Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

Виноград люблять усі без винятку. Ягоди вживають свіжими, їх використовують для приготування компотів, соків, з них виробляють смачне вино. Хочеться, щоб ягода була на столі цілий рік. Які сорти винограду для цього потрібно вирощувати? Важливо, щоб вони добре росли, рясно цвіли, добре плодоносили при мінімальному догляді за ними.

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

Ранні сорти винограду

Ця культура дозріває в суперранні, ранні, середні і пізні терміни. Кожен виноград по-своєму гарний і знаходить застосування в особистому використанні і промисловому виробництві. Але найкращими сортами винограду є ранні, а також суперранні. Для повної стиглості ягід, коду вони наллються соком і придбають солодкий смак, потрібно менше чотирьох місяців. Цей термін вважається оптимальним при вирощуванні винограду. Щоб отримати урожай рано, потрібно вибрати відповідний сорт і правильно доглядати за лозою. Деякі ранні сорти винограду представлені нижче.

“Тимур”

Скоростиглий сорт виведений російськими селекціонерами, невибагливий у вирощуванні, володіє середньою силою росту. За відгуками фахівців, виноград не слід висаджувати поруч з сильнорослыми рослинами, інакше вони будуть затінювати його, з-за чого врожайність знизиться, а ягоди будуть не такими смачними. Ця культура належить до морозостійким сортам винограду, переносить зниження температури до -25 оС. Кущі рідко уражує борошниста роса і сіра гниль. Кращих результатів можна добитися, якщо вирощувати рослини на підщепах з великою силою росту, а також використовувати при догляді коротку і довгу обрізування лози.

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

Ягодам для повного дозрівання потрібно 105-110 днів. Один пагін формує близько двох кистей конічної форми, середня вага кожної становить 600 р. Щільність ягід у гронах середня, вони мають сосковидную форму, їх довжина становить три сантиметри, вага – вісім грамів.

“Тимур” належить до кращих сортів винограду, за відгуками, його легко відрізнити: кінчики ягід зазвичай білого або зеленуватого кольору і завжди загострені. Виноградарі відзначають, що під час повного дозрівання плоди характеризуються бурштиновим засмагою, збалансованим смаком і мускатним ароматом. Ягоди володіють дивовижною властивістю накопичувати цукор швидко. Їх м’якоть щільна і хрустка. Якість плодів буде краще, якщо рослини посадити в легкий, пухкий грунт.

“Забава”

Це гібрид з ранніми строками зрілості. Для дозрівання ягід потрібно 100-110 днів з початку вегетації. Виноград швидко вкорінюється, відмінно визріває, не боїться холоду і інфекцій. На стеблах формуються помірно щільні грона великого розміру. Ягоди мають яйцеподібну або овальну форму, важать по 10 г кожна, пофарбовані в темно-синій колір. Їх поверхня покрита восковим нальотом, із-за чого грона набувають сизий відтінок. Зрілі ягоди щільні, з яскравим, гармонійним смаком. У шкірочки середня товщина, завдяки чому ягоди добре транспортуються і не псуються осами.

“Аркадія”

Відноситься до найкращих сортів винограду столового призначення. Дозріває рано, через три з половиною – чотири місяці. За відгуками виноградарів з досвідом у цій справі, культуру можна вирощувати в південних регіонах, а ось посадку саджанців вони рекомендують здійснювати восени, у вересні місяці. Врожайність досягає рекордних показників, якщо за лозою правильно доглядати: вчасно обрізати, підгодовувати, поливати, але не перезволожувати грунт. У ягід солодкий смак, але в міру. М’якоть м’ясиста і соковита, цукру в ній міститься 15 %. Плоди використовуються для приготування домашнього вина. Стиглі грона мають білий або жовтуватий колір з бурштиновим блиском.

Читайте також:  Як очистити термопот від накипу в домашніх умовах — кращі методи і способи

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

Суперранній виноград

Для дозрівання ягід цього терміну дозрівання потрібні мінімальні терміни. Крім того, рослини повинні володіти хорошою стійкістю до поворотних весняних заморозків і раннього похолодання восени. Виноградарі рекомендують вкривати рослини на зиму, у тому числі якщо вони вирощуються в південних районах. Цей виноград одним з перших з’являється на нашому столі, тому він здається найсмачнішим. Стараннями вітчизняних і зарубіжних селекціонерів виведено багато сортів з раннім дозріванням. Деякі представлені нижче в статті.

“Червоний мускат”

Ягоди за кольором і смаком відповідають назві. Для їх дозрівання потрібно 95-100 днів. Кущі виростають середніх розмірів, але бувають і високими. Пагони визрівають якісно, мають чудову сумісність з підщепами. Якщо зробити обрізку на шість-вісім нирок, стебла витримують навантаження до 50 вічок. Холодостійкість культури невисока, тому на зиму виноград краще вкривати. У процесі росту винограду накопичується багаторічна лоза, кущі поступово набувають здатність до утворення великовагових кистей, середня маса яких становить 300-400 р.

