Лілії: посадка і догляд у відкритому грунті навесні Коли садити Фото Відео

Популярна серед квітникарів, ніжна, красива і ароматна лілія – це трав’яниста цибулинна культура з сімейства Лілійних. Багаторічна квіткова рослина складається з одноярусною кореневої системи і цибулини, високого прямого стебла, що досягає півтора метрів у висоту, невеликих за розміром листових пластин з глянцевою поверхнею і гроновидних суцвіття з шістнадцяти – тридцяти дзвоникоподібних або воронковидних бутонів білого, рожевого, червоного, бузкового, жовтого і оранжевого відтінків.

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоПеріод цвітіння триває п’ятнадцять – двадцять днів. Примітною особливістю лілій є різноманіття фарб і неповторний терпкий аромат.

Для того щоб ці квіти стали справжньою прикрасою саду і гордістю садівника потрібно буде створити для них певні умови – це регулярний полив і підживлення, своєчасна обрізка і боротьба з бур’янами, захист від шкідників і хвороб. При правильній посадці і догляду лілія покаже всю свою вишуканість і витонченість. Початківці і наполегливі любителі квітів з легкістю зможуть впоратися з цими процедурами. Майбутнє цвітіння королівського многолетника повністю залежить від працьовитості і трепетного ставлення до рослин.

Популярні види і сорти лілій

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоСорт Старгейзер

Лілія може пишатися своїм великим сімейством з сотні видів і тисячі сортів, з яких можна вибрати квіти по забарвленню, по кліматичних переваг, за умовами виростання, за формою, розміром бутонів і напрямом пелюсток, по стійкості до хвороб і шкідників, за термінами цвітіння і навіть по аромату.

Для зручності всі екземпляри цього королівського квітки розділили на групи за їх походженням.

 • «Азіатські» — це найчисленніша група лілій у формі чаші з хорошою стійкістю до холодів і хвороб, а також невибаглива у вирощуванні. Єдина прикрість – відсутність аромату у квіток. Кращі сорти – «Монте Негро», «Спрінг Пінк», «Сфінкс», «Блэе Аут», «Елоді», «Мапира».

  Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоСорт Монте Негро

 • «Кудреватые» — ці лілії не люблять пересадки, але володіють високою морозостійкістю. Вони можуть рости на одному місці не один десяток років. Особливість — пелюстки на квітах закручуються догори. Сорти – «Маруна Кінг», «Несподіванка», «Гвінея Голд», «Валдайские дзвіночки», «Хамелеон».
 • «Білосніжні» — квіти білого або жовтуватого кольору з приємним ароматом, що вимагають укриття на зиму. Сорти – «Аполло», «Тестациум»,«Мадонна».

  Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоСорт Мадонна

 • «Американські» — високорослі двоколірні гібриди з приємним ароматом і різноманітною забарвленням. Сорти – «Шаксан», «Лейк Тулар», «Баттеркап», «Вечірня Зоря».
 • «Длинноцветковые» — теплолюбні гібриди з витягнутими квітками у вигляді трубочок. Сорти – «Уайт Елеганс», «Уайт Фокс», «Уайт Хевен».
 • «Східні» — група, що об’єднує близько однієї тисячі трьохсот сортів. Це невисокі багаторічники з величезними квітками і махровими пелюстками. Кращі сорти – «Каса Бланк», «Канберра», «Старгейзер», «Салмон Стар», «Міс Бірма».

  Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоСорт Салмон Стар

 • «Орлеанские» — високорослі лілії з чашоподібними, трубчастими, спадають великими квітками з дуже яскравим ароматом. Вони не піддаються грибків і вірусів, стійко виносять погодні примхи і раптові похолодання. Сорти – «Регалі», «Роял Голд», «Африкан Квін», «Леді Еліс».

Підготовка до посадки

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото Видео

Вибір місця

Місце для посадки та вирощування лілій необхідно підбирати ретельно, так як воно буде відігравати головну роль у подальшому розвитку рослин. При виборі рекомендується враховувати вид і сорт культури.

