Змішування кольорів: таблиця

Колір – один із основних інструментів у руках художника. Він здатний виражати і створювати емоції, конструювати власну реальність і імітувати простір всередині картинній площині. Людське сприйняття форми і світлотіні предмета безпосередньо залежить від того, як пофарбована його поверхню. Відчуття краси і привабливості чого-небудь також формується завдяки почуттю кольору. Розуміння основ колористики, вміння правильно підібрати колірне поєднання для проекту і різні відтінки – важливий навик для дизайнера, архітектора або стиліста.

Хроматичні та ахроматичні кольори

Змішування кольорів: таблиця

Всі кольори можна розділити на дві основні групи: хроматичні і ахроматичні. За їх сприйняття відповідають три групи рецепторів, які знаходяться в очах людини. Кожна з них працює з певним діапазоном кольорів: фіолетово-синім, зелено-жовтого і жовто-червоним. Так як вони перетинаються, в процесі спрацьовує кілька рецепторів. Схожим чином художники змішують кольори для отримання певних відтінків фарби. Хроматичні – це спектральні або насичені відтінки. Для їх подання використовується спеціальний інструмент – колірний круг. Він служить для представлення світлового спектру формі і представляє різні колірні моделі. Використання колірного кола полегшує пошук гармонійних колірних поєднань і активно використовується в мистецтві та дизайні. Щоб зрозуміти, як отримати кольори при змішуванні фарб, художники перед роботою обов’язково виготовляють детальну кругову схему. Ахроматичні кольори – це білий, чорний і всі відтінки сірого. Людське око здатне сприйняти близько 300 відтінків ахроматичних і кілька тисяч відтінків хроматичних.

Основні і вторинні кольори

В спектрі є три основних кольори: червоний, жовтий і синій, які неможливо отримати шляхом змішування інших. У колірному колі вони вважаються первинними і служать основою для всієї решти хроматичної гами. Виділяють також вторинні кольори або складові, отримані шляхом змішування кольорів основної групи:

 • оранжевий можна отримати з червоного та жовтого;
 • зелений – з синього і жовтого;
 • фіолетовий – з синього і червоного.

Для того щоб отримати коричневий змішуванням кольорів фарб, спочатку потрібно взяти жовтий і синій для отримання зеленого, а потім додати червоний.

Змішування кольорів: таблиця

Складні кольори

Для корекції і отримання бажаного відтінку просто додайте зелений або червоний. Вторинні кольори розташовуються на колірному колі між основними. Існує і третя група – складні кольори, які утворюються шляхом змішування кольорів з основної і вторинної групи:

 • червоно-помаранчевий;
 • оранжево-жовтий;
 • жовто-зелений;
 • зелено-синій;
 • синьо-фіолетовий.
Читайте також:  Розсада помідорів: вирощування і догляд

На колірному колі вони знаходяться між основними і вторинними, тому також називаються третинними. Червоний і жовтий, синій і помаранчевий, фіолетовий і жовтий знаходяться на ньому один навпроти одного – це додаткові кольори, які підсилюють і врівноважують один одного.

Змішування кольорів: таблиця

Основні характеристики кольору: тон

Для того щоб зрозуміти, як отримати кольори при змішуванні, потрібно розібратися з їх основними характеристиками: колірним тоном, светлотой, насиченістю і температурою. Тоном називають якість кольору з хроматичного спектру, яке зазвичай позначається його назвою – кораловий, кармін, персиковий. Колірний тон створюється змішуванням кольорів хроматичної та ахроматичною груп. Він може бути чистим або приглушеним. Чистий колір виходить шляхом змішування з білим або чорним, а приглушене – з сірої гамою.

Змішування кольорів: таблиця

Що таке светлота

Хроматичні та ахроматичні відтінки по-різному впливають один на одного. Наприклад, при контакті з білим з’являється новий відтінок, чорний заглушає тон, а сірий здатний змінити характеристики хроматичного кольору. Светлотой називається ступінь затемнення або висветленія кольору. Вона притаманна обом колірним групам. Вона змінюється від жовтого, є найбільш світлим, до фіолетового, є самим темним. Светлота колірного тону – це кількість доданого до основного кольору чорного або білого. Вона може бути однаковою з светлотой кожного хроматичного кольору.

Насиченість кольору

Насиченістю визначається ступінь чистоти і інтенсивності того чи іншого відтінку. Спектральні кольори мають максимальним ступенем насиченості. Ахроматична група – це ненасичені кольори. У процесі додавання хроматичної або ахроматичних відтінків насиченість зменшується, а колір наближається до сірого. Так відбувається при змішуванні кольорів, які є протилежними. Слабка за інтенсивністю колір називають нейтральним. Якщо змішати протилежні відтінки в різній пропорції, то інтенсивність знизиться, а тон буде прагнути до сірій гамі. При рівній пропорції виходить сірий колір.

Колірна температура

Температура – це поняття, засноване на людських асоціаціях. Червоні відтінки вважаються теплими, а сині – холодними. Звідси і з’явилося розділення: до теплих відносяться відтінки від фіолетово-червоного до жовто-зеленого, а до холодних – від синьо-фіолетового до синьо-зеленого. Фіолетовий і зелений при цьому ставляться до нейтральним по температурі квітам. Згідно теорії, зелений з’являється при змішуванні синього і жовтого, а фіолетовий колір – при змішуванні кольорів, які є максимально холодним і теплим, тобто синього і червоного. Тому чим менше синього, тим менше стає холодним фіолетовий відтінок, і навпаки. Ахроматична група – це завжди холодні кольори. Колірний тон, в залежності від присутності в ньому теплих, холодних або ахроматичних відтінків, може бути холодним, навіть якщо його «батьком» є теплий тон. Приклад такого кольору – світло-рожевий, який відноситься до холодної групі.

Читайте також:  Аліссум: вирощування з насіння, інструкція фото

Карта колірних тонів

Таким чином виходячи з характеристик кольорів їх все можна розділити на 8 основних груп:

 • По колірному тону – чисті, приглушені.
 • По светлоте – темні і світлі.
 • По насиченості – яскраві та тьмяні.
 • По температурі – холодні і теплі.

Для зручної орієнтації по різним відтінкам існують так звані карти кольорів. Карти існують для різних інтер’єрних і художніх фарб. Вони дозволяють легко порівнювати різні кольори і визначати їх назви. Це дуже зручно, якщо потрібно вибрати, наприклад, певний відтінок для фарбування стін в будинку або для дизайну одягу.

Змішування кольорів: таблиця

Основні групи відтінків

У певної фірми-виробника можуть бути і варіанти кольори при змішуванні фарб. На карті кольорів ряди тонів ґрунтуються на змішанні кольорів з хроматичного і ахроматического спектру і діляться на наступні групи:

 • локальні – це чисті та яскраві, максимально насичені кольори, тони з ахроматического спектру відсутні;
 • сильні – чисті та яскраві, але менш насичені, в них присутня 3% сірого кольору, 50% білого і чорного;
 • яскраві чисті, світлі, яскраві, средненасыщенные, з десятивідсотковим присутністю білого кольору;
 • пастельні – чисті, світлі і средненасыщенные, 50% білого;
 • вибілені – чисті, світлі і мінімально насичені, 90% білого;
 • пилові – приглушені, слабонасыщенные, світлі, 80% білого і 20% чорного;
 • м’які – приглушені, слабонасыщенные, 70% білого і 30% чорного;
 • тьмяні – слабонасыщенные, темні, 40% білого і 60% чорного;
 • бляклі – приглушені, середньої светлоти і насиченості, 60% білого і 40 чорного;
 • глибокі – насичені, чисті, темні, 25% чорного;
 • темні – чисті, темні, средненасыщенные, 45% чорного;
 • зачерненные – максимально темні, чисті і ненасичені, 55% чорного.

Локальні і сильні відносяться до звичайних кольорів. Яскраві, пастельні і вибілені – до чистим і світлим. Приглушені тони – це пилові, м’які, бляклі та тьмяні. Чистими темними тонами є глибокі, темні і зачерненные. Тон середнього кольору багато в чому залежить від процентного співвідношення білого і чорного: світлі відтінки містять більше білого, а темні – більше чорного.

Змішування кольорів: таблиця

Змішування кольорів фарб

Розглянемо технологію змішування фарб на прикладі акварелі. Перед початком роботи обов’язково потрібно підготувати, скласти колірний круг з тієї палітри, яка є в наборі. Для цього візьміть жовтий, червоний і синій колір. Якщо в палітрі кілька відтінків одного кольору, потрібно вибрати найбільш яскравий і чистий. Далі змішайте червоний і жовтий для отримання помаранчевого і покладіть його між ними на колі. Додайте до одного відтінку більше жовтого, а до іншого – більше червоного, щоб отримати різні тони і також помістіть їх на коло. Коричневий колір – змішування кольорів з основної групи. За бажанням можна створювати більше різних переходів тони, розширюючи свій колірний круг. Тепер ви знаєте, як отримати змішування кольорів, тому повторіть всі кроки, об’єднуючи червоний і синій для отримання фіолетового, а потім – жовтий і синій. Це дуже допомагає в роботі з фарбами – орієнтуючись на готову палітру, простіше вибрати потрібний відтінок і змішати їх у правильній пропорції. Светлота в акварелі виходить при розбавлення водою.

Читайте також:  Як доглядати за азалією в домашніх умовах: особливості та рекомендації

Створення власної палітри

Можна взяти за основу зовсім інші кольори, наприклад жовтий, голубий і малиновий. В цьому випадку вийде відома колірна модель RGB, яка використовується в телевізорах, планшетах і моніторах для створення різних відтінків. При змішуванні цих кольорів вийде яскрава і життєрадісна палітра. Інший варіант – використовувати чорний, червоний і жовтий, то вийдуть більш темні і благородні тони. Застосовуючи той самий підхід, але комбінуючи різні відтінки базових кольорів, можна отримувати незвичайні результати. Спробуйте використовувати не яскравий жовтий, червоний і синій, а приглушені, темні тони – вийде темний колірний круг, більшість відтінків на якому буде належати до бежевій гамі. Тони будуть стриманими, приємними і природними.

Змішування кольорів: таблиця

Таким чином художники приходять до розуміння, що, купуючи фарбу одного кольору, потрібно спробувати змішати її з іншими, щоб уникнути зайвих витрат на розширення палітри. Наприклад, при купівлі жовтого його обов’язково варто змішати з усіма синіми і червоними відтінками. Зробіть фарбування по листу, розтягуючи колір максимально широко, до самого прозорому тону. Особливу увагу варто приділити зеленому. Справа в тому, що жодна фарба цього кольору не передає натурального відтінку листя, так необхідного для зображення рослинності. Його обов’язково потрібно приглушати якимось відтінком коричневого. Маючи в наявності палітру, що складається з 12 кольорів, можна отримати величезну кількість різних відтінків. Спробуйте пошукати нові варіанти, використовуючи наявні фарби, і застосовуйте їх у своїх роботах.

DvaGusya