Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Багато дачники мріють виростити на своєму городі міцний, здоровий перець. Це рослина доволі примхлива і теплолюбива. Тому є ряд особливостей, які потрібно врахувати при вирощуванні цієї культури. Деякі дачники стверджують, що успіх цієї справи залежить від правильного вибору ґрунту, інші ж городники наполягають, що потрібно правильно вибирати прикормки. Існує думка, що рослина в правильний день місячного календаря, буде розвиватися швидше і краще.

Щоб виробити правильну стратегію в справі вирощування перцю, потрібно розглянути всі рекомендації досвідчених дачників. Вони багато в чому допоможуть отримати хороший урожай. Як виростити розсаду перцю здоровою і міцною буде докладно розглянуто далі.

Загальні рекомендації

Багатьох дачників цікавить, як виростити розсаду перцю і баклажанів, щоб вона прижилася в умовах вітчизняного клімату. Такі рослини дуже люблять тепло. Варто врахувати, що період вегетації перцю досить тривалий. Тому потрібно вирощувати цю культуру в якості розсади, щоб встигнути зібрати рясний урожай.

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Вирощувати перець можна тепличним методом або висаджувати рослину відразу у відкритий грунт. Однак висівати насіння цієї рослини в грунт не буде доцільно навіть на півдні нашої країни. У північних регіонах виростити перець буде ще складніше. Однак немає нічого неможливого. Для початку потрібно дізнатися всі нюанси вирощування розсади перцю.

Якщо погодні умови далекі від ідеальних для вирощування настільки теплолюбної культури, можна створити потрібний мікроклімат будинку. Розсаду потрібно встановлювати на південному підвіконні. Тут рослина зможе отримувати максимальну кількість світла. При цьому перці, які культивуються розсадним методом, відрізняються більш раннім терміном дозрівання плодів (до 3 тижнів). Термін плодоношення при цьому збільшується.

Як виростити міцну розсаду перцю? Потрібно правильно вибрати його сорт. При цьому враховують тривалість літа в регіоні. Якщо воно коротке, потрібно віддавати перевагу раннім сортам. У південних регіонах цілком можна вирощувати пізньостиглі сорти. Також варто врахувати висоту куща. Якщо високорослий сорт, його висаджують у теплиці. Рослини середньої та невеликої висоти можна висаджувати на грядках. Їх зазвичай вкривають плівкою.

Сорти також вибирають за смаковими якостями. Так, бажаючи вирощувати болгарський перець, потрібно врахувати, що плоди темного кольору більш солодкі. Вони мають насичену червоний відтінок. Для салатів підійдуть перці циліндричної і конусоподібної форми. Якщо ж плоди нагадують своєю формою кубик, вони чудово підійдуть для фарширування. Невеликі перці краще використовувати для маринування та консервації у вигляді салатів.

Визначення терміну посіву

Правильного вибору часу для посадки вимагає розсада перцю. Як її виростити, допоможуть розібратися поради досвідчених дачників і городників. Дуже важливо правильно вибрати час для посадки. Якщо зайнятися цією роботою занадто рано, рослини не зможуть правильно розвиватися без грунту, коли стануть надто великими в горщиках. Пізня посадка може закінчитися тим, що плоди не визріють через настання холодів.

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Щоб правильно вибрати час для висівання насіння, потрібно врахувати ряд особливостей. Якщо сорт ранній, його потрібно висівати за 2 місяці (60 днів) до посадки на городі. Пізні сорти залишаються в горщиках протягом 2,5 місяців (70-75 днів). Також враховують особливості вирощування розсади на грядках. Якщо перці планується вирощувати в теплиці з обігрівом, висадка в парник буде проводитися в кінці квітня. Якщо ж теплиця покрита плівкою, але не утеплюється, висадкою можна зайнятися в кінці травня. Розсаду у відкритий грунт можна вносити в першій половині червня.

Вивчаючи, як виростити розсаду болгарського перцю інших популярних сортів, потрібно врахувати ще один нюанс. У деяких випадках проводиться процес пікіровки. Якщо ж цю процедуру не проводили, перчики будуть готові до висадки в грунт на тиждень раніше, ніж їх пикированные побратими.

Багато дачники сходяться на думці, що потрібно вирощувати розсаду на початку лютого. Однак варто врахувати, що в цей час світловий день дуже короткий. Тому розсаді буде потрібно додаткове освітлення. Для цього застосовують фитолампы або світлодіодні прилади. Їх вмикають на 12 годин.

Щоб уникнути додаткових витрат на освітлення розсади, рекомендується починати розведення розсади в кінці лютого або початку березня.

Місячний посівної календар

Бажаючи виростити розсаду солодкого перцю в домашніх умовах, багато дачники враховують рекомендації спеціального посівного календаря. Місячні цикли впливають на біологічні процеси. Тому досвідчені садівники орієнтуються на періоди і фази посівного календаря. Багато вважають, що від цього залежить кількість і якість врожаю.

Читайте також:  Чому не цвіте герань? Чим підживити герань, щоб цвіла

Досвідчені городники не стануть починати вирощування розсади в молодий місяць або повня. У цей період соки рослини збираються або у верхній його частині, або в коренях. Це не сприяє нормальному розвитку будь-яких культур. Тому вивчаючи, як виростити розсаду перцю і томатів, слід звернути увагу на фази місяця. В новолуння і повнолуння від такої затії варто відмовитися.

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

При цьому дачники неодноразово помічали, що перець, посаджений під час зростаючого Місяця, розвивається швидше та активніше. Відповідно, коли вона убуває, займатися розведенням розсади також не варто. Її зростання сповільниться. Щоб вибрати правильний час для початку розведення розсади та її висадки в грунт, потрібно розглянути інформацію посівного календаря.

У 2018 році найкращим періодом для початку висівки насіння перцю є періоди з 3 по 4 березня, а також 12, 14 березня. Якщо клімат в регіоні холодний, можна починати розводити розсаду 20, 30 і 31 березня.

Також важливо правильно вибрати час для висадки молодих саджанців в грунт. Якщо цю процедуру проводитимуть у травні, краще зробити це 8, 14-15 числа. Також, згідно посівного календаря, сприятливими днями для проведення такої роботи будуть 24-25 травня. У червні можна висаджувати розсаду перцю в грунт 2, 11, 20 числа. Складаючи посівний календар, астрологи враховують не тільки фазу місяця, але й знак зодіаку, в який потрапляє Місяць. Тому визначається лише кілька найбільш підходящих дат для здійснення цього процесу.

Підготовка насіння

Як виростити розсаду солодкого перцю з насіння? Це питання цікавить багатьох дачників і городників. Якщо допустити помилку, насіння втратять схожість. Перець – примхлива рослина. Щоб збільшити відсоток сходів, треба правильно підготувати насіння. Купуючи їх у магазині, потрібно визначити методику їх підготовки. Не варто купувати насіння, які володіють тривалим строком зберігання. Виробник для цього їх пересушує. Тому відсоток сходів такого матеріалу буде менше.

Купивши насіння, садівник повинен правильно їх відібрати. Для цього готують розчин з води (1 л) і солі (30 г). У нього висипають насіння. Далі все гарненько перемішують. Через 7-10 хв. придатні для посіву зернятка опустяться на дно. Усі слабкі, легкі насіння прибирають. Важкі, здорові зернятка потрібно промити під проточною водою і ретельно висушити. Для цього їх розкладають на папір так, щоб насіння не стикалися один з одним.

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Коли насіння висохнуть, їх потрібно протравити. Ця процедура дозволить провести знезараження посівного матеріалу. Він піддасться додаткової загартуванню, стане більш стійким до хвороб. Розчином марганцівки (1 г) з водою (1 л) обробляється матеріал для розсади перцю. Як її виростити міцну, розповість ще ряд рад.