Грона пухкі, мають циліндричну форму. У ягід овальна або округла форма, їхній діаметр – близько двох сантиметрів, вага – три грами. Вони мають бордово-червоний колір, а при повному дозріванні стають фіолетовими. Так як дана культура належить до кращих сортів винограду, ягоди характеризуються високими смаковими якостями, їх м’якоть хрустка, з кислинкою. Виноград відноситься до столових сортів, не страждає при транспортуванні, на лозі зберігається два місяці.

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

“Гарольд”

Це один з ранніх сортів винограду. Для повної зрілості вистачає 95 днів. Підходить для вирощування в холодному кліматі. Висаджувати рослини можна в осінні і весняні періоди. Ягоди відрізняються великими розмірами, овальною формою, білим кольором і мускатним смаком. Їх м’якоть містить кісточки. За відгуками фахівців, не слід перевантажувати лозу, потрібно проводити видалення густо розташованих суцвіть і зав’язей. Це краще робити під час обрізання. Достатньо залишити 20 суцвіть.

“Кардинал”

Це ранній столовий сорт американської селекції. Грона розміщуються на досить високих кущах. Найкращим часом для посадки вважається весна, так як рослини встигнуть зміцніти до настання холодів. Дозріває швидко, всього за чотири місяці. Дає високі врожаї, але плодоношення буває іноді не дуже рясним. Овально-круглі ягоди мають темно-фіолетовий відтінок. У м’якоті багато соку, ягоди мають приємний хрускіт. Для посадки винограду краще вибирати південних або південно-західні схили. Рослини теплолюбні, тому їх слід вкривати на зиму. За відгуками виноградарів, які давно займаються вирощуванням культури, сорт має схильність до ураження різними хворобами, тому потребує регулярного обприскування.

Рожевий ранній виноград

За відгуками виноробів-професіоналів, рожеві сорти винограду серед інших різновидів виділяються смаковими якостями. Крім того, вони характеризуються швидким дозріванням, набором кольору, ваги. Ягоди не пошкоджується комахами, що загрожує середньостиглих і пізніх сортів. Рожевий виноград вирощують у регіонах з теплим кліматом, на півдні. Для розведення культури підходить і середня смуга нашої країни.

Читайте також:  Як позбавитися від запаху в салоні автомобіля — огляд ефективних способів з описом

“Оригінал”

Відрізняється потужним ростом кущів, має відмінний імунітет: рідко уражується хворобами та пошкоджується шкідниками. Відноситься до столових сортів винограду з великими гронами і великими ягодами, що досягають в довжину три сантиметри. Плоди мають світло-рожевий колір і містять багато цукру – 21 %. Вони дуже соковиті, тому використовуються у виноробній промисловості та для консервування. Це середньопізній сорт. Для визрівання ягід потрібно 145 днів. З багаторічного досвіду фахівців випливає, що погодні умови не впливають на родючість, вона залишається високою. Урожай збирають в кінці вересня або початку наступного місяця.

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

“Рожева імла”

Характеризується раннім, якісним визріванням пагонів, причому всіх їх частин. Великі ягоди мають блідо-рожевий колір, кожне гроно важить два кілограми. Кущі відрізняються сильним зростанням, з одного можна зібрати 60 кг ягід. Рослина стійка до ранніх похолодань, тому підходить для вирощування в регіонах з холодним кліматом. Завдяки відмінному смаку і привабливого зовнішнього вигляду виноград вирощується в промислових цілях. Сорт характеризується високою морозостійкістю і невибагливістю у догляді. Транспортується без втрати товарного вигляду і якості ягід, зберігається довго. За відгуками фахівців, рослини потребують обрізання та проріджування. Якщо цього не робити, врожайність знижується.

“Тайфі рожевий”

Цей сорт вважається кращим столовим виноградом, які прийшли до нас з глибокої давнини. Досвідчені виноградарі рекомендують вирощувати дану культуру в південних регіонах з теплим кліматом. В цьому випадку зростуть грона великі, окремі досягають семи кілограмів у вазі і 30 см в довжину. Це середньопізній сорт, вегетативний період триває 160 днів. Виноград користується популярністю через приємного смаку, тривалого зберігання і транспортування майже без втрат. Тривала посуха не впливає на плодоношення, але температурні перепади і ранні заморозки гублять не тільки урожай, але і весь виноградник. Даний сорт чутливий до хвороб виду, тому потребує ретельного догляду.

Білі сорти винограду

В них антиоксидантів менше, але міститься багато органічних кислот, дубильних речовин, вітамінів, мікроелементів, клітковини, білків, жиру, що приносить неоціненну користь організму людини. Білий виноград вживають в свіжому вигляді, він використовується у виноробній промисловості для виробництва вина. Кращі сорти білого винограду представлені нижче в статті.