 • Лілії з бутонами білих і світлих тонів краще себе почувають на відкритих сонячних ділянках з великою кількістю світла, тепла і відсутністю протягів, а темні і яскраві, насичені за кольором квіти воліють рости в напівтіньових або злегка затінених місцях.
 • Високорослі сорти радять висаджувати поблизу чагарників або дерев, споруд або огорож. Вони стануть для квітів надійним природним захистом від сильних поривів вітру, від яких можуть постраждати високі квітконоси.

Вибір і підготовка садивного матеріалу

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоВибираючи цибулини в спеціалізованому магазині, в першу чергу варто звернути увагу на вид рослини, тому що кожен з них має свої вимоги до посадки та догляду. Визначившись з видом і сортом, можна переходити до огляду садивного матеріалу.

Якісні цибулини маю свої особливості:

 • відсутність будь-яких пошкоджень і гнилизни на поверхні;
 • наявність щільних лусочок без пошкоджень (плям і тріщин) і ознак хвороб;
 • наявність вологих корінців довжиною близько п’яти сантиметрів;
 • розмір в діаметрі – не менше трьох сантиметрів.

Якщо посадковий матеріал придбано задовго до посадки, то дуже важливо створити правильні умови для їх зберігання:

 • ємність з тирсою, мохом або торфом;
 • помірна вологість в місці зберігання;
 • хороша вентиляція;
 • температура повітря – п’ять – десять градусів тепла.

Перед висадкою цибулини сортують за розміром і якістю, очищають від подсохших лусочок, видаляють підсохлі корінці і обробляють спеціальними розчинами. Спочатку замочують на п’ятнадцять хвилин в марганцового розчині, промивають, а потім опускають на тридцять хвилин у розчин «Фітоспорину» і дають просушитись.

Підготовка грунту і посадкової ями

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоЯкщо є сумніви у якості та здоров’я ґрунту на обраному ділянці, обов’язково варто провести його обробку знезаражувальними засобами. Оптимальний склад грунту для лілій: дернова або садова земля, грубозернистий пісок, торф, перепрілий перегній і деревна зола. Вимоги до грунту: нейтральна за складом, пухка, поживна, дренований (за допомогою річкової гальки або гравію), з хорошим проходженням вологи (помірно зволожена), здорова.

Підготовка грунту до посадки включає в себе такі заходи:

 • глибока перекопка верхнього шару ґрунту (на тридцять п’ять – сорок сантиметрів);
 • освіта дренажного шару;
 • внесення добрив з вмістом калію і фосфору;
 • зниження підвищеної кислотності (вилуговування) за допомогою крейди або деревної золи;
 • рясне зволоження ділянки (поетапне).

У підготовлені посадочні ями глибиною від десяти до двадцяти сантиметрів, залежно від розміру цибулин і види лілій, спочатку засипають дренажний матеріал товщиною близько п’яти сантиметрів, потім трисантиметровий шар піску, а вже потім родючу грунтову суміш.

Як правильно посадити латаття у відкритий грунт

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото Видео

Терміни посадки (навесні і восени)

В залежності від місцевого клімату цибулини лілій можна висаджувати ранньою весною або в середині осені. Головне, щоб не було небезпеки промерзання грунту на ділянці після посадки (восени).

Наприклад, у південних широтах найбільш сприятливим для цієї процедури вважається жовтень. Але для більшості видів і сортів потрібні весняні умови. Пізно квітучі рослини в теплому кліматі можна посадити навесні, а в холодному – тільки восени. З-за короткого літа вони просто не встигнуть зацвісти до приходу холодів. Загалом, всі ці нюанси варто врахувати вже при виборі сорту і при купівлі посадкового матеріалу.