Після того, як насіння будуть витримані в розчині марганцівки протягом 15 хвилин, їх виймають з рідини і знову промивають водою. Далі йде процедура сушіння. Після цього можна буде приступати до подальшої підготовки матеріалу для посадки. Він потребує обробки безпосередньо перед внесенням насіння в грунт. В процесі обробки проводиться їх загартовування і додаткове харчування необхідними для росту мікроелементами.

Підготовка насіння перед посадкою

Як виростити хорошу розсаду перцю? Багато садівники стверджують, що секрет успіху полягає в застосуванні правильних методів підготовки посівного матеріалу. Безпосередньо перед внесенням зерен у підготовлений грунт, потрібно виконати кілька простих маніпуляцій.

За 2 доби до початку висадки насіння їх потрібно просочити спеціальним засобом. До його складу входять необхідні для росту мікроелементи. Щоб розсада була міцною, потрібно розкласти насіння в марлеві мішечки. Їх кладуть на розчин, наприклад, «Епін», «Ідеал». У такому середовищі насіння повинні залишатися близько доби. Потім їх потрібно дістати з розчину і розкласти на папері. Промивати матеріал для посіву не треба.

При бажанні можна застосовувати для просочення і інші склади. Вони готуються самостійно в домашніх умовах. Для цього потрібно 2 г деревної золи змішати з 1 л води. Суміш повинна настоюватися протягом доби. Таким засобом насіння обробляють протягом 3 годин.

Ще одним ефективним методом при обробці насіння є барботирование. Зернятка потрібно опустити у воду, яка насичується киснем. Схожість насіння після такої обробки різко збільшується. Щоб виконати цю процедуру, потрібно скористатися звичайним аератором для акваріума. Цей спосіб можна застосовувати за 14-15 днів до висівки матеріалу в грунт. Обробка триває 24 години.

Читайте також:  Чому жовтіють зародки огірків в теплиці: що потрібно робити, причини, догляд, відео

Ще однією порадою, як виростити здорову розсаду перцю, є рекомендація про загартовування насіння. Така процедура підвищує імунітет рослин. Спочатку зернятка потрібно замочити в злегка теплій воді. Коли вони набухнуть, ємність ставлять на нижню полицю холодильника. Тут вони знаходяться протягом 24 годин. Після цього ємність дістають. Насіння відразу вносять у підготовлений субстрат.

Підготовка субстрату

Потрібно врахувати кілька порад, як виростити розсаду перцю в домашніх умовах. Це рослина погано реагує на пікірування. Тому не варто висівати все насіння в одну велику ємність. Краще підготувати невеликі стаканчики з субстратом ємністю близько 100 мл. В процесі росту перцю його потрібно просто «перевалювати» з дрібної ємності в більший горщик.

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Грунт, в який будуть вноситися насіння, повинен бути поживним і теплим. Щоб виконати ці умови, потрібно підібрати правильний субстрат. Землю засипають в горщик. В нього наливають нагріту воду і накривають плівкою. Під нею буде накопичуватися конденсат.

Можна вибрати для посадки перцю кілька варіантів грунту. Найпростіше придбати субстрат в спеціалізованому магазині. Він відрізняється збалансованим набором компонентів. Такий грунт вважається найкращим варіантом для вирощування перцю. При цьому покупної субстрат буде оброблений спеціальними антисептиками.

Щоб приготувати грунт самостійно, потрібно буде змішати кілька інгредієнтів. Потрібно взяти 4 частини землі для розсади з торфом. До неї додають 2 частини дернового грунту і 1 частина лежалих тирси. Також потрібно внести до складу 1 частина перегною, трохи річкового піску і деревної золи.

