Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

Немає нічого прекраснішого, ніж мати на своїй ділянці, хоч невеликий, але приголомшливий своєю красою сад. Поряд зі звичними вишнями, яблунями і абрикосами все більше людей прагнуть внести якесь різноманіття, своєрідну «родзинку», яка буде цвісти на радість господареві і заздрість сусідам.

До числа саме таких рослин можна сміливо віднести спирею Вангутта.

Декоративні чагарники спірея Вангутта – розкішне і вкрай невибаглива рослина, яке дуже часто використовується садівниками для прикраси дачних і присадибних ділянок, а також парків. Чагарник бездоганно зарекомендував себе в одиночній посадці і груповий висадці, навіть з кущами і деревами інших видів.

Окремі сорти спіреї відрізняються розмірами, терміном цвітіння, тривалістю життя, швидкістю вирощування, а також формою і кольором суцвіть. На думку більшості, саме спірея Вангутта, посадка і догляд за якої не викликає турбот, – найбільш красива і підходяща для прикраси своєї ділянки.

Спірея Вангутта: опис

Цей чагарник, незважаючи на свою красу і невибагливість, не так відомий серед садівників нашої країни, однак ті з них, хто все-таки стикаються з спиреей Вангутта, безповоротно закохуються в неї. Саме тому слід розуміти, що таке спірея Вангутта, опис якої наведено нижче.

Декоративний чагарник цього сорту був виведений ще в середині XIX століття в якості гібрида на основі двох вже відомих в той момент сортів. Завдяки своїм вражаючим розмірам (до 2 метрів у висоту і в діаметрі) чагарник мимоволі притягує погляд. Крім того, спірея Вангутта, коли цвіте, покривається пишними квітами білого кольору, виділяючи кущ неповторною красою серед інших рослин. Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

Від достатку квітучих кистей, як правило, пагони куща схиляються до грунту, утворюючи розмашисті дуги-каскади. Починається цвітіння куща пізньою весною – на початок літа і триває 2-3 тижні. Нерідкі випадки, коли спірея Вангутта після цвітіння навесні зацвітає вдруге ближче до кінця літа, але, варто відзначити, друге цвітіння не таке рясне і красиве. Примітно, що спирею можна висаджувати і на пасіках, оскільки бджоли охоче запилюють рослину і харчуються його нектаром.

Важливо! Спірея Вангутта відноситься до рослин, які вважають за краще велика кількість сонячного світла, але цей чагарник легко переносить тривалу тінь, лише злегка вповільнюючись в темпах зростання. Пагони чагарнику досить довгі і мають характерний темно-коричневий колір. Білі квітки досить дрібні, але щільно покривають всі гілки, надаючи їм помітний обсяг. Крім класичного забарвлення, зараз активно виводяться різновиди сорту з більш широкою гамою кольорів.

Чи знаєте ви? В кінці XIX століття ботаніки змогли отримати спирею Вангутта з білими п'ятипелюстковими суцвіттями. Сьогодні вже можна зустріти цей чагарник з рожевими і махровими квітами і листям декоративної форми і забарвлення. Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

Особливості посадки спіреї Вангутта на дачній ділянці

Вангутта досить невибаглива в догляді і вирощуванні, проте, як і у випадку з іншими садовими чагарниками і деревами, основним, предопределяющим результат етапом, є висадка спіреї у відкритий грунт. Тому перед тим як виростити спирею на дачі, слід врахувати всі рекомендації щодо вибору місця і технології висадки.

Вибір освітлення: де посадити спіреї Вангутта

Спірея досить залежна від рясного сонячного освітлення. Забезпечення цієї умови дає можливість чагарнику цвісти активно і рясно. Примітно, що рослина також переносить і легке затемнення, сповільняться в зростанні, але, не вмираючи, як інші солнцелюбівие кущі. Але відразу потрібно розуміти, що цвітіння буде слабким і триватиме незначний час.

Читайте також:  Популярні сорти ялівцю китайського і їх фото

Щодо інших чинників вибору місця для висадки немає ніяких переваг, оскільки декоративний кущ спіреї Вангутта відмінно переносить будь сусідство.

