Чому у помідорів скручуються листя в теплиці, що робити Фото Відео

Скручування листя у помідорних кущів – ознака того, що рослині некомфортно живеться. Чим швидше огородник визначить причину згортання листочків і усуне її, тим менше буде втрата врожаю.

Причини скручування листя у помідорів в теплиці

Крім безпосереднього згортання листової пластини, у рослини можуть спостерігатися і інші симптоми, які і вкажуть на імовірну проблему.

Недолік мікро і макроелементів

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото ВидеоДля повноцінного росту і розвитку культури необхідна поживна земля, з повним комплексом мікро-і макроелементів. Недолік того чи іншого речовини не погубить рослина, але позначиться на імунітеті томату і майбутній врожай.

Якщо у помідорів в теплиці нижні листки скручуються, це може бути свідченням нестачі в грунті магнію, молібдену, цинку, кальцію.

 1. На нестачу магнію, яка найчастіше трапляється на кислих і піщаних грунтах, вказують такі додаткові ознаки:
 • лист жовтіє сегментами, прожилки залишаються зеленими;
 • пожовклі частини згодом червоніють;
 • кінці листа піднімаються вгору;
 • краї листя відмирають.

Культуру підгодовують магнію нітратом, розчином з вмістом препарату в 0,05%.

 1. Недолік молібдену можна визначити так:
 • краї листової пластини скручуються вгору;
 • пожовклі ділянки аркуша (при зелених прожилках) здуваються;
 • молода листя стає плямистої.

Помідорам допоможе заповнити нестачу елемента модібдат амонію.

 1. Нестача цинку проявляється на помідорах так:
 • краї листя загинаються вгору;
 • крім жовтизни, на листовій пластинці з’являються коричневі і бурі ділянки округлої форми;
 • молода листя росте спіраллю, листя неприродно вузькі.

Томати годують сірчанокислим цинком в концентрації 0,05%.

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото Видео

 1. Про нестачу кальцію можна судити за таким додатковим ознаками:
 • краї листя скручуються вниз;
 • на листової пластини розвивається некроз (пожовтіння і відмирання ділянок аркуша);
 • молоді листочки жовтіють і відмирають;
 • на плодах з’являється вершинна гниль.

Рослини підгодовують кальцієвою селітрою.

 1. Скручування верхніх листя у томатів – свідоцтво нестачі бору і міді.

Недолік бору проявляється на рослині:

 • краї листочків загинаються вгору;
 • зелений колір листової пластини зберігається, але прожилки стають темно-коричневими;
 • листя стає ламкою;
 • квіти і зав’язі опадають.

Томати підгодовують борною кислотою.

 1. Недолік міді в ґрунті можна визначити:
 • по дрібному розміру молодих листочків;
 • колір листа набуває сталевий або синьо-зелений відтінок.
Читайте також:  Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю, підживлення, пасинкування, прищипування Фото

Рослини обприскують водним розчином мідного купоросу в концентрації 0, 02%.

Визначити точно, якого елемента або кількох елементів) не вистачає в ґрунті, допоможе аналіз ґрунту в лабораторії. В основному, нестача або дисбаланс мікро і макроелементів спостерігається на торф’яних піщаних кислих або лужних ґрунтах. Родючі суглинки, чорноземи і супіски збалансовані за своїм складом.

Посів сидератів з зароблянням зеленої маси в грунт після збирання помідорних кущів, допомагає відновити родючість грунту.

Недолік води

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото ВидеоНестача вологи в грунті – одна з найпоширеніших причин загинання країв листочка вгору. Скручуються листя рівномірно у всього рослини, колір їх залишається яскраво-зеленим, без плям.

Томати, зростаючі в теплиці, поливають не менше 3 разів на тиждень, витрачаючи по 6-10 л води (чим більший кущ, тим більше йому необхідно вологи) під кожен кущ. В період цвітіння і наливу плодів, потреба у волозі збільшується, культуру зволожують через день.

В період дозрівання плодів томата, полив рослин необхідно скоротити, щоб прискорити дозрівання.

Докладніше в статті: Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю

Висока температура в теплиці

У літню пору повітря всередині теплиці прогрівається надмірно, рослини там розташовані, починають «горіти». У помідорів скручується листя, гілочки опускаються, рослина виглядає пригнічено. Ввечері, коли спека спадає, кущик відновлює тургор.

Комфортна температура для томата +25 +28 градусів. При підвищенні цих показників у теплиці відкривають кватирки, влаштувавши протяг. Стіни і стелю теплиці білять вапном, щоб притінити посадки.

Щоб зняти наслідки теплового удару, можна обробити томати слабким розчином сечовини (неповна столова ложка порошку на 10 л води). Обприскування проводять ввечері, щоб не викликати опіки у рослини.

Пошкодження кореневої системи при пересадці

При недбалій пересадки розсади з ємностей у грунт, нерідко частина коренів відривається або травмується. Кущ, позбавлений харчування з-за слабкої роботи кореневої системи, в’яне, його листочки згортаються в трубочку.

Пересаджуючи томати, необхідно стежити за збереженням корінців, перевалюючись рослина разом з грудкою землі. Якщо коріння травмовані, томати поливають розчином Корневін або Гетероауксину.

Надлишок добрив

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото ВидеоНедотримання правил підгодівлі веде до накопичення в грунті деяких елементів в надлишковій кількості. Це веде до скручування листя і іншими зовнішніми ознаками хвороби рослини:

 • надлишок магнію веде до потемніння і скручування верхівкових листочків, відмирають кінчиків;
 • при надлишку цинку на нижніх листках розвивається некроз (пожовтіння і відмирання листової пластини);
 • надлишок бору проявляється засиханням листя, починаючи з нижнього ярусу.
Читайте також:  Висаджування огірків у теплиці розсадою, коли садити

Щоб прибрати негативні наслідки надлишку добрив, томатах збільшують полив скорочують кількість підживлень. Можна замінити верхній грунту навколо кущиків на іншу землю.

Несвоєчасне видалення пасинків

Природна схильність томату утворювати велику кількість пасинків заважає городникові отримати рясний урожай.

Якщо кущі не формувати, то додаткові пагони:

 • відтягують на себе харчування;
 • заважають циркуляції повітря всередині куща;
 • затягують термін дозрівання плодів.

Загущений кущ виглядає млявим, з-за нестачі харчування його листя скручуються в трубочки. Така рослина частіше піддається навалі шкідників.

Пасинки слід прищипувати, коли їх розмір не перевищує 3-5 див. Операцію проводять раз на тиждень, вранці — до вечора ранки на стовбурі встигнуть затягнутися.

Захворювання томатів

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото ВидеоФузаріоз томатів

Хвороба, на відміну від неправильного догляду, не охоплює відразу всі рослини в теплиці. Захворює спочатку одну – дві рослини, потім зараза поширюється далі, якщо її не лікувати.

 1. Бактеріальний Рак.

Краї листя томату загинаються вниз, в’януть, буріють і засихають. На підставі стебла з’являються тріщини і виразки. На плодах томату утворюються жовті плями, м’якоть всередині чорніє.

Хворий кущ томату видаляють з теплиці і спалюють. Сусідні рослини обприскують міді оксихлоридом в дозуванні 1 ст. ложка на відро води.

 1. Тютюнова мозаїка.

Листя ураженої рослини скручуються і бугрятся, на них з’являється мозаїчний малюнок з жовтих і коричневих плям. Хвороби сприяє погана циркуляція повітря і надлишок вологи.

Лікування проти вірусу не існує. Уражені рослини знищують. В якості профілактики можна обприскувати рослини молочною сироваткою.

 1. Фузаріоз.

Грибкове захворювання томату, що охоплює ослаблені неправильним доглядом рослини. Листя хворих кущів скручуються краями вгору, жовтіють і всихають, починаючи з нижніх гілок. Білуватий наліт утворюється на стеблі і листках.

На самому початку прояви захворювання, томати лікують за допомогою біологічних препаратів: Гамаїр, Планзир, Триходермін.

 1. В’янення вертициллезное.

Грибкова інфекція, яка проявляється на рослині скручуванням листочків краями вгору, їх подальшим пожовтінням і в’яненням. Стебло всередині стає бурим.

Лікування від захворювання не існує, уражені помідори викопують і спалюють. Протистояти хворобі можуть міцні рослини, вирощені за всіма правилами.

Доглядаючи за рослинами, слід уважно оглядати посадки, щоб не пропустити перші ознаки починаються хвороб.

Хвороби помідорів в теплиці — скручуються листя — відео

Ураження шкідниками

Скручуватися, загинатися і деформуватися листя томатів можуть під впливом шкідливих комах.

Читайте також:  Чим підгодувати петунію для рясного цвітіння

Попелиця висмоктує сік з рослини, оселяючись на нижній стороні листя і на молодих пагонах. Листочки згинаються краями вгору, пагони викривляються. Шкідника видаляють за допомогою мильної води або тютюнового настою (40 г на 1 л води), змиваючи комах з рослини. При сильному ураженні застосовують препарати: Фуфанон, Актара, Биотлин.

Білокрилка – дрібна комаха, схожа на метелика. Соком томату живляться личинки білокрилки – майже не видимі оку сірі черв’ячки. Листя з личинками скручуються, жовтіють і в’януть. Дотик поверхня листкової пластини липка через паді. Рятують рослини, обприскування посадки Інта Віром, Актелліком.

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото ВидеоПавутинний кліщ

Павутинний кліщ заводиться в теплицях, якщо там занадто сухе повітря. Шкідник обплутує павутиною листя з нижньої сторони, які скручуються і жовтіють. Листя і пагони з кліщем (павутиною) обрізають, у теплиці підвищують вологість до 65-70%, рослини обприскують препаратами Крафт або Фітоверм.

Сортова особливість

Існують сорти томатів, для яких «кучерявість» бадилля – природна особливість, не вказує не хвороба. Такі листки характерні для томатів черрі, для сортів Медова крапля і Фатіма. У помідор цих сортів листя насиченого зеленого відтінку, без плям і ознак в’янення, але листова пластина не рівна, а з загнутими краями.

Поради садівників

Почему у помидоров скручиваются листья в теплице, что делать Фото ВидеоРозміщуючи помідори в теплиці, слід дотримуватися відстань між рослинами в 40-70 див. Планування грядок залежить від формування рослини. Якщо томати формуються в 1 стебло, кущики садять гущі, якщо в 2-3 стебла, розміщують просторо.

В процесі догляду за рослинами видаляють листя нижче грон з плодами. Ці листи вже не несуть для рослини користі.

Видаляючи пасинки з томату, залишайте пеньок, довжиною 1 див. Пеньок не дасть на цьому місці утворитися новим пагонам.

Поливати і підгодовувати рослини слід поливом під корінь, не замачівая бадилля (виняток – позакореневе підживлення мікроелементами або обробка від хвороб). Поливна вода повинна бути теплою.

Відео матеріал по темі

Чому скручуються листя у томатів? Основні причини — відео

У томатів листя скручуються, що робити? — відео

Спостереження за рослинами томату, висадженими в теплиці, допоможе на ранніх стадіях виявити хворобу і помилки у догляді. Скручування листя, зміна забарвлення і поява плям на листках сигналізують про проблеми, які негайно усувають.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya