Запашний горошок: фото, посадка і догляд

Lathyrus odoratus – таке наукове назву отримало красиве ніжне рослина, у народі іменоване запашним горошком. Якщо перевести латинська назва дослівно, то воно означає «дуже ароматний і привабливий». Саме таким і є запашний горошок, відноситься до роду Чину сімейства Бобових.

Заради чудового ніжного аромату садівники вибирають його в якості прикраси своїх клумб, а те, що він цвіте від 3 до 5 місяців, тільки додає йому ще більше принади в їх очах.

Опис рослини

Вперше чина запашна була описана К. Ліннеєм в 1753 році. Вона ділиться на однорічні та багаторічні сорти. Багато дачники воліють другий різновидом запашного горошку (фото рослини нижче) оформляти огорожі, декоративні альтанки або арки. Подібна прихильність до скромного, на перший погляд, квітці викликана його якостями:

 • Стрижнева коренева система, яка може йти вглиб до 1,5 м. Для кращого живлення коренів на такій глибині, рослина створює симбіоз з бактеріями, здатними поглинати з повітря азот.
 • Можливість стебла запашного горошку підніматися на опори до 2 м у висоту приваблює дачників і ландшафтних дизайнерів. Його великі квіти з приємним ледь вловимим запахом і здатні прикрасити будь-яку стіну або іншу вертикальну поверхню і приховати на ній дефекти.
 • Квіти запашного горошку здатні рости на одному місці до 10 років, що звільняє садівника необхідності виправляти що-то в оформленні свого квітника.
 • Рослина здатна витримувати температуру до -5С, що не тільки рятує його при раптових весняних заморозках, але і дозволяє цвісти до перших осінніх.
 • У дикій природі зустрічається чину виключно з бузковими кольорами, але завдяки селекціонерам садівникам доступні і одноколірні білі, рожеві і інші кольори, як і двоколірні і махрові квітки.
 • Це світлолюбна рослина, але погано переносить спеку. Якщо клімат посушливий, то запашний горошок може скидати бутони без належної кількості вологи в ґрунті.

Запашний горошок: фото, посадка і догляд

Поширена по всій Європі, а потім і світу, середземноморська красуня чину вже сотні років завойовує серця квітникарів своїми незвичайними, схожими на човники квітами з тонким приємним ароматом.

Різновиди Lathyrus odoratus

Дикі види запашного горошку ще зустрічаються на Сицилії, а інші садові групи чини (їх 10) складаються з 1000 сортів, які користуються заслуженою любов’ю квітникарів. Найвідомішими з них є:

 • Дуплекс – представників цієї групи частіше за інших можна зустріти на присадибних ділянках в якості прикраси огорож. Вважається кращим сортом, так як не вимагає особливого догляду, але також любимо за красиві ароматні квіти у формі подвійного вітрила кремового кольору.
 • Галаксі – група була вирощена в 1959 році, найпопулярнішими в її складі вважаються «Нептун» і «Мілки Вей». Сорт відрізняється стеблом до 2 м у висоту, великими ароматними, найчастіше махровими квітками. Його використовують для озеленення альтанок і декоративних арок. Також сорти групи Галаксі йдуть на зріз, так як володіють міцним стеблом. Вирощування запашного горошку «Мілки Вей», як і інших сортів з кремовим або білим забарвленням, можливо висіванням у відкритий грунт без якої-небудь підготовки насіння, тоді як посівного матеріалу синього «Нептуна» потрібно попереднє замочування.
 • Спенсер – це група, що включає в себе сорти запашного горошку, йде на зріз або декорування території. Рослини, що входять в цю групу, володіють міцним стеблом до 2 м у висоту, великими махровими гофрованими квітами до 5 см в діаметрі. Відносяться до сортів середнього строку цвітіння.
Читайте також:  Анандин для кішок — механізм дії, побічні ефекти, протипоказання та аналоги

Запашний горошок: фото, посадка і догляд

Це далеко не всі групи і входять до них сорту чини, але вони не сильно відрізняються один від одного в способах вирощування і догляду за ними.

Вирощування розсади

Lathyrus odoratus вирощується розсадним способом, але, так як у нього туговсхожие насіння, їх слід попередньо підготувати до посіву. Для цього їх годин на 12 поміщають у теплу воду (можна застосувати розчин «Бутона» у співвідношенні 2 г на 1 л води), після чого кілька днів потримати у вологих тирсі або піску, попередньо загорнувши їх в марлю. Температура, необхідна для того, щоб насіння запашного горошку «проклюнулися», повинна бути в діапазоні +20-24С.

Запашний горошок: фото, посадка і догляд

Для посіву вже підготовленого матеріалу підійде як покупної грунт (наприклад, суміш «Троянда»), так і приготований самостійно з торфу з перегноєм і дернової грунту у співвідношенні 2:2:1.

Якщо за основу береться останній варіант, то попередньо субстрат потрібно просочити розчином марганцівки. Підготовлений грунт насипається в ємність (це можуть бути звичайні одноразові стаканчики), в ньому робиться поглиблення в 2 см, в які кидають проклюнулися насіння, як правило, 2-3 штуки, і присипають.

