Догляд за бруслини в домашніх умовах

Іноді нашу увагу привертає чагарник з темно-зеленими зубчастими блискучими листям і яскравими плодами. Вони виглядають так привабливо, що хочеться їх скуштувати. Це бересклет. Їстівні плоди у бруслини і кудаегоотнесті – до отруйних або лікарських рослин? Бересклет налічує понад 200 видів і широко застосовується в дизайні саду. Деякі види цієї рослини мають жовті, кремові, червоні листя або срібно-білі плями в центрі або по краях листа, тому широко застосовуються для формування живоплотів.

Правильна посадка саджанців бруслини

Перед посадкою саджанців бруслини необхідно ознайомитися з особливостями даного виду. До найпоширенішим сортам бруслини відносяться:

  • Бересклет бородавчастий це чагарник до 2 метрів або дерево до 6 метрів у висоту з яскраво-зеленим листям, посипаної чорними бородавками. Рослина має квіти коричневого відтінку, рожеві плоди з червоно-коричневими прісемянніком.
  • Бересклет європейський – невелике дерево, найчастіше зростаюче кущувато. Темно-зелене забарвлення листя восени набуває червоного відтінку. Плоди рожеві з помаранчевим прісемянніком. Існує більше 20 декоративних форм цього виду.
  • Догляд за бруслини в домашніх умовах Бересклет крилатий – сільноветвістий чагарник або дерево з чотиригранними гілками, зеленими кольорами, зібраними в суцвіття. Плоди яскраво-червоного кольору. Вид має більше 20 різновидів.
  • Бересклет Форчун – стелеться чагарник відноситься до вічнозеленим рослинам. Численні форми цього виду відрізняються забарвленням листя.
  • Бересклет японський – відноситься одночасно до кімнатних і садових рослин. Листя великі, щільні, темно-зелені із світлим ободом. Рослина не здатне виносити температуру нижче 5 градусів, тому взимку його необхідно тримати в прохолодному приміщенні.

Посадка бруслини вимагає вибору місця в саду. Воно повинно бути просторим, оскільки рослина може значно розростися. Проводити посадку бруслини необхідно ранньою весною або восени. Для цього потрібно викопати яму, яка за обсягом повинна вдвічі перевищувати розмір коренів рослини. Дно встеляли дренажем. Для цієї мети використовуємо пісок, керамзит, бита цегла. Поверх дренажу розміщуємо шар перегною. Ставимо саджанець, розправляємо кореневу систему і присипаємо зволоженим грунтом. Зверху проводимо ущільнення і полив рослини.

Важливо! Для затримання вологи в грунті поверхню землі мульчують торфом або корою. Це запобіжить утворенню кірки на поверхні і проростання бур'янів.

Умови вирощування бруслини в саду

Догляд за бруслини в домашніх умовах Бересклет краще почувається при розсіяною освітленості. На сонці зелене листя жовтіє, а на різнокольорових утворюються бурі плями. У тіні рослина росте дуже повільно, а декоративне листя втрачають свою яскравість. Оптимальна температура для росту бруслини становить 18-22 градуси. Рослина не любить застою води і кислотної грунту.

Читайте також:  Як правильно підв'язувати огірки у відкритому грунті Фото Відео

Важливо! Бересклет не любить глинистий грунт. Багато перед посадкою бруслини навіть не замислюються, отруйний він чи ні. Це обов'язково необхідно враховувати при плануванні клумб поблизу дитячих майданчиків, так як бересклет відноситься до отруйних рослин. Смертельна доза для дорослої людини становить 35 плодів. Оскільки плоди дуже привабливі, то можуть викликати інтерес у дітей. Це небезпечно!

Обрізка крони бруслини

Догляд за бруслини в домашніх умовах Бересклет відноситься до чагарників, тому вимагає регулярної обрізки. Стригти рослина необхідно навесні і влітку. Навесні проводиться санітарна стрижка: обрізаються сухі і пошкоджені гілки і формується крона рослини. Літня стрижка є декоративною. Вона надає чагарнику правильну геометричну форму. Чагарник легко виносить посушливу погоду, тому не вимагає частого поливу.

