Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Як виростити саджанці винограду з живців? На перший погляд це питання здається дуже складним. Виникає думка, що для цього потрібно мати багато спеціальних знань і умінь. Так, дійсно, доведеться докласти досить зусиль і терпіння, але при великому бажанні це можна здійснити. Про те, як правильно виростити виноград з живців, піде мова далі.

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Способи розмноження винограду

Розмножувати виноград можна двома способами: з кісточки і саджанцем. Розмноження з кісточки використовується переважно у селекції, хоча деякі садівники, готові на експерименти чи бажають виростити виноград вподобаного сорту, вибирають саме цей метод. Тут є деякі особливості, починаючи від заготівлі насіння до висадження їх у грунт і закінчуючи доглядом за молодими саджанцями. Але це інша тема.

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Якщо ви хочете виростити виноград в домашніх умовах і зберегти всі ознаки сорту, потрібно посадити саджанці. Вони вирощуються вегетативним способом, а саме укоріненням частинки виноградної лози, яка називається держак. Цей спосіб вважається найпростішим і водночас ідеальним, тому що в його основі лежить здатність культури повністю відроджуватися з одного шматочка садивного матеріалу, зберігаючи всі властивості і якості материнської лози. Розглянемо далі, як виростити саджанець винограду з черешка взимку.

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Заготівля живців

Отже, вирощування виноградних саджанців починається з заготівлі живців. Проводять пізно восени, після перших заморозків, при обрізуванні кущів. Добре підходять для цього однорічні пагони, головне, щоб лоза добре визріла (як виростити виноград з черешка, ми розглянемо в статті).

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Невызревшая лоза зазвичай має брудно-зелений колір і «зморщену» поверхню. Такий матеріал не годиться для заготівлі живців. Далі з втечі вибирають середню частину, верхівку і два-три перших вічка відрізають.

Зберігання

Якщо ви вирішили виростити виноград з живців, взимку вибраний матеріал треба відправити на зберігання. Лоза краще зберігається цілком, для цього її треба засипати грубозернистим, помірно вологим піском і винести в прохолодне місце. Добре підійде підвал, в якому відносно стабільна температура плюс 2-4 °С.

Треба врахувати важливу деталь – у лози під час зберігання відбувається процес окислення, інакше це називають «лоза живе». Тому чим вище температура в приміщенні, тим активніше вона «живе», тобто окислюється. Це призводить до того, що посадковий матеріал слабшає, і термін його зберігання значно скорочується. Крім цього, потрібно обов’язково стежити за вологістю, адже при низькій вологості лоза може пересохнути, а при високій – покритися пліснявою.

Читайте також:  Нашатирний спирт проти попелиці: обробка рослин засобом від комах

Перед тим як виростити виноград з черешка, навесні, приблизно на початку лютого, за кілька тижнів до висадки в грунт, посадковий матеріал потрібно перевірити на цілість і схоронність. Для цього секатором обережно натискають на поперечний надріз гілочки: якщо виступила крапелька соку – держак свіжий і добре зберігся, якщо сік не виступив, значить, у приміщенні була висока температура і держак пересох. Якщо ж з надрізу виступила вода навіть без натискання – від надлишку вологості лоза прогнила. Ще один спосіб перевірити, як зберігається посадковий матеріал – це зробити невеликий надріз: його колір повинен бути блідо-зеленим, без будь-яких чорних або темних вкраплень.

Навесні, приблизно в березні, лозу дістають із схованки і виносять в тепле приміщення. Після цього її потрібно правильно порізати на живці. Вони повинні бути довжиною 30-35 см і мати по три-чотири вічка. Нижній зріз живця має бути майже під очком (2-3 мм нижче), а верхній на 2-3 см вище вічка.

Вимочування чубуков

Щоб виростити виноград з живців в домашніх умовах, порізану лозу опускають у воду і вимочують 1-3 дні – в залежності від того, скільки вологи набрав посадковий матеріал. Дуже добре в розчин додати біологічно активні речовини (наприклад, квітковий мед), а також стимулятори коренеутворення. Це підвищить позитивний результат і буде сприяти більш швидкому утворенню кореня. Адже виноградарі давно помітили, що нирка у лози набухає і розвивається швидше, а для освіти кореня потрібен більший час, приблизно дві-три тижні. Тому передчасно утворена і набрякла нирка може засохнути.

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Пророщування живців

Розглянемо далі, як виростити держак винограду в горщику. Після вимочування чубуки потрібно помістити в посудину зі спеціальним грунтом для проходження процесу коренеутворення. Для цього можуть підійти великі пластикові стакани або пляшки. Отже, на дно ємності, попередньо проколовши шилом в декількох місцях, насипаємо дренажний шар, поверх нього кілька ложок грунтової суміші з додаванням піску і перегною. У цій суміші по центру робимо отвір і акуратно опускаємо туди держак під нахилом, щоб верхня брунька виявилася на рівні верху пляшки або склянки. Поверх грунтової суміші насипаємо пропарені вологі тирсу. Всю цю конструкцію поверх накривають знову ж таки великим пластиковим стаканом без дна, який можна буде зняти після зростання на гілочці чотирьох листочків. Живці, поміщені в такі міні-теплиці, ставлять у тепле місце, головне – щоб не було протягів.

