Коли збирати з городу капусту на зберігання

Осінь – благодатний час збору городніх дарів. Однією з останніх культур, залишають грядку, є білокачанна капуста. Навіть зачеплена першим заморознем, капуста не псується, а стає лише соковитіше і солодший. Тим не менш, для благополучного зберігання культури, потрібно вчасно прибирати качани на зберігання, не даючи їм розтріскуватися.

Як визначити, що капуста дозріла і готова до збирання

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоЧас збирання качанів залежить від сорту рослини, часу посіву або висадки розсади в грунт, агротехніки.

За зовнішніми ознаками

Білокачанна капуста, готова до прибирання, має щільний і тугий качан. Якщо стиснути його долонями, не буде чутно хрускоту листя. Криюче листя, що захищають вилок, набувають сизий відтінок. Вони стають щільними. Нижні листочки жовтіють. Маківка вилка стає блискучою і гладкою.

По термінах дозрівання

Білокачанна капуста буває раннього, середнього і пізнього строків достигання. Посаджені в один час рослини, прибирають з грядки в різний час.

 1. Ранньостиглі сорти (Червнева, Трансфер F1) вирощуються для споживання в свіжому вигляді влітку. Для квашення і зберігання довше 2 місяців вона не придатна. Від моменту посіву насіння на розсаду до готовності качана проходить близько 90 днів. Урожай прибирають, починаючи з кінця червня, у міру готовності качанів. Закінчують збирання врожаю в серпні.
 2. Білокачанна капуста середньостигла (Слава, Купчиха, Подарунок) використовуються для засолювання і нетривалого зберігання (до 5 місяців). Качани досить соковиті, в міру тугі. До збирання приступають у вересні, через 120-140 днів після посіву насіння на розсаду.
 3. Пізні сорти (Амагер, Крюмон, Зимова Грибовська) формують дуже щільні, малосочные качани. Така капуста виділяє мало соку, тому для засолювання не годиться. Зате, завдяки щільності, при зберіганні вона практично не псується. У відповідних умовах вилки можуть зберігатися більше 9 місяців, без втрати якості. Прибирають пізню капусту через 150 днів після посіву, після настання перших заморозків – в жовтні.
Читайте також:  Кора чи керамзит: в який субстрат краще посадити чи пересадити орхідею

Коли збирати з городу капусту на зберігання за Місячним календарем

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоБагато городників дотримуються рекомендацій Місячного календаря при роботі з рослинами. Помічено, що урожай, зібраний в сприятливі для цього дні, краще зберігається.

У жовтні поточного року сприятливими днями для збирання капусти є наступні дати:

 • 3 і 4 (врожай не тільки добре зберігається, але і володіє лікувальними якостями);
 • 6 і 7;
 • 9 і 10 (у ці дні рекомендується солити і квасити капусту);
 • 12, 13.

Не рекомендується прибирати капусту 14 жовтня, в повний Місяць.

Строки збирання капусти з урахуванням різновиди сортів

Городники останнім часом все частіше стали вирощувати екзотичні різновиди капусти: савойську, брюссельську, кольрабі. Прибирати ці овочі на зберігання необхідно в свої терміни, які залежать від сорту і часу посадки.

Савойська капуста

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоРізновид за будовою качана дуже схожа на білокачанну родичку, але має більш ніжні листки гофровані. Ранні сорти савойської капусти готові до збирання через 60-80 днів після посіву насіння, а пізні через 120 днів. Ознаки стиглості культури схожі з ознаками білокачанної капусти – качан має стати максимально щільним і тугим.

Цвітна капуста

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоЗовнішніми ознаками стиглості є максимальний розмір квіткової головки. Поспіває цвітна капуста через 120 днів після посіву. Якщо рослина перетримати на грядці, суцвіття в голівці почнуть розпадатися і обсипатися.

Капуста брокколі

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоУ брокколі їстівною частиною є суцвіття, як і у цвітної капусти. Але, на відміну від кольоровий, у броколі головка більш рихла, а суцвіття яскраво-зеленого кольору. Зазвичай, стигла головка брокколі має в діаметрі не більше 25 см, суцвіття не розкриті, а знаходяться в стадії бутонізації. Прибирають культуру через 4 місяці після посіву.

Брюссельська

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоБрюссельська капуста залишається на грядці довше всіх видів капусти – до кінця жовтня (середня смуга). Рослина не боїться заморозків і продовжує набирати масу в рідкісні погожі осінні дні.

Пекінська

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото Видео

Скоростиглий вид капусти, поспевающий за 40-60 днів після посіву насіння в грунт. Це дозволяє виростити за літо 2-3 врожаю. Перші посіви холодостійких культури проводять вже в квітні, під легке укриття. Останній раз пекінську капусту висівають у кінці липня. Збирання качанів пізнього посіву проводять у жовтні.

Читайте також:  Як зберігати ґрунт і добрива, якщо ви живете у квартирі: корисні поради

Капуста червоноголова

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоВід білокачанної капусти цей різновид відрізняється лише кольором листя і смаком. Строки збирання культур ідентичні. Масовий збір качанів для зберігання проводять у вересні — початку жовтня (дані для середньої смуги).

Як правильно зібрати урожай капусти

За 2-3 тижні до передбачуваної дати збирання, капусту припиняють поливати. В цей же час рекомендується підгодовувати рослина фосфорно-калійним добривом. Наприклад, у воді (10 л) розчиняють 30 г суперфосфату і 15 г сульфату калію. Така підгодівля позитивно позначається на визрівання овоча і сприяє тривалому зберіганню.

 • Для збирання врожаю капусти вибирають погожий день, хоча саме для капусти це не принципово. Прибрана в дощ, але просушена під навісом, капуста добре зберігається.
 • Качани зрізають гострим ножем або обрубують сокиркою так, щоб довжина кочеригі склала не менше 5 див. Деякі городники рослину викопують з грунту, разом з корінням, і обрізають зайву пізніше.

Капустяний качан звільняють від зеленого листя, залишивши 2-3 криють зелених листків. У цвітної капусти з головки зрізують все листя, не розділяючи її на суцвіття. Якщо після зрізання листя на головці або кочерыге помітні слимаків, равликів, гусениці, їх змивають струменем води зі шланга.

Зрізану капусту залишають просохнути на свіжому повітрі кілька годин, поклавши кочерыгами вгору. Після просушування качани можна прибирати в сховище. Слід звертатися з капустою дбайливо, не кидати її. Від удару на качані пізніше можуть утворюватися ділянки гнилі.

Де і як краще зберігати білокачанну капусту

Когда убирать капусту с огорода на хранение по лунному календарю в 2019 году Фото ВидеоНайвдаліше місце зберігання капусти – льох. Температура зберігання овоча +4 градуси, вологість повітря близько 70%. Качани розкладають на полицях або на підлозі (на піску чи дерев’яних дошках) так, щоб вони не торкалися один одного. Якщо капусти багато, кожну обертають папером (газетою), та укладають впритул, один на одного. У разі псування окремого качана, папір не дасть гнилі поширитися на сусідні вилки.

Деякі городники підвішують качани до стелі в сітках або за качан. В таких умовах капуста може зберігатися до весни, не псуючись.

При відсутності льоху, городники по-різному виходять з положення. Існує кілька перевірених способів зберігання капусти в міській квартирі і на ділянці.

 1. Зберігання в буртах.
Читайте також:  Коли садити часник під зиму в 2019 році за місячним календарем В регіонах Сприятливі дні

Велика кількість капусти можна зберігати прямо на ділянці. Для цього на сухому місці настилають шар чистої і сухої соломи або тирси, опалого листя, товщиною 15-20 см. На підстилку укладають вилки так, щоб між ними були проміжки. Кожен шар капусти прокладають соломою або пересипають тирсою. Висота бурта повинна становити не більше метра, довжина довільна. Зверху капусту вкривають соломою, сіном, товщина шару не менше 30 див. Остаточно, зверху бурт засипають землею на 20-30 см. Після того, як випаде сніг, бурт додатково вкривають їм. У такому укритті капуста успішно пролежить до весни.

Недоліком такого способу є ймовірність пошкодження врожаю гризунами. Проти мишей, землерийок в бурти розкладають отруту.

 1. Можна зберегти капусту і в звичайному холодильнику, обернувши кожен вилок газетою. Качани зберігають в овочевому відсіку, де температура +4 градуси, близько 2 місяців.

Інший варіант зберігання в холодильнику: очищені від криють листя вилки щільно обертають харчовою плівкою. В такому стані капуста може лежати до 3 місяців.

 1. При наявності балкона, навіть не заскленого, овочі можна зберігати там. На заскленому балконі капусту зберігають у картонних коробках, обернувши качани папером і утепливши ковдрами. На відкритому балконі не заморозити продукти допоможе споруда, під назвою «балконний льох». Це конструкція з утепленими стінками і обігрівом, які працюють від електрики. Спеціальний регулятор дозволяє температурі всередині льоху підтримуватися на потрібному рівні в будь-який мороз. Подібний погріб можна зробити самостійно, використовуючи фанеру, пінопласт, теплової кабель і терморегулятор.

При неможливості зберегти капусту в свіжому вигляді, вилки переробляють. Капусту квасять, прибираючи банки з продуктом просто у прохолодне місце. Цвітну капусту, брокколі і кольрабі можна заморожувати, після попереднього бланшування.

При наявності електросушарки, овоч можна висушити. Сушену капусту використовують у перших стравах, овочевих рагу. При висушуванні продукт значно зменшується в розмірі, зберігати висушену капусту можна в скляних банках чи паперових пакетах.

Капуста середньопізня. Як визначити час збирання — відео

Для успішного зберігання капусти важливо правильно і своєчасно прибрати овоч з грядки. На тривале зберігання впливає, так само, сорт та агротехніка (довго лежати буде тільки здоровий овоч).

DvaGusya