Як вибрати бензопилу: поради

На перший погляд у виборі відповідного інструменту для обробки деревних матеріалів немає нічого складного. Досить визначити цінову групу, намітити впізнаваного виробника і співвіднести конструкцію моделі з характером завдань, що плануються для вирішення. І такий підхід міг би себе виправдати років 20-30 тому, але не сьогодні, коли існує безліч класифікацій і параметрів оцінки даної техніки. Як вибрати бензопилу починаючому дачникові або садівникові? Насамперед варто в принципі розібратися, чому може знадобитися саме цей тип інструменту.

Призначення і переваги бензинової пилки

Ланцюгова пила з силовим приводом зручна при заготівлі дров, підрізання товстих гілок дерев, розпилювання колод і т. д. Це мобільний інструмент, який можна використовувати у видаленні від стаціонарного робочого місця як у випадку з циркулярною пилою. При цьому бензинові моделі є хоча й традиційною, але все ж різновидом ланцюгової техніки даного класу. Більш сучасну альтернативу такому інструменту представляють пилки з електроприводом, тому спочатку слід вирішити питання про те, наскільки виправдано буде придбання саме бензопили.

Як показує практика експлуатації, паливний ланцюгової інструмент характеризується наступними експлуатаційними достоїнствами:

  • Висока продуктивність. Навіть побутові моделі дозволяють виконувати розпил дерев біля основи тонкого стовбура.
  • Ремонтопридатність і надійність силовий начинки.
  • Автономність. Принципова перевага перед електричним інструментом, завдяки якому користувач може проводити роботи у видаленні від розетки.

Зрозуміло, не обходиться і без недоліків. Вони виражаються у великій масі, сильних вібраціях і вихлопах. Як вибрати хорошу бензопилу, щоб подібні ефекти були знижені? Зазвичай масивна конструкція безпосередньо обумовлює високу потужність, шумність роботи і наявність вібрацій. Для побутових завдань можна придбати компактну модель вагою 3-4 кг, але вона буде вирішувати переважно нескладні завдання на зразок розпилювання тонких гілок. Що стосується високопродуктивних моделей, то і в цьому класі розробники прагнуть поєднувати потужність і ергономіку за рахунок інноваційних рішень. На базовому рівні вибору поки варто визначитися з напрямком використання техніки.

Любительська або професійна модель?

Як вибрати бензопилу: поради

Зазначений вище розділ між побутовими та високопродуктивними бензопилами можна представити і як два різновиди інструменту для домашніх і професійних цілей. Втім, і ця класифікація буде умовною, так як завдання, які вирішуються в різних сферах часто перетинаються. Почати огляд варто з початкового рівня – як вибрати бензопилу для дому? Все-таки це повинен бути малопотужний апарат, який має невеликі габарити, надійну конструкцію і по можливості повний набір сучасних систем безпеки. Іншими словами, це легкий у використанні і зручний помічник, з яким зможе впоратися навіть далекий від робіт з деревиною користувач. Якщо говорити про завдання, які можна вирішувати такий бензопилою, це буде розпилювання дров, обрізання сучків тощо Причому робочий ресурс мотогодин в даному випадку невеликий – близько 500 ч. Можна буде працювати приблизно 40-45 хв в день.

Не можна сказати, що професійний сегмент відпадає для рядових користувачів. Потужні агрегати цілком можуть зацікавити завзятих садівників і фермерів, яким час від часу доводиться мати справу і з валкою дерев, і з підготовкою будматеріалу з колоди. Відповідно, поряд з силовим потенціалом будуть збільшені габарити, вага і моторесурс, який в даному випадку складе вже близько 1000 ч. Яку бензопилу краще вибрати для вирішення складних і відповідальних завдань ланцюгового розпилу? Спочатку варто спиратися на рекомендовану тривалість безперервної роботи. Моделі цього класу оснащуються двигунами, що забезпечують працездатність на рівні від 1 до 6-7 годин на день. По суті, це експлуатаційний формат лісника, в перелік прямих обов’язків якого входить саме вирубування дерев. Тепер варто детальніше оцінити оптимальні потужностні показники.

Як вибрати бензопилу по потужності?

Силовий потенціал ланцюгових пив з появою електроінструменту для зручності став вимірюватися в кіловатах (кВт). При цьому традиційні кінські сили можна конвертувати з розрахунку, що 1 л. с. відповідає 0,73 кВт. Що ж конкретно відбиває цей параметр? Безпосередньо від нього залежить продуктивність, складова з декількох експлуатаційних чинників – зокрема, витривалості, надійності і вихідний тяги. Грубо кажучи, чим вище потужність, тим довше і ефективніше буде працювати конкретний агрегат, не доставляючи при цьому серйозних проблем у вигляді поломок. Як вибрати хорошу бензопилу для будинку по цьому критерію? Для дрібних робіт безпрограшним варіантом стане техніка потужністю до 2 кВт. Навіть цієї величини буде багато, якщо плануються ті ж операції з сучками і сезонна підготовка дров. При цьому не варто забувати, що у зниженні продуктивності можуть бути свої плюси у вигляді компактності корпусу і низького рівня вібрацій.

