Як підв’язати помідори в теплиці з полікарбонату Фото Схеми Відео

Підв’язки потребують високорослі і врожайні томати, які легко можуть обламати під вагою плодів. Саме такі сорти призначені для вирощування в теплиці. Підв’язані кущі простіше пасинкувати, поливати й удобрювати. Плоди в цьому випадку не торкаються землі, а значить залишаються чистими і здоровими. Цей агротехнічний прийом потрібно застосовувати відповідно до певних правил.

Загальні правила щодо підв’язці томатів у теплиці

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоПомідори підв’язують на початковій стадії розвитку куща, коли пагони ще гнучкі і ризик їх пошкодження зведений до мінімуму. Загальні правила підв’язки томатів застосовні для всіх рослин, незалежно від способу їх вирощування:

 • Використовуваний матеріал повинен використовуватися одноразово, в кінці сезону підв’язки викидають.
 • Вид опор підбирається залежно від конкретного сорту томатів.
 • Деталі опорної конструкції необхідно продезінфікувати насиченим розчином марганцівки.
 • Перед проведенням підв’язки томати попередньо пасинкують.
 • Використовуваний шпагат не повинен підв’язувати стебло впритул до опори, обов’язково потрібно залишати зазор в 1-2 см, щоб втеча не ушкоджувався в процесі росту.
 • Підв’язки виникає необхідність, коли помідори починають схилятися до землі. Кущ фіксують, полегшуючи тим самим процес догляду за рослинами.
 • Не варто економити на якості матеріалів для підв’язки, від цього багато в чому залежить подальше здоров’я та розвиток куща.

Коли варто приступати до подвязыванию

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоПомідори в теплиці прийнято підв’язувати по досягненні ними певного віку і зростання. Фахівці рекомендують це робити після формування 8-10 справжніх листків, товщина стовбура в нижній частині повинна бути 1 сантиметр або більше.

Строки проведення процедури пов’язані також з сортовий групою томатів:

 • для скоростиглих сортів – на 35-40 день;
 • для середньостиглих видів – на 50-60 день;
 • для пізньостиглих різновидів – на 70-80 день.

Конкретний спосіб підв’язки вибирається в залежності від виду томатів. Пагони можна підв’язувати як вертикально, так і горизонтально, на індивідуальній або спільній опорі.

Які матеріали застосовують для підв’язування томатів

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоДля підв’язування стебел не можна використовувати надто тонкі матеріали, такі як волосінь, дріт, тонка мотузка. Вони легко можуть викликати пошкодження стебла, врізаючись в м’які тканини, або порушити надходження поживних речовин. Дачники зі стажем рекомендують застосовувати для цих цілей:

 • товстий шпагат;
 • тканинні смужки шириною 2-3 см;
 • старі еластичні панчохи або колготки;
 • покупні кріплення-кліпси;
 • спеціально призначені подвязчики (працюють за принципом степлера).
Читайте також:  Як правильно посадити огірки у відкритий грунт насінням Фото Відео

Низько висять масивні кисті можна підпирати саморобними рогатками, зробленими з обрізаних гілок.

Всі незвичайні способи підв’язки помідорів полягають у використанні оригінальних опор і подвязочного матеріалу. Не обов’язково купувати все необхідне в будівельному магазині. Деякі виготовляють шпалеру з старої телевізійної антени.

У хід йдуть гілки, що залишилися від обрізки плодових дерев, вербові прути і ліщина, стебла ожини і зрізана виноградна лоза або інші ліани. Можна спорудити опору з обручів різного діаметру, які кріпляться до трьох кілочків. Знизу повинні виявитися найменші обручі, а вгорі – обручі максимального діаметра. По мірі розвитку куща пагони фіксують на обручах пластмасовими кліпсами.

Можна зробити V-образні перевернуті решітки, вкопані підставою землю. Кущ буде розташовуватися під ними, підв’язка у цьому разі не вимагається, пагони просто пропускають через ґрати. Кущ самостійно буде утримувати конструкцію на місці.

