Фацелія як сидерат: коли сіяти і коли закопувати Під які овочі Фото Відео

Роль сидератів поліпшення якості ґрунту важко переоцінити. Вони відновлюють структуру грунту, збагачують її корисними речовинами. Після посіву рослини швидко набирають зелену масу, потім їх скошують і закладають в грунт. В землі рослинні рештки перегнивають і стають екологічно чистим добривом. Одне з найпопулярніших рослин-сидератів – фацелія. Використовувати її можна і в інших цілях.

Користь фацелії для рослин на садовій ділянці

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоФацелія, як культура, відрізняється скоростиглістю, великим обсягом вегетативної маси, розгалуженим корінням, невибагливістю до умов вирощування, стійкістю до низьких температур. Рослина практично не піддається атакам шкідників. Не дивно, що дачники часто вибирають фацелію в якості ефективного і безпечного добрива.

Сидератные рослини містять велику кількість гумінових кислот, майже не поступаючись за цим показником компосту, перегною, гною. Загниваючи в землі, фацелія насичує грунт азотом і мікроелементами, знаходяться в легкозасвоюваній формі. Надземна частина рослини має густими опушеними стеблами, наповнені вологою. Застосовують фацелію в основному на виснажених, бідних гумусом грунтах.

Всього за 2-3 місяці трава швидко розростається. Через 45 днів з моменту посіву фацелія утворює суцільний килим, що складається з стебел і листя. Саме в цей період посіви скошують, отримуючи з однієї сотки до 200-300 кг зеленої маси. За сезон висаджувати фацелію можна 3-4 рази.

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоПісля скошування бадилля не тільки закладають у землю, але і використовують для приготування компосту. Саме фацелія за процентним вмістом азоту знаходиться на одному рівні з коров’ячим гноєм. Крім цього рослина постачає грунт фосфором, калієм, кальцієм та безліччю мікроелементів.

Коріння фацелії не є такими гіллястими, як у злакових культур, а також покращують структуру грунту, розпушуючи його, що полегшує доступ вологи та повітря.

За допомогою цієї рослини можна проводити сидерацию на будь-яких грунтах:

 • кам’янистих;
 • піщаних;
 • глинистих;
 • чорноземних.

Додатковим ефектом є зниження показника кислотності грунту. Фацелія не має родичів серед культурних рослин, тому не може передавати їм різні захворювання і не має спільних шкідників. При посадках сидерата з ділянки витісняються бур’янисті рослини.

Крім того, на коренях трави починають розмножуватися актиноміцети корисні ґрунтові бактерії, що володіють бактерицидними властивостями і пригнічують ріст гнильних процесів, грибкових і вірусних захворювань. Сидерація з допомогою фацелії допомагає виводити нематоду, сарану, дротяників.

За рахунок своїх медоносних властивостей medžidovoj залучає на ділянку запилювачів і природних ворогів шкідливих комах. На городі знижується ризик зараження культур попелиць, довгоносиком.

Які види фацелії підходять для вирощування на садовій ділянці

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоВсього налічується майже 200 видів і сортів фацелії, що представляють собою однорічні та багаторічні рослини. Більшість з них росте в дикій природі. У Росії як сидерата найчастіше вирощуються три види фацелії:

 • пижмолистная;
 • колокольчатая;
 • скручена.

Для сидерації найбільш придатною є фацелія пижмолистная, має кустистую форму. У висоту рослина може перевищувати 1 м або бути трохи нижче. У цій різновиди опушені, прямостоячі, жорсткі стебла. В період цвітіння на рослині з’являються зонтичні суцвіття синього або бузкового відтінку.

Період цвітіння фацелії пижмолистной триває 45 днів. Квітки розкриваються не одночасно, а одна за одною. Перехід у фазу цвітіння у фацелії починається через 6 тижнів після посіву. Листя цього виду схожі на листя пижма, з-за чого рослина і отримала свою назву.

Фацелія колокольчатая відрізняється від інших різновидів синіми квітками у формі дзвіночка, що не перевищують у діаметрі 3 див. Рослина зацвітає через 35 днів з моменту посіву, легко розмножується самосівом. Сидерат стійко переносить холоду і засуху, може рости в тіні і півтіні.

Насіння фацелії дзвонової не втрачають схожості 3,5 року.