Читайте також:  Топ-6 найбільш популярних бігових доріжок для дому — як вибрати за типом і брендом

Якщо ж справа стосується масштабних робіт, в ході яких потрібно виконувати торцювання колод, готувати кубометри обапола або облагороджувати паркові зони великої площі, то оптимальний мощностный діапазон складе 2-3 кВт. Цей потенціал дозволяє працювати без зупинки в середньому 4-5 ч. Але як вибрати бензопилу конкретно для професійних цілей, пов’язаних з деревообробним виробництвом? Повний день з обробкою товстих колод зможе забезпечити техніка, потужність якої становить не менше 4 кВт. Піковий потенціал досягає 6-7 кВт, але до фізичного поводження з подібним інструментом допускаються тільки фахівці з великим досвідом.

Конструкційні параметри

Як вибрати бензопилу: поради

У цій частині варто детальніше висвітлити питання, пов’язані з розміром пиляльного полотна, об’ємом бака і масою техніки. Дуже важливо правильно визначити характеристики розпилу, які безпосередньо визначаються довжиною шини, на яку насаджується ланцюг. Розраховувати цю величину слід виходити з того, яким максимальним діаметром буде розташовувати цільова заготівля, тобто колоду. Знову ж таки, в домашньому господарстві частіше використовують мінімальні формати. У середньому діапазон 25-35 см розглядається як оптимальна довжина шини для спилювання гілок і дерев з тонкими стеблами – про це говорять і користувальницькі відгуки. Але яку вибрати бензопилу для дому, якщо також планується виконувати і заготівлю деревного матеріалу? Якщо мова йде про роботи в домашніх умовах без виходу на віддалені об’єкти, то заради економії часу варто спочатку вибирати техніку, здатну обслуговувати товсті заготовки. У таких випадках підійде довжина шини на 50-60 див.

У процесі роботи неодмінно будуть відчутні і обмеження пилки, пов’язані з витратою палива. Чим більше об’єм бензобака, тим довше триватиме сеанс розпилювання без перерви. Крім того, ця ємність також пов’язана і з потужністю. Наприклад, побутові моделі забезпечуються бачками на 40-50 см3. Це як раз версії з двигунами до 2 кВт. Даний інструмент вигідний малими розмірами і оптимізованою конструкцією, що дуже зручно в складних робочих діях.

Професійні ж агрегати мають ємністю бака до 100 см3. Отже, це буде дуже важкий інструмент з низькою маневреністю. Але як правильно вибрати бензопилу, щоб всі вищеописані параметри були збалансованими? Практика показує, що ключовою характеристикою є маса, яку слід підбирати під індивідуальні фізичні дані. Виділяються дві основні групи – від 4 до 5 кг, і від 7 до 9 кг. Немає сенсу купувати важку модель для тривалих операцій, якщо оператор не зможе впевнено з ним обходитися без сторонньої допомоги. І навпаки, іноді складні завдання по розпилу товстих дерев можна вирішити легкою технікою, застосовуючи спеціальні підходи в процесі розпилювання.

Допоміжний функціонал

Особливо для тих, хто планує працювати з пилою щодня по кілька годин, не буде зайвим звернути увагу на корисні доповнення. Деякі з них підвищують комфортність процесу, а інші – давно стали запорукою безпеки оператора. Як вибрати бензопилу з набором дійсно потрібних функцій і не переплачувати за зайві можливості? Для всіх без винятку користувачів подібної техніки можна сміливо рекомендувати антивібраційну систему. Це демпферна прокладка між двигуном і рукоятки інструменту, завдяки якій знижується трансляція коливань конструкції пилки. У результаті скорочується небезпечна вібрація, при тривалому впливі якої може розвинутися цілий комплекс захворювань суглобів. До того ж, побутові дрібні операції, в ході яких виконується декоративна обрізка, без коливань шини тільки виграють.

Самим корисним доповненням з точки зору безпеки є гальмо ланцюга. Це механізм з моментальною реакцією, який блокує рух при ефекті зворотного удару (сильний відскік агрегату в бік оператора). Такі системи бувають ручними і автоматичними. Перші частіше вибирають професіонали, а другі рекомендуються для новачків як додаткове і незалежний засіб контролю.