Особливості підв’язки середніх і високорослих томатів

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоСередньорослі (детермінантні) томати можна підв’язати одноразово. Зазвичай це роблять на стадії плодоношення, коли кисті можуть обламати під вагою плодів. Підв’язувати потрібно центральний стебло, не чіпаючи бічні пагони.

Для таких томатів застосовують лінійний метод підв’язування, коли між двома опорами, розташованими в різних кінцях теплиці натягують дріт або тонкий шпагат. Використовувати лінійну підв’язку для потужних індетермінантних кущів не рекомендується через підвищену навантаження. Можна використовувати індивідуальні опори у вигляді колів або дротяний каркас, яким кущ обертають по периметру, споруджуючи подобу широкої труби.

Високорослі кущі частіше закріплюють вертикально, хоча може використовуватися і горизонтальна шпалера у вигляді рядів дроту, натягнутої між двома металевими стовпами. Використання вертикальних шпалер увазі кріплення до міцній мотузці, зафіксованої під дахом.

Дуже зручні у використанні пластикові або металеві сітки, на які можна підв’язувати як основний стебло, так і плодоносні гілки з масивними гронами. У процесі росту куща старе кріплення прибирають і підв’язують рослина в іншому, більш зручному місці.

Які застосовують методи підв’язки томатів

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоМетод підв’язки томатів кожен вибирає виходячи з розмірів теплиці, характеристик сорти томатів, своїх матеріальних можливостей.

Шпалерное кріплення

Шпалера вважається самим надійним видом кріплення, але при цьому вимагає найбільших витрат на свою споруду. Вздовж грядки з томатами потрібно буде вбити довгі кілки, простягнувши між ними в кілька рядів дріт або мотузку. Інтервал між рядками повинен дорівнювати 30-40 см.

У процесі росту стебла томатів перекидають через дріт то з одного, то з іншого боку. В результаті кущ утримується у вертикальному положенні. Кисті також підвішують, для цього можна використовувати не тільки подвязочные матеріали, але і спеціальні пластикові гачки.

Читайте також:  Догляд за перцем у відкритому грунті від посадки до врожаю з відео

Лінійна підв’язка являє собою полегшений шпалерний варіант. В цьому випадку не прив’язують кілька горизонтальних рядів дроту, а тільки один, що проходить по самому верху. До нього на індивідуальних шпагатах кріпляться кущі, обв’язані в нижній частині стебла. У процесі росту центральний стебло обвивають навколо шпагату.

Докладніше в статті: Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю

Кріплення на сітку

Кріплення на сітку ще називають щитової підв’язкою. Рослини висаджують уздовж закріпленої сітки і пізніше фіксують пагони і плодові кисті по мірі необхідності на всіх доступних клітинках. Сітки можуть бути звареними з металу цілком, або складатися з дротяних осередків на металевому каркасі.

Сама трудомістка частина установки – закріплення сітки, адже навантаження на неї виявиться значною. Щиток фіксують на уриті в землю металевих трубах або дерев’яних кілках, вкопаних у землю на глибину 40-50 див.

Каркаси з дроту

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоДротові каркаси являють собою гратчасту конструкцію великого діаметру, усередині якої буде розташовуватися помідорний кущ. Нижню частину опори вкопують у землю для фіксації.

Плюсом цього методу є те, що додатково закріплювати пагони не потрібно, оточений опорою кущ не скривиться і не впаде.

Мінусом такого методу є утруднений збір дозрілих плодів. Використовують каркаси для не занадто високих кущів.

Підв’язка до індивідуальних опор

Как подвязать помидоры в теплице из поликарбоната Фото Схемы ВидеоВ якості індивідуальних опор можуть використовуватися кілочки, металеві прути, обрізки пластикових труб і тому подібні матеріали. До кожної такої опори підв’язують по одній рослині. У процесі росту потрібно підв’язувати кущ додатково. Висота індивідуальних опор залежить від передбачуваної висоти дорослої рослини. В розрахунок слід приймати висоту куща плюс 30 см додатково.

