Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

З настанням весни у кожного садівника починаються підготовчі роботи до нового сезону. Час поспішає, іде. Потрібно діставати ящики для розсади, вибирати сорти овочів і планувати посадки на ділянці. І найбільший головний біль – це грунт для розсади. Хтось готує його з осені, інші купують у спеціалізованих магазинах. Другий варіант простіше, але дорожче. Сьогодні ми поговоримо про те, як зробити його самостійно.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Основні вимоги

Деколи садівник щиро намагається розібратися в цьому питанні, зробити так, щоб грунт для саджанців була оптимальною для росту і розвитку. Але в літературі можна знайти таку кількість рекомендацій, що можна заплутатися. В результаті простіше купити готовий грунт для розсади.

Але все не так складно. Почнемо з того, що насіння володіють певним запасом поживних речовин. Досить тривалий час вони не вимагають родючого ґрунту. Більшою мірою вони потребують у воді і в повітрі. Тому грунт для розсади повинен бути рихлим і пористим, тобто відмінно пропускати воду і повітря. Тоді насіння відмінно проростуть.

Грунтосуміш можна приготувати самостійно, використовуючи торф і гній, компост і тирса, пісок. Склад залежить від культури та засобів, якими володіє садівник. Єдине правило: не можна використовувати сиру городню землю, особливо з ділянок, де росли овочі.

На що орієнтуватися

Більшість городників визнають наступні ґрунтосуміші оптимальними для насіння. Ви можете вибрати будь-грунт для розсади виходячи з того, що є під рукою.

 • У рівних кількостях змішайте компост, садову землю і грубозернистий пісок.
 • На дві частини перегною візьміть по одній частині дернової землі і піску.
 • В рівних частках візьміть перегній і пісок. Обов’язково великий, тому що річковий пісок сприяє зайвому ущільненню грунту.
 • Торф, дернова земля, перегній (компост) і тирса (грубозернистий пісок) в пропорції 3:2:4:1.

Незалежно від вирощуваних культур ви можете вибрати будь-який з запропонованих варіантів. Грунт для вирощування розсади підходить також для пікіровки на стадії сім’ядольних або пари справжніх листків.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Основні відмінності

Потрібно взагалі робити відмінність між ґрунтом для насіння і розсади? До моменту пересадки потрібно наповнити розсадні ящики живильною сумішшю. Необхідно враховувати, що рослини залишаться в цих ящиках аж до висадки у відкритий грунт. Глибина ящика повинна бути достатньою для розвитку кореневої системи. Грунт в даному випадку повинен бути більш поживним. Це зазвичай досягається за рахунок внесення мінеральних добрив. Не забувайте про те, що запасів поживних речовин вистачає навіть в самому кращому грунті не більше ніж на два тижні.

Читайте також:  Пенобетон или газобетон? Выбираем материал для строительства дома

Заготівля для розсади

Бажано ще з осені приготувати грунт для розсади. Склад може відрізнятися, але особливої уваги заслуговує дернова земля. Цей компонент входить майже в будь-яку суміш для розсади. Він відрізняється високою поживністю, так як містить перегнилі залишки рослинного і тваринного походження. Він одночасно пористий, добре утримує вологу, але не дозволяє їй застоюватися.

Щоб отримати якісну дернову землю, потрібно в червні зробити прогулянку на луг. Наріжте пласти дерну на смуги шириною 20 см і товщиною до 12 див. Укладіть пласти один на одного і пересипте фосфоритним борошном і вапном і злегка зволожите. Навесні потрібно перелопатити землю і просіяти через гуркіт. Краще всього залишити її ще на рік, тоді вона знайде всі корисні властивості.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Річковий пісок

Обов’язковий компонент будь-якої суміші незалежно від складу. Підготовка грунту для розсади передбачає обов’язкове просіювання піску. Краще всього брати чистий річковий, який не містить глини. Просіяти обов’язково, щоб очистити від пилу і каменів. А ось кар’єрний пісок – це далеко не найкращий вибір. Він може містити токсичні домішки начебто марганцю. Збиранням і підготовкою теж краще всього займатися з осені.

Органічні добрива

Якісний ґрунт для розсади обов’язково включає достатню кількість поживних елементів. У рецептах сумішей нерідко можна зустріти гній або коров’як. Але вони хороші, якщо вирощувати рослини в теплиці. Якщо ж ящики стоять на підвіконнях, то до вибору добрива потрібно підійти відповідально. Гній буває:

 • Свіжий, в якому видно солома. Такий варіант вам точно не підходить.
 • Напівперепрілий. Солому ще можна розрізнити, але вона вже потемніла.
 • Перепрілий – являє собою темну однорідну масу.
 • Гнойовий перегній. Це саме той варіант, який годиться для кімнатного квітникарства.

Останній варіант ідеальний не тільки з погляду естетичності – виявляється, він найбільш корисний для рослин.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Компост

Поступово складається картинка, як приготувати якісний грунт для розсади. Тепер переходимо до того, як приготувати добрива з перепрілих рослинних залишків. Вони дуже корисні і часто входять до складу сумішей. Необхідними складовими компосту є тирса та стружки, стебла і листя. Простіше всього для цих цілей підходить компостна купа. У неї можна складати скошену траву з ділянки і пересипати вапном. Приблизно через 5-7 місяців компост буде готовий до використання.

З настанням весни

Всі компоненти повинні бути вже готові. Якщо цього не зробити, доведеться купувати їх окремо в квітковому магазині. Або обирайте відразу готову суміш. Але найпростіше приготувати якісний грунт для розсади самостійно. Всі доступні компоненти з осені повинні зберігатися при мінусовій температурі в поліетиленових пакетах. Дуже важливо, щоб вони промерзли.

Не додавайте в грунт свіжий гній, свіжий компост і необроблений ґрунт. Якщо не встигли підготувати їх з осені, доведеться замінити іншими компонентами. Не забувайте про те, що земля може бути заражена шкідливими комахами і личинками, збудниками захворювань. Тому грунт потрібно оздоровлювати. Для цього використовуються наступні методи:

 • Перша задача – зниження рівня pH. Для цього використовують спеціальні препарати. На ринку їх досить багато, наприклад «Флора-С».
 • Їх слід протруїти землю інсектицидами та фунгіцидами. Вибір препаратів настільки великий, що немає великого сенсу перераховувати їх зараз.
 • Можна прожарити грунт в духовці або витримати на пару. На крайній випадок пролийте окропом з додаванням марганцівки. Це відмінне протигрибковий засіб.
 • Мікрофлора ґрунту дуже важлива. Для її нормалізації використовується препарат типу «Гуми».
Читайте також:  Технологія вирощування петунії з насіння в домашніх умовах

Витримувати отриману суміш в теплі потрібно за 2-3 тижні до початку посівних робіт. За тиждень до посадки потрібно розкласти грунт з посадковим скриньок.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Грунт для перців

Для різних садових культур бажано використовувати різні суміші. Якщо ви готуєте грунт для розсади своїми руками, то це потрібно враховувати. У грунту є безліч характеристик, кожна з яких по-своєму важлива. У кінцевому рахунку вони впливають на зовнішній вигляд і на врожайність. І найпершим можна назвати механічний склад грунту. Він визначає те, що називають рихлість грунту:

 • грунт може бути легким, тобто пісок;
 • середнім – називається суглинок;
 • важкий суглинок.

Грунт для розсади томатів і перців повинен бути легким або середнім. Регулюється це здебільшого внесенням піску. В якості грунту для розсади можна використовувати чорнозем, додавати всі види торфу. Але для первинного посіву чорнозем буде не самим кращим вибором, так як містить занадто багато поживних речовин і може бути засмічений різними травами. Він часто є дуже щільним і важким. Тобто його краще розбавляти іншими компонентами.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Перевіряємо кислотність грунту

Важлива характеристика, яка важко піддається аналізу. Багатьом садівникам, навіть досвідченим, визначення кислотності здається таємницею за сімома печатками. Насправді все не так складно.

