Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Домашній мандарин — екзотична рослина, яке не може не привертати увагу та не радувати око. Кожен, хто побачить його в гостях у знайомих, напевно, захоче й у себе вдома мати таке ароматне деревце з красивими квітками. Єдине, що може зупинити від придбання нового зеленого друга — це те, що цитрусові рослини вимагають особливого кліматичного контролю і догляду. Однак саме за мандарином доглядати нескладно: він виживе на підвіконні будь-якої квартири навіть в самому мінливому кліматі.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Рослину можна купити в магазині у вигляді саджанця — готового щепленого деревця, яке обов’язково буде плодоносити. Але якщо придбати готове рослина раптом не по кишені, засмучуватися не варто: його дуже просто виростити самостійно у себе вдома, прямо з кісточок тільки що куплених в магазині і спожитих плодів.

Звичайно, з мандарином з кісточки, самостійно вирощеним будинку, доведеться повозитися: він росте повільно, плоди у нього далеко не відразу такі рівненькі і ідеальні, як на картинках, та і взагалі не факт, що вони з’являться відразу, і не потрібно буде робити ніяких додаткових заходів, щоб їх отримати. І нехай так, зате скільки в деревце буде вкладено зусиль і яке воно вийде: оригінальне, унікальне, своє.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Опис

Дерево мандарина відноситься до сімейства рутових, листя має кулясту форму, блискучі листочки змінюються раз на три роки. Білі квітки мандарина великі і ароматні. Розмножують такі деревця як насінням, так і вегетативно. Багато вирощують цитрусові будинку, але щоб воно цвіло й плодоносило, доглядати за ним потрібно правильним чином. Фермери, які вирощують мандарини на продаж, хороші плоди отримують шляхом щеплення. Таку ж процедуру можна зробити і у себе вдома, але необхідно підготуватися. Розглянемо далі, як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Які вибирати насіння?

Зараз продається велика кількість гібридних мандаринів, і кісточки краще брати саме такі. Вони помітно швидко ростуть, мають більшу ймовірність зацвісти і дати добрі плоди. У звичайних мандарин всередині найчастіше зовсім небагато кісточок або їх немає, а у гібридних сортів кісточки є завжди, і вони досить великі.

Вибирайте кілька насіння, цілих, не сухих, ніде не пошкоджених. Якщо ви збираєтеся прищеплювати майбутнє рослина, то беріть 10 і більше насіння, тому що вдало прищепити рослина виходить не завжди.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Замочуємо насіння

Як посадити кісточку мандарини в домашніх умовах? Насінина краще якомога швидше відправляти у землю. Хоч відразу ж після того, як ви з’їсте цитрусовий. Чим швидше воно виявиться в ґрунті, тим краще і швидше зростатиме. Але якщо відразу посадити насіння не вдасться, не варто їх сушити і зберігати в такому вигляді за кілька днів. Перед тим як посадити відібрані насіння в грунт, потрібно дати їм набрякнути, підготувати до посадки. Для цього потрібно на кілька днів покласти їх у мокру марлю. Занадто заливати не варто, але й не можна давати пересихати. Оптимально доливати туди потроху води по мірі необхідності. А якщо не хочеться або немає можливості стежити за сухістю марлі, на допомогу прийде гідрогель. Сьогодні його можна придбати в будь-якому магазині з товарами для садівництва. Гідрогель складається в невелику баночку, а насіння потрібно розташувати десь посередині, щоб вони не пересихали зверху або знизу. Головна властивість гідрогелю — створювати ефект крапельного поливу, в нашому ж випадку він буде постійно зволожувати зернятка до того самого моменту, коли вони проростуть.