Встановлюють опори заздалегідь, перед висадкою розсади в теплицю. Якщо ви садите новий сорт, інформацію про розміри дорослої рослини потрібно заздалегідь прочитати на упаковці з насінням. Для високорослих томатів цей спосіб підв’язки краще не застосовувати. Під вагою вегетативної маси і плодів кущ може впасти разом з опорою.

Метод вільної петлі

Цей спосіб підв’язування зазвичай застосовується при фіксації пагонів на шпалері і користується великою популярністю у дачників. Для цього необхідно обв’язати стебло томата під нижніми листками так, щоб обв’язка являла собою слабку петлю, під яку можна завести два пальці.

Потім роблять кілька витків навколо стебла і перекидають вільний кінець мотузки через шпалеру двічі, залишаючи запас по довжині, щоб мотузку можна було в подальшому послабити. Кінчик мотузки зав’язують регульованою петлею. По мірі зростання мотузку з нижньої частини стебла пересувають вище, вільна петля цього анітрохи не перешкоджає.

Читайте також:  Коли збирати з городу капусту на зберігання

Як підв’язати помідори. Спосіб «Вільна петля» — відео

Які помилки зустрічаються при підв’язування помідор

Помилки при підв’язування помідор в основному допускаються новачками. Городники зі стажем дотримуються улюблених прийомів, що дозволяють їм отримувати багаті врожаї якісних томатів. Ось найпоширеніші помилки, яких припускаються при підв’язування:

 1. Використання тонких і жорстких матеріалів, що ушкоджують молоді соковиті стебла (волосінь, дріт тощо). Небезпека полягає ще й у тому, що рана може бути інфікованою і томат захворіє грибкових або бактеріальним захворюванням. Усього цього легко уникнути, використовуючи м’які, еластичні матеріали.
 2. Застосування для фіксації пагонів скотчу або ізоляційної стрічки. Щоб якісно зафіксувати стебло, доведеться робити щільну обмотку, прикріплюючи його до опори. Надалі втеча не зможе рости в товщину, порушується живлення верхній частині куща. В результаті зменшується врожайність.
 3. Нехтування дезінфекцією. Деякі з міркувань економії зберігають подвязочные матеріали для подальшого використання. Якщо застосовувати підв’язки, не піддавши їх знезараження, збільшується ризик передачі томатам патогенної мікрофлори, навіть якщо в попередньому сезоні рослини не хворіли.
 4. Вибір опори, що не відповідає характеристикам сорту. Наприклад, середньорослих кущах ні до чого кріплення до шпалери, їм достатньо невисоких кілочків. Буває і навпаки, високорослий кущ прикріплюють до непропорційно малої опорі, в результаті чого рослина може зламатися. Чим вище томати, тим надійніше повинна бути опора.
 5. Одноразове підв’язування. Деякі підв’язують томат один раз і вважають, що цього достатньо. Для високорослих сортів одноразова підв’язка неприпустима. У рослини можуть зламатися стебла або припиниться зростання.

Краще не допускати подібних помилок, адже часу на їх виправлення у дачників немає. Якщо кущ виявиться зламаним або захворіє, ви позбудетеся певної частини врожаю. До того ж хвороба може поширитися по всій теплиці.

Як підв’язати помідори в теплиці без кілків — відео

Супер спосіб підв’язування високорослих томатів! Легко і швидко — відео

Без підв’язування кущів при вирощуванні томатів у теплиці не обійтися. Ростити без опори можна тільки низькорослі штамбові сорти помідорів, які найчастіше садять у відкритому грунті. Такий агротехнічний прийом, як підв’язка, зберігає здоров’я рослин, що полегшує догляд за ними, збільшує врожайність. Робіть це грамотно і тоді томати обов’язково виправдають ваші очікування.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya