Крокуси посадка і догляд у відкритому грунті фото коли садити

Крокуси — ніжні весняні первоцвіти, не набули дуже широкого поширення в наших садах. Одні дачники вважають їх химерними, інші не встигають помилуватися цвітінням, так як відкривають дачний сезон пізніше. Не варто обділяти увагою цих вісників весни. Садівникам все одно доводиться їздити на дачу вже в кінці березня, для того щоб зняти укриття з деяких квітів, відкинути сніг, підготувати теплицю.

Види крокусів і популярні сорти

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьЦі мелколуковічние квіти відносяться до сімейства Ірисових. У дикій природі крокуси ростуть в Європі і деяких азіатських країнах. Їх цвітіння відбувається раніше, ніж у нарцисів, гіацинтів, тюльпанів, але трохи пізніше, ніж у пролісків.

Композиції з крокусів виглядають дуже ефектно. Келихоподібні квітки ростуть на прямих вкорочених стеблах. В залежності від сорту крокусів розрізняється забарвлення їх пелюсток. Листя темно-зеленого кольору, лінійні. Бульбоцибулини можуть бути плоскою або кулястої форми, зверху покриті тонкою плівкою.

Квіти дивують великою різноманітністю видів і сортів. За спрощеною класифікацією Девіда Хессайона крокуси діляться на три групи, що розрізняються за часом цвітіння і розмірами квіток:

 • Ранньовесняні крокуси. Найвідомішим представником групи є Крокус золотистий. Квітка іноді називають також сніговим крокусом з-за того, що його суцвіття з’являються прямо з-під нерастаявшего снігу. Квітка розпускається вперед нарцисів, гіацинтів, тюльпанів.

Забарвлення його пелюсток може бути кремового, жовтого, блакитний. Висота рослини — 8-9 см, розпустилися бутони приємно пахнуть. Цей крокус холодостійкий, він не боїться заморозків навіть під час цвітіння.

 • Весеннецветущие крокуси. У середній смузі ця різновид поширена більше інших. Крокуси мають ще одну назву — крупноквіткові. Їх цвітіння відбувається на 10-15 днів пізніше, ніж у представників раннецветущего виду. Максимальна висота рослин — 15 див. Сорти цієї групи були виведені на основі ранньоквітучих крокусів.

Забарвлення бутонів може бути білої, голубої, фіолетової. Деякі гібриди володіють строкато-смугастими пелюстками.

 • Восени крокуси. Період цвітіння у цій групі може припадати на вересень-грудень, терміни залежать від кліматичних умов у зоні виростання.

Забарвлення бутонів може бути білої, голубої, фіолетової, лілового. Листя у осеннецветущих крокусів з’являються ранньою весною, як і у інших представників сімейства, а в середині червня відмирають.

У кожній групі є свої популярні сорти крокусів. Сьогодні виробники пропонують до посадки цибулини наступних сортів:

Блу Перл. Квітки блідо-голубі з жовтим центром, діаметром 8 див Висота рослини близько 10 див. Відноситься до групи ранньовесняних крокусів. Може вирощуватися в контейнері. Краще росте на сонячному місці.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьБлу Перл

Принцеса Беатрікс. Ще один ранньовесняний крокус. Низькоросла рослина. Забарвлення пелюсток плавно переходить від чисто білого кольору до бузкового відтінку по краю пелюсток. Легко розмножується самосівом. Діаметр квіток — 8 див. Впритул зростаючі крокуси створюють враження квіткового килима.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьПринцеса Беатрікс

Крем Б’юті. Ранньовесняний невибагливий крокус. Висота рослини — 7-10 див. Бутони середнього розміру, золотисто-кремового забарвлення. Особливо ефектно виглядають квіти, підсвічені сонцем. Ідеально підходить для групової посадки на альпійських гірках.