Читайте також:  Хромування в домашніх умовах своїми руками: технологія процесу

Виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах не складно. Перш за все необхідно підготувати грунт і ємність для посадки.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Підготовка грунту

Мандарин з кісточки не сприймає кислий грунт, тому до підбору грунту треба поставитися уважно. Потрібний субстрат можна попросити підібрати в магазині: його кислотність повинна бути зазначена на упаковці як «нейтральний грунт» (рН = 6,5-7). Самостійно зробити потрібний грунт теж можливо, якщо змішати 2 частини перегною гарної якості, 2 частини грунту з лісу, зібраної під листяними деревами, і 1 частина річкового піску, з якого потрібно відсіяти все зайве. В крайньому випадку, якщо немає перегною, можна взяти просто ґрунт і пісок.

Ємність для посадки

Перед тим як посадити мандарин з кісточки, потрібно підготувати горщик. Першою ємністю для нового рослини може бути навіть простий маленький пластиковий стакан. Також підійдуть маленькі горщики, але обов’язково з дренажним отвором. На дно обов’язково потрібно покласти камінчики для дренажу.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Садимо мандарин

Від посіву до сходів зазвичай проходить від 15 днів до місяця. Вирощуючи в цей час мандарин з кісточки в домашніх умовах, потрібно стежити за вологістю грунту і температурою повітря в приміщенні. Вона повинна бути не нижче 20 і не вище 25 градусів Цельсія. Не рекомендується штучно підтримувати таку температуру: коли рослина зійде, йому складніше буде звикнути до звичайних кімнатних умовах.

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Якщо кісточки проростали всі разом в ящику для розсади, їх потрібно пересадити в окремі маленькі горщики. Коли у мандаринів з кісточки з’явиться по 3-4 маленьких листочка, стане зрозуміло, які з насіння проросли добре і сформують міцні, сильні деревця, а які не виживуть. Буває так, що з одного насіння формується два деревця: тоді їх або розсаджують в різні горщики або залишають одне з двох рослин — те, яке проросло краще.

Читайте також:  Ремонт дитячої кімнати для дівчинки: поради та ідеї

Як виростити мандарин з кісточки в домашніх умовах?

Наступного разу мандаринове деревце пересаджують вже тоді, коли йому помітно починає не вистачати місця в горщику: потрібно пересадити його в трохи більшу місткість, але не потрібно відразу у більшу, так ґрунт буде перезволожена, що буде перешкоджати розвитку рослини. До того як деревце починає плодоносити, його зазвичай пересаджують один раз в рік. Вже плодоносні мандарини з кісточки пересаджують раз в два або три роки, але горщик підбирають вже більше на 4-6 сантиметра, а не на 1-2. Пересаджувати потрібно акуратно, щоб не заглибити кореневу шийку. Для самих старих рослин пересадка необов’язкова. Їм лише замінюють верхній шар грунту раз на кілька років на новий, родючий.

Як сформувати гарне дерево?

Щоб ваш мандарин радував око, деревце регулярно формують. У перший раз, якщо гілочки не формуються красиво природним чином, їх прищипують, коли дерево досягає висоти 30-40 см. Деревце пускає бічні гілочки, але цього зовсім недостатньо, щоб воно почало цвісти і плодоносити. Прищіпка продовжується до тих пір, поки не сформуються гілочки 4-5 порядку. До того як мандарин остаточно сформується і принесе перші плоди, пройде не менше 3-4 років.

Є й інший спосіб формування мандарина на ранній стадії: пагони відхиляються за допомогою фіксації. Для цього потрібна дротик: одним кінцем вона закріплюється на гілочці, іншим — фіксується у краю горщика. Так, щоб гілочки нахилялися паралельно, ближче до землі.

Вирощування мандарина з кісточки в домашніх умовах передбачає ретельний догляд за рослиною. Про його особливості піде мова далі.