Важливо! Сік рослини також отруйний. Тому при обрізанні захистіть свої руки рукавичками.

Пересадка рослин бруслини

Пересадку молодих рослин проводять з початку лютого. Не слід поєднувати пересадку рослини з омолаживающей обрізанням. Дорослі кущі, старше 7 років, краще не пересаджувати. Якщо виникла необхідність пересадити кущ на нове місце, то його навесні акуратно обкопують і переносять із земляною грудкою на нове місце. Полив рослини повинен бути регулярним до розпуску листя.

зимівля бруслини

Догляд за бруслини в домашніх умовах Зимостійкість дорослих рослин бруслини висока. Молоді рослини до трьох років можна вкрити на зиму сухим листям, а дорослі не бояться низьких температур, тому не потребують укриття. Для запобігання промерзання коренів в безсніжну зиму пристовбурні кола рослини засипають тирсою або опалим листям.

Розмноження бруслини в домашніх умовах

Розглянемо методи розмноження, вирощування та догляду за бруслини.

насінням

Догляд за бруслини в домашніх умовах Якщо ви збираєтеся розмножити бересклет за допомогою насіння, то повинні знати, що збирати їх необхідно після розкриття коробочок. Висаджувати насіння необхідно відразу після збору. Якщо ви затягнете з цим процесом до весни, то зробити це буде складніше, оскільки їх необхідно замочити на три доби ііскусственносоздать умови для проростання, які існують в природі восени і взимку. Цей процес називається стратифікацією. Для професіоналів це не складно, а для любителів не так складно, як клопітно.

Чи знаєте ви? Помаранчеве речовина прісемянніком бруслини використовується індійськими жінками для малювання плями на лобі. У природі бересклет розмножується насінням за допомогою птахів. Вони поїдають плоди рослини, а тверді насіння не перетравлюються і послідом потрапляють в землю і проростають.

Читайте також:  Класична чума свиней: симптоми, вакцинація

діленням куща

Такий метод розмноження найчастіше використовують для карликових сортів бруслини. Зробити це нескладно, оскільки коренева система рослини знаходиться неглибоко. Необхідно обережно відокремити частину рослини з молодими пагонами і кореневищем. Перед посадкою пагони обрізають, залишаючи 1/3 частина.

живцювання

Догляд за бруслини в домашніх умовах Цей метод застосовують в червні – липні. Для цього може підійти рослина не молодше п'ятирічного віку. Необхідно нарізати живці довжиною не менше 7 см з одним междоузлием з пагонів материнської рослини. Для стимуляції коренеутворення зріз живця обробляють Корневином. Живці поміщають в міні-теплицю або під плівку, земля в якій добре удобрена. Поверх землі насипають 3-4 см піску, він добре збереже вологу. Результат отримують через півтора місяці.

кореневими нащадками

Розмноження кореневими паростками проводять ранньою весною. Для цього відокремлюють частину коренів із земляною грудкою, а висота поросли не повинна перевищувати 50 см. Товщина коренів нащадка повинна бути близько півтора сантиметрів, а довжина – 30 см. Його висаджують в постійне місце.

Можливі хвороби та шкідники бруслини, способи боротьби з ними

Бересклет дуже люблять шкідники. Він піддається впливам яблуневої молі, бояришници, попелиці, павутинних кліщів і щитівки. Часто цю його здатність використовують як приманку для шкідників в яблуневих садах. Всі шкідники збираються на бересклеті, і їх знищують хімічними засобами, зате фруктові дерева залишаються без хімічної обробки. Розглянемо, як розпізнати хворобу чагарників і якими засобами боротися з кожним шкідником.

