Як виростити бакопу з насіння

Бажаючи надати своєму балкону, дачної альтанці або багатоярусної клумбі особливо яскравий і святковий вигляд, багато квітникарі зупиняють свій вибір на ампельних рослинах, живописно спадаючих з підвісних кашпо. Однак, крім звичних і здавна відомих в наших краях петунії, фуксії, герані, віоли і вербени, сьогодні можна придбати набагато цікавіші різновиди подібного роду квітів. Відмінний приклад цього – бакопа, про яку піде мова в даному огляді.

Ботанічний опис і застосування квітки

Бакопа, більше відома в Європі як Сутера, – це загальна назва багаторічних сланких рослин сімейства Ранникові, що включає в себе, за різними даними, від сімдесяти до ста різних видів.

Чи знаєте ви? Цікаво, що в роду бакопа дуже багато представників, що мешкають у воді – гидрофитов, що йдуть в воду лише корінням, і гідатофітов, занурених в неї цілком. Деякі з таких різновидів навіть використовуються в якості акваріумних рослин.

Батьківщиною рослин є тропічні і субтропічні зони Африки, Австралії, Азії та Америки.

Як виростити бакопу з насіння

Для більшості видів бакопи характерні такі морфологічні ознаки:

стебла Численні, тонкі, що стеляться або повзучі, інтенсивно розростаються з захопленням великої площі. Довжина стебла може становити від 10 до 70 см.
листя Дрібні, ланцетні, в формі правильного або звуженого в верхній частині овалу, іноді зазубрені по краях. Розташовані парно або по черзі. Колір яскраво-зелений або оливковий.
суцвіття Поодинокі, пазухи.
квіти Невеликих розмірів (до 20 мм), численні, в формі трубочки або дзвіночка з 4-5 пелюстками. Розташовані по всій довжині стебла. Колір білий, рожевий, червоний, блакитний, синій або фіолетовий.
плід Коробочка плоскої форми.
коренева система Поверхнева, мочковатой типу.

Деякі різновиди бакопи використовуються в якості лікарських рослин, а також в косметології. Але найчастіше застосування цієї квітки обмежується декоративними цілями – сутерена можна не тільки вирощувати в горщиках і підвісних кашпо, але і прикрашати нею берега природних або штучних водойм, а також висаджувати на клумбах або альпійських гірках в якості почвопокровного рослини.

Успіх використання бакопи в ландшафтному дизайні пояснюється тривалістю рясного цвітіння, яке можна спостерігати протягом усього теплого часу року – починається вже в травні і закінчується після настання заморозків.

Важливо! Інтенсивність цвітіння бакопи прямо пропорційна віку рослини: з кожним наступним роком життя кількість квітів на стеблах неухильно зменшується. З цієї причини, хоча Сутера і є багаторічною, висаджувати її краще щороку заново. Бакопа була завезена в країни Східної Європи відносно недавно, і тому поки залишається маловідомою, проте популярність декоративна рослина збільшується рік від року.

Як виростити з насіння

Як і багато інших клумбовие квіти, Сутера не дуже добре сходить при висівання у відкритий грунт, тому вирощувати її краще за все через розсаду. Процес цей не є особливих складнощів, якщо знати основні правила і деякі секрети. Як виростити бакопу з насіння

Коли садити на розсаду

Розсада сутерена формується досить довго, тому посівні роботи можна було б починати вже в кінці лютого – початку березня. Однак світлолюбна рослина дуже погано розвивається при недостатньо довгому світловому дні: його стебла витягуються, стають тонкими і слабкими, після висадки у відкритий грунт така розсада довго не формує очікуваного пишного килима і не поспішає цвісти.

Читайте також:  Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

Для вирішення цієї проблеми можна забезпечити розсаді режим штучної досвітки, але якщо такої можливості немає, правильніше почекати з посівом до кінця березня – початку квітня. У цьому випадку сходи з'являться пізніше, але дуже швидко надолужать своїх кволих і хворобливих «побратимів».

Чи знаєте ви? Листя бакопи за розміром можна порівняти з англійським пенсії (інша назва монети – пенні). З цієї причини в Великобританії ця рослина часто називають індійським пенні, а з огляду на, що воно росте поблизу від води, – болотним або водяним пенні.

Ємність

Вирощувати бакопу можна в будь-яких ємностях, що підходять для розсади. Деякі квітникарі з цією метою використовують пластикові коробки або ящики з невисокими бортами, інші вважають за краще висівати насіння в разові стаканчики, причому намагаються. Дуже зручні також спеціальні касети для розсади, в асортименті представлені в магазинах або на ринках.

Існує також думка, що найпростіше забезпечити оптимальний режим зволоження ґрунту для ніжних коренів підростаючої сутерена, якщо вирощувати розсаду в ємностях з прозорого матеріалу – пластика або скла. Однак в цілому можна сказати, що строгих вимог до вибору тари для пророщування насіння бакопи не існує, набагато важливіше правильно підібрати грунтову суміш і забезпечити сходам оптимальні умови освітлення, температури і вологості.