Доглядаємо за домашнім мандариновим деревом

В залежності від віку і призначення деревця догляд за ним відрізняється. Молодим екземплярів досить регулярних поливів, обприскування від паразитів і певних умов утримання. Можна удобрювати рослини спеціальними добривами для цитрусових: такі зараз неважко знайти в магазинах. Мандаринове дерево, звісно, любить рясні поливи, сонце і тепло, тому ідеально буде тримати його, наприклад, на підвіконні, на сонячній стороні квартири. При цьому стежити, щоб температура в кімнаті не падала нижче 14 градусів. Крім поливу, поруч з молодим мандарином можна тримати додаткову ємність з водою, регулярно обприскувати листочки рослини, щоб вони були чистими, доглянутими і напитанными. Взимку мандарин підсвічують, а влітку, в самий жаркий час дня, притіняють.

Дорослі мандаринові дерева, які вже почали плодоносити, потребують зимовому спокої: поливи стають більш рідкісними, а температура в приміщенні може бути близько 10-12 градусів. Збільшувати полив сформувався мандаринового дерева навесні і влітку потрібно помірно і плавно.

Читайте також:  Як побудувати альтанку своїми руками з дерева?

Для формування бутона досить 16-18 градусів тепла, а влітку температура не повинна перевищувати 25 градусів. Необхідно акуратно поводитися з квітами: дотримувати температурний режим і граничну акуратність при обприскуванні. Деревця властиво повертатися до основного джерела світла, тому його можна провертати навколо своєї осі, щоб крона була красивою і формувалася рівномірно. Навіть враховуючи, що плоди мандаринового дерева спіють близько півроку, йому все одно варто влаштовувати такий відпочинок узимку: навіть при низьких температурах вони поступово сформуються.

Вирощуємо плодоносні мандаринове дерево

У природних умовах дикі мандарини плодоносять через 4-5 років. У перший рік смак плоду сильно відрізняється від початкового в гіршу сторону. Щоб швидше отримати смачні гарні плоди, мандарини (вирощування з кісточки ми розглянемо в статті) щеплять.

Щеплення

Щеплення роблять в особливий період — період сокоруху мандарина: у квітні, травні, серпні. Для вдалого результату рекомендується дотримувати чистоту, швидкість, акуратність дій.

Для щеплення необхідно приготувати деревце, вирощене з кісточки — найсильніше і розвинене. Стовбур деревця повинен бути не тонше 6 мм. То рослина, до якого подвивают інше, називається підщепа.

Також потрібно підготувати щепа: з плодоносного дерева взяти свіжий держак або вічко. Гілка повинна бути не старше двох років. Крім того, знадобиться еластична стрічка, окуліровочний садовий ніж і садовий вар.

Стовбур підщепи надрізається, висота надрізу — близько 10 див. Надріз робиться у вигляді букви Т: один сантиметр по горизонталі, від двох до чотирьох — по вертикалі. З щепи видаляються листя і шипи. Нирка зрізається з тонким шаром деревини і вставляється в надріз. Це місце потрібно швидко і ретельно обмотати стрічкою. Після процедури рослина відправляється під скляну банку або поліетиленовий пакет: необхідний особливий мікроклімат для того, щоб воно прищепилося дійсно добре. Перш ніж стане ясно, вийшло прищепити рослина, чи ні, пройде не менше місяця. Тому краще прищеплювати відразу кілька рослин: переробити процедуру відразу ж не вийде, потрібно буде чекати наступного періоду сокоруху.

Як тільки проростає брунька, її слід поступово привчати до життя в кімнатних умовах: зняти пакет і обмотку. Збільшувати провітрювання. Через місяць новий пагін починає зростати вже більш впевнено. Тоді-то його і акуратно зрізують ножем трохи вище, ніж підстава втечі, навскоси, і покривають садовим варом. Для того щоб рослина росла вертикально, в горщик ставлять паличку. На цьому етапі процедуру щеплення можна вважати вдалою, і за рослиною залишається тільки ретельно стежити, доглядати і удобрювати.

Висновок

Отже, ми розглянули, як виростити мандарин з кісточки. Якщо все зробити правильно, рослина стане прикрасою будинку і буде приносити не декоративні, а дійсно смачні і соковиті плоди.

DvaGusya