Розглядаючи, як правильно виростити розсаду перцю, слід звернути увагу на ще один варіант субстрату. Можна додавати в грунт гідрогель. Він дозволяє підтримувати правильну вологість грунту. Кульки спочатку опускають у воду. Коли вони напитаются рідиною, потрібно внести гідрогель в грунт. Все якісно перемішують.

Також можна застосовувати для розведення розсади грунт з кокосового волокна. У такому субстраті перець розвивається швидко і правильно.

Ще одним оптимальним варіантом для розвитку розсади є застосування таблеток з торфу. Їх можна придбати в садівничих магазинах. Це зручний і менш травматичний для розсади спосіб культивації перцю.

У будь-який субстрат рекомендується додавати трохи землі з грядки, на якій планується згодом висаджувати рослини. Попередньо такий грунт обробляють розчином марганцівки з водою. Також можна пропарити землю з городу в духовці.

Загортання насіння

Вивчаючи, як виростити розсаду перцю в домашніх умовах, потрібно приділяти увагу всім нюансам проведення такої роботи. Так як рослина погано переносить пікіровку, потрібно висаджувати насіння в окремі невеликі стаканчики. Якщо такої можливості у дачника немає, він може висіяти зернятка в один великий, просторий ящик.

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Глибина ємності повинна бути від 6 см і більше. Рівень грунту повинен бути нижче, ніж край ящика на 2 див. Перед посівом ємність обробляють розчином марганцівки. Далі в неї насипають підготовлений субстрат. Насіння викладають на поверхню грунту. Для цього потрібно скористатися пінцетом. Відстань між насінням має становити не менше 1,5 див. Зернятка потрібно притиснути до поверхні грунту. Далі їх поливають через сито. Зверху насипають шар землі товщиною близько 10 мм. Його злегка ущільнюють. Ємність потрібно накрити поліетиленом.

Існує ще одна методика, що допомагає правильно виростити розсаду перцю. Для цього потрібно придбати торф’яні таблетки. Їх діаметр повинен становити 3 див. Кількість таблеток набувають, вважаючи відібрані насіння. Їх кладуть у прозорий контейнер. У ємність потрібно залити теплу кип’ячену воду. Коли таблетки набухнуть, вони перестануть вбирати в себе рідину. Воду потрібно вилити з лотка.

У кожній торф’яної таблетці потрібно зробити ямку. Її глибина повинна становити 10-15 мм. В підготовлені поглиблення викладають по одному зернятку. Насіння потрібно накрити родючим шаром грунту. Прозору ємність потрібно закрити кришкою. Якщо вона не пропускає сонячні промені, потрібно застелити поліетиленову плівку або скло.

Температура в лотку повинна бути висока (близько 25ºС). Коли потрібно буде внести таблетки з розсадою в грунт, їх просто перекочують в підготовлені місця на городі. Це простий і ефективний спосіб вирощування розсади перцю.

Правила догляду

Як виростити хорошу розсаду перців будинку? У пошуках відповіді на це питання слід розглянути правила догляду за юними паростками. Після висадки насіння в грунт підтримують температуру навколишнього середовища в теплиці на рівні 25-27ºС. Перші сходи можна буде спостерігати через 1-2 тижні. Це залежить від сорту перцю.

Читайте також:  Дельфініум багаторічний: опис сортів, посадка й догляд, розмноження

Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Грунт потрібно обприскувати за допомогою пульверизатора раз в 2 дні. При появі сходів плівку прибирають. Якщо світловий день дуже короткий, розсаду додатково освітлюють за допомогою фитоламп. У цьому випадку рослина буде міцніше. Якщо ж освітлення буде недостатнім, сіянці будуть сильно витягатися. Це відіб’ється на їхньому здоров’ї. Корені можуть почати підгнивати, а зростання повністю припиниться.

Щоб уникнути несприятливих наслідків, потрібно забезпечити освітлення розсади на протязі мінімум 9 годин. Додаткове освітлення включають з 8:00 до 20:00.

