Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Термін експлуатації будь-якої будівлі безпосередньо залежить від того, наскільки якісно буде залитий його фундамент. Економити на цій частині заміського будинку ні в якому разі не можна. Фундамент повинен заливатися тільки з якісних матеріалів. Зрозуміло, не можна порушувати і технологію зведення підстави житлового будинку. Про те, як залити фундамент під будинок правильно, і поговоримо далі в статті.

Види підстав

Зводитися під різного роду будівлями і спорудами можуть фундаменти наступних типів:

 • стовпчасті;

 • плиткові;

 • стрічкові;

 • пальові.

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Приватні будинки, однак, своїми руками в більшості випадків будують тільки на перших трьох видах підстав. Монтаж пальових конструкцій проводиться з використанням спеціального обладнання. І довіряють зведення таких підстав найчастіше тільки фахівцям.

Основними елементами стовпчастого фундаменту є опори круглого або квадратного перетину, заглиблені в землю і сполучені між собою бетонних, дерев’яних або металевих ростверком. Цей тип підстав є самим простим у зведенні і дешевим. Однак заливати такі фундаменти допускається тільки під не надто важкими будівлями на міцних грунтах. Приміром, стовпчикову опорна конструкція є найкращою відповіддю на питання про те, як залити фундамент під дерев’яний будинок.

Стрічкові підстави у власників заміських ділянок користуються найбільшою популярністю. Саме на таких опорних конструкціях найчастіше зводять як одноповерхові, так і дво-, триповерхові приватні житлові будівлі. Є такі підстави зазвичай і найкращою відповіддю на питання про те, як залити фундамент під прибудову до будинку зі стінами із цегли або бетону. Являють собою конструкції заглиблені в землю бетонну стрічку.

Плитні фундаменти заливаються під будівлями на ненадійних в плані зрушень грунтах. Цей тип конструкцій є найдорожчим. До того ж зведення такого фундаменту — процедура дуже трудомістка. Є підстави цього типу суцільну плиту, залиту під всією площею будинку.

Основні етапи монтажу

Отже,давайте подивимося, як залити фундамент під будинок своїми руками. Проводиться монтаж фундаментів будівель будь різновиди — стрічкових, стовпчастих, плитних, в кілька етапів. При цьому включає в себе будівництво фундаментів наступні кроки:

 • виконання розмітки;

 • земляні роботи, риття котловану, траншеї або ями, в залежності від типу фундаменту;

 • засипку піщаної подушки;

 • складання опалубки;

 • встановлення арматурного каркасу;

 • заливання бетонної суміші.

Від розмірів будівлі спосіб зведення підстави жодним чином не залежить. За однією і тією ж технології можна залити фундамент під будинок 8х8, 10х15, 3х10 м і т. д.

Читайте також:  Вертушка від кротів з пластикової пляшки: як зробити відлякувач для городу

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

З чого почати

Перед початком зведення фундаменту будівельний майданчик, звичайно ж, в першу чергу слід очистити від сміття, трави, кущів і т. д. Також її потрібно обов’язково вирівняти. Тим власникам заміських ділянок, які задалися питанням про те, як залити фундамент під будинок своїми руками, крім усього іншого, слід ознайомитися з технологією виконання розмітки під таку конструкцію.

До цієї процедури потрібно підійти якомога відповідальніше. Будинок з кривими кутами буде виглядати, звичайно ж, некрасиво і неакуратно. При цьому ще й знизиться термін експлуатації будівлі.

Як правильно зробити розмітку

Цю операцію виконують звичайно з використанням шнура і кілочків. Вирівнюють кути в більшості випадків за методом єгипетського трикутника. При цьому:

 • на довгій мотузці зав’язують 4 вузла (перший – на самому кінці, другий – в 3 м від нього, третій — в 4 метрах від другого і четвертий — у 5 м від третього);

 • перший і останній вузли з’єднують цвяхом;

 • по цвяху вбивають і в кожний проміжний вузол;

 • забивають кілочки по лінії стіни;

 • розтягують мотузковий трикутник, розташувавши його довгу сторону між кілочками;

 • уздовж короткої сторони проводять перпендикуляр;

 • встановлюють третій і четвертий кілочки по кутах.

На заключному етапі перевіряють рівність кутів, простягнувши мотузкові діагоналі в отриманим прямокутнику і вимірявши кожен їх відрізок.

Земляні роботи

Траншею під стрічковий фундамент, а також ями під опори стовпчастого викопують вручну. Для облаштування котловану плитного підстави зазвичай наймають спецтехніку. Перші два різновиди фундаментів при зведенні своїми руками заглиблюють в землю приблизно на 70-80 див. Котлован під плитное підстава зазвичай роблять більш дрібним — близько 40 див.

По закінченні виконання земляних робіт рівняють дно траншеї і ями. Далі насипають трамбування піщану подушку. Використовують для цього добре просіяний пісок. Подушка під фундаментом будинку в подальшому буде грати роль амортизатора при весняному обдиманні грунту.

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Складання опалубки

Заливають бетон при зведенні фундаменту в особливу форму, змонтовану найчастіше з дерев’яних щитів. Для складання опалубки стрічкового підстави використовують обрізну дошку товщиною не менше 2.5 див. Щити монтують наступним чином:

 • розкладають на рівній поверхні 2-3 дошки паралельно один одному впритул;

 • з’єднують дошки поперек брусами.

Встановлюють щити в траншею з використанням підкосів, розпірок і дротяних стяжок. Опалубки для плитних фундаментів роблять приблизно таким же чином.

Форми для заливки опор стовпчастих фундаментів квадратного перерізу також можуть виготовлятися з дошки. Іноді для цієї мети використовують і товсту жесть. Для круглих стовпів таких фундаментів опалубку зазвичай роблять з руберойду. Цей матеріал просто згортають «трубою» і встановлюють в ями. Для бетонного ростверку стовпчастого фундаменту опалубку збирають з дерев’яних щитів.

Читайте також:  Синя орхідея: фарбована чи ні, наслідки зміни кольору, полив, освітлення, грунт, розмноження

Як правильно залити фундамент під будинок: встановлення арматурного каркасу

Для стрічкового і плитного підстави при зведенні малоповерхових будівель найчастіше використовується двох – або трирядне каркас жорсткості. Армувати фундаменти задній в будь-якому випадку слід обов’язково. Особливістю бетону є те, що він відрізняється дуже високою міцністю на стиск. При розширенні ж цей матеріал, на жаль, легко кришиться. Виправити якоюсь мірою цей недолік можна саме установкою каркаса.

В’яжуть арматурну зміцнюючу конструкцію при зведенні фундаментів своїми руками з використанням металевого прута. Зварювання для складання каркаса не застосовують. Виготовлена таким чином арматура в подальшому починає швидко іржавіти в місцях з’єднання. Збирають металеві каркаси для фундаментів у більшості випадків із застосуванням в’язального дроту.

При цьому для основних несучих елементів, що зміцнюють конструкцій найчастіше використовують прут діаметром 8 мм Проміжні ланки виготовляють з арматури 6 мм.

Встановлювати пов’язаний своїми руками каркас в опалубку, звичайно ж, також потрібно правильно. В кінцевому підсумку він повинен повністю знаходитись в товщі бетону. Встановлюють арматурні каркаси тому зазвичай у траншеї чи у котловані на брусочки товщиною 5 см або ж на спеціальні пластикові опори.

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Мають арматуру таким чином, щоб відстань від неї до стінок опалубки також становило 5 см. Не повинен доходити на ті ж 5 см до краю форми каркас і по висоті.

Точно таким же чином армують і ростверк стовпчастого фундаменту. При цьому опори таких підстав зміцнюють каркасами, виготовленими з 4 прутів. Мають таку арматуру по центру ями з відступом від країв. По закінченні заливки стовпа прути каркаса повинні виступати над її поверхнею на 20 см. Це необхідно для зв’язки арматури опор і ростверку.

Як залити фундамент під будинок своїми руками: приготування бетону

Цементний розчин для заливки опорної конструкції будівлі найкраще робити в бетономішалці. При використанні такого обладнання суміш виходить максимально однорідною, що позитивно позначається на якості зведеного підстави. Якщо бетономішалки в господарстві немає, робити розчин можна і у великому кориті. У цьому випадку:

 • у ємність спочатку засипають всі сухі компоненти;

 • ретельно перемішують їх;

 • додають у воду корито.

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Готовий розчин не повинен стікати з лопати або ж розсипатися на шматки. Цемент при зведенні фундаментів будинків зазвичай використовують марки не нижче М400. Пісок для цієї мети покладається застосовувати річковий, великий, добре просіяний.

Щебінь в цементний розчин, призначений для заливки фундаментів будівель, використовують тільки твердий, середньої фракції. Роблять суміш для фундаменту зазвичай у пропорції цемент/пісок/щебінь як 1/3/4.

Читайте також:  Як боротися з борщівником на дачній ділянці: засоби і методи знищення рослини

Як укладати бетон

Далі давайте подивимося, власне, як залити фундамент під будинок своїми руками. При зведенні стрічкового підстави вручну розчин належить укладати відразу по всьому периметру траншеї шарами. Частинами в опалубку бетон заливати не можна. Інакше фундамент в подальшому вийде неміцним. Опори стовпчастого підстави заливають цілком за один раз.

Плитні фундаменти зазвичай зводять трохи за іншою технологією. У цьому випадку бетон в котлован заливають з використанням спецтехніки. Вручну цю операцію, звичайно ж, виконати буде проблематично.

При заливці фундаменту намагаються, крім усього іншого, домогтися того, щоб усередині суміші не залишалося повітряних бульбашок. Для цього періодично простукують стінки опалубки молотком і протикають розчин лопатою або стрижнями.

Заключний етап

Таким чином, ми з’ясували, як залити стрічковий фундамент під будинок, або ж стовпчастий плитний. Як можна було помітити, нічого особливо складного технологія зведення подібних конструкцій собою не представляє. Знімають опалубку з залитого за описаною вище методикою фундаменту зазвичай на другу добу. Далі на протязі двох тижнів зведена основа будинку повинно стояти під поліетиленовою плівкою. При цьому бетон фундаменту двічі в день покладається обприскувати водою. Використання такої технології дозволяє запобігти появі на стінках залитій конструкції поверхневих тріщин.

Приступати до зведення стін на фундаменті можна не раніше, ніж через місяць після його заливання. До цього часу бетон дозріває і плита, стрічка або стовпи набувають максимальну міцність. Перед зведенням стін фундаменти будинків зазвичай гідроізолюють двома шарами руберойду на бітумній мастиці.

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Спосіб заливки фундаменту під стару будівлю

Іноді підставу доводиться зводити і під вже стоять на ділянці будинком. Необхідність у цьому може виникнути, наприклад, тоді, коли фундамент під будівлею, взагалі, не зводився. Іноді доводиться змінювати і стару, разрушившеюся опорну конструкцію на нову.

Відповідь на питання про те, як залити фундамент під старий будинок, в принципі, нескладний. Але технологію зведення в даному випадку слід дотримуватися в точності. Виконується така процедура приблизно наступним чином:

 • під будинок просовують 2-3 металеві балки таким чином, щоб вони виходили за межі площини стін на 0.5 м;

 • під кожен край балок домкрати встановлюють на цегляних підставках;

 • обережно і рівномірно піднімають будинок на 1 см по черзі всіма домкратами;

 • таким чином піднімають будівля на висоту 10 см;

 • підкладають під будинок якісь опори;

 • демонтують старий фундамент.

Як залити фундамент під будинок своїми руками? Інструкція з фото

Така технологія є найбільш поширеною відповіддю на питання про те, як залити фундамент під стоїть будинок. На заключному етапі під будівлею викопують котлован і зводять нову опорну конструкцію за описаною вище в статті технології.

DvaGusya