Переваги весняної посадки:

 • Краще зберігати зібрані восени цибулини в спеціальних умовах до весни, чим вони будуть вимерзати і промокати в землі після осінньої посадки.
 • Відсутність діток на цибулинах можна компенсувати вільним придбанням будь-якого садивного матеріалу протягом усього року.
 • Для повноцінного росту і швидкого цвітіння є всі необхідні природні умови.

Технологія посадки і особливості

У наповнені субстратом посадкові лунки поміщають цибулини, присипають невеликим пісочним шаром, а потім заповнюють доверху поживним грунтом. Після цього проводять перший рясний полив і наносять мульчуючий матеріал.

Цибулини низькорослих сортів заглиблюють в землю на вісім – десять сантиметрів, а високорослих – на десять – двадцять сантиметрів (залежно від розміру садивного матеріалу).

При осінній посадці рекомендується внесення мінеральних добрив або органічних підживлень і «утеплення» опалим листям або тирсою.

Правила догляду за ліліями

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоДогляд за ліліями складається з декількох обов’язкових процедур – поливу і внесення добрив, розпушування і прополки, обрізування і пересаджування, розмноження та підготовки до зими, боротьби з хворобами, шкідниками і заходів профілактики.

Вимоги до поливу

Поливи дуже часто поєднують ще з двома процедурами – це внесення у ґрунт поживних речовин і профілактична обробка грунту від хвороб і шкідників.

Поливний режим повинен відповідати двом найважливішим вимогам – помірність і регулярність. Надлишкова вода спричиняє розвиток гнилей в кореневій частині, недолік вологи негативно впливає на декоративність всього рослини, на форму і розмір бутонів, на рясність цвітіння. Для підтримки помірної вологості в грунті рекомендується її обов’язково замульчувати. Мульча не допустить пересихання і позбавить ділянку від появи бур’янів, а значить і від прополки.

В особливо гарячі літні дні, коли градусник піднімається вище двадцяти семи – тридцяти градусів, поливати лілії можна тільки рано вранці або ввечері після заходу сонця. У дощовий період поливи можна не проводити.

Внесення добрив і підгодівлі

Підгодовувати лілії необхідно регулярно, незалежно від того, коли вони були посаджені навесні або восени. Для цього будуть потрібні різні живильні суміші або органічні розчини з вмістом азоту, калію, фосфору і інших корисних мікроелементів і речовин для внесення кореневих і позакореневих способом.

За сезон буде потрібно мінімум три – чотири підживлення на різних етапах розвитку культур. Дозування при приготуванні розчинів, а також при внесенні на один квадратний метр необхідно суворо дотримуватися. Надлишки добрив принесуть тільки шкоду.

Пропонуємо кілька варіантів живлення і добрив.

 • Зольний настій можна використовувати як підгодівлю і як профілактичний засіб від появи цвілі і шкідників п’ять – шість разів за сезон.
 • Азотні добрива, сечовина, суперфосфат використовують на початковій стадії розвитку лілій у весняний період для стимуляції росту.
 • Розчин з десяти літрів води, суперфосфату (тридцять грамів), аміачної селітри (сорок грамів) використовують як позакореневе підживлення навесні, коли висота паростків досягне десяти – п’ятнадцяти сантиметрів.
 • В період формування бутонів для кореневого підживлення застосовують складу з десяти літрів розчину коров’яку, суперфосфату і сірчанокислого калію (за тридцять грамів кожного).
 • Перед цвітінням треба вносити фосфорно-калійні добрива під корінь.
 • На самому початку цвітіння рекомендується позакореневе підживлення з десяти літрів розчину коров’яку, суперфосфату (близько сорока грамів) і калійного добрива (п’ятнадцять грамів).
 • Після закінчення цвітіння можна вносити комплексні мінеральні добрива з вмістом кальцію, фосфору, калію.

Чим підживити лілії для пишного цвітіння — відео

Обрізка

В декоративних цілях варто регулярно видаляти зів’ялі бутони протягом усього сезону. До того ж це дасть можливість багаторічників не витрачати свої сили на утворення насіння. Нехай вони краще направлять свою неистраченную енергію на нові бутони і пишне цвітіння.