Вивчаючи, як виростити розсаду перцю з насіння, потрібно також розглянути вимоги до температурного режиму. Нагрівання в приміщенні вдень не повинен бути менше 23ºС. Вночі допустимо зниження температури до 16С. Якщо ж ночі стане холодніше, перець почне втрачати листки і загине. Тому слід встановлювати розсаду у теплому житловому приміщенні.

Полив здійснюють в ранкові години. При цьому потрібно використовувати теплу чисту воду. Полив повинен бути рясним і нечастим. Треба контролювати стан верхнього шару ґрунту. Після поливу грунт розпушують. Краще всього застосовувати в таких цілях талу, дощову воду. Можна поливати розсаду водою з-під крана тільки після її попереднього відстою.

Рихлити грунт потрібно обов’язково. Однак при цьому не можна пошкоджувати корінці. В іншому випадку рослина загине.

Ще кілька правил по догляду

Потрібно врахувати ще кілька рекомендацій, які допомагають правильно виростити розсаду перцю. Потрібно проводити загартовування не тільки насіння, але і сходів. Цю процедуру проводять приблизно за 1,5 тижнів до висадки розсади на грядки. Для цього ємності з перцем потрібно виносити на нетривалий час на вулицю. Також можна просто відкривати на кілька хвилин вікна в приміщенні.

Щоб підвищити стійкість розсади до різних захворювань і шкідників, її можна обприскувати настоєм. Його готують на основі часнику, календули, хвої, цибулі. Якщо на листках залишилася вода, рослина не можна залишати під прямими сонячними променями. Це може привести до появи опіків. Тому обприскування проводять вранці.

Також потрібно вносити в грунт прикормки. Цю процедуру проводять 2 рази перед висадкою рослин в грунт. Перший раз добрива додають в період, коли у розсади з’являться 3-4 листка. Коли їх кількість сягне 5-6 штук, проводять таку підгодівлю.

Для приготування добрива потрібно змішати 1 частина коров’ячого гною з 10 частинами води. Обприскують рослина сумішшю з комплексних добрив на мінеральній основі. Це значно збільшує швидкість розвитку перцю.

Висадка в грунт

Знаючи, як виростити розсаду перцю, потрібно також розглянути особливості її висаджування у відкритий грунт. Цей процес потрібно виконати в момент, коли у рослини з’явиться близько 8 листків, а також сформуються бутони. У цей момент розсада зазвичай досягає у висоту близько 20 см або навіть більше (залежить від сорту).

Перед висадкою в грунт сіянці потрібно виносити в приміщення з температурою не вище 18С. Сеанси повинні бути спочатку короткими. Потім їх тривалість поступово збільшують. По закінченні тижня температуру можна знизити до 12-14ºС. При цьому потрібно забезпечити якісне освітлення для рослини. У ніч перед висадкою у відкритий грунт розсаду залишають в такому приміщенні. Процес загартовування триває близько 2 тижнів.

Температура навколишнього середовища на городі не повинна бути нижче 15 ° С. У цей період можна приступати до висадки розсади. Землю на городі перекопують. На грядках роблять лунки. Вони повинні відстояти один від одного на відстані 50 див Між рядами потрібно витримувати відстань 60 див.

У кожну лунку вносять столову ложку мінерального добрива. Його перемішують з грунтом. Коренева шийка перцю після установки в лунку повинна бути на одному рівні з поверхнею грунту. Корінці не повинні згинатися. Їх перевалюють з контейнера разом з грудкою землі. Насипають у лунку грунт до половини. Потім вливають в неї 1/3 відра води. Після цього заповнюють ямку землею повністю.

Розглянувши, як виростити розсаду перцю, можна очікувати в кінці сезону рясного врожаю. Культура буде здоровою і міцною. Вона не буде схильна до впливу несприятливих факторів навколишнього середовища.

DvaGusya