Як зробити фундамент своїми руками?

Фундамент – це основа всіх будівель і споруд. Так називається будівельна конструкція, яка приймає на себе все навантаження будівлі. Від правильно розрахованого і грамотно закладеного фундаменту залежить міцність, надійність і довговічність зведеного на ньому будівлі. Отже, до його зведення слід поставитися з повною серйозністю і відповідальністю. У цій статті порушується тема зведення фундаменту своїми руками з покроковою інструкцією.

Різновиди вживаних фундаментів

На сьогоднішній день існують кілька різновидів фундаментів, які відрізняються за способом закладки і конструктивного вирішення. Серед них можна відзначити:

 • стовпчастий;
 • стрічковий;
 • пальовий;
 • плаваючий;
 • гвинтовий;
 • дрібно заглиблений.

Розглянемо закладку стрічкового фундаменту своїми руками.

Фундамент стрічковий

Як зробити фундамент своїми руками?

Цей вид основи є одним з найпоширеніших. Йому властиві:

 • значний вагу;
 • трудомістка робота;
 • велика витрата матеріалів.

Зате застосування його можливе для зведення важких стін з застосуванням цегли, шлакоблоку, піноблоку. Для перекриття бетонними плитами, які значно збільшують загальний вага споруди.

Стрічковий фундамент являє собою замкнуту по контуру смугу залізобетону, по всьому периметру будівлі та передбаченим перестенкам. Для зведення фундаменту своїми руками необхідно, перш за все, правильно її розрахувати.

Розрахунок стрічкового фундаменту

Для того щоб зробити правильний розрахунок потрібно володіти деякими параметрами. Загальна довжина стрічки (розраховується складанням всіх окремих ділянок по периметру з ділянками простінків), ширина і висота.

Всі ці дані повинні бути вказані в складеному до будівництва проекті. Якщо будівництво не складне і будується невеликий будинок від фундаменту до даху своїми руками, можна розрахувати все самостійно. Загальну довжину дізнатися нескладно за допомогою довгої рулетки. При виборі висоти фундаменту слід врахувати загальні рекомендації: глибина залягання повинна бути на 20-25 см нижче точки промерзання грунту, але не більше 50-70 см від рівня поверхні землі. Висота над рівнем грунту залежить від рельєфу місцевості, конструкції майбутньої споруди і вибирається забудовником. Ширина фундаменту залежить від матеріалів спорудження стін і повинна бути ширше, ніж товщина стін.

Підготовка котловану під фундамент

Як зробити фундамент своїми руками?

Наступним кроком при будівництві фундаменту своїми руками проводять розмітку майбутнього котловану на місцевості. Для цього застосовують довгий шнур, рулетку і інструмент для вимірювання кутів. Забиваються кілочки по периметру, до них прикріплюється натягнутий шнур. Копання фундаменту можна проводити як із застосуванням землерийної техніки, так і вручну, лопатами. Другий спосіб більш трудомісткий, вимагає більше часу і фізичних витрат, але дешевше за фінансів. Так копається котлован, вирівнюються вручну дно і стіни.

Читайте також:  Літня обрізка винограду для початківців: догляд за лозою, відео

Опалубка

Як зробити фундамент своїми руками?

Відповідальним етапом при будівництві стрічкового фундаменту своїми руками є складання опалубки. Опалубкою називають конструкцію для утримання в певній формі розчину: цементу і піску (бетону), до його повного застигання. Для її спорудження застосовуються різні матеріали: дерево (дошка, фанера, OSB), листи металу, полімер, пластик.

Як зробити фундамент своїми руками?

Вся конструкція всередині може облицьовуватися плівкою або спеціальними мастилами, щоб розчин не прилипав до стінок. Так простіше зняти елементи конструкції. Всередину опалубки поміщається каркас з арматури. Він призначений для скріплення бетону зсередини. Правильним вважається виготовлення каркаса за допомогою скручування дротом елементів арматури. Зварювання протипоказана. Це пов’язано з розширенням і зменшенням об’єму при перепадах температури. Зварену конструкцію може порвати, тоді як скручена буде “дихати” в місці скручування.

