Айва: посадка і догляд

У продажу нерідко зустрічаються великі ароматні тверді плоди, схожі на яблука чи груші, звані "айвою". Вона має багато корисних властивостей, але для максимального позитивного ефекту рослині необхідно забезпечити хороші умови для зростання і розвитку. Давайте спробуємо з'ясувати, що таке айва і як за нею правильно доглядати.

Насправді вона дуже схожа на яблуню і грушу, так як відноситься до одного сімейства з ними – розоцветние. Однак айва – це окремий рід рослин, що включає в себе кілька видів. У садівництві найбільш популярними є айва звичайна і великоплідна.

Чи знаєте ви? Айва містить багато корисних речовин: вітаміни С, Е, В1, В2, В6, РР, каротин, пектин, солі калію, фосфору, заліза і міді, і має протизапальні, стимулюючими і в'яжучі властивості. Її ще називають "золотим яблуком".

Як виростити айву на дачі, вибір місця

Айва: посадка і догляд Айва звичайна – південна рослина, але при цьому є досить морозостійким і невибагливим при вирощуванні. Місце, де буде рости айва, має бути добре освітленим і захищеним від протягів, інакше хорошого врожаю можете не чекати. Краще посадити айву в середині саду, але при цьому сусідні дерева повинні бути на відстані не ближче 2 м, щоб не закривати сонце.

Важливо! Перехресне запилення сприяє кращій врожайності айви. Для цього на ділянці повинно зростати хоча б одне плодове дерево цього сімейства: ще одна айва, яблуня або груша.

Яким повинен бути грунт для айви

У айви поверхнева коренева система, тому вона вважає за краще суглинні поживні грунту. На більш легких супіщаних грунтах айва також буде рости, але урожай буде помітно гірше. Її можна успішно вирощувати і на ділянках з заляганням грунтових вод не ближче одного метра від поверхні.

Якими повинні бути освітлення, температура і вологість

Знаючи, як правильно виростити айву на своїй дачі, можна отримати хороший урожай корисних плодів. Так, для неї потрібно багато світла, але до вологості повітря вона невимоглива. Це теплолюбна рослина, тому добре, якщо середньорічна добова температура буде перевищувати + 9 ° С.

Що потрібно знати при посадці айви

Для успішного вирощування айви необхідно дотримуватися правил посадки і подальшого догляду.

підготовка ґрунту

Висаджувати саджанці айви можна ранньою весною або восени в заздалегідь підготовлену яму глибиною близько 40 см і шириною 60-80 см, на дно якої укладається невеликий шар глини. За кілька днів до посадки потрібно змішати органічні і мінеральні добрива, наприклад, 50 г деревної золи і 150 г суперфосфату з ґрунтом і заповнити цією сумішшю посадкову яму. Якщо грунт кислий, можна додати трохи вапна.

Читайте також:  Ранні сорти помідорів для відкритого ґрунту: низькорослі, з великими плодами Фото

Айва: посадка і догляд

Як посадити айву

При посадці айви приберіть трохи грунту з посадкової ями, встановіть в яму саджанець, коріння його розправте в горизонтальному положенні і засипте вийнятої землею. При посадці саджанця стежте, щоб коренева шийка була на рівні грунту. Грунт навколо саджанця трохи утрамбуйте, не торкаючись кореневої шийки. Сформуйте пристовбурні кола для затримки води, насипавши по периметру крони земляний вал висотою 5-7 см. Потім полийте саджанець 30-40 літрами води і, коли вода вбереться, присипте сухою землею і замульчируйте торфом або сухим листям. Для кращого розвитку коренів, гілочки саджанця можна вкоротити на 1/3 – 1/2 довжини, в залежності від їх величини. Обрізати потрібно на 1-2 см вище нирки. Якщо на саджанці є листя, половину з них також потрібно видалити.

Підживлення і полив айви на дачній ділянці

На рясний полив айва відгукується підвищенням врожайності. Тому в період вегетаціірастеніе нужнохорошо полити як мінімум три рази: перед початком цвітіння – для кращої зав'язі, в червні – для розвитку дерева і плодів, в кінці літа – для наливання плодів. На один полив потрібно використовувати не менше 400 л води, а для великого дерева – до 800 л, щоб добре зволожити весь пристовбурні кола.

Айва: посадка і догляд Айва звичайна також прихильна до добрив і підживлення. Навесні, при розпушуванні грунту, по пристовбурному колі вносять азотні по 25-30 г на 1м²ілі комплексні мінеральні добрива по 50 г під одне дерево. Якщо не вдалося удобрити айву навесні, тоді до половини літа можна провести підгодівлю азотними добривами, розбавивши 10 г добрива в 10 л води (в розрахунку на одну лунку, викопану по периметру крони). Також можна підгодувати дерево розчином гною, розведеною в 5-10 частинах води.

Після підгодівлі айву потрібно рясно полити, щоб добрива рівномірно розподілилися. Восени внесіть калійні, фосфорні по 20 г на 1м і органічні добрива у вигляді мульчі по пристовбурному колі, після чого скопайте землю на пів-багнета лопати. Разом з осінніми та зимовими опадами ці добрива будуть поступово проникати в грунт і живити айву.

Допомога в перші роки життя, як правильно підв'язати айву

Ви можете придбати саджанці, на яких айва щеплена до материнського рослині і буде рости в формі дерева, хоча найчастіше вона росте кущем.

Читайте також:  Зимова обрізка на півночі і півдні — як не втратити дерево?

Важливо! Купуючи саджанці айви, будьте уважні. Селекціонерами виводяться сорти для використання в якості підщепи для інших сортів айви і груші. Така айва матиме невеликі плоди і низьку врожайність. Вона відрізняється від крупноплідної більш дрібним листям.