 • Використовуйте лакмусовий папірець.
 • Візьміть звичайний оцет і полийте ними чайну ложку грунту. Якщо грунт лужна, ви будете спостерігати шипіння. При нейтральній реакції воно буде слабким. А якщо грунт кисла, то реакції не буде. В цьому випадку можна взяти ще трохи грунту і полити слабким розчином соди.

Для томатів і перців кислотність повинна бути нейтральною або слаболужною. При недотриманні цієї норми насіння можуть і зовсім не прорости.

Поживність грунту

А ми продовжуємо говорити про те, який грунт для розсади вибрати. Ця характеристика передбачає не тільки достатній вміст поживних речовин, але також їх збалансованість. У першу чергу це стосується основних макроелементів, тобто азоту, фосфору, калію. Вони повинні міститися у грунті приблизно в однаковій кількості. Якщо ви купуєте готовий грунт, і на етикетці значиться зміст основних елементів менше 300-400 мг/л, то він не підходить для посіву помідорів.

Читайте також:  Як позбавитися від запаху тютюну в квартирі за допомогою підручних засобів

Крім цього, обов’язково присутність повного набору мікроелементів. Не забувайте і про те, що чим більш поживну суміш, тим більше потрібно розбавляти її нейтральними компонентами, начебто кокосового волокна або перліту.

Якісний ґрунт для розсади: особливості, склад та рекомендації

Коротко про найважливіше

Вище ми поговорили про те, що рекомендується включати до складу грунту. Але є і неприпустимі добавки. Чого не можна додавати в грунт для розсади?

 • Під забороною органічні добавки в процесі розпаду. Причина проста: в процесі їх розпаду виділяється величезна кількість тепла, яке вб’є насіння.
 • Категорично не рекомендується використовувати пісок з домішкою глини – вона робить грунт важким.
 • І звичайно, не збирайте грунт поблизу жвавої траси. У ґрунті швидко накопичуються важкі метали, а розпадаються вони довгі десятиліття.
 • Грунт повинен бути вільний від грибних спор і личинок, від хвороботворних мікроорганізмів та насіння смітних трав.
 • Чому не можна використовувати городню землю

  Починаючому садівникові може здатися зайвим надання такого значення ґрунтових сумішей для розсади. Здавалося б, треба тільки насипати городньої землі – і справа з кінцем. Адже в ній же ростуть овочі, і зазвичай непогано. Цілком можливо, що і розсада в такому грунті зійде і зросте, питання тільки в якості отриманої розсади.

  Все сказане вище повинно переконати вас, що вирощування розсади – це технологія. Її необхідно дотримуватися, якщо ви хочете отримати не просто те, що вийде, а рослини, які будуть швидко рости і дадуть багатий урожай. Тому формування грунтосумішей для розсади є дуже важливим питанням.

  Що можна сказати щодо городньої землі? Зазвичай вона виснажена, заражена шкідниками і хвороботворними бактеріями. Можна зробити грунт більш поживним, але не можна змінити його фізичні характеристики. Земля бідна гумусом і зазвичай не має водопрочной структури. При поливі вода всмоктується погано і довго стоїть на поверхні. В результаті утворюється кірка, що дуже погано для сіянців.

  Як можна оздоровити грунт

  Діяти потрібно заздалегідь. Якщо нічого іншого, крім городньої землі немає, то потрібно попрацювати над нею, щоб вона стала придатної для насіння. Для цього восени, звільнивши грядку від рослинності, зніміть з неї шар товщиною 5 див Його потрібно скласти в мішок і залишити до грудня на вулиці. Тепер потрібно позбутися від бур’янів і мікроорганізмів. Для цього поступають таким чином. На два дні заносять мішок в будинок і зігрівають, а потім виносять на мороз ще на тиждень. Так повторюють 2-3 рази. Після цього залишиться виконати звичайні процедури: прогрівання на водяній бані, обробка окропом і марганцівкою.

  DvaGusya