Як зробити крапельний полив своїми руками?

Як найчастіше здійснюється полив ділянки? Багато хто робить це зі шланга з розпилювальною насадкою, хтось встановлює ємності з водою на ділянці і поливає вручну за допомогою лійки або відра. Однак дані способи поливу вважаються не надто ефективними. Зовсім інша справа – крапельний полив. Своїми руками його цілком реально облаштувати на своїй ділянці. Крім того, у нього є кілька плюсів, які вигідно відрізняють його.

Що таке крапельний полив та його недоліки

Крапельний полив – це процес зрошення рослин, при якому вода надходить прямо до коріння, в тому випадку, якщо ємність з водою встановлена прямо в грунті. Резервуар може знаходитися в стороні від грядки, в такому випадку полив здійснюється безпосередньо в кожну лунку з рослиною. Цей спосіб виділяється, тому що рідина буде надходити лише до потрібного рослині, а не буде поширюватися і на бур’яни навколо.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Сконструювати крапельний полив своїми руками для дачі можна з пластикових пляшок, з поліпропіленових труб і бочки, наприклад. Перший варіант вважається найбільш простим і найменш витратним. Проте раз у кілька років систему доведеться міняти, так як пластикова тара буде приходити в непридатність. Незважаючи на велику кількість плюсів, про які пізніше, у такої системи є кілька недоліків:

  • Здійснювати полив великої площі таким способом практично неможливо. Доведеться встановлювати занадто багато приладів для поливу, а це досить проблемно і вже не вважається раціональним вирішенням проблеми.
  • Якщо грунт сам по собі важкий або змішаний, приміром, з глиною, то прилад для зрошення, що знаходиться в ньому, буде забиватися, його доведеться діставати і періодично очищати.
  • Даний спосіб поливу не може повністю замінити звичайне зрошення. Підтримання вологості – це дуже важливо, однак іноді все ж доведеться рясно поливати всю землю за допомогою шланги, лійки і т. д. Особливо якщо літо відрізняється підвищеною температурою.

Однак незважаючи на все це, конструювання крапельного поливу своїми руками на дачі все ще вважається оптимальним рішенням для зрошення.

Чому крапельний полив усе ще популярний?

Існує кілька причин, за якими облаштування крапельного поливу, вигідно. Перша така причина – це величезна економія води. Це відбувається з-за того, що кожна рослина поливається постійно і потроху. Не доводиться витрачати 10-20 літрів води на одну грядку. Другий істотний плюс – зібраний своїми руками крапельний полив працює самостійно. Ще одне його істотна перевага – це можливість розчинити всередині бочки з водою, наприклад, певну підгодівлю. У такому випадку разом з водою рослини будуть отримувати ще і корисні мікроелементи для кращого росту і розвитку. Крім того, найбільшим позитивним якістю, яке виділяє крапельний полив своїми руками, на тлі інших видів – це автоматичний полив рослин. Звичайно, такі системи можна купувати вже готові, проте в цьому немає особливого сенсу, так як створити його самостійно не становить праці. До того ж це заощадить гарне кількість матеріальних засобів.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Що потрібно для складання системи зрошення

Набір матеріалів та інструментів досить простий і, швидше за все, є у будь-якого дачника під руками. Відразу варто відзначити, що зібраний своїми руками крапельний полив в теплиці, приміром, не буде відрізнятися від покупного нічим, крім дизайну. Функціональність і практичність застосування практично однакова.

  • Перше, що потрібно, – це, природно, пластикова тара. Ємність резервуара залежить від того, скільки часу потрібно зрошувати рослина, а також від його розмірів. Однак при будь-яких обставин використання ємності 0,5 літра недоцільно. Найчастіше застосовуються тари від 1 до 5 літрів об’ємом. При середньому поливі приблизний час, на яке може вистачити 1-літрової тари – 2-5 днів; тара на 2-3 літра може зрошувати від 5 до 10 днів поспіль; резервуари по 4-6 літрів можуть використовуватися безперервно від 10 до 17 днів.
Читайте також:  Полин від клопів: засоби для боротьби з комахами

Більш точні значення залежать від того, яка кількість отвори буде зроблено в кришці від пляшки. В залежності від потрібного розміру отворів можна використовувати тонкий цвях, наприклад, або шило, щоб їх зробити.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Маючи під руками ці інструменти та матеріали, можна приступати до спорудження крапельного поливу в теплиці своїми руками.

Варіант поливу № 1

У першому варіанті пляшка буде практично повністю вкапываться в землю денцем. На поверхні повинно залишитися лише шийку, щоб була можливість затоки води всередину ємності. Розмір тари повинен бути таким, щоб вона вільно містилася між рослинами. Якщо потрібно зрошувати лише один кущ, наприклад, тоді пляшка може бути маленькою, а отвори потрібно робити лише з одного боку.

Зробити крапельний полив у теплиці своїми руками або просто на ділянці в такому виконанні досить просто. Необхідно взяти приготовлену заздалегідь тару, відступити від денця пляшки кілька сантиметрів і почати робити отвори тонким цвяхом, припустимо. Потрібно пам’ятати, що якщо вони будуть занадто великими, то вода витече занадто швидко. Всього таких отворів має бути близько 10. Робляться вони в бічній частині, горловина не рушає.