Як виростити бакопу з насіння

Грунт

Для вирощування розсади бакопи необхідно підготувати два види субстрату – саму грунтову суміш і дренаж, який обов'язково слід розмістити на дні ємності, щоб запобігти застій води в грунті. Зазвичай використовується з цією метою керамзит в даному випадку підходить погано, оскільки при пересадці розсади у відкритий грунт від нього складно буде позбутися. Оптимальний матеріал для дренажу – великий річковий пісок.

Важливо! Якщо укласти на дно ящика або стаканчика для розсади тонкий шар деревного вугілля (1-2 см), вийде чудовий дренаж, який, крім того, забезпечить молодої порослі додаткову дезінфекцію і, що також важливо, збагатить грунт необхідним для будь-якої рослини калієм. Ґрунтова суміш для вирощування розсади сутерена повинна бути легка і пухка, мати хорошу влагопроницаемость і нейтральну або слабокислу реакцію. Важливо також, щоб грунт був багата гумусом і всіма поживними речовинами.

Підготувати відповідний склад можна, змішавши наступні компоненти:

  • листова земля – ​​1 частина;
  • торф – 1 частина;
  • пісок – 1 частина;
  • перегній – 2 частини.

Перед посадкою насіння грунтову суміш потрібно знезаразити. Це можна зробити трьома способами:

  1. Прогріти в духовці при температурі + 70 ° С протягом 1, 5-2 годин.
  2. Витримати добу на морозі не менше -10 ° С, потім занести на добу в тепло і знову винести на мороз (Відігрівшись після сильного холоду бактерії і личинки шкідників активізуються і подальше повторне охолодження пережити не зможуть).
  3. Рясно полити крутим окропом або слабким розчином перманганату калію. Як виростити бакопу з насіння

підготовка насіння

Передпосівна робота з насінням безпосередньо залежить від вихідного матеріалу. Справа в тому, що насіння сутерена дуже дрібні, тому в продаж вони, як правило, надходять не розсипом, а в вигляді спеціальним чином підготовлених гранул або драже, в кожній з яких знаходиться від 5 до 7 насіння, причому нерідко різних видів і кольорів. У цьому випадку ні розкривати, ні замочувати такі «капсули» не потрібно, вони вже повністю готові до посіву.

Читайте також:  Чим обробити огірки від хвороб і шкідників: народні засоби

Перевага подібної форми реалізації насіннєвого матеріалу полягає також в тому, що з кожної гранули або драже при хорошому догляді виростає кілька примірників рослини, які в подальшому без будь-якої пікіровки пересідають на постійне місце і, розростаючись, перетворюються в яскравий квітучий «фонтан».

Однак якщо розсада вирощується з зібраного насіння, для поліпшення схожості їх необхідно підготувати до посадки.

Важливо! Насіння бакопи зберігають свою схожість протягом трьох років, тому дату їх збору завжди потрібно записувати, а при купівлі насіння в магазині обов'язково звертати увагу на інформацію про граничний термін використання. Традиційним методом знезараження є двадцатиминутное замочування насіння в слабкому розчині перманганату калію. Можна також використовувати розведений водою сік алое або інше натуральне дезінфікуючий засіб.

Ефективним способом підвищення схожості насіння і зміцнення імунітету молодих рослин є процедура барботирования. Для насичення насіння киснем можна використовувати звичайний компресор для акваріума, який поміщається в ємність з водою і замоченими в ній насінням.

Незайвим, хоча і не обов'язковим, є також обробка насіннєвого матеріалу укоренітеля і підсилювачами росту (препарати «Корневин», «Гетероауксин», «Епін», «Чистий аркуш», гумат натрію або калію і т. П.).

Як виростити бакопу з насіння

посів насіння

Посів насіння бакопи проводиться без забивання в грунт. Наповнені підготовленою сумішшю ємності слід рясно полити, дати воді трохи вбратися, потім «припорошити» поверхню грунту підготовленими насінням і при необхідності злегка притиснути їх до землі (найпростіше зробити це, обережно розпорошивши на насіння воду з пульверизатора).

Оскільки насіння у сутерена дуже дрібні, а відсоток їх схожості не так вже й великий, сипати їх на поверхню землі можна досить густо, не піклуючись про збереження відстані між окремими екземплярами.

Умови для проростання

Відразу після закладки насіння бакопи слід укрити плівкою або склом для створення парникового ефекту і помістити для проростання в добре освітлене місце. Оптимальна температура повітря на даному етапі – + 20 … + 23 ° С.

Чи знаєте ви? Мабуть, найвідоміший вид бакопи – Моньє, вона ж Брахми. Ця рослина займає почесне місце в аюрведою, стародавній системі індійської медицини, де вважається чудовим природним стимулятором мозкової діяльності, здатним поліпшити пам'ять, зміцнити нервову систему і очистити її від усілякої скверни.

Насінням для проростання необхідна висока вологість, проте поливати їх до появи сходів не слід, це може викликати заглиблення насіння в грунт, що значно ускладнить паростку шлях на поверхню. Пересихання грунту перешкодить плівка, але все ж періодично її потрібно знімати, щоб забезпечити провітрювання грунту. При необхідності поверхню можна дуже обережно скропити за допомогою пульверизатора.

Як виростити бакопу з насіння

Догляд за розсадою

При достатньому освітленні і високій температурі перші паростки бакопи зазвичай з'являються через 10-15 днів після посіву. Як тільки це відбудеться, молоду поросль слід почати готувати до існування без укриття: плівку з ємності необхідно знімати не відразу, а поступово збільшуючи проміжки провітрювань. Після того як покривний матеріал буде остаточно знищено, для саджанців особливо небезпечним стає пересихання грунту, але і надлишку вологи в ємності також допускати не можна. Поки розсада не зміцніє, полив слід проводити за допомогою піпетки або одноразового шприца без голки.

Читайте також:  Посадка часнику восени коли і як посадити В регіонах Фото Відео

Важливий етап у вирощуванні розсади – пікіровка (пересадка саджанців в більші ємності). У випадку з сутерена вона проводиться двічі, причому в обох випадках саджанці не проріджуються, а просто переміщаються разом із земляною грудкою в новий горщик.

Загальні правила пікіровки бакопи:

перша пікіровка друга пікіровка
терміни Поява двох справжніх листочків За два тижні до висадки у відкритий грунт
технологія Просте переміщення саджанців фрагментами (пучками) з дотриманням схеми 2 × 2 см Пересадка пучків із заглибленням на одне міжвузля
Температура повітря для вирощування після пікіровки + 22 … + 26 ° С + 15 … + 23 ° С днем

+ 13 … + 15 ° С вночі

Зниження температури повітря після проведення другої пікіровки слід здійснювати поступово. Це необхідно для того, щоб загартувати підрослу розсаду і підготувати її до майбутньої пересадки у відкритий грунт.

Пересадка у відкритий грунт

Правильно вирощена розсада бакопи є важливою передумовою для отримання пишної і ошатною клумби, однак не менш важливе значення в цьому плані має процес переміщення молодих рослин на постійне місце.

терміни

Висаджувати бакопу у відкритий грунт можна в будь-якому віці, важливо лише, щоб саджанці пройшли попередню загартування, а грунт на ділянці досить прогрілася. Бажано, щоб в денний час температура повітря встановилася на рівні не нижче + 15 ° С. Як виростити бакопу з насіння

Також слід мати на увазі, що хоча Сутера і в змозі перенести без втрат короткочасні заморозки, такий стрес під силу лише дорослому рослині, розсаду він може погубити, тому і нічні температури до моменту пересадки рослини у відкритий грунт не повинні опускатися нижче + 15 ° С . Якщо говорити про календарні терміни, то в залежності від регіону і мінливої ​​погоди відповідний момент для посадки може коливатися від середини квітня до середини травня.

вибір місця

Бакопа дуже вимоглива до вологи і висвітлення. Найкраще для рослини підійде низина, навіть легка заболоченість грунту не стане перешкодою при наявності хорошого дренажу. Якщо на ділянці є власний водойму, багаторічна рослина варто розмістити де-небудь поблизу. Від прямих сонячних променів і сильних поривів вітру сутерена необхідно захистити, проте слід пам'ятати, що в тіні ця рослина цвіте не надто рясно.

До складу грунту бакопа особливої ​​вимогливістю не відрізняється, але на бідному лужному грунті росте гірше, ніж на родючій землі, насиченою гумусом і інший органікою.

схема

Схема посадки бакопи безпосередньо залежить від сорту рослини – чим воно вище і крупніше, тим більшу відстань між саджанцями потрібно дотримуватися. Також певну роль грає ландшафтна композиція, в яку планується вписати почвопокровний багаторічна рослина: в деяких випадках щільна посадка є частиною дизайнерської ідеї. Виходячи зі згаданих критеріїв, рослини можна висаджувати на відстані від 10 до 30 см один від одного. Як виростити бакопу з насіння

Виростити бакопу з насіння зовсім не складно, і особливого догляду вона не вимагає. Витративши навесні трохи часу і зусиль, а потім давши волю своїй фантазії, за допомогою цієї рослини можна створити прекрасні вертикальні або горизонтальні композиції, які перетворять будь-який відкритий ділянку в затишне місце для відпочинку, оточене яскравими, але разом з тим неповторно ніжними кольорами.

DvaGusya