Фацелія скручена досягає у висоту 0,5 м. В період цвітіння на кущах розпускаються дрібненькі сині квіточки, згруповані в суцвіття. Листя рослини никнули, по вигляду нагадують листя салату. Цвітіння сидерата триває протягом усього літа, але із-за дощів квіти можуть втратити свою декоративність. Цей варіант також добре розмножується самосівом.

Для яких культур застосовують сидерат

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоВикористовувати фацелію як сидерата можна при вирощуванні будь-яких культур. Аромат її квіток приваблює на ділянку опыляющих комах, що йде на користь бобовим рослинам з пізніми термінами цвітіння.

Фацелія є санітаром для таких культур, як буряк, картопля, морква, так як сидерат відлякує паразитів, що поїдають бульби (ту ж нематоду, дротяників). Для всіх інших рослин фацелія є джерелом корисних речовин і допомагає збільшити їхню врожайність, одночасно захищаючи від хвороб і шкідників.

Як виростити фацелію на садовій ділянці

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото Видео

Хоча фацелія і є невибагливою рослиною, все ж при її вирощуванні дотримуються певних правил.

Коли сіяти у відкритий грунт

Для сидерації фацелію висаджують на ділянці двічі в рік – навесні і на початку осені. Якщо грунт сильно виснажений, посів можна проводити до 4 разів за сезон. Навесні фацелію висаджують, як тільки зійде сніг. Навіть у тому випадку, якщо температура тримається поблизу нульової позначки, рослині це не зашкодить.

За 2 тижні до передбачуваної посадки культурних рослин посіви скошують. Робиться ця процедура з метою збагачення грунту азотистими речовинами для успішного розвитку овочевих культур в початковій стадії вегетації. Восени висівають сидерати або відразу після збору врожаю, або після того, як земля буде перекопана.

Головне – встигнути до того, як на землю ляже сніговий покрив. У випадку з картоплею посів сидератів потрібно буде зробити відразу ж після збирання бульб, поки земля не злежалися.

Коли сіяти у теплицю

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоУ теплиці фацелію висівають для відновлення виснажених грунту після збирання врожаю вирощеної культури. Навесні сидерат можна посіяти прямо на грядці між кущами огірків, перців, томатів для їх захисту від шкідників і хвороб. Рекомендується поєднувати посадки фацелії з іншими рослинами-сидератами, висіваючи її разом зі злаковими культурами і гірчицею. Якщо використовувати для сидерації не одна рослина, а суміш насіння, буде вирішено цілий комплекс проблем.

Схема посіву

Попередньої обробки насіння фацелії не вимагають, так як добре проростають. Приблизний розхід становить 150-200 г насіння на одну сотку землі.

Якщо посів проводять пізно восени, норму висіву збільшують в 1,5 рази. Схема посадки фацелії вибирається на розсуд дачника. Можна посіяти сидерат розсипом або рядами. Суцільно засівають зазвичай великі ділянки землі. Попередньо землю розпушують граблями, а після посіву знову розрівнюють, щоб трохи заглибити насіння (на 2 см).

Для більш рівномірного висіву насіннєвий матеріал краще змішати з річковим піском або тирсою, так як насіння фацелії досить дрібні і не видно на землі. При використанні широкорядного способу попередньо викопують неглибокі ямки на грядці в міжряддях, зволожують землю, рівномірно засівають насінням, присипаючи зверху сухим грунтом. Таким же способом фацелію сіють пізньої весни як медоноса.

Догляд

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоПоки насіння не проросло, вони спокійно переносять зниження температури до -9 °C. Сходи витримують заморозки до -5 °C. Стабільна вологість вимагається тільки на стадії проростання насіння, надалі фацелія без проблем витримує навіть багатоденну засуху. Спеціального догляду або захисту від вітрів і захворювань рослина не вимагає.

Через 3 тижні між посівами фацелії можна висаджувати такі культури як:

 • малина;
 • полуниця;
 • томати;
 • перець.

Сидерат захищає ніжні сходи на початковому етапі розвитку від вітру, пересушування грунту, занадто високих температур. Якщо ж належить посадка селери, коренеплодів або цибулі, попередньо зелену масу зрізують.

Коли косити фацелію і куди розмістити скошену траву

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоЩоб скосити сидерати, не варто чекати закінчення цвітіння, адже тоді стебла рослини стануть занадто жорсткими, грубими. Найкраще зробити покіс, коли тільки квіточки розпустяться. Траву можна зрізати і плоскорізом. Якщо ж сидерат висаджували з метою залучення на ділянку запилювачів, його скошують по закінченню цвітіння і висівають знову.