Читайте також:  Господиня вирощує редис прямо у квартирі взимку

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьКрем Б’юті

Жанна д’арк. Білосніжний великоквіткова крокус. Висота рослини — 15 см. Відноситься до групи весеннецветущих. Добре росте на сонячному місці. Може вирощуватися на підвіконні.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьЖанна д’арк

Голден Єллоу. Рослина висотою 15 см з квітневим цвітінням. Колір пелюсток — яскраво-жовтий, майже помаранчевий. Суцвіття великі, келихоподібної форми. Плідне і невибаглива рослина.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьГолден Єллоу

Флавер Рэкорд. Низькорослий весеннецветущий крокус. Максимальна висота рослини — 10 див. Суцвіття бокалоподібної форми, великі. Пелюстки забарвлені в насичений бузковий колір. На їх фоні виділяються контрастні жовті тичинки.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьФлавер Рэкорд

З осінніх крокусів в садах росте Крокус голоквітковий з пурпуровими келихоподібних бутонами, Крокус біло-охряной з кремовими квітками, Крокус прекрасний, пелюстки якого можуть мати білу, блакитну і фіолетове забарвлення з темними прожилками. Горох посівний також зацвітає восени, рослина відома тим, що його маточки використовуються для виготовлення шафрану.

Коли садити крокуси у відкритий грунт

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьТерміни посадки крокусів можуть припадати на осіннє і весняне час. Залежить це від характеристик сорту. Крокуси, що зацвітають навесні, прийнято висаджувати восени. Осеннецветущие сорти навпаки садять у весняні місяці.

Весняні строки

Навесні роботи по посадці крокусів слід починати після того, як грунт достатньо прогріється і трохи просохне після танення снігу. Висадка цибулин в холодну мокру землю може призвести до їх промерзання або загнивання. Для більшості регіонів оптимальною буде посадка в квітні. В північних кліматичних зонах садити крокуси потрібно на місяць пізніше.

Осінні терміни

Висаджуючи крокуси восени, потрібно врахувати, що рослинам потрібен час для вкорінення (місяць або трохи більше). Успішно приживатися крокуси будуть тільки при плюсовій температурі. Тому посадку проводять зазвичай на початку або в середині жовтня. У Сибіру і на Уралі це потрібно буде зробити в перших числах вересня з урахуванням погодних умов.

Особливості вирощування крокусів

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьБеручи до уваги, що крокуси є багаторічниками, слід особливо ретельно підійти до створення умов для їх вирощування. На одному місці рослини можуть рости протягом 3-5 років. Необхідно правильно вибрати місце на ділянці, підготувати грунт і самі цибулини, посадити бульбочки відповідно до їх вимог.

Вибір місця

Для рясного цвітіння крокусам потрібен тривалий світловий день. Посадіть їх на максимально освітленому сонячними променями місці. Весняне сонечко ще не таке пекуче, тому не зможе пошкодити квітки. На затіненому ділянці у крокусів буде слабке цвітіння, рослини сформують занадто дрібні пуп’янки.

Доглянути ділянку потрібно заздалегідь. Посадіть крокуси в тому місці, на якому в першу чергу сходить сніг.

Грунт для крокусів

Крокуси не виносять кислих ґрунтів. Якщо показник кислотності грунту вище нейтрального, використовують для розкислення вапно або золу. Для лужної грунту потрібно внесення торфу. Земля обов’язково повинна бути рихлою і удобреному.

При посадці в глинистий грунт додають грубозернистий пісок. За 2 тижні до посадочних робіт грунт перекопують на глибину 20-25 див Важкий грунт потребує укладання дренажного шару. В якості дренажу використовують щебінь, дрібний гравій, керамзит. Легкий грунт обтяжують компостом.

Підготовка до посадки цибулин

Перед посадкою цибулин потрібно обробка. Для того щоб продезінфікувати їх застосовують розчин марганцівки або препарати фунгіцидної ряду (Максим, Фундазол). Це вбереже цибулини від можливих захворювань.

Для якнайшвидшого вкорінення можна додатково використовувати стимулятори росту (Корневін, Гетероауксин). Дрібні бульби обробляють протягом 20 хвилин, великих — протягом півгодини. Всі препарати використовують відповідно з доданою інструкцією.

Процес посадки

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьЛунки викопують для посадки на відстані 7-10 см один від одного. При бажанні отримати квітковий килимок можна висаджувати рослини гущі. При цьому потрібно врахувати, що, біля цибулин досить швидко з’явиться велика кількість діток, і необхідно буде розсаджувати квіти.

Читайте також:  Городники назвали обов'язкові зимові роботи, які необхідно зробити на дачі

Глибина посадки залежить від величини клубнелуковиц. У легкому грунті дорослі бульби заглиблюють на 8-10 див. Якщо грунт важкий, посадку проводять на 2 см вище. Дітки садять на глибину 5см в піщаній, і 3 см — у глинистому ґрунті.

На дні кожної лунки роблять піщану подушку, щоб запобігти загнивання цибулин. Бульби розташовують у ямці денцем вниз. Зверху лунки присипають грунтом і поливають, якщо посадка була проведена в сухий грунт. Коли земля осяде після поливу, її підсипають. Після посадки клумби з крокусами мульчують крупним піском — це запобіжить швидке випаровування вологи.

Особливості догляду за крокусами

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьДогляд за крокусами залежить від пори року, в яке була проведена посадка. В осінній період квіти не потребують підгодівлі, їх лише зрідка поливають, розпушують і прополюють. У дощову погоду знадобиться прикрити крокуси плівкою, щоб уникнути перезволоження цибулин. Після перших заморозків грунт мульчують шаром торфу або опалого листя. Крокуси, посаджені навесні, потребують більш ретельного догляду.

Поливи

Навесні і влітку крокуси поливають частіше, особливо якщо стоїть спекотна погода. Не варто чекати поки поверхня землі стане надто сухим. В дощик полив пропускають, цибулини можуть загнити від надлишку вологи. Врятувати такі рослини зазвичай не вдається.

Після зволоження ґрунту проводять його розпушування. Тверда кірка перешкоджає надходженню кисню до коренів, що негативно позначається на розвитку цибулин. В цей же час виробляють та видалення бур’янів, із зволоженої землі їх коріння легше висмикувати.

Підживлення

Крокуси можна підживлювати мінеральними і органічними добривами. Важливо знати, що додавання свіжої органіки це рослина абсолютно не переносить. Вносити гній можна тільки в перепревшем вигляді. Краще не поливати крокуси настоями органічних добрив, а розкладати гній і компост по поверхні клумби. В такому випадку бульби і коренева система не отримають опіків.

З промислових добрив для отримання якісного цвітіння використовують комплекси з підвищеним вмістом калію та фосфору. За сезон підживлення під крокуси вносять двічі. Перший раз добрива вносять одночасно з таненням снігу, розкидаючи гранули по поверхні грунту. Перша підгодівля повинна містити азот. Це може бути сечовина, аміачна селітра, нітроамофоска.

Другу підгодівлю проводять після цвітіння. На цей раз у складі добрив повинні переважати калій і фосфор (суперфосфат, монофосфат калію). Можна використовувати деревну золу, яку розсипають на поверхні клумби.

Профілактика шкідників і хвороб

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьІноді крокуси уражаються вірусними захворюваннями, що проявляється не повним розкриттям бутонів, появою на пелюстках сірих смуг і плям. Лікування від вірусних хвороб немає, заражені примірники знищуються. Найчастіше віруси переносяться мишами, кореневими кліщами, нематодами, попелицями, трипсами.

Для захисту від гризунів поруч з клумбою встановлюють пастки, відлякувачі, садять крокуси в пластикових кошиках, щоб мишам було важко дістатися до них. Комах труять розчином інсектициду (Карбофос, Актара), приготованим згідно інструкції.

Ще одна група захворювань викликається грибками. Сприяє розвитку міцелію сира погода. В цілях профілактики слід уникати перезволоження грунту і надмірно густий посадки. І не забувайте про обробку цибулин перед посадкою. При нападі слимаків, їх збирають руками і знищують.

Догляд після цвітіння

Після того, як крокуси відцвіли, квітконіс і всохлий бутон видаляють, залишаючи зелені кущики на клумбі ще на деякий час. Після того як листя пожовтіє і засохнуть, їх зрізають, а цибулини викопують із землі і відправляють на зберігання.

