Як посадити і виростити фізаліс

Фізаліс – це дуже приваблива рослина, яке дачники люблять за невибагливість і стійкість до різного роду шкідників. Деякі його сорти здатні давати корисні плоди, що подвоює важливість рослини, і тому нижче мова піде про те, як виростити фізаліс на власній ділянці.

Фізаліс: опис рослини

Навіть якщо ви до кінця не усвідомлюєте, що таке фізаліс, то побачивши його на зображенні, напевно дізналися це прекрасна рослина. Фізаліс налічує близько 100 видів, серед яких окультуреними є тільки два – мексиканський овочевий і суничний солодкий. Існує також декоративний фізаліс, який, однак, приносить отруйні плоди, хоча і відрізняється зовнішньою привабливістю.

Чи знаєте ви? У нашій країні фізаліс має дуже багато інших назв. Серед них «смарагдова ягода», «земляна журавлина», «песья вишня», «китайські ліхтарики».

Як посадити і виростити фізаліс Хоча навіть на території України можна дуже часто зустріти дикий фізаліс, його не рекомендується пересаджувати на свою дачну ділянку. По-перше, він не такий привабливий, як сортовий, а по-друге, його плоди дуже токсичні. Тому для своєї дачної ділянки краще придбати насіння суничного фізалісу, які завозяться до нас з Південної Америки. Плоди такого рослини можна буде вживати і сирими, і висушеними, і навіть готувати з нього різні консервації та солодощі. Нерідко плоди фізалісу додають в салати або використовують для прикраси тортів.

Якщо ж ви зупините свій вибір на мексиканському фізаліс, то його плоди можна буде використовувати так само, як і томати. У сирому вигляді їх можна додавати в салати або гарячі страви, маринувати або готувати соуси і джеми.

Вибір місця для посадки фізалісу

Але щоб отримати смачні плоди фізалісу, рослині необхідно забезпечити правильне вирощування та догляд. Найголовніше для нього – це вибір місця для посадки, основні вимоги до якого полягають в наступних пунктах:

 • клумба під фізаліс повинна бути добре окультурена, тобто, якщо на ній багато років вирощувалися інші культури або квіти – це дуже добре;
 • фізаліс любить добре освітлені ділянки, на які протягом усього дня потрапляють сонячні промені;
 • на цій ділянці ні в якому разі не повинні накопичуватися тала і дощова вода;
 • на ділянці обов'язково необхідно регулярно видаляти всі бур'яни;
 • фізаліс практично не приживається на кислих грунтах, а також часто хворіє; тому, якщо у вас немає іншого місця для посадки рослини, заздалегідь подбайте про вапнування грунту.
Читайте також:  Популярні сорти ялівцю китайського і їх фото

Важливо! Фізаліс відмінно приживається на ділянках після будь-яких культур, але тільки не після своїх родичів пасльонових – картоплі, томатів і перцю. Перед тим, як садити фізаліс, потрібно хоча б 2-3 роки засаджувати ділянку іншими культурами, щоб з грунту пропали всі шкідники пасльонових.

У тому ж випадку, якщо ідеального місця для посадки фізалісу у вас на ділянці немає, то його можна штучно створити. Наприклад, на надмірно зволожених або постійно підтоплюються ділянках для висадки розсади рослини варто підготувати гребені з ґрунту висотою до 40 см.

Особливості вирощування фізалісу з насіння

Як посадити і виростити фізаліс Перед тим, як купувати фізаліс, важливо дізнатися, як садити і вирощувати цей чагарник. Єдиний спосіб його розмноження – це посів насіння і отримання з них розсади, яку потім можна буде висаджувати в заздалегідь підготовленому місці.

