Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Сонячні години – дуже корисний інструмент. І надзвичайно цікавий для дітей. Крім того, якщо до справи підійти масштабно і творчо, можна змайструвати не тільки картонну модельку, але і цілу композицію, яка буде прикрашати ваш садовий або дачний ділянку. Так давайте розберемо, як зробити сонячні годинники своїми руками. І насамперед розглянемо моделі пристроїв.

Якими можуть бути сонячні години?

За весь час своєї історії людство винайшло чотири види таких годин:

 • горизонтальні;
 • вертикальні;
 • полярні;
 • екваторіальні.

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Що можна зробити самостійно?

З перерахованих сонячних годин своїми руками простіше всього спорудити наступні:

 • Екваторіальні. Поверхня з циферблатом буде нахилена відносно землі на градус, співвідноситься з широтою місцевості. Також вона повинна бути повернута “обличчям” до Полярної зірки, тобто по напрямку на північ. Стрілка тут перпендикулярна циферблату – вона може бути звичайним штирьком, стрижнем. Розмітка з часом наноситься через кожні 15 градусів.
 • Горизонтальні. Циферблат кладеться на яку-небудь поверхню так, щоб він був паралельний землі. Або лежав на ній самій. Зі стрілкою тут складніше – вона являє собою трикутник з кутом, рівним широті конкретної місцевості. Направлена стрілка на північ. Циферблат поділяється на позначки часу за спеціальною формулою.

  Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Ми вже приблизно знаємо, як зробити сонячні годинники своїми руками. Але давайте звернемося до докладним інструкціям?

Саморобні екваторіальні годинник

Макет сонячних годин своїми руками ми будемо робити за такою схемою:

 • Вирізаємо відповідний коло з фанери, пластику або цупкого картону.
 • Беремо старий добрий транспортир і через кожні 15 градусів робимо розмітку. В середині у нас 12. Праворуч від цифри відходить 11, 10, 9, 8, 7. Ліворуч від дванадцяти йде 1, 2, 3, 4, 5 і 6. Таким чином, перед нами буде якийсь півколо, який буде “лежати” на найбільш опуклої точки.
 • Можна просто нанести фломастером або ручкою ці цифри, а можна підійти до справи з ентузіазмом і все це красиво оформити.
 • В середину півкола, прямо над позначкою “12”, ми вставляємо рівну паличку, стрижень, штир або щось подібне.
 • Як робити сонячні годинники своїми руками далі? Тепер найважливіше – розташувати конструкцію під правильним кутом. Як ми говорили, він повинен співвідноситися з широтою того пункту, де ви знаходитесь. Це можна з’ясувати, як на географічній карті, так і звернувшись до пошукачів, інтернет-енциклопедій.
 • Як ми визначаємо правильний градус нахилу? Від 90 віднімаємо широтою вашого місця розташування. Наприклад, ви в Москві. Це 55° північної широти. Отже, 90 – 55 = 35°. На 35 градусів ми і нахилимо наш циферблат.
 • З цим розібралися. Тепер визначаємо, де північ. Саме туди повинна дивитися стрілка і “обличчя” наших годин.
Читайте також:  Механічний пилосос-щітка для дому — характеристики, опис, ціни

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Екваторіальні сонячні годинники своїми руками можна зробити так. Мінус їх в тому, що взимку пристрій вірно показувати час не буде.

Картонні екваторіальні годинник

Можливо зробити сонячні годинники своїми руками з картону. Діємо по інструкції:

 • Креслимо на картоні квадрат-циферблат.
 • З його середини будуть розходитися відрізки для часовий розмітки. Відкладаємо їх строго з середини квадрата через кожні 15°.
 • Тепер по розмітці наносимо час. Верхній ряд (зліва направо) – 21, 24, 3. Ліва сторона – 18. Права сторона – 6. Нижній ряд (зліва направо) – 15, 12, 9. Як ми бачимо, перед нами 24-годинні годинник.
 • Розбираємо далі, як зробити сонячні годинники своїми руками. Вираховуємо градус їх нахилу: 90 – широта місця розташування вашого населеного пункту. У випадку з Москвою буде так: 90 – 55 = 35°.
 • Для чого нам потрібен цей показник? З двох сторін квадратного циферблата нам треба дочертить трикутники-підпірки для нього, які допоможуть розмістити табло під высчитанным кутом.
 • Звідси кут підпірки, що прилягає до нижньої частини циферблата (з розміткою 15, 12, 9), повинен бути дорівнює знайденому. У випадку з Москвою це 35°.
 • Справа за малим – залишилося встановити стрілку. Нею може стати стрижень (наприклад, від ручки), паличка або інший довгий вузький і гладкий предмет.
 • Гостру стрілку ми просто встромляємо в середину квадратного циферблата.
 • Для більш широких стрілок шилом чи вістрям циркуля в табло робиться відповідний отвір. Закріплюється деталь із зворотного боку за допомогою скотча.

  Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Горизонтальні сонячні години

Найпростіше зробити своїми руками для дітей сонячні години такого типу. Починаємо:

 • Вирізаємо з цупкого матеріалу гномом – стрілку для нашого пристрою. Тут потрібен теж транспортир – один кут робимо прямим, а той, що буде лягати на циферблат, треба визначати – він буде дорівнює широті вашого міста. Візьмемо Москву – для цього населеного пункту даний кут гномона буде дорівнює 55°.
 • Стрілка встановлюється на вирахуваний кут на міцну основу – пластик, фанеру та ін. Наносити ділення поки не потрібно.
 • Встановлюємо сонячні години на місцевості так, що вістря высчитанного кута буде дивитися на південь, а з нього виходять сторони трикутника повинні спрямовуватися на північ.
 • Важливо, щоб наша конструкція була статичною.
 • А тепер справа за спостереженнями в сонячний день. Щогодини наносимо відповідне поділ по тіні від гномона.
Читайте також:  Як красиво зашити дірку на джинсах своїми руками — кращі способи

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Сонячні години на дачі

Непогано зробити своїми руками сонячні години на дачі – горизонтальні або екваторіальні. Це не тільки корисна виріб, але і цікава штука для дітей, елемент, що прикрашає ландшафт. Так як годинник будуть перебувати на відкритому просторі, не захищені від стихій, ці факти треба продумати при їх виготовленні:

 • Першим ділом виберіть саму сонячну майданчик, яку не затінюють будівлі і дерева, розрівняйте її.
 • В якості циферблата можна використовувати керамічну плитку, камінь з рівною поверхнею, спіл колоди, велику декоративну тарілку, металеву кришку від бака. Чудово виглядають на фото сонячні години, своїми руками облаштовані на квітковій клумбі.
 • Можна і просто розрівняти майданчик, засипати її піском, після чого викласти поділу та цифри камінчиками. Можна використовувати акрилову, емалеву або іншу стійку фарбу.
 • Гномон робиться також з міцних матеріалів – пластик, дерево. У випадку з екваторіальними годинами можна використовувати металевий стрижень, стрижень.

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Про інших видах сонячних годин

Ми з вами розібрали, як зробити сонячні годинники своїми руками, – горизонтальні і екваторіальні. Якщо вам цього здалося мало, то можете спробувати створити експериментальні моделі інших різновидів.

Полярні сонячні години характерні тим, що лінія циферблата у них горизонтальна, витягнута в напрямку “схід-захід”. Гномон – це прямокутник, що лежить в середині циферблата на своїй широкій стороні. В праву сторону наносяться цифрові поділу (від гномона) з 1 до 6, в ліву сторону (від гномона) з 12 до 7. Розмітка кладеться кожну годину по тіні, які лягають від прямокутника. Тут також важливо, як і у випадку з екваторіальними годинами, нахилити циферблат згідно широтою вашого місця розташування.

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Вертикальні сонячні години складні тим, що майструвати їх треба вже на перпендикулярній поверхні землі, обов’язково на південній стороні (для північної півкулі). Якщо це стіна, то слід подбати про те, як ви будете монтувати на ній стрілку. Паралельний Циферблат горизонту. Після того, як ви встановили стрілку (трохи вище підстави циферблату), від неї вниз спускається схил – він встановлює час полудня. Інші цифрові позначення наносяться тіні від гномона.

Читайте також:  Ящик для зимової риболовлі своїми руками: матеріали, інструкції

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Майстрові на замітку

Ось ми і розібрали всі практичні інструкції. Також хочемо вам на закінчення представити практичні рекомендації:

 • Сонячні години “працюють”, поки на небі видно наше головне світило. Тому не варто наносити на циферблат час після заходу сонця до світанку – це зайва робота.
 • До нашого винаходу не зовсім відноситься вираз “працює як годинник”. Із-за особливостей коливного світлового дня час на них буде поспішати навесні і відставати восени. Тому не потрібно робити конструкцію монументальної, щоб мати можливість коригувати розподілу годин згідно із сезоном.

Як зробити сонячні годинники своїми руками?

Зробити власні сонячні години – цікаво, нескладно і пізнавально. Це не тільки розвиваюча іграшка для дітей, але і відмінна прикраса дачної ділянки!

DvaGusya