Читайте також:  Установка раковини над пральною машиною

Полив

Поливати необхідно кожні два дні, але робити це треба через піддон. Потрібно налити в нього теплою відстояною води і поставити на 15 хвилин склянку або пляшку з черешком. Через дірки в дні склянки в ємність потрапить саме стільки вологи, скільки потрібно рослині.

Протягом двох-трьох тижнів на нижній частині черешка (деякі кажуть – на п’яті) повинна тріснути кора, після чого з’явиться корінець. Все це добре буде видно через прозору склянку. Якщо кора не тріснула, і корінці не з’явилися, це означає, що температура і вологість середовища, в якій знаходився посадковий матеріал, була низькою. Тому живці потрібно потримати довше.

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Далі відбудеться набухання бруньок на пагонах і проростання молоденьких листочків. Деякі виноградарі рекомендують у цей період обов’язково виробляти загартування саджанців, виносячи їх щодня на вулицю і поступово збільшуючи час перебування. Спочатку ставити в тінь, а потім на сонечко, при цьому ретельно уникати протягів. Як вже говорилося раніше, після появи корінців і декількох листків на пагоні верхній склянку знімаємо. Отже, у нас вже є готовий матеріал для висадки в підготовлений грунт. Не варто занадто довго тримати саджанець в ємності, оскільки, чим довше зросли коріння, тим легше їх пошкодити при пересаджування.

Як виростити виноград з живців в домашніх умовах?

Посадка

Перед висадкою в заздалегідь підготовленому місці потрібно уважно стежити за прогнозом погоди і тим, наскільки прогрілася грунт. Якщо висадити в холодну грунт, держак навряд чи добре вкорениться. Але, з іншого боку, якщо тримати довше і висадити пізніше, то він від довгого утримання може стати ослабленим, тому якщо і вкорениться, то в нього навряд чи визріє здорова лоза. До того ж, молоді виноградні саджанці дуже чутливі до перепадів температури, найменші заморозки погублять кореневу систему і всі труди пропадуть даром. Тому висаджують пророщені саджанці приблизно в кінці червня, коли вже остаточно потепліє.

Догляд

Виростити виноград з живців в домашніх умовах нескладно, головне – забезпечити правильний догляд. Після висадки в грунт у період вегетації потрібно підтримувати необхідну вологу, оберігати молоді листя і нирки від палючого сонця або надмірного холоду, підгодовувати саджанець спеціальними добривами (азотними або фосфорними). Але потрібно знати, що у другій половині літа не рекомендується вносити азотні добрива, тому що вони стимулюють ріст, але уповільнюють визрівання лози.

Читайте також:  Що таке слайм: як зробити іграшку, відео

У період зростання протягом літа проводять «зелені операції»: вони полягають у видаленні зайвих пагонів (потрібно залишити один кращий), пасинків та інших процедур. Але головне в цьому процесі – не перестаратися і не проробляти всі операції одночасно, так як можна послабити рослину.

Якщо погодні умови видалися не дуже сприятливі, саджанець (виростити виноград з черешка, як можна помітити, завдання нехай і не особливо складна, але вимагає грамотного підходу) можуть вражати грибкові захворювання. Тому потрібно своєчасно проводити обприскування фунгіцидами. При ураженні втечі кліщами або мошкою обробляти акарицидами.

Наприкінці літа проводять карбування – обрізають верхівку пагона. Але все це проводиться поступово: не можна одночасно видаляти зайві пагони і проводити карбування, це зашкодить рослині.

Пізньої осені, після опадання листя, саджанці викопують, акуратно складають у зручну ємність, присипають вологим піском і опускають в підвал для зберігання, підтримуючи там належну температуру (2-4 °С) і вологість. Навесні, після повторного виконання описаної вище процедури загартування та знезараження слабким розчином марганцю, знову висаджують у вже прогріту грунт на «постійне місце проживання». Добротним і в майбутньому добре плодоносною вважається саджанець, у якого не менше 3-4 коренів, розташованих по колу рівномірно, товщина приросту 4-5 мм приблизно, а добре визріла лоза довжиною не менше 15-20 см.

Як і все живе, рослина потребує уваги і турботи. Потрібно враховувати, що не всі сорти винограду однаково розмножуються. Одні простіше посадити і виростити виноград з черешка такого сорту легше. Інші ж без спеціальних добрив та біостимуляторів для утворення кореневої системи виростити досить складно. Але, незважаючи на всі труднощі, відмовитися від посадки таких «складних» сортів винограду неможливо, тому що ці види мають масу інших позитивних якостей – високу стійкість до перепадів температур і морозостійкість, стійкість до різних захворювань, або просто відмінний товарний вигляд.

Висновок

Отже, ми розглянули, як виростити виноград з держака. Якщо дотримуватися технології розмноження у вирощуванні цієї культури, і якщо є бажання і терпіння, можна отримати дуже багатий урожай великого і смачного винограду на власній ділянці!

DvaGusya