Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Помідори можна вирощувати не тільки на грядках в городі або теплицях, але і вдома на підвіконні. Це не екзотика, а реальність. Створити домашній садок не становить праці. Вирощені самостійно томати, звичайно, не принесуть великого урожаю, але кілька кілограмів корисних овочів отримати можна. Як виростити помідори на підвіконні в квартирі, читайте в статті.

Вибір місця зростання

Томати – світлолюбна культура. Якщо вони відчувають брак в освітленні, їх квіти опаде. Це означає, що зав’язі не буде. Тому найкращим місцем для помідорів на підвіконні є південні вікна в квартирі. Щоб вирощування було повноцінним, слід встановити додаткові джерела штучного світла. Використання люмінесцентних ламп – оптимальний варіант.

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Прилади для додаткового освітлення слід встановлювати на відстані 25-30 см вище рослин. Світловий час доби для помідорів вдома на підвіконні має становити 13-16 годин. Лампи потрібно включати рано вранці, поки не настав світанок, а також пізно ввечері, коли вже зайшло сонце.

Терміни посіву насіння

Отримання плодів помідорів на підвіконні залежить від того, в який час будуть посіяні насіння на розсаду:

 • Якщо це зробити в літньо-осінній період, вирощування розсади припадає на вересень-жовтень, а збір врожаю – на грудень-січень.
 • Якщо посіяти насіння в зимово-весняні строки, розсаду слід вирощувати з кінця грудня. Перші плоди можна очікувати в кінці весни або на початку літа.

Підготовка насіння

Вирощування помідорів на підвіконні не відрізняється від аналогічної процедури городніх культур. Це здійснюється з допомогою розсади, способи отримання якої різні. Для цього можна використовувати насіння або живці. Але перш ніж виростити розсаду, потрібно заготовити посадковий матеріал. Насіння купують в магазині або використовують свої, які зібрали з вирощених помідорів. Неважливо, як з’явився посадковий матеріал, його перед сівбою слід підготувати. Для цього потрібно зробити наступне:

 • Спочатку насіння відсортовуються. Їх замочують у воді з невеликою кількістю солі. Непридатні для посіву, пустотілі спливуть наверх, їх потрібно викинути. Ті, які залишаться на дні ємності, придатні для використання.
 • Потім насіння дезінфікуються. Для цього підходить слабкий розчин марганцівки.
 • На цьому можна закінчити підготовку насіння, але для кращої схожості рекомендується здійснити їх пророщування. Береться мішечок з м’якої тканини, зволожується, в нього закладається посадковий матеріал. На деякий час треба залишити насіння в спокої, поки вони не набухнуть.

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

При розмноженні помідорів живцями урожай можна отримати набагато швидше, так як економиться час, необхідний для вирощування розсади. Як посадити помідори на підвіконні? Для цього під час пасинкування пагони не потрібно викидати, їх можна поставити у склянку з водою для вкорінення або відразу посадити в грунт. Горщики з живцями повинні перебувати в теплому приміщенні, де немає протягів. Коли живці добре укорінятимуться, їх слід висадити в горщики для постійного зростання. Спосіб розведення томатів живцями підходить не тільки для їх вирощування на підвіконні. Багато городники використовують його для отримання розсади з наступною посадкою на грядках.

Читайте також:  Колготки с люрексом: как выбрать и с чем носить

Грунт

Щоб виростити помідори на підвіконні взимку, слід подбати про приготування субстрату в інший час року, поки не настали морози. Томати люблять пухкий живильний грунт з нейтральним показником кислотності. Простіше купити таку грунтову суміш в магазині. Але багато хто воліють готувати її самостійно, вибравши підходящий варіант. Приклад деяких з них:

 • Вермикуліт – одна частина, дерновий грунт і компост – по чотири частини.
 • Пісок і садова земля в пропорції 1:2.
 • У рівних кількостях змішується торф, перегній, земля дернова.

Городню або садову землю потрібно знезаразити окропом або пропарити в духовій шафі. Так шкідливі бактерії і личинки шкідників загинуть.

Посів насіння

Як посадити помідори вдома на підвіконні? Для цього потрібні насіння, які висаджують в ящики, контейнери або окремі стаканчики. У разі застосування загальних ємкостей, їх потрібно заповнити поживним ґрунтом і полити його. Потім розкласти насіння по поверхні грунту на один-два сантиметри одне від іншого і натисканням пальця поглибити в землю на таку ж відстань. Далі посіви присипаються ґрунтом і утрамбовували, але не сильно.