Якою має бути грунт для посадки рослини

Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Як і інші представники виду і сімейства, спірея Вангутта воліє в основному родючий пухкий грунт і організований дренаж. Дуже важливо, щоб грунт мав кислотність не більше 7 одиниць. Найбільш оптимальним варіантом створення відповідних умов для вирощування цього чагарнику є самостійна підготовка грунту і внесення в нього компонентних добрив.

Кращий склад грунту – суміш дернової землі, піску і торфу в співвідношенні 2: 1: 1 відповідно. Якщо ж немає можливості зробити подібний склад або це просто неактуально, то досить внести в наявну грунт окремо торф або пісок. У всіх без винятку випадках перед висадкою спіреї Вангутта потрібно рясно наситити грунт посадкової ями мінеральними і органічними добривами. Чи знаєте ви? У спеціалізованих магазинах пропонуються вже готові суміші грунту для висадки декоративних рослин. Це не тільки значно спрощує завдання і економить час, а й гарантує позитивний результат.

Як правильно посадити спіреї Вангутта в саду

Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Правильна посадка кущів багато в чому визначає не тільки швидкість росту, активність цвітіння, а й те, чи приживеться спірея на обраному місці. Як згадувалося раніше, Вангутта, хоч і відноситься до числа невибагливих рослин, все ж має свої переваги щодо якості ґрунту і освітлення. Тому тим садівникам, хто вирішив виростити спирею Вангутта і задається питанням, як садити і доглядати за нею, варто знати, що запорука успіху криється в правильному виборі місця для висадки, підборі саджанця і дотриманні технології посадки.

Вибір саджанців і підготовка грунту

Вибираючи саджанець цього декоративного рослини, варто звертати ретельну увагу на стан його кореневої системи, адже саме цей фактор визначає стійкість спіреї і тривалість її життя.

Коріння повинні бути міцні, без вад і пошкоджень. Крім цього, важливу роль відіграє їх кількість – чим більше відгалужень, тим швидше приживеться Вангутта на новому місці.

Гілки чагарнику повинні бути рівними, не мати тріщин. На них повинні виднітися невеликі нирки.

Важливо! Якщо куплений саджанець має відкриту кореневу систему, її слід візуально вивчити, після чого видалити пошкоджені ділянки. Таким же чином потрібно вкоротити зайву довжину коренів (не більше 20 см). Важливо, щоб зрізи були зроблені рівно і акуратно. Після завершення обрізки коренів слід перевірити і видалити пошкоджені верхні пагони. Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Завершальним етапом підготовки саджанця до висадки у відкритий грунт є витримування їх у водному розчині добрив. Добове перебування саджанця в такій воді значно зміцнює його і підвищує його стійкість.

Посадкова яма для спіреї повинна бути приблизно дорівнює загальному розміру кореневої системи і мати глибину близько 50 см. Як правило, найбільш оптимальний розмір 50 х 50 х 50 см. Підготовка ґрунту полягає, перш за все, в її розпушуванні, очищення від коренів і бур'янів, добриві і подальшому поливі. Для того щоб кущ швидше прижився, в яму можна внести торф або тирсу.

Важливо! Розмір посадкової ями краще готувати індивідуально для кожного куща, з огляду на габарити кореневої системи. У момент висадки куща в яму з кожного боку від кореня до стінки має залишатися не менше 5-7 см.

Схема посадки саджанців спіреї Вангутта

Досить часто садівники запитують, коли садити спирею Вангутта. Доцільно зазначити, що висадку у відкритий грунт можна виробляти і навесні, і восени, причому робити це краще, коли або розпускаються бруньки, або повністю опадає листя.

Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Спірея Вангутта біла висаджується в попередньо підготовлену (розпушений і удобрення) посадкову яму. Акуратно розташувавши кореневу систему чагарника на глибині 20-30 см, поступово засипається очищений чорнозем, тирса, торф, знову чорнозем.

Читайте також:  Принципи догляду за хлорофітумом

Шар грунту повинен бути не менше 10 см, тирси і торфу 3-5 см. Кожен наступний шар бажано трохи полити і ущільнити. Насипати потрібно до освіти невеликого горбка, який в подальшому осяде.

