціальних захисних засобів.

Здавалося б, пінопласт – відмінний варіант для тих, хто замислюється, чим утеплити лоджію (всередині) своїми руками. Проте є у нього один вагомий недолік: він практично не пропускає пар.

Читайте також:  Кругла кокетка гачком: відео з описом в’язки

Це властивість сприяє накопиченню на поверхні утеплювача конденсату. Якщо в конструкції стін є дерев’яні елементи, вони можуть швидко почати покриватися цвіллю і гнити. Це потрібно враховувати при його виборі.

Піноплекс і його характеристики

Останнім часом для утеплення внутрішніх стін приміщень все частіше використовується утеплювач пеноплекс. Зовні він злегка нагадує попередній варіант, але відрізняється більшою міцністю.

Якщо ви не знаєте, чим утеплити лоджію всередині (своїми руками), сміливо вибирайте пеноплекс. Він має кілька позитивних якостей, які виділяють його серед інших матеріалів. А саме:

 • висока щільність (дозволяє укладати матеріал на підлогу);
 • стійкість до впливу вологи;
 • хороша паропропускна здатність;
 • довговічність.

До його недоліків можна віднести слабку стійкість до впливу сонячних променів. Але якщо врахувати, що матеріал в будь-якому випадку покривається фінішною обробкою, то це властивість можна звести нанівець.

Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

Також потрібно відзначити, що піноплекс коштує трохи дорожче пінопласту. Але цей факт повністю компенсує його тривалий термін служби.

Як утеплити лоджію самому: початкові етапи

Перш ніж приступати до монтажу утеплюючого матеріалу, потрібно приділити увагу вікон лоджії. Якщо скління не виконує свого призначення або зовсім відсутня, потрібно замовити нові склопакети.

Перед тим як утеплювати лоджію пластиковими віконними системами, оцініть стан парапету. Основа під великовагові вікна повинно бути достатньо міцним.

Також потрібно оцінити стан балконної плити. Якщо вона кришиться, потрібно прибрати всі відпали частини і залити новий розчин. При великих руйнування рекомендується здійснювати армування стяжки.

Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

Якщо огорожу на балконі представлено у вигляді металевих прутів, потрібно зробити якісну основу з газобетонних блоків або цегли. Тільки після цього можна запрошувати фахівців для установки скління. Для гарної схоронності тепла слід купувати рами з подвійним або потрійним склопакетом.

Після установки вікон треба оглянути всі поверхні всередині лоджії. Щоб утеплити холодну лоджію як можна якісніше, всі мікротріщини в підлозі, на стелі і стінах потрібно закрити монтажною піною або сантехнічним герметиком.

Підлога приміщення потрібно обробити рідким гумовим складом. Він захищає поверхню від вологи, допомагає утримувати тепло всередині і не пропускає холодне повітря з вулиці. Тепер можна приступати до утеплення.

Технологія утеплення підлоги

Інструкція з утеплення лоджії передбачає два варіанти облаштування підлоги: у вигляді дерев’яного настилу або бетонної стяжки.

Якщо ви вирішили заливати поверх утеплювача стяжку, то на гідроізоляційний матеріал потрібно укласти плити екструзійного пінополістиролу. Оптимальніше для цих цілей підходить пеноплекс. Шви між плитами заповнюються монтажною піною. Також підлягають обробці місця стикування стін і утеплювача. Поверх плит слід покласти поліетиленову плівку.

Отримане підставу заливається розчином. Для цих цілей можна використовувати цементні розчини і сучасні нівелюють суміші. Застигла стяжка готова до чистової обробки.

Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

Дерев’яний настил вважається більш теплим. Однак його облаштування досить трудомістке. Роботи виконуються в наступному порядку:

 • Поверх гумового складу укладіть шар плівки.
 • Підготуйте матеріал для лаг. Підійдуть будь-які дерев’яні бруски. Пам’ятайте: чим більше перетин лаги, тим вище буде підлогу.
 • Укладання лаг плануйте в горизонтальному напрямку (вздовж балкона). В цьому випадку вам буде потрібно значно менше деревини. Розмір бруска відміряйте таким чином, щоб його краю і початку бічних стін залишалося близько 5 мм. Для стандартних балконів і лоджій достатньо 3 брусків.
 • Фіксацію лад на підставі здійснюйте будь-яким методом. Їх можна притягнути саморізами, зафіксувати за допомогою металевих куточків, монтажної піни або рідкими цвяхами. Правильність їх установки контролюйте за допомогою рівня.
 • Між лагами розташуйте вибраний вами утеплювач. Дуже важливо, щоб він щільно прилягав до брусків і підлозі. Для надійності місця стикування деревини і теплоізоляції можна обробити герметиком.
 • Отримане підставу покрийте ще одним шаром поліетиленової плівки. Після цього починайте укладати статеву дошку. Зафіксуйте її на лагах за допомогою цвяхів або саморезов.
 • Читайте також:  Боротьба з личинками хруща на полуниці: ефективні методи

  При такому методі утеплення можна використовувати ще один матеріал – керамзит. Він виготовлений з глини і є надійним теплоізолятором. Його засипають по верхній кромці лад, покривають плівкою і зашивають дошкою.