Для того щоб чагарник айва на вашій дачі мав гарну вертикальну форму, його при посадці необхідно підв'язати. Опора встановлюється на дно ями, в яку висаджується айва, і повинна бути вище гілок саджанця на 1-1, 5 м. До опорі необхідно підв'язати все гілки, причому таким чином, щоб між ними залишався невеликий зазор. У міру зростання саджанця кріплення слід переміщати вище, щоб айва не нахиляючись і не зламалася. Коли саджанець зміцніє і почне плодоносити, опору прибирають.

Особливості обрізки айви, як виконати правильно

Айва: посадка і догляд З настанням осені рослина дуже довго не скидає листя, тому обрізку айви краще проводити ранньою весною, до розпускання бруньок. Видалити потрібно все пошкоджені і замерзлі гілки. Також, для хорошого врожаю, слід вкоротити приріст минулого року – гілки до 50 см на 1/3, довші на 1/2, при цьому обов'язково коротшають вертикально зростаючі гілки. Потрібно стежити і за тим, щоб середина крони була загущена і добре висвітлювалася, для чого зайві гілки повністю видаляють.

Важливо! При інтенсивної обрізку може зав'язатися велику кількість плодів, які через великий навантаження не будуть великими.

розмноження айви

Розмножити айву досить легко, причому зробити це можна різними способами. Найбільш легким буде розмноження живцями і кореневою порослю. Живці для посадки зрізаються навесні, коли листя вже розпустяться. На роль посадкового матеріалу ідеально підходять однорічні живці, бажано з нижніх гілок дерева, які можна спеціально залишити при обрізанні. Для посадки на черешку повинно бути 5-6 нирок (нижній зріз робиться відразу під ниркою, а верхній – на відстані 2-3 см від верхньої бруньки, щоб при підсиханні держака нирка залишилася живою). Листя на черешку повністю видаляються.

Живці поглиблюють в підготовлену скопану землю приблизно на 2-3 нирки. Щоб відсоток виживання живців був вище, можна прикрити їх плівкою, спорудивши невелику тепличку. Через 20 днів живці пустять коріння і восени їх можна буде пересадити на постійне місце.

Айва: посадка і догляд Кореневу поросль зрізують з невеликим шматочком кори, щоб залишився цілим корінь. Проводити цю процедуру можна як навесні, так і восени, а при посадці у саджанця нерідко вкорочують центральний корінь, щоб швидше почали розвиватися бічні, і прибирають листя (крім самих верхніх). Для таких саджанців потрібна невелика тінь.

Для розмноження відводками, восени, необхідно пригнути нижні гілки, і надрізавши кору, прикрити землею. Навесні в місцях надрізу кори утворюються корінці, а восени відведення відділяються від материнської рослини і висаджуються окремо. Непогано розмножується айва і за допомогою щеплення. Хороші сортові черешки можна прищепити до вже зростаючим деревам навесні, коли почнеться інтенсивне сокодвижение. На однорічні саджанці айва прищеплюється ниркою (вічком), а такий метод щеплення можна проводити влітку в липні-серпні.

Читайте також:  Доларове дерево: особливості вирощування та догляду в домашніх умовах

Чи знаєте ви? В якості підщепи для айви селекціонери використовують не тільки інші види айви, але і горобину, і глід. .

Айва: посадка і догляд Насіннєве розмноження – найтриваліший процес вирощування айви. При розмноженні насінням сортові ознаки айви можуть не збережеться, однак такі саджанці мають добре розвинену кореневу систему і швидко ростуть, тому їх часто вирощують в якості підщепи для сортових живців.

Насіння для посадки потрібно зібрати з стиглих плодів, добре відмити від слизу і висушити. Перед безпосередньою посадкою їх стратифицируют протягом 2-3 місяців. Восени насіння вже можна висівати у відкритий грунт, тоді стратифікація буде природного і навесні вже з'являться паростки. Більш того, насіння можна закласти на стратифікацію на початку лютого і в кінці квітня також висіяти у відкритий грунт.

У період росту сіянців їх необхідно двічі пересаджувати: перший раз пікірують рослини, які мають два справжніх листочка (їх висаджують на відстані 5 см один від одного), другий раз необхідно пересадити сіянці приблизно через місяць після першого висаджування (на відстань 17-20 см). На другий рік вегетації їх можна висаджувати на постійне місце або використовувати в якості підщепи.

Важливо! Айва, вирощена з насіння, буде плодоносити набагато пізніше розмноженої вегетативно.

Айва: збір і зберігання врожаю

Плоди айви звичайної все літо практично не ростуть і починають наливатися тільки в кінці серпня. Вони не бояться заморозків, тому збирати урожайнужно в кінці жовтня, дозволивши їм добре визріти. Для тривалого зберігання врожаю прибирання айви роблять вручну, зрізуючи або знімаючи плоди, не допускаючи їх падіння.

Айва: посадка і догляд Зберігають айву всю зиму при температурі -2 …- 5 ° С. Восени плоди айви дуже тверді, мало-соковиті, терпкі, з солодкуватим смаком. У свіжому вигляді в їжу їх не вживають, а готують дуже смачні і ароматні джеми, варення, компоти, мармелад. Шматочки айви також можна покласти в чай ​​замість лимона. В процесі зберігання плоди стають більш соковитими, м'якими і солодкими.

Чи знаєте ви? Слово мармелад в перекладі з португальської «marmelo» означає «пюре з айви».

Айва – ідеальне дерево для вашого саду. Вона не тільки корисна, але і дуже декоративна: її листя не схильна до захворювань і залишається красивою все літо, а восени набуває яскраво-жовтий колір і пізно опадає. Ще ця рослина є хорошим медоносом.

DvaGusya