Читайте також:  Жоржини: сорти з назвами та фото

Ергономічні нюанси – що врахувати?

Як вибрати бензопилу: поради

У випадку з експлуатацією бензопили питання зручності управління вкрай важливі, оскільки від них залежить якість роботи. Як вибрати хорошу бензопилу з точки зору комфортності взаємодії з інструментом? Для початку варто знову звернутися до конструкції агрегату. Багато в ефективності роботи з пилою залежить від розташування двигуна, якого незаслужено надається мало уваги. Наприклад, моделі з горизонтальною конфігурацією слід вибирати так, щоб силова установка не зсувалася по осі симетрії. В іншому випадку є ризик, що пиляльна шина буде йти в сторону без належного контролю. Оптимальним же варіантом є поздовжнє розташування, при якому в принципі не передбачається зміщення. У цьому випадку центр ваги всієї конструкції буде збалансований і забезпечить можливість рівномірного розподілу вантажу на обидві руки.

Ще один ергономічний нюанс пов’язаний з «сімейним» недоліком бензотехніки як такою гучністю роботи. Якщо при короткочасній сезонної експлуатації цей фактор не має серйозного значення, то на виробництвах і в будівництві при регулярному використанні гучного інструменту негативні впливи на слухові органи теж можуть призвести до захворювань. Стандартом вважається рівень шуму в діапазоні від 105 до 115 дБ, але існують моделі, в яких зроблений відповідний акцент на шумозаглушення. Отже, бензопилу якої марки вибрати, щоб виключити ризики виникнення серйозних проблем зі слухом? Найбільш сприятливими в цьому відношенні моделі ECHO CS-3700ES і Efco 162. Робочий рівень шуму у них становить 98-100 дБ. Але також слід врахувати, що ефективну шумоізоляцію можуть забезпечити і будівельні навушники. Хоча повністю на них покластися теж не варто. Багато професіоналів, наприклад, вказують на фізична незручність роботи з цим аксесуаром.

Моделі фірми Makita

Як вибрати бензопилу: поради

Японський виробник відомий високоякісним інструментом, в якому оптимально поєднуються переваги побутової та професійної техніки. У випадку з бензопилами розробники цієї марки роблять упор на підвищення експлуатаційного ресурсу елементної бази і конструкції. Наприклад, для збільшення довговічності силової установки використовується фірмовий магнієвий сплав у вигляді литого картера. При цьому досить багато модифікацій, тому логічно виникне питання про те, яким чином вибрати бензопилу «Макіта», щоб не було розчарування в процесі використання?

Найбільш популярна лінійка DCS, в якій представлені і домашні, і професійні бензопили. Що стосується побутової сфери, то версія DCS34-40 є найбільш затребуваною. Її, зокрема, використовують і для робіт по саду, і для розпилу деревного матеріалу. Але яку вибрати бензопилу для дачі, якщо плануються роботи в складних умовах і з великими обсягами? У цій ситуації варто звернути увагу на особливу модифікацію EA3203S40B, яку можна позиціонувати як професійну. Вона хоч і не відрізняється підвищеною потужністю, але зате забезпечена широким набором опцій і перемикачів. Досить зазначити електронну систему запалювання з праймером, трипозиційний перемикач робочих режимів і унікальну технологію MPI, що полегшує запуск інструменту.

Моделі Husqvarna

Представників побутового та середнього класу на ринку ланцюгових пив предостатньо. Однак повноформатну техніку для спеціалізованих завдань випускають одиниці. Саме за міцними професійними моделями високої якості варто звертатися до фірми Husqvarna як одного з визнаних лідерів сегменту. Тепер можна перейти до питання про те, яку вибрати бензопилу? Відгуки професіоналів виділяють модель 576XP-18, підкреслюючи її високу потужність, продуктивність та ефективний захист від вібраційного ефекту. Однак з шумоізоляцією у даного агрегату справи йдуть не кращим чином, тому без навушників обійтися навряд чи вийде. У плані характеристик можна відзначити 70-сантиметрову шину, за рахунок якої і забезпечується можливість впевненою валки товстих стовбурів. Але, знову ж таки, маса в 6,6 кг накладає серйозні вимоги і на фізичні характеристики самого користувача.

Як вибрати бензопилу: поради

Моделі Stihl

Прямий конкурент компанії Husqvarna, разом з нею становить основу преміального класу бензопил. Для початку варто відзначити фірмові особливості, які можуть залучити виключно в цій лінійці. По-перше, конструктори пропонують енергоефективні двигуни 2-MIX, у яких витрата бензину знижується на 20%, а викиди – на 70%. По-друге, передбачається можливість перемикання робочих режимів з урахуванням сезонності «Зима/Літо». Іншими словами, підбирається оптимальна настройка по температурі, в якій буде працювати бензопилу «Штіль». Яку вибрати модель з цього сімейства?