Приготування розчину і заливка

Як зробити фундамент своїми руками?

Наступний крок створення фундаменту своїми руками – приготування розчину (бетонної суміші). Бетон – це рідка суміш піску, щебеню, цементу і води. Для його приготування знадобиться бетономішалка з електроприводом. Замішувати розчин у таких обсягах вручну просто нереально. Компоненти у співвідношенні 1:3:5 (цемент, пісок, щебінь), тобто на 10 кг цементу беруть 30 кг піску і 50 кг щебеню або гравію. Використовується цемент марки не нижче 200. Цифра в марці цементу означає витримує навантаження на см2. Так, наприклад, застосовуючи цемент марки 300, фундамент витримує навантаження величиною 300 кг/см2. Застосовувати для розчину слід тільки свіжий цемент, враховуючи, що при зберіганні протягом 1 місяця він втрачає свою міцність на 10%, за два місяці, відповідно, 20%.

Всі компоненти завантажуються в бетономішалку без додавання води і піддаються ретельному перемішуванню у сухому вигляді до отримання однорідної маси. Після цього додається вода і склад доводиться до консистенції сметани. Розчин не повинен бути дуже рідким і надмірно густим. Готовий бетон заливають в опалубку, заповнюючи весь її простір. Для якісної заливки та недопущення утворення порожнин (інакше виконаний фундамент своїми руками не буде володіти достатньою міцністю) застосовується глибинний вібратор.

Вібратор для ущільнення фундаменту

Як зробити фундамент своїми руками?

У процесі приготування бетонної суміші і заливки опалубки виходять бульбашки повітря. Вони можуть бути від невеликих розмірів до великих пустот. Враховуючи високу щільність цементного розчину, ці бульбашки не можуть самостійно вийти з розчину. Для цього існує спеціальний пристрій – вібратор, застосування якого сприяє прискоренню процесу усадки і ущільнення бетону. Вібратори випускаються промисловістю на живленні від електромережі і на рідкому паливі. Застосування пристрою на бензині можливо на об’єктах, де відсутня електроенергія. Використання таких пристроїв не тільки сприяє виведенню повітря з розчину, а також збільшення швидкості твердіння бетону за рахунок видалення з його складу надлишків вологи при утруску. Для того щоб в майбутньому було легше викладати перший ряд стін по горизонталі, виробляють заливку, рівняючи верх фундаменту по шнуру, натягнутому строго горизонтально.

Читайте також:  Изучение английского с нуля по аудиоурокам

Як зробити фундамент своїми руками?

Витримка залитого фундаменту

Слід зазначити, що фундамент під будинок своїми руками, як правило, виконується в теплу пору року. При сухій і жаркій погоді залитий розчин накривають ганчірками і періодично, по мірі висихання, поливають водою. Зволоження необхідно для того, щоб запобігти швидке випаровування вологи і пересихання основи будинку.

При необхідності допускається заливка в холодну пору року, навіть при морозі. Але в такому разі, потрібно згадати про деякі особливості будівництва фундаменту своїми руками. При холоді вода в складі бетону замерзне, і не виконає своїх функцій. Цемент повинен вистоятися, схопитися і застигнути. У морози доведеться застосувати підігрів фундаменту будь-яким способом (закутуванням, пором, спорудження наметів з опаленням буржуйкою, піччю, топкою). Це, безумовно, процес довгий і енерговитратний, але, при необхідності зимової побудови, без цього не обійтися.

Після заливки фундамент обов’язково повинен вистоятися. Термін залежить від його глибини. Чим більше глибина, тим довше термін застигання бетону. На це піде близько місяця. Залите підстава перший місяць дає інтенсивно усадку, потім, протягом року, теж відбувається його зміни, але вже в меншій мірі. Ці перетворення не можуть сильно вплинути на стан споруди.