Читайте також:  Вживання жимолості, користь і шкода для людського організму

Коли потрібно викопувати крокуси

З приводу того, чи потрібно викопувати крокуси щорічно, садівники не мають єдиної думки. Одні залишають рослини на одному місці на 4-5 років, не турбуючи їх. Інші щорічно викопують цибулини, перевіряють їхній стан, просушують, дезінфікують і знову саджають.

Незалежно від того, будете ви отримувати бульби крокусів щорічно чи ні, приступають до викопування цибулин вже після того, як рослини засушат листя.

У різних сортів це може відбуватися у різний період часу влітку. Маніпуляцію проводять гранично акуратно, щоб у процесі викопування не пошкодити бульбочки. Після вилучення з землі цибулини крокусів просушують на відкритому повітрі протягом декількох днів.

Як правильно зберігати цибулини

Просохлі цибулини уважно оглядають і вирізують стерильним інструментом всі підозрілі ділянки. Для зберігання бульби укладають в дерев’яні ящики, а потім прибирають в сухе провітрюване приміщення.

Способи розмноження крокусів

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажатьРослини самостійно розмножуються в грунті шляхом утворення маленьких діток з нирок на материнської цибулини. У результаті через кілька років утворюється гніздо з родинних цибулинок, яке вимагає поділу. Якщо цього вчасно не зробити, молоді рослини почнуть пригнічувати один одного, сповільниться їх розвиток та зростання.

Весеннецветущие крокуси можуть розмножуватися насінням. Посів насіння проводять в неглибокі ящики або горщики, щоб забезпечити сіянцям кращі умови розвитку. Рослини, отримані з насіння, зацвітають на п’ятий рік посадки.

Як розмножувати крокуси Коли викопувати і як зберігати крокуси — відео

Вигонка крокусів в домашніх умовах покроково

Для вигонки крокусів в домашніх умовах купуються великі сортові цибулини, як правило, це гібриди голландської селекції. Краще зупинити свій вибір на бульбах діаметром від 7 див. На їх поверхні не повинно бути пошкоджень і симптомів хвороб.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажать

 • Посадковий матеріал тиждень витримують при кімнатній температурі, а потім плавно знижують температуру, поки вона не досягне 3-9 градусів. В таких умовах цибулини повинні перебувати 20-30 діб. Найзручніше використовувати для загартовування бульб холодильник.
 • Для того, щоб вигнати цибулини до певної дати, потрібно врахувати, що з моменту посадки до початку цвітіння пройде 70-90 доби.
 • Садять крокуси в широкі невисокі ємності, заповнені дренажем і поживним грунтом.
 • При посадці цибулини не повинні стикатися між собою.
 • Їх засипають землею так, щоб над поверхнею грунту залишалися тільки хвостики.
 • Після цього горщик поміщають в прохолодне місце.

Вигонка крокусів — відео

Як виростити крокуси з насіння

Насіннєвий спосіб застосовують для рідкісних сортів і для тих крокусів, які неохоче розмножуються вегетативно. Приступають до посіву в середині березня або початку квітня.

Крокусы посадка и уход в открытом грунте фото когда сажать

 • Перед посадкою насіннєвий матеріал потребує знезараження, обробки стимуляторами росту, стратифікації.
 • Насіння висівають у вологий пісок, не заглиблюючи, накривають плівкою і прибирають в холодильник на 15-20 днів.
 • Після цього контейнер прикопують в саду, перший час прикриваючи агроволокном.
 • Як тільки з’являться сходи, ґрунт потрібно зволожити з пульверизатора.

Крокуси, які цвітуть навесні, сіють в грунт в середині вересня, також попередньо обробивши насіння, але без стратифікації. Грунт повинен бути пористим і пухким, цього досягають внесенням торфу і піску.

Два способи посадки крокусів в грунт — відео

Що робити з подарованим крокусом в горщику? — відео

Висадивши кілька десятків крокусів в різних куточках саду, можна стати володарем яскравих квіткових полян у той час, коли природа тільки прокидається від сну. Зворушливі квіти обов’язково подарують вам весняний настрій і дадуть можливість помилуватися собою близько двох тижнів.

DvaGusya