Вперше цвісти спірея Вангутта починається на третій-четвертий рік після висадки.

Тонкощі догляду за спиреей Вангутта

Догляд за спиреей навесні і восени досить простий і зрозумілий. Кожен садівник без праці освоїть основні переваги цього декоративного чагарника. Основою догляду є правильний полив, підживлення і своєчасна обрізка.

Полив і догляд за грунтом

Все спіреї без винятку можна умовно віднести до рослин, які здатні рости самі, без будь-якого людського втручання. Весь процес догляду за кущем легко зводиться до помірного поливу і мінімального догляду за грунтом.

Розташування кореневої системи у цього декоративного чагарника неглибоке, через що існує необхідність мульчувати грунт і поливати кущ спіреї кожні 2 тижні, вносячи під корінь кожної рослини по 2 відра води (20 літрів). Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

Важливо! Спірея Вангутта категорично не переносить холодну воду, тому слід організовувати полив справжній водою (+ 15 … 20 ° С). В обов'язковому порядку необхідно періодично рихлити землю і очищати її від бур'янів. Варто пам'ятати, що коріння знаходяться близько до поверхні, тому прополку потрібно робити акуратно.

Підживлення і добриво рослини

Для підгодівлі найкраще використовувати комплексне мінеральне або органічне добриво з додаванням суперфосфатів. Підживлення слід організувати хоча б 1 раз в сезон, а також обов'язково після кожної обрізки навесні і восени.

Важливо відзначити, що добре зарекомендувало себе гранульоване добриво, оскільки воно повільно всмоктується кореневою системою і гарантує більш активне цвітіння і швидке зростання.

обрізка спіреї

Рано чи пізно настає такий момент, коли розміри чагарнику просто змушують зробити «планову» обрізку. Вкрай важливо, щоб кущ спіреї Вангутта, обрізка якого буде проводитися, зберіг первісний декоративний вигляд. Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

На спіреї, яка цвіте навесні і влітку, квіти розташовуються по всій довжині гілки, тому видаляти потрібно тільки постраждалі і застарілі кінчики пагонів. Повністю пагони рекомендується видаляти не раніше ніж через 7-8 років. Така обрізка передбачає видалення втечі на рівні землі. З молодих гілок куща при капітальної зачистці бажано залишити не більше 6-8 буйно квітучих пагонів. Така обрізка повинна проводитися щорічно, омолоджуючи весь чагарник спіреї.

Середня тривалість куща, який регулярно і, головне, правильно омолоджують, досягає 15-20 років при активному щорічному цвітінні. Таким чином, для спіреї правильна посадка і догляд, підживлення і обрізка обов'язкові складові гарного росту і довгого життя.

Як розмножують спирею Вангутта

В даний час розмноження декоративного чагарнику спіреї Вангутта можливо декількома способами: насінням, живцями, діленням куща і відводками. Кожен з них дозволяє примножити красу на присадибній ділянці, але має свої особливості і хитрощі.

  • розмноження насінням

Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Розмноження насінням спіреї можна визнати найбільш незручним способом. Обумовлено це тим, що сходи насіння незберігають сортові якості. Зважаючи на це до вирощування насіння вдаються лише тоді, коли питання стосується негібридних видів. У такому випадку потрібна тривала і трудомістка, але не завжди достатньо ефективна стратифікація насіння.

  • розмноження живцями

Вкрай важливо знати, як виростити спирею з живців, оскільки саме цей метод вважається найбільш ефективним, простим і популярним. Подібне розмноження відрізняється бездоганними результатами. Згідно зі спостереженнями фахівців, правильна і своєчасна підготовка черешків куща спіреї в 75% випадків дозволяє їм вкоренитися навіть без застосування спеціальних засобів, що стимулюють утворення коренів.

Заготівлю живців з квітучих навесні кущів потрібно проводити в червні, а спіреї, квітучої влітку, – в кінці липня. Заготовлені живці вкорінюються вже до середини осені.