  • Догляд за бруслини в домашніх умовах Щитівка вражає листя стебла рослини. На них з'являються темно-коричневі або білі опуклості в діаметрі до 2 мм. Щитівки висмоктують сік з листя рослини, і на місці її прикріплення з'являється жовте плямочка, яка з часом збільшується і веде спочатку до загибелі листка, а потім і самої рослини. Боротьбу зі шкідником можна здійснювати інсектицидами (наприклад, Актара, Актеллік, Банкол, Карбофос і ін.) Але обприскування не принесе позитивного результату, оскільки щиток захищає шкідника від отрутохімікатів. Необхідно механічним способом за допомогою тампона або щітки обробити листя рослини.
  • Яблунева міль поселяється на стеблах у вигляді гнізд, оповитих павутиною. У центрі гнізда розміщуються гусениці, які і знищують листя рослини і можуть завдавати непоправної шкоди. Боротьбу проводять за допомогою інсектицидів. Гнізда з гусеницями обрізають і спалюють, а рослина обробляють хімікатами.
  • Бояришніца – являє собою велику білу метелика з чорними лініями на крилах. Вона, як і яблунева міль, шкоди не приносить. Але з яєць, які вона відкладе, з'являються сірувато-коричневі гусениці завдовжки 4-5 см. Ось вони і є головними шкідниками. Боротися з ними необхідно за допомогою інсектицидів, знищуючи гнізда термічним способом. Гусениці бояришници поїдають тільки синички.
  • Догляд за бруслини в домашніх умовах Попелиця відноситься до злісних шкідників саду. Ця комаха чорного або зеленого кольору колоніями поселяється на молодих пагонах рослини або з нижньої сторони листків. Попелиця висмоктує сік з рослини і виділяє солодку речовину – падь. Цією речовиною харчуються мурахи. Не слід думати, що мурахи поїдають тлю. Навпаки, вони знаходяться в симбіозі. Боротися з попелиць можна по-різному: і за допомогою мильного розчину (2 склянки води, 2 чайні ложки рідкого мила), і за допомогою сонечок, але найпоширенішим методом впливу є хімічний – за допомогою органічних пестицидів і інсектицидів.
  • Присутність червоного плоского кліща можна визначити на рослині за такими ознаками: спочатку на листках з'являються світлі плями, потім спостерігаємо викривлення поверхні у вигляді горбків. Для боротьби з кліщем потрібно видалити всі уражені листя і спалити, а бересклет обробити будь-яким інсектицидом. Після обробки рослина потребує додаткового поливу, оскільки йому потрібно створити умови для швидкого повернення листя.
Читайте також:  Рослини, які принесуть у будинок щастя та гармонію згідно з вченням фен-шуй

Застосування і корисні властивості бруслини

Бересклет є лікарською рослиною. З лікувальною метою використовують кору і гілочки рослини. Він містить органічні і жирні кислоти, алкалоїди, вуглеводи, флавоноїди, які беруть участь в обміні речовин.

Чи знаєте ви? Кора коренів бруслини використовується у виробництві гутаперчі. Гутаперча являє собою кожеобразний продукт, ідентичний з натуральним каучуком, який використовувався раніше в радіопромисловості, взуттєвої промисловості, в стоматології, в виготовленні м'ячів для гольфу. Догляд за бруслини в домашніх умовах Евонімін, який міститься в рослині, дозволяє нормалізувати діяльність серцево-судинної системи. Також лікувальну дію бересклет надає на органи травлення, нормалізує артеріальний тиск, знімає головний біль, підвищує потенцію у чоловіків, бореться з грибковими захворюваннями шкіри і нігтів і гельмінтами. Відвар кори бруслини використовується як проносний засіб.

Але ця рослина має і протипоказання. Не можна його приймати людям, що страждають гемороєм і запаленнями тонкого кишечника. Оскільки бересклет відноситься до отруйних рослин, особливо його плоди, то використовувати його для лікування і профілактики захворювань необхідно в строгому дозуванні за певними рецептами. Будьте обережні, оскільки застосування цієї рослини здатне викликати блювоту, занепад сил, судоми. Чи знаєте ви? З бруслини виготовляють фюзен олівці. Для цього спалюють шматки деревини бруслини, поміщені в металеві трубочки. Фюзен легко стирається, але дає риси чорного бархатистого тону, тому його використовують для ескізів.

DvaGusya