Насіння для швидкого проростання необхідно створити парниковий ефект, для чого слід накрити їх плівкою. Щоб на ній не накопичувався конденсат, робляться маленькі дірочки по всій поверхні укриття. Ємності з посадки ставлять у приміщення з температурою повітря 22-24 оС.

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Як доглядати за розсадою?

Коли насіння проростуть, плівку потрібно зняти. Маленькі рослини і називаються розсадою. Вона виросте слабкою, якщо за нею погано доглядати. При посадці на постійне місце зростання буде довго приживатися, що в майбутньому негативно позначиться на розвитку рослини, його цвітінні і плодоношенні. Догляд складається з наступних процедур:

 • Приміщення, в якому знаходиться розсада, слід провітрювати.
 • В період інтенсивного росту розсада потребують регулярних поливах.
 • Якщо посіви будуть густими, їх потрібно проріджувати.
 • У похмуру погоду слід вмикати штучне освітлення, а в сильну спеку притіняти рослини від попадання прямих сонячних променів.
 • Коли сформується два листочки, що відбудеться приблизно через 20 днів, потрібно підгодувати розсаду мінеральними добавками.

Пікіровка

Дуже скоро сіянці підростуть, зміцніють і будуть готові до пікіровці. У ємності якого розміру розсаджувати рослини? Все залежить від сорту:

 • Карликовим помідорів для нормального зростання досить невеликих горщиків, обсяг яких становить два літри.
 • Середньорослі томати мають потребу в більшому просторі. Для посадки розсади даних сортів вибирають ємності в два рази більше попередніх.
 • Ампельним різновидів потрібен об’ємний горщик – п’ять літрів і більше.

Пікіровка вважається найпопулярнішим способом для висаджування розсади на постійне місце зростання. Його суть в наступному: коріння, розташовані в центрі, коротшають на третю частину, щоб вони розросталися вшир. Але мініатюрні помідори багатьох сортів цього не потребують, так як їх пересадку здійснюють перевалкою. При цьому не порушується ком землі, до коріння навіть не торкаються. У горщиках з дренажем робляться поглиблення, куди і поміщаються рослини.

Читайте також:  Вишиванки жінкам: стильний одяг на будь-яку подію

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Підживлення і поливання

Для зволоження ґрунту, на якому ростуть помідори на підвіконні взимку, використовується тільки тепла вода. Ця процедура проводиться з періодичністю в три-чотири дні, коли верхній шар ґрунту підсихає. Підгодовують помідори не менше трьох разів на місяць. Якщо ці дві процедури проводити частіше, буде збільшуватися зелена маса, але зменшуватися розмір плодів і їх кількість.

Пасинкування

Пагони, утворення яких відбувається в пазусі листя, називаються пасинками. Їх слід видаляти, для чого достатньо прищипнути пальцями. Врожайність значно знизиться, якщо не робити цього, так як утворюється багато листя, на зростання якої йдуть поживні речовини. Деякі сорти формуються в два-три стовбура. У цьому випадку пасинки в нижній частині кущиків залишають.

Обробка кімнатних помідорів

Якщо доглядати за томатами будинку неправильно, вони теж пошкоджуються шкідниками і уражаються хворобами. Найпоширенішим захворюванням культури є фітофтороз. У профілактичних цілях важливо не допускати, щоб в горщику застоювалася вода. Для цього грибка згубним є свіже повітря, тому кущики рослин потрібно регулярно провітрювати. В домашніх умовах можна приготувати засіб, що допомагає в боротьбі з грибком: 100 г подрібненого часнику і один грам марганцівки розводять в трьох літрах води. Розчином потрібно обприскувати кущі томатів в профілактичних цілях.

Сорти

Для домашнього городу, облаштованого на підвіконні, потрібно вибирати карликові, низькорослі сорти томатів, а також гібридні, самозапильних. Плоди таких культур характеризуються малою вагою, а рослини прекрасно почувають себе в невеликих горщиках. На сьогоднішній день зусиллями селекціонерів виведено велике різноманіття сортів і гібридів. Але щоб вирощувати саме те, що підходить для конкретних умов зростання, потрібно вибирати методом проб і помилок.

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Справа в тому, що кожна квартира має власним мікрокліматом, який ідеально підходить для одних сортів і не годиться для інших. А може бути і так, що один і той же сорт в одному приміщенні росте, розвивається, цвіте і плодоносить добре, а в іншому – погано. Помідори на підвіконні ведуть себе виключно індивідуально в різних квартирах. Про це обов’язково слід пам’ятати. Деякі сорти помідорів для підвіконня представлені нижче.