Читайте також:  Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною

Для живцювання вибирають міцний однорічний пагін і поділяють його на черешки з 5-6 бруньками. Нижні листи видаляють з живців, а решта обрізають наполовину. Для підвищення результативності рекомендується замочити отриманий держак в розчині "Епін" і засобі, стимулюючому зростання коренів. Зрізи, що залишилися на кущі спіреї, обов'язково потрібно обробити садовим варом.

Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Отримані живці висаджують у вологий субстрат, яким може бути вермикуліт, пісок, удобрена грунт або перліт. В окремих випадках бажано створювати тепличні умови, накриваючи ємність з саджанцями і підтримуючи в ній рівномірну температуру і постійну вологість.

Важливо періодично давати їм насититися свіжим повітрям, а в період похолодань захистити від низьких температур. Зробити це можна листям, гілками, бадиллям та будь-яким доступним матеріалом.

Висадка живців у відкритий грунт проводиться навесні, коли з'являються невеликі пагони і коренева система.

  • розподіл куща

Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником Здійснювати розподіл куща найкраще в осінній період. Для цього потрібно акуратно повністю викопати спирею. Кореневу систему найкраще очистити від залишився грунту, щоб визначити найбільш оптимальне місце поділу, тобто розрізу. Кожен розділений кущ повинен мати мінімум 3-4 міцних втечі.

Висаджувати отримані таким чином чагарники спіреї Вангутта слід в заздалегідь підготовлені посадкові ями, в яких удобрений грунт, а також забезпечений дренаж.

  • розмноження відведеннями

Для розмноження спіреї таким способом потрібно навесні один з найбільш міцних пагонів акуратно пригнути до землі і укласти в спеціально підготовлену лунку. На місці зіткнення з землею на втечу необхідно зробити невеликий надріз і очистити кору. Зафіксувати гілка можна за допомогою шпильок або скоб. Після цього отводку засипають добривами і землею.

Восени розмноження відводками дає результат – на місці надрізу утворюється додаткова коренева система, і новий саджанець можна відокремлювати і висаджувати. Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

Чи знаєте ви? З довгих пагонів можна отримати одразу кілька нових відводків, прикопавши обрану гілку в декількох місцях.

Основні хвороби та шкідники спіреї Вангутта

На превеликий жаль садівників, до числа любителів спіреї Вангутта можна віднести і шкідників, схильне рослина і садовим хвороб.

Найбільш небезпечним шкідником спіреї прийнято вважати павутинного кліща. Основними ознаками освіти його колоній є поява павутини, стрімке пожовтіння та опадання листя, наявність дірок на листках і суцвіттях чагарнику, а також загальне погіршення його зовнішнього вигляду.

Почати боротьбу з кліщем слід негайно, застосовуючи при цьому всі можливі і доступні засоби. Найбільш ефективно проявляє себе обробка "фосфаміду" або "Карбофос". В даному випадку спосіб і дозування складу для обприскування повинні бути обрані згідно з рекомендаціями виробника. Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

У літній період спірея червона Вангутта, як і її білий аналог, нерідко піддається нападу попелиці, яка висмоктує сік з зрілих суцвіть.

При боротьбі з попелицею рекомендовано використовувати засоби типу "Пірімора" (0, 1%). Більш того, прийнятний результат дає застосування комбінованого складу, що включає хімічні та органічні компоненти.

Важливо! "Пірімор" також може використовуватися для боротьби з листовійкою, мінером, гусеницями та іншими шкідниками. Окремих, характерних тільки для спіреї Вангутта, захворювань немає, так як в більшості випадків це хвороби, що вражають все садові рослини. Незалежно від виявленої проблеми: плями на листі і їх осипання, потемніння кори, в'янення гілок, варто негайно видалити уражену ділянку, обробити зріз садовим варом, а весь декоративний чагарник обробити і підгодувати.

Спірея Вангутта – дивовижної краси декоративний чагарник, який неодмінно стане прикрасою будь-якого дачного і присадибної ділянки. Він не вимагає постійного догляду і трепетного ставлення, але при цьому регулярно радує дивним цвітінням. Зважившись посадити спіреї Вангутта на своїй ділянці і створивши для неї оптимальні умови, кожен садівник отримає кущ чарівної краси, що викликає захват і заздрість.

DvaGusya