Читайте також:  Вирощування і догляд за антуріумом в домашніх умовах

Найпростіші задачі розпилу в домашньому господарстві ефективно вирішує «Штиль-18 (180)» – легкий і зручний агрегат, з яким справиться і новачок без досвіду. На підвищення вимог до продуктивності добре відгукується «Штиль-21 (210)». Це техніка середньої потужності, якої бракує для заготівлі дров на опалення заміського будинку (близько 6 м3). Але що робити, якщо потрібна недорога, але продуктивна і в той же час зручна в обігу бензопила для дому – яку вибрати? Відгуки власників як збалансоване за технічними властивостями рішення виділяють «Штиль-25 (250)». Це ще не промисловий важковаговик зразок 576XP-18 від Husqvarna, але і не слабенький кущоріз для декоративного догляду за садом. Агрегат можна буде використовувати і для підготовки пиломатеріалу для будівництва, і для валки невеликих дерев при необхідності.

Моделі китайської зборки

Як вибрати бензопилу: поради

Всі вищеназвані бензопили являють собою преміальний інструмент високої якості. Відповідно, і вартість буде чималою – від 10-12 тис. руб. за середній клас до 45 тис. за професійну модель Husqvarna 576XP-18. Зрозуміло, не кожен дачник або садівник може собі дозволити придбання такої техніки для виконання рідкісних і нескладних завдань по розпилюванню. Якщо фінансові ресурси обмежені, то вибираємо китайську бензопилу вартістю 4-6 тис. Як правило, це інструмент вітчизняних брендів, але збирається в Піднебесній. Хоча якість залишає бажати кращого, на базовому рівні експлуатації і в потужностному відношенні, і в плані функціональності такі агрегати показують себе непогано.

Якщо говорити про конкретних моделях, то уваги заслуговують ланцюгові пилки Patriot PT 3816 і «Калібр БП-1800». У першому випадку представлена середня за характеристиками техніка, яка легко управляється і підходить для роботи з невеликими деревами. Модель від бренду «Калібр» може використовуватися і для робіт на присадибній ділянці, і для валки дерев з невеликим діаметром стовбура. Але як вибрати бензопилу для будинку китайської зборки, якщо ставка робиться на продуктивність? Поєднанням високої потужності і невеликого цінника прославилася модель DAEWOO DACS4516. Маючи в запасі 2,3 кВт, цей агрегат коштує всього 6,5 тис.

Як вибирати пиляльні гарнітуру для бензопили?

У процесі тривалої експлуатації неминуче знадобиться оновлення шини і ланцюгової оснастки. Це може бути пов’язано і з елементарним зносом поточної робочої основи, і з переорієнтування інструменту на завдання іншого роду. Шини рекомендується вибирати у виробника, який і випустив пилу. Відразу слід визначити відповідну довжину, розмір паза і крок ланцюга. Це основні технічні параметри, які вказуються в маркуванні шини. Після цього можна перейти до питання про те, як вибрати ланцюг для бензопили? Побутовий інструмент зазвичай забезпечується низькопрофільної ланцюгом. Рекомендація такого вибору пов’язана з фактором безпеки – як мінімум буде знижений ризик зворотного удару. Далі визначається розмір ведучого ланки, який визначить плавність ковзання ланцюга в пазу. Середня ширина паза становить 1,3 мм, це прийнятний формат для любительського інструменту.

Як вибрати бензопилу: поради

Висновок

Однозначних рекомендацій щодо вибору ланцюгової пили на кожен випадок бути не може, так як багато чого залежить від умов робочого процесу, обсягів розпилу, характеристик заготовок і т. д. І все ж на момент покупки корисно мати хоча б загальне уявлення про існуючому асортименті бензопил. Яку марку вибрати? Безпрограшним варіантом з точки зору надійності і безпеки стане одна з моделей Stihl або Husqvarna. До цих же виробникам варто звертатися у випадках, якщо потрібний високопродуктивний агрегат. Якщо ж планується використовувати середню по конструкційним характеристиками, функціоналу і витривалості бензопилу, то хорошим рішенням буде Makita, а з нею і такі фірми, як Partner, Champion і Echo. Тим садівникам і дачникам, які мають намір виконувати обрізку сучків і сезонну заготівлю дров невеликими партіями, в інтересах економії можна рекомендувати техніку китайської зборки від брендів «Калібр», «Енкор», Patriot і ін.

DvaGusya