При осінньому посіві траву зрізають до посадки озимих культур. Використовують зелену масу в якості добрива. Закрити її потрібно не тільки в поверхневий шар землі, а на глибину до 30 див. Якщо регулярно висаджувати фацелію на ділянці, під рослини можна не вносити жодних мінеральних і органічних добрив. Скошені сидерати можна використовувати також в якості мульчі, а надлишки відправити на виготовлення компосту.

Як зібрати свої насіння

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоЩоб мати можливість посіяти фацелію в новому сезоні з власних насіння, їх необхідно правильно заготовити. Рослина має одну особливість – найбільший відсоток схожості можна отримати тільки від насіння рослин, які були посаджені навесні.

Саме в цей час року процес дозрівання насіннєвого матеріалу відбувається повноцінно. Тому, маючи намір отримати власні насіння, варто постаратися вчасно впоратися з весняним посівом. Для того щоб отримати швидке і якісне цвітіння і подальше дозрівання насіннєвих коробочок, посіви можна полити кілька разів.

Насіння, отримані в результаті весняної посадки, відрізняються більшими розмірами, що позитивно позначається на їх зберіганні і подальшій схожості. Проводити збір насіння необхідно в кінці літа. У теплих регіонах дозрівання коробочок відбувається раніше – в кінці липня.

Щоб зібрати насіння своєчасне потрібно звернути увагу на наступні ознаки:

 • колосок вже змінив свій колір;
 • коробочка більше ніж наполовину стала бурою;
 • якщо потерти насінну коробочку в долонях, насіння з неї висипаються.

У тому разі, коли збір провели раніше покладеного часу, коробочки доведеться досушувати. При запізнілому зборі насіння можна упустити час, в результаті чого відбудеться самосів і отримати посадковий матеріал вже не вдасться. Якщо заготівля насіння велася дуже рано, досушування не допоможе, так як насіння виявляться недозрілі, малопридатними до тривалого зберігання.

Фацелия как сидерат: когда сеять и когда закапывать Под какие овощи Фото ВидеоВизначившись з точними термінами збору, дачникові потрібно взяти з собою тару для зрізаних колосків фацелії, ножиці або секатор. Заготівельні роботи рекомендується проводити в рукавичках. Збирати насіння фацелії слід обов’язково в суху погоду. Після того як колоски зібрані, їх розкладають для просушки на газеті, аркушах картону.

Сировина повинна лежати обов’язково тонким шаром, у процесі сушіння колоски ворушать. Сушити насіннєві коробочки потрібно в тіні під навісом. Можна використовувати в цих цілях і житлове приміщення або сарай, але необхідно подбати про якісну вентиляції.

Просушене сировину складають у щільний полотняний мішок, зав’язують і б’ють по ньому підходящої палицею. Декількох хвилин буде достатньо, для того щоб насіння відокремилися. На завершальному етапі заготівлі насіння проводять віяння з допомогою спеціальної віялки, або використовуючи сито з великими отворами. Основну масу рослинних відходів можна відокремити за допомогою сита.

Насіння разом з дрібним сміттям пересипають з однієї ємності в іншу з великої висоти. Роботу потрібно проводити на вулиці. У процесі відбувається вітер видалить всі непотрібні частинки. Для хорошою очищення пересипати насіння потрібно від 3 до 5 разів.

Зберігають посадковий матеріал в полотняних мішечках або пластикових контейнерах. Поліетиленові пакети використовувати не можна, в них насіння зіпсуються. Приміщення для зберігання насіння повинно бути сухим і прохолодним. На насіння також не повинен потрапляти сонячне світло.

Корисне відео

Фацелія як сидерат Коли сіяти фацелію — відео

Сидерати восени. Покращує грунт без перекопування — відео

Враховуючи всі переваги фацелії при посадці у вигляді сидерата, рослина обов’язково слід використовувати в якості натурального добрива і дезінфектора грунту. Ваші культурні рослини обов’язково відреагують на це прискоренням зростання і поліпшенням показника врожайності.

Читайте також:

 • Борна кислота для помідорів і огірків, обприскування
 • Коли прибирати часник, посаджений під зиму
 • Чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення в теплиці
 • Підживлення огірків дріжджами в теплиці
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: