Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання – 2021-2022

Заготівля сіна для кіз на зиму – складна і трудомістка задача, від її правильного і своєчасного вирішення буде залежати життя і здоров'я поголів'я протягом довгих місяців. Займатися заготовками слід починати з кінця весни або з раннього літа і не відкладати на осінь, щоб уникнути проблем і зривів.

Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022

Де взяти сіно і як заготовити потрібну кількість?

Купівля готового сіна у сільгосппідприємств або фермерських господарств – найлегший шлях вирішення завдання заготовок. Але це також і занадто велика стаття витрат, яку не кожен може собі дозволити. Крім того, неможливо оцінити його якість – як воно висушене, що не запрів воно, чи не підгнило, чи немає в ньому отруйних або неїстівних трав. Тому багато фермерів намагаються створити запаси кормів на зиму своїми силами, особливо якщо поголів'я невелике. Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022 Найбільше кози люблять м'яке і ароматне сіно, скошене на гірських і заливних луках. Крім природного різнотрав'я, заготовляють і додатково посіяні кормові культури – люцерну, конюшину, злакові та бобові. Покос трав починають до початку цвітіння. В цей час вміст корисних речовин в них найвище, велика кількість листів і стебла не загрубілі. Злакові культури косять на початку колосіння, а бобові – відразу після розкриття бутонів.

Важливо! Необхідно стежити, щоб в заготовлені трави не були отруйні рослини або псують молоко і надають йому неприємний запах – полин, пижмо, часник, суріпиця, чистотіл та інші.

Для поліпшення сушіння не слід проводити косіння після опадів або під час роси. Траву ворушать одразу після косовиці і потім у міру висихання верхнього шару. Після досягнення вологості сіна 40-50%, його згортають в валки і досушують до вологості в 20-25%, потім відправляють на зберігання. Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022 Для складування підходять приміщення з дахом або навісом – стодоли, або ж готують для зберігання майданчика на піднесеності, засипають їх гравієм для дренажу та після укладання стогів або тюків накривають брезентом. Якщо в даній місцевості немає умов для вирощування якісної трави для сіна, допускається заготовлювати для дорослих тварин солому, полову злакових культур і кукурудзяні стебла.

Читайте також:  Пустоцвіт на кабачках чому що робити і як боротися Фото Відео

Чи знаєте ви? Кози – дуже розумні і товариські тварини, і за інтелектом змагаються з собаками. Вони піддаються дресируванню, з легкістю відкривають шпінгалети та засуви, так само, як собаки, прив'язуються до господаря і можуть одним «жалібним» поглядом випросити у нього частування.

Скільки козі необхідно сіна?

Кількість їжі, необхідне для кожної особини, індивідуально, і залежить від віку, статі, маси і здоров'я тварини, добової потреби і інших чинників. Норму кормів можна збільшувати до тих пір, поки це добре відбивається на продуктивності. Як тільки у кізоньки перестає рости удій і вона більше не додає у вазі, раціон слід підкоригувати в сторону зменшення, щоб вона не почала жиріти. Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022

Норма на день

Козу зазвичай годують 2 або 3 рази через рівні проміжки часу, розділивши на них добову норму кормів. В середньому для дорослої дійної особини потрібно 4 кг сіна в день. Племінні козли потребують посиленого живлення і для них розраховують на день півтори норми.

Чи знаєте ви? Козяче молоко краще за всіх в природі замінює жіноче і засвоюється в 5 разів швидше коров'ячого.

При розрахунку кількості корму для вагітних самок необхідно додати вагу сушеної трави для козенят, яких привчають до грубої їжі через кілька тижнів після народження. На кожного маленького козеняти необхідно додати 0, 5-1 кг корму в день, а молодняку ​​від півроку до року потрібно 1, 5 кг.

На зиму

Виходячи з денної норми, помноженої на кількість днів у стійлі, для кожної тварини розраховують необхідну на зиму кількість сіна. Про всяк випадок додають ще 100-200 кг, адже в залежності від кліматичних особливостей регіону і погодних умов стойловой період може тривати до 6-7 місяців. Крім того, при правильному зберіганні залишився сіно можна буде використовувати і на наступний рік. Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022 На одну дійну козу необхідно на зимовий період в середньому 400-550 кг заготовленої сухої трави. При покупці її в тюках по 20 кг це відповідно близько 20-28 тюків. Витрата сіна на зиму можна зменшити до 250 кг, якщо заготовити крім нього сухі гілки по 200 кг на голову і сухе листя по 150-200 кг.