“Шардоне”

Це технічний сорт винограду, який використовується при виготовленні вина. Ягоди зеленувато-білі з відтінком золотистого кольору. На їх поверхні видно восковий наліт, іноді – дрібні точки коричневого тону. Шкірка прозора, м’якоть соковита, аромат приємний. У цього винограду невисока врожайність, збір ягід припадає на кінець вересня, а дозрівають вони за 140 днів. Сорт вважається «королем» серед винограду білих різновидів.

“Бажена”

Це гібрид столового призначення. Кущі сильнорослі, в опылителях не потребують, так як рослина має обоеполое квітки. У великих грон конічна форма, їх щільність середня. Подовжені ягоди великі, важать по 15 г кожна. Вони мають жовтий відтінок і гармонійний смак з ароматом сорту. Іноді присутні фруктові нотки. Лоза визріває добре, плодоношення висока.

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

“Валентина”

Це столовий виноград. У цього сорту кущі сильнорослі, кетяги великі, видовжені, циліндричні, виростають до 40 див. Вони не володіють достатньою щільністю. Дозрівання красивих ягід відбувається одночасно. На сонці вони стають янтарно-жовтими, мають присмак шавлії, іноді мускату. М’якоть ніжна, в ній тільки дві кісточки. Шкірка після дощу іноді уривається. Врожайність стабільна і висока, збільшується з року в рік.

Читайте також:  Що робити при пожежі: пам’ятки в картинках при ознаках спалаху

“Кишмиш”

Цей сорт винограду прийшов до нас зі Сходу. Мовою арабів “киш миш” означає “виноград сушений”. Всі без винятку сорти винограду “кишмиш”, за відгуками виноградарів, не містять кісточок і відрізняються високим вмістом цукру. Наша країна характеризується суворим кліматом, тому вирощуванням винограду займалися тільки в південних регіонах. Але на сьогоднішній день виведено багато сортів, дозріваючих в ранні строки і володіють високою морозостійкістю. Можна підібрати відповідний сорт винограду “кишмиш”, опис деяких різновидів представлено нижче.

“Русбол”

З назви видно, що даний сорт виведений російськими селекціонерами. Це ранній виноград, має столове призначення, достигає за 105-115 днів. Кущі високорослі, батоги потужні. На них формуються великі грона конічної форми з 600 г – 1,5 кг кожна, їх щільність середня. Овальні ягоди мають білий колір, важать по 2,5 р. М’якоть щільна, соковита, солодко-кисла. За відгуками фахівців, культура любить добрива з калійних і фосфорних добавок.

“Юпітер”

Цей сорт з раннім періодом дозрівання (115-120 днів) відрізняється високими врожаями (250 центнерів з одного гектара), незважаючи на невеликий розмір циліндричних грон, вага яких досягає 200-250 р. Але ягоди великі, їх маса – чотири-сім грамів. У шкірки рожевий, іноді червоний колір. Зрілі ягоди міцні, не розтріскуються, мають темно-синій колір. М’якоть відрізняється мускатним смаком і великим вмістом соку. Сорт стійкий до інфекцій грибкового походження і добре переносить низькі температури.

Сорти винограду з описом: особливості, догляд та відгуки

“Променистий”

З усіх сортів винограду кишмиш” дана різновид, за відгуками виноградарів, вважається найкращою, так як ягоди є самими солодкими. Розлогі кущі мають середню висоту, збір врожаю закінчується з настанням вересня. Ягоди зустрічаються різного розміру, важать від двох з половиною до чотирьох грамів. Грона мають конічну форму, їх довжина велика – до 45 см, вага – 600-1500 р. М’якоть щільна, з хрускотом, в ній багато соку. Шкірочка має рожевий колір. У цього сорту морозостійкість невисока, переносить зниження температури до -15 оС, тому, навіть виростаючи на півдні, потребує укриття на період холодів.

Особливості вирощування

Виноградній лозі потрібно багато сонця. Вона добре росте на ділянках, захищених від сильних поривів вітру. Для рослин підходять різні грунту, але з хорошим дренажем. У теплих районах для зростання більше підходять південних або південно-західні схили, в холодних регіонах – ділянки вздовж стін і огорож. Найкращий час для посадки винограду в південних областях, де грунт не промерзає взимку – жовтень-березень. Інші регіони відрізняються більш суворим кліматом, тому краще здійснювати посадку весною, поки ще не розпустилися бруньки.

Догляд за виноградом

Ця культура потребує догляду. Головною процедурою є обрізання. Її проводять для формування кущів, санітарних і омолоджуючих цілях, після зимового сезону, якщо рослини не ховалися і отримали пошкодження. Крім того, лозу потрібно підв’язувати, інакше грона опиняться на землі. Бур’яни слід регулярно прополювати до освіти у них насіння, щоб вони не посеялись і знову не виросли. В різні періоди росту виноград слід поливати, підгодовувати, захищати від хвороб і шкідників.

DvaGusya