Анжеліка

Сорт користується популярністю, так як плоди дозрівають швидко. Його часто вирощують на підвіконнях. Кущики низькі, стебла припиняють рости, коли на них сформується три суцвіття. Кожна квітка утворює 7-10 великих плодів, які мають загострену форму і яскраво-червоний колір.

Перлинка

Помідори належать до низькорослих сортів, тому для їх вирощування підходить підвіконня. Культура невибаглива до умов вирощування. Володіє стійкістю до перепадів температури, складу грунту, стійко переносить недолік вологи. З запліднених квіток формуються гладкі томати невеликого розміру, їх зазвичай в суцвітті по чотири-сім штук. У плодів рожево-малинового відтінку витягнута форма.

Помідори черрі на підвіконні

Цей вид культури має плоди червоного, жовтого і рожевого відтінків:

 • Черрі з червоними плодами. Відноситься до середньостиглих сортів. Пагони по довжині не обмежені кількістю суцвіть, у яких дуже оригінальна форма – у вигляді хлиста. На ньому формуються мініатюрні плоди червоного кольору у великій кількості.
 • Черрі жовті. По термінах дозрівання не відрізняються від попередньої різновиди. Підходять для вирощування на підвіконні і під плівковим укриттям на городніх грядках. Після утворення чотирьох-п’яти квіток рослина припиняє свій ріст. Круглі плоди жовтого кольору у великій кількості формуються з суцвіть.
 • Черрі рожеві. Плоди мають відповідне забарвлення. Це рослина індетермінантна, висота кущів досягає півтора метрів. Суцвіття утворюють 14-25 плодів яйцевидної форми.
Читайте також:  Ялинка з атласних стрічок — покрокова інструкція по виготовленню

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Балконне диво

Ці томати відносяться до ранньостиглим сортам, кущі виростають до півтора метрів. У плодів червоний колір, кругла форма, вони містять багато цукру. За розмірами томати досить великі, важать до 100 г кожен. Якщо добре доглядати за рослинами, можна одержувати високі врожаї, два кілограма плодів з куща. Культура пристосована до недостатнього освітлення, відрізняється високим плодоношенням навіть у зимовий час.

Бонсай

Невеликі кущики висотою до 30 см акуратні і дуже пишні. У плодів округла форма, вони пофарбовані в червоний відтінок, важать 25 р. За один сезон з кожної рослини можна зібрати один кілограм томатів. Вони дуже смачні і мають прекрасний товарний вигляд.

Як виростити помідори на підвіконні в квартирі?

Піноккіо

Цей сорт є кращим серед горшкових культур даного виду. Рослини компактні, досягають у висоту всього 30 см, листя багато. Вага червоних плодів – 20 р. Помідори використовуються для приготування салатів, з них роблять заготовки на зиму. У літній час вирощування може здійснюватися у відкритому ґрунті, а восени, до заморозків, рослини треба пересадити в горщики і розмістити на підвіконні в квартирі. Плодоношення хороше, один кущик дає півтора кілограма плодів.

В очікуванні врожаю

В період цвітіння окремі сорти помідорів вдома на підвіконні потребують запилення. Щоб поліпшити цей процес, можна струшувати кущики і ніжними рухами проводити пензликом по квіткам. Як виростити помідори на підвіконні, щоб формування плодів проходило швидше? У досвідчених садівників є в запасі більш ефективний прийом, який називають «подрыванием коренів». Він полягає в тому, що стеблинки беруться за нижню частину і тягнуться вгору, наче рослина хочуть витягти з горщика. Під час такої процедури корінці маленьких розмірів обриваються. Так рослини не будуть витрачати свої сили на їх розвиток, всі корисні речовини заберуть плоди.

При вирощуванні помідорів на підвіконні головною метою є отримання хорошого врожаю. Для цього важливо, щоб формування зав’язей було хорошим. Що роблять люди з досвідом такого вирощування? Вони виділяють другу і третю кисті плодів і їх обприскують розчином: на літр води один грам кислоти борної.

В очікуванні врожаю помідорів на підвіконні не варто сподіватися на диво, потрібно робити все можливе, щоб отримати більше плодів з високою якістю. З цією метою в період дозрівання томатів гілочки потрібно підв’язати до кілочків, встановленим у горщиках. Так вони під вагою плодів не поламаються. Краще зібрати плоди бурими, вдома вони дозріють швидко. Це потрібно для того, щоб дати можливість для дозрівання наступного врожаю.

DvaGusya