Фізаліс передбачає вирощування з насіння, але їх можна висівати як в стаканчики і розводити розсаду в домашніх або тепличних умовах, так і висаджувати безпосередньо у відкритий грунт. Щоб виростити фізаліс на розсаду, необхідно підготувати плівкову теплицю з підігрівом, добре укритий парник або ж світлонепроникну плівку, під якою можна буде посіяти насіння. Грунт перед посівом обов'язково рихлять, видаляють бур'яни і удобрюють, якщо в цьому є гостра необхідність.

Як посадити і виростити фізаліс При висіванні насіння необхідно заглиблювати в грунт на 1-1, 5 см. При цьому не потрібно намагатися насіяти на невеликій площі якомога більше рослин, так як надмірна густота обов'язково призведе витягуванню і ослаблення саджанців. Оптимальна температура для перших сходів – від 15 до 17˚С, тому вдень з них можна знімати плівку.

Якщо посів насіння під розсаду здійснюється в кінці березня – початку квітня, то у відкритий грунт її висаджують не раніше останніх тижнів травня, а то і на початку іюня.Сеять насіння фізалісу у відкритий грунт можна тільки тоді, коли грунт вже починає прогріватися до 4 6˚С на глибині в 10 см. у цьому випадку грунт для насіння також важливо ретельно розпушити, очистити від бур'янів і удобрити. Під час висівання на 1 м.кв слід витрачати всього 0, 1 г насіння. Між рядами фізалісу слід робити відступ 50-60 см.

Важливо! Насіння фізалісу дуже дрібні, тому щоб висіяти їх максимально рівномірно, попередньо змішайте їх з піском. Також можна змішувати насіння фізалісу разом з насінням салату або редиски, які будуть виступати як маячная культура і видаляються ще до того моменту, поки фізаліс перетвориться на потужну розсаду.

Зазвичай сходи все одно доводиться проріджувати, залишаючи між кущами відстань в 50 см. Таким чином, до моменту цвітіння на 1 м.кв має залишатися не більше 5 рослин.

Читайте також:  Актинідія: корисні властивості та протипоказання до вживання

Правила посадки розсади фізалісу

Як росте фізаліс, ви вже дізналися, залишилося тільки ознайомитися з правилами пересадки його розсади, щоб вона не тільки прижилася на новому місці, але і максимально швидко пустилася в стрімке зростання.

Як посадити і виростити фізаліс

Якою має бути грунт

Фізаліс хоч і з легкістю приживається на грунтах різного виду, проте грунт для нього завжди повинна бути пухкої. Тому перед висадкою саджанців ділянку обов'язково необхідно добре скопати на глибину 20 см, щоб наповнити грунт повітрям. Робити це потрібно ще ранньою весною, не забувши також удобрити землю добре перепрілим гноєм або компостом. На 1 м.кв площі ділянки знадобиться близько 30 кг добрива.

Важливо! Ні в якому разі не удобрюйте грунт під фізаліс свіжим гноєм, так як це може негативно відбитися на зростанні рослини.

Як правильно посадити розсаду

В кінці травня – початку червня розсаду, вирощувану в парнику або під плівкою, варто розсадити. У день пересадки з самого ранку розсаду варто рясно полити, що дозволить легше від'єднувати її від інших рослин, не завдаючи при цьому пошкоджень коріння. Під час висадки фізалісу на 1 м.кв має припадати не більше 4 рослин (якщо мова йде про суничному фізаліс, на такій же площі можна висадити і 6 рослин). Простір між кущами можна вільно засівати редисом або салатом, урожай яких забереться ще до початку дозрівання плодів фізалісу.

Щоб рослина легше прижилося, пересадку рекомендується здійснювати в другій половині дня, коли сонце стає не таким палючим. Поливати рослину після пересадки не варто, щоб на поверхні грунту не утворилася тверда кірка, яка не пропускає повітря.