Якщо в якості ємності береться ящик для розсади, то між насінням слід дотримуватися відстань 8 див. Посіявши насіння, слід полити грунт, накрити ящик плівкою і поставити на підвіконня з сонячної сторони.

Догляд за розсадою

Якщо перші 2 тижні, поки паростки не проклюнулися, що може статися і раніше, потрібно тримати ємності з посівом під плівкою при +20-22С, то, як тільки з’являться зелена поросль, її потрібно зняти, а температуру знизити до +16С.

У цей період важливо підтримувати субстрат, в який була проведена посадка запашного горошку, весь час злегка зволоженому стані. На цьому етапі молодої порослі необхідний світло, тому, якщо немає можливості встановити контейнери на вікні з сонячної сторони, потрібно включати освітлення над ними хоча б на 4 години в день. Для цієї «процедури» підійде як спеціальна фитолампа, так і звичайна денного світла.

Читайте також:  Народні засоби від капустянки — пастки, прийми і відлякуючі рослини

Запашний горошок: фото, посадка і догляд

Коли у розсади з’являться 3 справжніх листочка, її потрібно підгодувати розчином мінеральних добрив “Кеміра” (2 г/л води) і провести прищипування. Це простимулює рослина пустити бічні пагони.

Місце і грунт для посадки

Хоча багато сортів горошку запашного переносять невеликі заморозки до -5С, висадження в ґрунт варто проводити, коли мине загроза їх повернення, тобто в кінці травня. Досвідчені квітникарі відзначають, що, якщо до цього часу рослина вже встигло зацвісти, то весь цвіт треба зірвати, щоб рослина не витрачав сили і енергію на бутони, а зосередилася на формування кореневої системи.

Днів за 10 до посадки в грунт молодої порослі потрібно дати звикнути перебувати на вулиці, для чого її слід виносити в теплі дні з метою загартовування.

Вибираючи ділянку для посадки, потрібно зупинитися на сонячному місці без протягів з добре удобреному і дренованим грунтом. В якості підгодівлі підійде сухий гній або мінеральні добрива (азотна підгодівля цій рослині не потрібна).

Запашний горошок: фото, посадка і догляд

На підготовленому ділянці потрібно зробити лунки на відстані до 25 см один від одного, посадити в кожну 2 (3) рослини, присипати землею і полити. Якщо сорт запашного горошку відноситься до високорослим, то про опорі для його стебла потрібно подбати заздалегідь.

Правила вирощування

І посадка і догляд за запашним горошком не вимагають багато часу. Основні вимоги, які він висуває, це полив. Необхідно стежити за тим, щоб грунт був постійно злегка зволоженою.

Щоб чину зростала у відкритому грунті з міцним стеблом, треба починати її підв’язувати при перших ознаках інтенсивного росту вгору. Це допоможе рослині витягнутися на всю покладену його сорту довжину. Також потрібно пам’ятати, що стебла у запашного горошку без належного догляду за ними можуть густо переплестися, що призведе не до красивого, оповитої квітами стіні або альтанці, а до диких буйних заростях.

Читайте також:  Що таке слайм: як зробити іграшку, відео

Запашний горошок: фото, посадка і догляд

Досвідчені квітникарі відзначають, що якщо протягом літа обривати частина квітів з чини, то її цвітіння триватиме до кінця вересня.

Правила догляду

Посадивши запашний горошок на ділянці, слід бути готовим до наступного:

 • Якщо рослина виявиться посадженим у тіні чи буде висвітлюватись лише у другій половині дня, то його цвітіння настане на 2 тижні пізніше строку.
 • Полив для чини не повинен бути частіше разу на тиждень, але зате на 1 м2 потрібно 30-35 л води.
 • Запашного горошку необхідні 3 підгодівлі, які розподіляються за такими етапами:
 • Коли сіянці були пересаджені у грунт, то їм буде потрібно для швидкого вкорінення і росту суміш сечовини і нітрофоска в рівних пропорціях (1 ст. л.) на 12 л води.
 • Коли рослина починає цвісти, йому потрібні будуть сили, які дасть підживлення «Агрікола» з сульфатом калію (1 ст. л/10 л води).
 • В період цвітіння чині підійде суміш з «Агріколи» і «Росса» (для квітучих рослин за ст. л/10 л води). Слід врахувати, що даного розчину потрібно 3-4 л на 1 м2.
  • Чині не потрібна обрізка, потрібно лише вчасно підв’язувати підростаючі стебла і прибирати з них зів’яле листя.

  Запашний горошок: фото, посадка і догляд

  Щоб духмяний горошок добре переніс зиму, потрібно обрізати його стебла, а що залишилися невеликі відростки прикрити тирсою.

  Висновок

  Відео нижче допоможе більше дізнатися про посадці і догляду за запашним горошком.

  Запашний горошок: фото, посадка і догляд

  Запашний горошок – частий «гість» не лише на присадибних ділянках, але і на підвіконнях, і балконах. Його невибагливість, красиві великі квіти з яскравим забарвленням і легким ароматом здатні створити романтичну атмосферу як в квартирі, так і в квітниках, і в ротонді на дачі.

  DvaGusya