Чому розсада помідорів фіолетова і погано росте Як допомогти розсаді

Вирощуванням розсади томатів власними силами займаються практично всі дачники, в чиєму розпорядженні є ділянка землі для обробітку овочевих культур. На довгому шляху від посіву насіння до висадки рослин у відкритий або захищений ґрунт огородник стикається з безліччю складних ситуацій, що стосуються здоров’я зелених вихованців. І одна з них — розсада набуває фіолетовий відтінок і уповільнює свій розвиток.

Причини фіолетового кольору у розсади томатів

Почему рассада помидор фиолетовая и плохо растет Как помочь рассадеІснує думка, що фіолетовий забарвлення стебла і листя у розсади томатів, це ознака загартованості і стійкості до перепадів температури. Думка помилкова. Будь-яка зміна кольору листя – свідчення порушення агротехніки вирощування рослин, тому необхідно виявити причину посиніння розсади і виправити ситуацію.

До зміни кольору стебла і тильної сторони листових пластин може призвести:

 • нестача фосфору в харчуванні;
 • зниження температури в зоні вирощування;
 • дефіцит сонячного світла.

Кожна з причин, частіше за все, взаємопов’язані між собою, тому до вирішення проблеми необхідно підходити комплексно.

Ще одна дуже серйозна причина, по якій розсада томатів стає фіолетового — це захворювання, назване столбуром і здатна знищити все посадки.

Уражені столбуром рослини змінюють колір листя, стебел і плодів на рожево-фіолетовий. Це обумовлено високим вмістом антоціанів в клітинах рослини. Переносниками хвороби є цикади і поширене воно переважно в південних регіонах.

Як усунути фіолетовий відтінок на розсаді помідорів

Почему рассада помидор фиолетовая и плохо растет Как помочь рассадеТомати — овочева культура, предъявляющая високі вимоги до наявності елементів живлення в грунті. Під час вегетації їй необхідні азот, магній, калій, цинк, фосфор.

Заповнити дефіцит фосфору

Нестача кожного з них веде до певних наслідків, зокрема нестача фосфору викликає зміну кольору стебла і листя з зеленого на синьо-фіолетовий. Але це не означає, що на початковій стадії розвитку і в період проростання томати можуть обходитися без фосфору.

 • Цей мікроелемент відповідає за повноцінний розвиток кореневої системи, коли насіння тільки починають давати корінці.
 • У процесі розвитку томатного кущика, він впливає на прискорення цвітіння, утворення і дозрівання плодів.
 • Помідори, при оптимальному вмісті фосфору в грунті, виростають м’ясистими і цукристими, що радує городників якістю і кількістю врожаю.
Читайте також:  Як поливати кімнатні рослини у період опалювального сезону

Нестача фосфору призводить до прямо протилежних результатів: листя і стебло набувають фіолетового відтінку, затримується утворення бутонів і зав’язей, плоди формуються дрібними і повільно дозрівають.

До того ж брак фосфору в ґрунті призводить до того, що рослина погано засвоює азотовмісні мінеральні підгодівлі і, як наслідок, томати з дефіцитом даного елемента погано ростуть і помітно відстають у розвитку.

Почему рассада помидор фиолетовая и плохо растет Как помочь рассадеТаким чином, можна виділити основні параметри, на які впливає фосфор:

 • підвищує стійкість томатів до температурних перепадів;
 • сприяє кращому розвитку і формування кореневої системи;
 • прискорює утворення зав’язі;
 • покращує якість зрілих плодів;
 • покращує товарність зібраного врожаю;
 • перешкоджає розвитку кореневих гнилей та інших захворювань.

Тепер, коли городник знає про причини і наслідки фосфорного голодування, прийшов час розповісти про способи поповнення мікроелемента.

Якщо на вашій розсаді з’явилися характерні фіолетові листя, та підстава стебла придбало таку ж забарвлення, необхідно прийняти дієві заходи. Для виправлення ситуації застосовують водні розчини таких фосфоровмісних добрив.

 1. Подвійний суперфосфат містить 40-50% фосфору. Спочатку необхідно приготувати водну витяжку, затока 50 г препарату 1 л окропу. Розчин ретельно перемішують і залишають на ніч. Для приготування підживлення 75 мл розводять у 5 л води і використовують для поливу, з розрахунку 200-250 мл на одну рослину.
 2. Суперфосфат містить фосфору 20-25%, що в 2 рази менше, ніж попереднє добриво. Тому для приготування витяжки знадобиться 100 г засобу і 1 л окропу.
 1. Такі фосфорні добрива, як кісткове борошно, фосфоритне борошно, діамофоска краще використовувати під осінню перекопування городу, т. к. дуже повільно розчиняються у воді і в домашніх умовах не дадуть швидкого результату.
 2. Пекасид містить 60% фосфору у доступній, легкозасвоюваній формі і працює навіть при знижених температурах.

Тепер ви знаєте, що робити і як допомогти розсаду томатів, якщо у неї з’явилися фіолетові листя і причина криється в дефіциті фосфору.