Догляд за розсадою фізалісу

Як посадити і виростити фізаліс Фізаліс при посадці і догляду у відкритому грунті проявляє себе як невимоглива рослина, яке потребує лише в періодичних поливах. На відміну від родичів фізалісу томатів, ця рослина зовсім не вимагає пасинкування, а також підв'язування. Адже чим більше на ньому утворюється нових гілочок, тим красивіше воно буде під час цвітіння, і тим більше привабливих плодів на ньому утворюється.

Однак під час росту уважно вивчайте кожну рослину, щоб вчасно визначити наявність захворювання. При цьому всі хворі рослини негайно видаляються з грядки і спалюються, що дозволяє запобігти подальшому поширенню хвороби.

Як доглядати за дорослим фізалісом

Дорослій фізаліс необхідно приділяти ще менше уваги. Єдине, про що варто регулярно піклуватися – це його підготовка до зими. Перед настанням холодів рослина повністю зрізається до самої основи, а з його гілок видаляються листя, тоді як плоди залишаються і підвішуються для просушування. Дуже часто їх використовують для декорування букетів. Якщо рослина однорічна – його коріння також видаляються з грунту, яка копає і мульчують торфом.

Читайте також:  Коли висаджувати перець у теплицю із полікарбонату

Чи знаєте ви? Плоди фізалісу є дуже корисними для здоров'я, тому їх часто використовують як антисептичний і болезаспокійливий засіб. Регулярне вживання їх в їжу може надавати сечогінний і жовчогінний вплив.

Незважаючи на невибагливість, протягом вегетації фізаліс буде дуже вдячний вам за внесення додаткових мінеральних добрив, особливо якщо рости йому доводиться на збідненої грунті. В такому випадку на 10 м.кв необхідно буде застосовувати:

  Як посадити і виростити фізаліс
 • 35 г азотного речовини;
 • 13 г фосфору;
 • 45 г калію;
 • 43 г кальцію;
 • 9 г магнію.

Але мінеральні добрива можна успішно замінювати і на деревну золу, яку важливо вносити тільки навесні, під перекопування грунту. На 1 м.кв знадобиться приблизно 2-3 склянки цього добрива.

Фізаліс: прибирання і зберігання врожаю

Для багатьох дачників вирощування і догляд за фізалісом спрямовані тільки на отримання його смачних плодів, які дозрівають дуже нерівномірно. Першими стають придатними до вживання плоди, які найнижче розташовані до землі. Про те, що плоди готові до збору, вам підкаже їх зовнішній вигляд: чохли рослини стануть сухими і вицвілими. Також від плодів буде поширюватися дуже приємний аромат, зміниться їх забарвлення. Якщо плоди вчасно не зривати, вони почнуть падати на землю.

Як посадити і виростити фізаліс Коштувати врахувати, що навіть опалим плодам в суху погоду нічого не загрожує. Однак при високій вологості вони можуть почати гнити, або їх можуть вразити гусениці. Тому в негоду збирати плоди не варто, а якщо по-іншому вчинити не можливо – то їх після збору важливо звільнити від чохлів і дати час ідеально просохнути. В іншому випадку плоди зберігатимуться.

Важливо! Дозрілі плоди фізалісу можуть переносити навіть слабкі заморозки, однак після них вони вже практично не зберігаються, хоча і залишаються придатними до вживання.

Якщо ви хочете, щоб плоди фізалісу зберігалися максимально довго в свіжому стані, їх необхідно зривати трохи недозрілі. При цьому видаляти їх з грядки можна разом з кущами, завдяки чому вони доберуть з кущів поживні речовини і стануть особливо соковитими.

Фізаліс- це чудова квітка. Завдяки абсолютної невибагливості, привабливому зовнішньому вигляду рослини, його квіток і плодів, фізаліс повинен прикрашати кожен квітник і кожну грядку. Тим більше, що намилувавшись ним улітку, цілу зиму можна буде ласувати смачними варенням або соліннями з плодів цього дивного рослини. Головне – садити тільки сортові фізаліс, щоб не потрапити на отруйна рослина.

DvaGusya