Коли і як прибирати часник посаджений під зиму Терміни убоки Способи зберігання Відео

Популярний для посадки у дачників часник може бути ярових і озимих, в залежності від строків посадки. Яровий часник садять по весні, а прибирають пізньої осені. Посадка озимого часнику проводиться під зиму і вже влітку отримують багатий урожай. Перетримувати його в землі не можна, інакше головки починають псуватися і зберігатися довго не зможуть. Тому так важливо прибрати культуру в правильні строки.

Як визначити, що озимий часник пора прибирати

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоСтроки збирання озимого часнику можна співвідносити з часом появи сходів. Коли навесні на грядці проклюнуться паростки, позначте цю дату в календарі. Через 100 днів головки можна викопувати для подальшого зберігання.

Існує також кілька способів, які допомагають визначити зрілість овоча.

 • Можна викопати пару головок і спробувати відокремити зубчики один від одного. Якщо вони легко роз’єднуються, часник дозрів.
 • Деякі овочівники дивляться на стан стрілок, спеціально залишаючи їх на кількох рослинах. Коли стрілка стає м’якою і сухуватою, в растрескавшихся суцвіттях видно насіння, а листя жовтіє і никнуть – прийшла пора збирати врожай.

Чим небезпечне порушення строків збирання часнику

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоЧасникові цибулини досить швидко перестигають. Якщо часник не викопати вчасно, то:

 • вже через 3-5 днів поверхневі лусочки розпушуються, зубчики відокремлюються один від одного, цілісність головки порушується;
 • перезрілі цибулини знову починають відрощувати корінці, при збиранні не можна витягти такий часник без пошкодження відростаючих коріння;
 • в результаті головка стає вразливою перед проникненням різних інфекцій, знижується лежкість овочів;
 • значне зволікання в термінах прибирання загрожує повною втратою врожаю або значним зниженням його якостей і погіршенням смаку.

Саме тому важливо провести прибиральні роботи вчасно. Втратити плоди своєї праці завжди прикро і треба постаратися цього уникнути.

Коли викопувати часник, посаджений під зиму

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоРозглянемо всі фактори, що мають вплив на строки збирання часнику. Якщо враховувати їх у сукупності, помилитися неможливо.

В регіонах

Враховуючи кліматичні особливості регіону, не можна забувати і про вплив погодних умов у поточному сезоні. Якщо весна прийшла пізно, а літо стоїть і жарке посушливе, можна продовжити перебування головок в землі ще на 7-10 днів. У дощову погоду краще поквапитися і прибрати часник на тиждень раніше.

У середньому викопування часнику в регіонах виробляють в наступні часові періоди:

 1. У Підмосков’ї озимий часник викопують з середини до кінця липня.
 2. На Півдні Росії, незважаючи на ранній прихід весни, повністю озимий часник дозріває не раніше 5 липня.
 3. У Сибіру і на Уралі прибирання озимого часнику роблять у кінці липня, а якщо літо прохолодне, то на початку серпня.
Читайте також:  Багатоярусний цибуля: вирощування, корисні властивості

З-за кліматичних відмінностей у регіонах строки збирання часнику розходяться на 2-3 тижні і залежать також від сортності овоча. Різниця в термінах по збору скоростиглих і пізньостиглих сортів становить 10-14 днів.

За місячним календарем в 2019 році

Згідно з рекомендаціями місячного календаря прибирання овочів, що дають урожай у підземній частині, до яких відноситься і часник, повинна проводитися на убуваючому місяці. Сприятливими з точки зору місячної фази для збирання часнику в 2019 року будуть наступні дати:

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоУ дні, коли місяць убуває, соки будь-якої рослини направляються в його нижню частину, тому головки часнику, зібрані в цей час, будуть соковитими і насиченим смаком. Такий урожай буде довго лежати, зберігаючи всі свої корисні властивості і не псуючись.

Народні прикмети, повір’я

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоЛюди займалися городництвом ще в ті часи, коли не було точних вимірювальних приладів для контролю погоди і друкованих видань, де можна прочитати рекомендації городникам. Однак це не заважало їм вирощувати і зберігати овочі в такому обсязі, щоб вистачало до наступного врожаю. Які ж знання дозволяли їм визначати час посадки і збирання культур?

Стародавні селяни уважно спостерігали за явищами природи і пов’язували їх з життєвим циклом культурних рослин. Наші предки, які проживали на території центральних регіонів Росії, дотримувалися прикмети, що до 12 липня необхідно прибрати часник, інакше він не буде довго зберігатися.

Оскільки часник викопують виключно в суху погоду, визначити швидкий прихід дощу можна також за народними прикметами. Наприклад:

 1. Перед дощовою погодою посилюється запах золотистої смородини, жовтої акації, буркуну, левкої.
 2. Якщо будяк притиснув свої колючки, чекай негоди.
 3. Напередодні дощу жаби квакають голосніше звичайного.
 4. Якщо ввечері багато комарів, завтра пройде дощ.
 5. Мурахи сидять в мурашнику до негоди.
 6. Якщо ввечері багато метеликів пурхає над квітками, на наступний день буде дощ.

Спостережливі предки передавали народні повір’я і прикмети з уст в уста наступним поколінням. Тепер цей безцінний досвід доступний і нам.

Правила збирання озимого часнику з грядки

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоДо збирання часнику приступають в ясний сонячний день. Для викопування можна використовувати лопату і вілли. Дачники зі стажем воліють користуватися вилами, так як в цьому випадку менший ризик пошкодження цибулин.

Головки піддягають знизу і витягують на поверхню. Струшувати землю потрібно акуратно, руками, не стукая голівками один про одного. Якщо часник в процесі прибирання буде пошкоджений, довго не пролежить. Такі цибулини доведеться використовувати для заготовок або з’їсти якомога швидше. Якщо чекають теплі дні, овоч розкладають для просушування прямо на гряді.

Підготовка до зберігання часнику

Перш ніж закласти часник на тривале зберігання, його необхідно підготувати. Головки сушать і сортують, а потім прибирають у сховище.

Сушка

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоЯкщо погода суха, тепла і за прогнозом не передбачається дощів, часник можна залишити сохнути на грядці. У сиру погоду його заносять в сарай або під навіс. Щоб головки краще просихали, вдень їх можна виносити на сонечко, а ввечері повертати назад. Процес сушіння триває приблизно тиждень.

Читайте також:  Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю, підживлення, пасинкування, прищипування Фото

Якщо ви не визнаєте процес трудомістким, можна сушити часник в підвішеному стані головками вниз, прив’язавши за листя до мотузки. При такому способі сушіння поживні речовини з засихаючої бадилля перейдуть у цибулини, і смак часнику стане особливо яскравим і насиченим.

Після того як просушування завершиться, у цибулин обрізають коріння (залишаючи приблизно 3 мм) і стебла (повинен залишитися пеньок заввишки 10 см).

Сортування

Після того як часник просушений і обрізаний, його перебирають.

 • Необхідно видалити всі пустотілі, зіпсовані головки. Симптомами захворювань можуть служити всілякі плями, нарости, деформації.
 • Часник, у якого пошкоджена шкірка, відкладають окремо і використовують в першу чергу, для тривалого зберігання він не підійде.
 • Потім головки сортують за розміром. Найкраще будуть зберігатися найбільші з них.

А що ж робити з дрібними луковками? Їх можна замаринувати, засолити, висушити або заморозити. Частина врожаю використовують для осінньої посадки. Відібрані для цих цілей головки повинні складатися з великих зубчиків, не мати ознак гнилі і пошкоджень.

Як зберегти головки часнику на зиму

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоОсобливістю озимого часнику є те, що він, в принципі, зберігається менш тривалий строк, ніж ярий з-за того, що володіє меншою кількістю криють лусочок. Тому умови зберігання відіграють велику роль. Зимовий часник може висихати з-за втрати вологи.

Якщо ж у сховищі тепло і повітря вологе, овоч здатний запліснявіти, або загнити. У будь-якому випадку, навіть при дуже хороших умовах, озимий часник зберігає всі свої якості до Нового року, після цього головки починають проростати, на них з’являються ознаки псування.

Умови зберігання

Найбільш відповідними приміщеннями для зберігання зібраних овочів, в тому числі і часнику, вважаються погріб і підвал. Перед тим як закласти туди урожай, проводиться ретельне прибирання. При необхідності зі сховища виводять комах і гризунів, встановлюючи пастки і розкладаючи приманки. Зробити це треба завчасно. Заодно перевіряють роботу вентиляції, а також проводять обробку антисептичними та протигрибковими препаратами.

Якщо підсобних приміщень в наявності немає, часник можна зберігати в квартирі, на утепленому балконі, в холодильнику.

Бажано не допускати значних температурних коливань – від цього часник може втратити свої корисні властивості і смакові якості.

Показник вологості повітря повинен відповідати 50-80%. В дуже сухому приміщенні часник буде сохнути, а в сирому підвалі може згнити або покритися пліснявою. Урожай не повинен зберігатися на світлі. У разі, коли часник лежить в приміщенні з природним освітленням, на нього не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Важливо, щоб у сховищі регулярно відбувався повітрообмін.

Способи зберігання часнику

Яким тільки способом не зберігають дачники свій урожай часнику. Кожен вибирає той варіант зберігання, який йому зручніше. А вибрати є з чого.

Способи зберігання часнику різноманітні:

В косах

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоДля такого способу зберігання не роблять обрізку стебла і листя. Цей метод застосовувався ще древніми селянами і використовується до цих пір. Бадилля овоча переплітають кіскою разом зі шпагатом або мотузкою.

Читайте також:  Потрібно обрізати півонії після цвітіння і коли обрізати півонії на зиму Відео

Перевагою методу є компактність кос, їх запросто можна підвісити в сховищі, не займаючи додаткової площі, яка стане в нагоді для установки ящиків з іншими овочами.

Пучками

Для зберігання цим способом стебла не переплітають, а просто пов’язують. Краще формувати ступінчасті пучки, де кожні кілька головок підв’язують трохи вище попередніх. При такому зберіганні часник добре провітрюється і не піддається псуванню.

В сітках

Попередньо вам доведеться запастися капроновими сітками з-під овочів або екзотичних фруктів. У них, наприклад, продають помело. Спосіб знову ж таки не вимагає багато місця для зберігання. Сітки з часником легко підвісити в будь-якому зручному місці. Гнити, зберігається таким способом овоч, точно не буде, але може почати сохнути або проростати. Голівки потрібно буде періодично перебирати. Замінити сітки можна капроновими панчохами.

В плетених корзинах

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоЦей метод хороший тим, що завдяки нещільного переплетення стінок кошика, часник добре вентилюється, а значить, менше псується. Деякі зберігають овоч таким способом прямо в кімнаті, але треба пам’ятати, що озимого часнику для зберігання потрібна прохолода. А ось яровий часник може запросто пролежати кілька місяців при температурі близько 20 °C.

У ящиках з сіллю

Ящик можна зробити самому з звичайної фанери. На дно насипається шар солі, поверх якої укладають часникові головки так, щоб вони не стикалися один з одним. Потім повторюють шари. Цей спосіб особливо хороший в сирих приміщеннях. Сіль є адсорбентом і чудово вбирає в себе зайву вологу з повітря, забезпечуючи хорошу схоронність часнику.

У борошні

Таким способом часник добре і довго зберігається навіть у квартирі. В якості тари використовують 3-літрові банки. На дно насипають товстий шар борошна, а потім поміщають в банку цибулини часнику, пересипаючи їх борошном, поки не заповниться весь банку. Замість муки можна використовувати деревну золу, якщо вона доступна.

В скляних банках

Когда и как убирать чеснок посаженный под зиму Сроки убоки Способы хранения ВидеоНезважаючи на простоту, цей спосіб зберігання показує чудові результати. Для надійності банки бажано піддавати стерилізації. Така тара однаково захистить часник від зайвої сухості і появи цвілі.

В цибулинні

При використанні цього методу часник добре зберігається навіть на полиці шафи або на антресолях. Знадобиться попередньо зібрати побільше цибулевих шкурок. Часникові головки поміщають у картонну коробку або ящик, щедро пересипаючи лушпинням, яка має бактерицидні властивості і підтримує баланс вологи, що забезпечує довгий термін зберігання.

Корисний відеоматеріал за темою

Коли і як правильно прибирати часник — відео

Як зберегти часник до весни. Часник ніби щойно з грядки — відео

Якщо строки збирання часнику були дотримані, зберігатися овоч зможе максимально довго. У тому випадку, якщо врожай почав псуватися, не дайте йому пропасти. Відберіть хороші зубчики, проверніть їх в м’ясорубці і засолите отриману масу. Зберігають такий часник під кришкою в скляній банці, витрачаючи по мірі необхідності.

DvaGusya