Читайте також:  Лілії: посадка і догляд у відкритому грунті навесні Коли садити Фото Відео

Важливо! Незважаючи на невибагливість і витривалість кіз, їм не можна давати зіпсовані і запліснявілі продукти, що позеленів картоплю і поїти забрудненою водою.

Інші відповідні корми

Для того щоб урізноманітнити харчування кози і не містити її тільки на одному виді їжі, потрібно додавати інші корми для повноцінного росту і розвитку тваринного і отримання високих надоїв. Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022

На зимовий період частка сіна в раціоні повинна становити не менше 30%, решта можна заповнити різними видами прикорму:

 1. Овочі, фрукти та харчові відходи в порізаному або подрібненому на крупній тертці вигляді. Вони корисні як джерело вітамінів, та й ласують ними із задоволенням. Підходять варену картоплю, кормова буряк, морква, гарбуз, яблука, різноманітні ягоди, кавунові кірки і так далі. Доросла особина може з'їдати таких добавок по 2-3 кг на добу, а козенята – до кілограма.
 2. Висівки багаті білком і мікроелементами, їх підмішують в пійло. Зерно вівса або ячменю дають в суміші з овочевими очищеннями і іншими кухонними відходами в кількості 10% від раціону дорослим тваринам і молодняку ​​після 6 місяців.
 3. Соковитий силос також цінна харчова добавка до сіна, яку кози їдять охоче.
 4. Гілки дерев листяних порід, заготовлені і висушені влітку, і хвойних дерев взимку, також охоче поїдають. Щоб дізнатися, з яких дерев нарізати зимові запаси, козам дають спробувати кілька різних видів. Зазвичай все кози без винятку люблять гілки верби і плодових дерев, але можна запропонувати також березу, липу, тополю, осику. Нарізають їх довжиною приблизно в півметра і товщиною з палець, пов'язують в пучки і сушать в підвішеному вигляді.
 5. Додатково можна насушити і одні листя дерев, які потім зберігають в мішках. Ще одне улюблене ласощі, особливо для козенят, – сушена кропива.
Читайте також:  Як правильно підібрати насіння, щоб отримати багатий урожай?

Крім кормів, кози повинні отримувати необхідну кількість рідини для пиття, і мати цілий рік доступ до бруска солі, бажано йодованої, який вони зможуть лизати при необхідності.

Дізнайтеся докладніше, ніж годувати козу.

Поради досвідчених скотарів

Виходячи з особистого досвіду змісту кіз, фермери і скотарі діляться своїми рекомендаціями по зимовому харчування тваринного, які допомагають навіть початківцям з успіхом впоратися з цим завданням:

 • годівниці бажано робити з сітки, щоб сіно вивалюється і не затоптують, а тварини могли витягати його потроху;
 • кращий варіант пристрою годівниці – в підвішеному вигляді, щоб в неї не могла забратися коза або молодняк;
 • все нові корми підмішують до звичної їжі спочатку в невеликому обсязі, поступово збільшуючи кількість;
 • зерно легше засвоюється в подрібнений вигляді, а незбиране краще запарити;
 • годування продовжують не більше години-двох, інакше кози почнуть розкидати і затоптувати корм;
 • взимку на перших два годування краще давати грубий корм, а ввечері плоди, сіно і зерно або силос;
 • в ясну погоду тварин потрібно випускати на прогулянки, свіже повітря зміцнює здоров'я і покращує апетит.

Сіно в тюках для кози на зиму: скільки потрібно в день, способи заготівлі та зберігання - 2021-2022 Кози добре пристосовуються до різних умов, мають відмінне здоров'я і їдять найрізноманітнішу їжу. Доклавши мінімум зусиль, можна отримати додаткове джерело живлення і доходу для сім'ї.

DvaGusya