  Технологія утеплення стін

  Розбираючи питання про те, як правильно утеплити лоджію в панельному будинку, в першу чергу визначитеся з фінішною обробкою. Якщо ви плануєте штукатурити стіни, то для утеплення потрібно вибирати тверді матеріали. Решетування в цьому випадку створювати не обов’язково.

  Якщо стіни будуть відбуватися пластиковими або дерев’яними панелями, то створювати каркас обов’язково. При цьому можна використовувати м’який теплоізолятор (мінеральну вату).

  У першому варіанті плити піноплекс або пінопласту фіксуються на стінах за допомогою рідких цвяхів, монтажної піни або дюбелів. Вони розташовуються на стінах в шаховому порядку. У цьому процесі слідкуйте за тим, щоб між листами утеплювача не утворювалися зазори.

  Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

  Поверх плит встановіть армуючу сітку. Для цього на поверхню утеплювача нанесіть шар клею (товщиною 5 мм). Втопіть у складі сітку за допомогою рівного шпателя.

  Сусідні смуги сітки укладіть внапуск на 1 см. Після висихання клею нанесіть другий шар. Це дозволить зробити підставу більш гладким. Далі можна здійснювати обробку лоджії декоративною штукатуркою або шпаклівкою.

  Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

  Якщо вам потрібно створити решетування, використовуйте дерев’яні бруски або металеві профілі. Природний матеріал потрібно в обов’язковому порядку обробити антисептичними складами.

  Роботи з утеплення виконуються так:

 • У кутах приміщення потрібно розташувати вертикальні стійки. Зафіксуйте їх на стінах саморізами.
 • На бічних стінах встановіть ще по одній вертикальної планки. Вона повинна знаходитися по центру стіни. На найдовшій стінці бруски встановіть з кроком в 50-60 див. Зафіксуйте їх.
 • Тепер можна встановлювати горизонтальні планки: верхню, нижню і середню. Їх потрібно прикрутити до вертикальних брусків саморізами.
 • Порожнечі між деревом і стіною заповнити монтажною піною.
 • У порожні простору решетування встановіть утеплювач. Місця його стикування з бічними стінами і дерев’яними елементами також обробіть піною.
 • Якщо для утеплення обрана мінеральна вата або пінопласт, поверхні стін потрібно покрити пароізоляційним матеріалом. Для піноплекс це робити не потрібно. У цьому випадку можна відразу здійснювати обробку лоджії.

  Утеплення стелі

  Щоб теплоізоляція балкона була максимально ефективною, не варто залишати без уваги і стеля. Особливо це питання актуальне для тих, у кого на верхньому поверсі розташовується не утеплена лоджія. У цьому випадку стельова плита може стати джерелом холоду.

  Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

  Як утеплити стелю на лоджії? Так само як і стіни: за допомогою обрешітки. Технологія проведення робіт виглядає наступним чином:

 • Здійснюється розмітка стін. Вона вказує підсумкову висоту стелі. Відстань від основи до розмітки повинна відповідати ширині вибраного вами утеплювача.
 • Тепер відзначте на стелі місця встановлення П-подібних профілів. Їх краще розташовувати по ширині стіни, інакше довгі профілі можуть прогинатися. Зберігайте крок між елементами в 50 див.
 • За допомогою саморізів встановіть напрямні профілі по периметру стелі. Вирівнювати їх слід по верхньому краю. Тобто планка повинна знаходитися строго під лінією розмітки.
 • Тепер встановіть підвіси для поперечних елементів. Їх закріпіть на стелі дюбелями.
 • Листи утеплювача настроміть на підвіси і затисніть П-образними профілями. Для більш надійної фіксації плити можна попередньо змастити монтажною піною. Зафіксуйте профілі на підвісах.
 • Якщо в процесі робіт використовувалася мінеральна вата, то після неї потрібно встановити пароізоляцію. Якщо для обрешітки ви використовуєте дерево, перед його фіксацією встановіть на стелю гідроізоляційний матеріал. Далі приступайте до обробки.

  Читайте також:  Полив рослин під час відпустки: як зберегти кімнатні квіти

  Зовнішнє утеплення балкона

  Утеплити лоджію піноплекс або іншими різновидами пінополістиролу можна і з зовнішнього боку. Такий підхід дозволить вам зберегти простір приміщення в колишніх розмірах.

  Однак самостійно виконувати таку роботу дуже небезпечно. Найчастіше власники квартир вдаються до допомоги фахівців. Їх послуги не можна назвати дешевим задоволенням. Вартість утеплення 1 м2 досягає 3500 рублів. Монтаж теплоізоляції на весь балкон вам обійдеться в суму близько 16000-20000 рублів.

  Якщо ви не можете дозволити собі такі витрати, озбройтеся всім необхідним матеріалом і надійними помічниками. Для зовнішнього утеплення використовується все той же пеноплекс.

  Його потрібно розташувати по всій поверхні зовнішніх стін і зафіксувати клеєм. Після висихання складу плити притягаються до основи за допомогою саморізів-грибків.

  Поверх листів утеплювача потрібно зафіксувати армуючу сітку. Вона кріпиться на клей. Подсохшее основу необхідно обштукатурити і пофарбувати.

  Спосіб утеплення скляній лоджії

  Останнім часом велику популярність придбали лоджії з панорамними вікнами. Вони дозволяють значно розширити огляд і візуально прибрати межі приміщення. Однак скло є хорошим провідником холоду, що може стати причиною створення несприятливого мікроклімату на балконі.

  Так як утеплити скляну лоджію? Адже в такій ситуації використання стандартних матеріалів неприйнятно. Власникам панорамних вікон слід робити акцент на встановлення енергозберігаючих склопакетів.

  Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

  Для утеплення скляних лоджій слід використовувати склопакети, у яких профіль товщі 70 мм. Однак врахуйте той факт, що для встановлення великовагових конструкцій потрібна наявність міцної основи, здатного витримати велике навантаження.

  Кращим варіантом стануть однокамерні склопакети, мають спеціальне покриття з енергозберігаючого поліетилену. Такий пакет з’єднаний спеціальної “теплою” рамкою. Простір між склом заповнений газом (аргоном), який знижує теплопровідність матеріалу і не пропускає холод в приміщення.

  Якщо ви утепляете великий простір (довгу лоджію), то через кожні 4 метри встановлюйте спеціальні термокомпенсаторы. Вони запобігають деформацію вікон в результаті розширення (під впливом зовнішніх природних факторів).

  Утеплення стін, підлоги і стелі виконується вищевказаними методами.

  Підводимо підсумки

  Як видно, утеплення лоджії або балконного простору не є складним завданням. Роботи виконуються досить легко. Від вас потрібно тільки уважність і чітке дотримання технології.

  Розділіть процес на кілька основних етапів:

 • Визначте оптимальний метод утеплення.
 • Огляньте поверхні, виявити і усунути всілякі дефекти.
 • Виберіть матеріал і придбайте всі необхідні комплектуючі.
 • Проведіть монтаж утеплювача на підлогу.
 • Зафіксуйте теплоізоляційні матеріали на стелі.
 • Обшийте утеплювачем всі стіни в приміщенні.
 • Виконайте внутрішню обробку лоджії.
 • Якщо у вас вийде зробити все самостійно, ви заощадите пристойну суму грошей. Звичайно, внутрішні роботи набагато дешевше зовнішніх, але навіщо переплачувати, якщо можна уникнути цих витрат?

  Скільки коштує утеплити лоджію? Вартість може змінюватись в залежності від фірми-виконавця та регіону вашого проживання. Однак приблизну вартість робіт назвати неважко.

  Як утеплювати лоджію своїми руками: інструкція, матеріали, технології

  При утепленні стін 5-сантиметровим піноплекс (мається на увазі ширина плити) фахівці візьмуть з вас близько 800 рублів за квадратний метр. Аналогічні роботи з використанням 3-сантиметрового матеріалу обійдуться в суму близько 600 рублів за квадрат поверхні.

  Настил із статевої дошки буде коштувати вам від 1000 до 1500 рублів за квадратний метр. Якщо ви захочете обшити стіни лоджії пластиковими панелями, готуйтеся віддати за роботу близько 1100 рублів за квадратний метр стіни. Монтаж дерев’яної вагонки вважається більш дорогим процесом і характеризується цінником в 1300 рублів.

  Якщо у вас є найпростіший домашній інструмент і бажання перетворити лоджію самостійно, дерзайте! Головне – не поспішайте. Це дозволить вам дотримати технологію і усунути можливі помилки ще в процесі робіт.

  На цьому все. Бажаємо вам удачі!

  DvaGusya