Далі в потрібному місці викопується невелика яма, в яку вставляється пляшка. Її горловина повинна залишитися зовні, а отвори повинні бути повернені у бік рослини, якщо воно тільки одне. Якщо їх два, то вони мають бути виконані з двох сторін відразу. Варто додати, що деякі дачники закривають горловину капронкой, приміром, щоб всередину не потрапляло сміття. На цьому крапельний полив такого типу можна вважати готовим. В резервуар через шийку наливається вода, і вона поступово зрошує коріння рослини.

Додаткові варіанти поливу

Можна зібрати і інший варіант крапельного поливу пластикових пляшок своїми руками. В даному випадку доведеться попрацювати трохи більше, так як знадобиться опорна конструкція над низкою рослин, на якій буде триматися ємність. Найбільш простим варіантом облаштування опори вважається такий спосіб. На початку і в кінці грядки вкопується з однієї вертикальної дерев’яної палиці, а зверху між ними кладеться поперечина. За своїм зовнішнім виглядом конструкція дуже нагадує турнік. До даної перекладині і будуть кріпитися резервуари з водою. Чіпляти їх можна, припустимо, на металеві гачки.

Тут варто зазначити, що максимальна висота такого турніка 45-50 см, а мінімальна 35 див. Варто також враховувати розміри пляшки при розрахунках. Далі для облаштування крапельного поливу своїми руками з пляшок, необхідно знову скористатися тонким цвяхом або шилом, щоб зробити кілька отворів, але на цей раз вже в кришці від пляшки. Природно, що чим більше буде отворів, тим швидше і сильніше буде відбуватися полив. Нижня частина пляшки зрізають ножицями або ножем, так як через неї буде заливатися вода всередину ємності. Також натягується тканина від потрапляння різного сміття.

Є ще один досить простий спосіб облаштувати крапельний полив своїми руками з пластикових ємностей. У цьому випадку пляшки будуть вкопані горлечком в землю. В даному варіанті потрібно підібрати тару за розміром так само, як і в першому випадку. Різниця між цими двома варіантами полягає в тому, що тут більше рідини буде отримувати саме нижня частина кореня рослини. У першому ж випадку здійснювався полив по всій довжину розташування корінця. Отвори також проробляються в кришці. Рекомендується робити 2-3 отвори, максимум 4. В іншому випадку вода буде занадто швидко йти.Однак потрібно розуміти, що якщо це 5-літрова тара, наприклад, то можна зробити і дещо більше отворів, так як обсяг значно більше. Щоб успішно зробити систему крапельного поливу своїми руками, необхідно знову відрізати нижню частину у резервуара, так як через нього буде доливати рідину.

Читайте також:  Амоксицилін для кішок — побічні ефекти, протипоказання, механізм дії та аналоги

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Далі все досить просто. Поруч з кожним кущем потрібно вирити невелике заглиблення, в яке буде вставлятися шийку від пляшки. Тут важливо пам’ятати лише одне, поглиблення не повинно бути занадто глибоким, інакше вся вода піде повз. Оптимально, щоб кришка від пляшки виявилася трохи вище, ніж починаються коріння рослини.

Варіант поливу з покупної насадки

Звичайно, такий пристрій не буде зважати на 100% зроблених своїми руками, але воно має повне право на життя, так як вартість насадок просто копійчана. У спеціалізованих магазинах продаються пластикові насадки на пляшки з вже готовими отворами. Це пристосування кріпиться замість кришки на пляшку, після чого потрібно просто вставити даний винахід в землю. Єдина відмінність від звичайної закопаною в грунт пляшки полягає в тому, що немає необхідності відрізати денце. Коли рідина закінчиться ємність можна без проблем дістати, скрутити насадку, набрати води, після чого повернути все на свої місця. Іншими словами, даний спосіб просто дещо простіше, ніж попередній.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Опис поліпропіленових труб

Конструювання системи труб для крапельного поливу своїми руками – ще один відмінний варіант облаштувати постійне зрошення на ділянці. На відміну від звичайних металевих труб, у цього матеріалу є кілька переваг, з-за яких вони і стали популярними.

До таких якостей варто віднести:

  • мала вага і низька вартість;
  • простота установки, а також відсутність утворення конденсату;
  • термін служби таких труб близько 50 років, що значно більше, ніж у металевих.

Крім того, даний товар поділяється ще на 4 категорії в залежності від своїх експлуатаційних характеристик.

Перша група – це PN10. Такі труби можна застосовувати лише там, де температура води не перевищує +45 градусів по Цельсію, а тиск не виходить за межі 10 атмосфер. Дані характеристики вважаються досить слабкими в будівництві, а тому труби використовуються вкрай рідко.

Друга групи – це PN16. Максимальна робоча температура підвищується до +60 градусів за Цельсієм, а максимальне робоче тиск: до 16 атмосфер. Саме такі труби найчастіше і використовуються для облаштування системи крапельного поливу.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Є ще дві групи – це PN20 і 25. Їх характеристики ще вище, однак занадто надлишкові для поливу, а вартість їх набагато вище, тому їх застосування недоцільно. Тиск в трубах краплинного зрошення не буде перевищувати 2-3 атмосфер, а температура води завжди буде дорівнює температурі навколишнього середовища. Тому використання PN10 або 16 – оптимальний варіант.

Що знадобиться для складання системи

Щоб сконструювати крапельний полив з бочки своїми руками за допомогою таких труб, знадобиться кілька основних елементів.

Перша важлива деталь – це резервуар для рідини. З одного боку ця ємність буде підключена до труб поливу, а з іншого – до водопроводу, через який, вона і буде набиратися. Хоча це необов’язково і можна наповнювати її вручну. Наявність цієї тари необхідно, так як тут рідина буде зберігатися і прогріватися до теплої. Якщо підключити труби безпосередньо до водопроводу, то вода буде дуже холодною для поливу. Для сільськогосподарських культур – це “стрес”, з-за якого, швидше за все, знизиться врожайність.

Ще один важливий елемент – це кульовий кран. Тут все просто. При відкритті затвора вода почне надходити в систему і почнеться крапельний полив.

Читайте також:  Кращі сорти буряків

При облаштуванні крапельного поливу своїми руками з поліпропіленових труб знадобиться фільтр. Він буде захищати систему від попадання в неї бруду та інших дрібних частинок, які будуть забивати канал. Якщо його не встановлювати, то доведеться постійно чистити всю систему, так як вона буде забиватися.

Знадобиться ємність з добривами, так як рослини з крапельним поливом потребують великої кількості добавок.

Основна деталь – це магістральний трубопровід. Саме по ньому з бочки буде доставлятися вода до всіх відведень по всьому городу. Один край монтується в бочку з водою, другий або закривається заглушкою, або оснащується краном, щоб була можливість промивання магістралі і спуску води.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Відводи – це ті елементи, по яких і буде надходити вода до всіх рослин на ділянці. В якості них можуть бути використані краплинні стрічки або поліпропіленові труби з малим діаметром. З’єднання з магістраллю здійснюється за допомогою фітингів-трійників.

Як зробити крапельний полив своїми руками?

Тут потрібно знати, що встановлювати ємність з водою необхідно на узвишші. В такому випадку буде створюватися потрібний тиск води, яка буде доставляти рідина по трубах. Найчастіше вважається оптимальною висотою 2 м. Цього цілком вистачить, щоб успішно зрошувати близько 40-50 кв. м ділянки. Якщо площа ще більше, то треба або збільшити висоту, або встановити насос.

Тому першим кроком в облаштуванні поливу є встановлення бочки на височину. Найчастіше її роблять з декількох товстих дерев’яних брусів і дощок, грають роль платформи. Замість дерев’яних матеріалів цілком можна використовувати метал або цеглини, якщо їх в достатку.

Другий крок – це монтаж з’єднання. Для цього на висоті 5-10 см від дна ємності встановлюється штуцер і кран. Невеликий підйом необхідний, щоб осад не потрапляв в магістраль.

Третій етап – це встановлення з’єднання з водопроводом з протилежного боку резервуара. Для цього використовується запірний механізм з поплавковим пристроєм. В такому разі він буде автоматично відкривати для наповнення бака і буде закриватися при максимальному заповненні ємності. Тут варто відзначити, що підключення самої труби від водопроводу здійснюється в останню чергу монтажу крапельного поливу.

Четвертий етап – це підйом і установка резервуара на височину.

Установка магістралі і відводів

Найскладніше здійснити монтаж саме цих частин. Всього існує три способи з’єднання труб. Перший метод – за допомогою пайки, другий – за допомогою обтискання, третій спосіб – за допомогою холодного зварювання.

Перший спосіб відрізняється тим, що з його допомогою можна створити дуже надійне з’єднання, яке буде витримувати навіть великий тиск, проте в цьому випадку потрібно мати спеціальну паяльну машинку і набір насадок. Крім того, доведеться мати навички роботи з цим інструментом. Дане з’єднання обладнується досить часто, а тому варто знати, як його робити.

Перший крок – це огляд всіх фітингів і відрізків труби на предмет наявності дефектів.

Другий крок – необхідно знежирити внутрішню частину фітинга і зовнішню частину труби, яка буде з’єднуватися. Далі на паяльний інструмент встановлюється потрібна насадка. Отвір у частині труби повинна відповідати зовнішньому діаметру, а в частини для фітинга внутрішнього перерізу. Після цього прогрівається сам паяльний інструмент і насадка.

Наступний етап полягає в тому, що потрібно одночасно одягнути відрізок труби і фітінг на відповідні насадки. В інструкції до інструменту буде вказано час, який потрібно почекати. За цей час паяльник розігріє зовнішні частини труби і фітинга.

Останній етап. Одночасно знімається труба і фітінг, і з’єднуються між собою рівно на глибина прогріву обох деталей. Так їх потрібно тримати близько 5 секунд, після чого потрібно дати з’єднанню охолонути.

DvaGusya