Докладніше в статті: Підживлення розсади помідор в домашніх умовах

Читайте також:  Флокси багаторічні: посадка та догляд у відкритому грунті

Відрегулювати температурний режим і освітлення

Почему рассада помидор фиолетовая и плохо растет Как помочь рассадеДеколи єдиним місцем вирощування розсади томатів в умовах міської квартири, є підвіконня, і погодні зміни за вікном позначаються на температурному режимі для сіянців. Оптимальна температура вирощування розсади томатів становить 20-22⁰С вдень і 16-18⁰С вночі.

І якщо на кущиках почали з’являтися ознаки посиніння на звороті томатного листа — це попередження про можливе пониження температури в області кореневої системи. Слід зазначити, що показник нижче 15⁰С впливає на засвоюваність фосфору з грунту і призводить до того, що розсада томатів набуває фіолетовий відтінок і погано росте.

Для виправлення ситуації слід підкласти під розсадні ящики ізолюючий матеріал: фанеру, лінолеум, пінопласт. Головне, унеможливити стикання дна контейнера з розсадою з холодною поверхнею підвіконня.

Якщо грунтовий термометр показує, що дані заходи не принесли очікуваного результату, необхідно переставити розсадні ящики в більш тепле місце, не забуваючи при цьому дотримати оптимальний світловий режим.

Тривалість світлового дня для томатів повинна становити 12-14 годин. В умовах недостатності природного освітлення застосовують люмінесцентні лампи або набирають популярність спеціальні фитолампы для кімнатних рослин.

Ще однією причиною нестачі світла може бути загущенность посівів, тому що своєчасно розпікувати сіянці не потраплять в зону ризику, і у городника не буде виникати питання: «чому листя у розсади томатів фіолетового кольору?»

Якщо фіолетовий відтінок у розсади томатів у теплиці і у відкритому грунті, що робити

Почему рассада помидор фиолетовая и плохо растет Как помочь рассадеЯкщо фіолетовий відтінок з’явився на розсаді, яка висаджена в теплицю, то слід вжити заходів до підвищення температурного режиму:

 • закрити всі кватирки;
 • як можна менше тримати відкритими двері;
 • поставити обігрівальні прилади,
 • полити рослини теплою водою.

Для томатів, вирощуваних у відкритому грунті потрібно вибирати оптимальні терміни висадки на ділянку, коли мине пора з поворотними заморозками. Але якщо примхи природи піднесли сюрприз у вигляді тривалого похолодання, що неминуче призведе до посиніння розсади, рекомендується встановити каркас з металевих дуг і вкрити рослини спанбондом або поліетиленовою плівкою.

Профілактичні заходи

Почему рассада помидор фиолетовая и плохо растет Как помочь рассадеДбати про якість вирощуваної розсади необхідно починати ще восени, коли огородник заготовлює грунт для посіву насіння. В цей же час слід внести необхідну кількість мінеральних добрив.

Читайте також:  Як працює торф'яної біотуалет

Збалансований склад з рівних частин перегною, садової землі і піску з додаванням 1 склянки деревної золи на 1 відро ґрунтосуміші позбавить від городника проблеми появи на розсаді листя, пофарбованих у фіолетовий колір.

Це означає, що грунт спочатку дезінфікують зручним для городника способом: прожарювання, пропарювання, полив окропом з додаванням перманганату калію, і тільки потім присмачують золою.

 • Не варто відмовлятися від придбання готових грунтових сумішей в спеціалізованих магазинах, де виробник подбав про внесення усіх мікроелементів, необхідних тому або іншому рослині.
 • Не слід висівати томати на розсаду в ранні строки, якщо немає можливості забезпечити додаткове освітлення. Брак сонячного світла і холодне повітря, що виходить від віконного скла призведуть до витягування і посиніння сходів.
 • На етапі підготовки насіння рекомендується використовувати стимулятори росту, такі як Гетероауксин. Він сприяє активному нарощуванню кореневої системи, що дуже важливо для молодих паростків. Рослини з сильними корінням здатні добути з ґрунту більше поживних речовин і забезпечити надземну частину азотом, калієм і фосфором, що виключить появу листочків з фіолетовими плямами і смужками.

В період розвитку паростків в домашніх умовах, розсаді необхідно забезпечити комфортні умови утримання:

 • температура навколишнього повітря повинна становити 18-22⁰С;
 • температура грунту не повинна опускатися нижче 13-15⁰С;
 • світловий день для паростків підтримувати на рівні 12-14 годин;
 • своєчасні підживлення не дозволять томатам відчувати фосфорне голодування;
 • вода для поливу повинна бути відстояною і бути на 2-3 градуси вища за температуру повітря в приміщенні;
 • кількість вноситься води регулюється в залежності від погоди за вікном: у сонячну погоду розсаду поливають у міру підсихання грунту, а в похмуру — поливи відкладають. Сира холодна грунт не тільки викличе посиніння розсади, але й спровокує появу кореневої гнилі.

Відеоматеріал за темою

Листя томатів стали фіолетовими, як це виправити

Листя томатів міняють колір — що робити

Необхідний постійний контроль стану розсади томатів: за кольором листя, прожилок, стебел. І якщо на тильній стороні листової пластини будуть виявлені фіолетові плями, а підстава стебла набуває ліловий відтінок, то знання, отримані з цього матеріалу, допоможуть вам легко впоратися з виниклою проблемою.

DvaGusya