Стовпчастий фундамент

Як зробити фундамент своїми руками?

Ще одним різновидом є фундамент стовпчастий. З назви зрозуміло, що він являє собою групу бетонних стовпчиків, на якій базується вся споруда. Площа опори такого фундаменту досить невелика, порівняно з стрічковим або плитковим, відповідно на нього допускається менше навантаження. Така підстава добре підходить для споруди будинків, не володіють великою вагою. Це дерев’яні зруби, каркасні будиночки, із застосуванням листів фанери або OSB.

Незважаючи на недоліки, така підстава має ряд переваг. Як відомо, будь-який тип фундаменту має спиратися на твердий грунт. Це його призначення. Може скластися ситуація, коли на поверхні знаходиться пухкий грунт, а тверді шари розташовуються на деякій глибині. Це привід для застосування стовпчиків. Використовувати основу у вигляді них зручно при будівництві об’єктів на похилій місцевості, коли застосування стрічкової опори недоцільно.

Читайте також:  Хвороби фікусів і їх лікування

Такий фундамент використовувати при високому рівні ґрунтових вод. Спиратися на шари землі з підвищеною вологістю за допомогою стовпчиків не представляється можливим. Свердловини, пробурені для підстави, будуть наповнюватися водою, це неприпустимо. Будинок, зведений на стовпчастих основі, не може мати підвальних приміщень. Тим не менш, такі фундаменти знаходять своє застосування.

Пристрій стовпчастого фундаменту

Стовпчастий фундамент своїми руками справа клопітна, але цілком реальне. Для початку варто розібратися, що це за конструкція. Як говорилося вище, це система стовпів, виконаних з різного матеріалу, розташованих у певному порядку. Для закладки фундаменту своїми руками покрокова інструкція передбачає необхідність розмітки на місцевості розташування кожного з стовпів. Верхній кінець опори отримав назву – оголовок. На нього буде укладатися низ будівлі. Нижня частина – підстава. Воно спирається на грунт. Стовпи в першу чергу розміщуються по периметру підстави, його кутах і в місцях перетину стін. Враховуючи, що на оголовки встановиться основа будинку, всі вони повинні підніматися на однакову висоту. При нерівному рельєфі вирівняти їх між собою можна застосовуючи шнур і рівень. Форма стовпів:

 • квадратна;
 • кругла;
 • прямокутна.

Найпоширенішими називають стовпи з круглим поперечним перерізом. Під такі конструкції можна готувати свердловини навіть за допомогою найпростішого саморобного ручного бура. Говорячи про фундамент своїми руками, інструкція передбачає матеріал, застосовуваний для виготовлення опорних стовпів. Це можуть бути колоди, попередньо просочені складом, що перешкоджає проникненню вологи в деревину. Можна застосувати цегла і монолітний бетон.

Висота стовпів над поверхнею землі обумовлена висотою до першого поверху. Зазвичай, це в межах до 50 см. Такий зазор потрібний для провітрювання і перешкоджає виникненню вогкості в дерев’яних конструкціях нижній частині будови. Адже на такому фундаменті, як правило, будується споруда з дерева.

Найкращим, безперечно, можна назвати монолітний залізобетонний варіант.

У заготовлену свердловину поміщається каркас з арматури (за прикладом стрічкового фундаменту), піднімається опалубка на рівнем грунту і заливають приготовленим розчином бетону. Робиться усадка із застосуванням вібратора. Армований таким чином, монолітний стовп має високу міцність. Внутрішня армування каркасом з арматури надає стійкість до температурних перепадів та інших природних явищ (дощ, сніг, вітер).

Висновок

На завершення хотілося б зазначити, що спорудження фундаменту своїми руками доступна не тільки професійним будівельникам, але й пересічним забудовникам. Тут наведена покрокова інструкція лише до окремих видів фундаменту, тоді як їх набагато більше, але застосування будь-якого з них однаково важливо для споруди.

DvaGusya