Не варто обрізати живі і повні сил листя, так як вони є джерелом накопичення енергії і поживних речовин для цибулини. Видаляти можна тільки засохлі і зів’ялі, пошкоджені і заражені листові пластини.

Обрізку стебла до рівня грунту виробляють тільки в осінній період.

Хвороби і шкідники

 • Для захисту цибулин від мишей при осінній посадці рекомендується посадковий матеріал поміщати в лунку в спеціальній металевій сітці.
 • Для захисту від шкідливих комах протягом весняного і літнього сезону проводиться обробка грунту на квітнику і обприскування рослин бордоської рідиною.
 • Позбутися від цибульного листоїда, кореневого кліща можна за допомогою обприскувань розчином з одного відра води, мідного купоросу, харчової соди й нашатирного спирту (по одній столовій ложці).

Докладніше в статті — Крокуси: посадка і догляд у відкритому грунті

Особливості пересадки

Найчастіше пересадку поєднують з поділом куща. На п’ятому році життя цвітіння лілій помітно скорочується, а іноді й зовсім припиняється. Це є підставою для вилучення рослини з грунту і відділення дочірніх цибулин.

Після поливу за допомогою садового інструменту лілію акуратно викопують, промивають кореневу частину водою, відокремлюють молоді пагони і поміщають їх в рожевий марганцовый розчин для знезараження. Після обрізання довгих корінців до восьми – десяти сантиметрів проводиться посадка квітів на нове місце.

Підготовка до зимівлі

Види і сорти лілій з раннім терміном цвітіння зимівлю переносять добре. Тому восени полив поступово скорочують, потім проводять обрізку стебла до поверхні грунту і споруджують накриття з тирси або опалого листя.

Цибулини позднецветущих лілій рекомендується викопати і помістити для зберігання в прохолодне приміщення (підвал або льох) з гарною вентиляцією або на нижню полицю холодильника, попередньо упакувавши в пакет з торфом. Вони холодні зимові умови на відкритому повітрі не переживуть.

Способи розмноження лілій

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоРозмноження лусками

 1. Метод відділення дочірніх цибулин здійснюється при пересадці через кожні п’ять років. Молоді цибулинки зацвітають на новому місці вже через рік після посадки.
 2. Деякі сорти розмножують діленням гнізда. Велика цибулина утворює два або три нових повноцінних примірника. При відділенні та посадці таких цибулин цвітіння також наступає через рік.
 3. Є види і сорти, які утворюють цибулинки на лусочках. Такий спосіб дозволяє одержати з однієї цибулини велику кількість посадкового матеріалу, тому що на одній лусочці може сформуватися відразу дві – три дітки. Цвісти такі лілії почнуть тільки через три – чотири роки.
 4. Бульбочки, зібрані з бульбоносных сортів лілій теж є відмінним посадковим матеріалом, який добре вкорінюється на відкритому грунті. Спосіб розмноження повітряними бульбочками, які утворюються в пазухах листків, є більш тривалим, ніж інші.

  Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото Видеорозмноження лілій бульбочками

 5. Насіннєвий спосіб квітникарі вважають найбільш трудомістким і клопіткою. Перше цвітіння можна побачити тільки через п’ять – вісім років.

Поєднання лілій з іншими квітами

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото ВидеоПри посадці клумби або квітника важливо підібрати «правильних» сусідів для лілій. У сенсі сусідства це універсальні культури, тому що вони відмінно уживаються з багатьма представниками флори. Лілії комфортно почувається в компанії півоній, дельфиниумов, троянд і гвоздик. Вони гармонують з папороттю і ялівцем, флоксами і крокусами, нарцисами і ірисами. Вдалим сусідом для лілії буде астильба, бересклет і рододендрон.

Лилии: посадка и уход в открытом грунте весной Когда сажать Фото Видео

Поради з вирощування лілій від досвідченого садівника — відео

Вирощування лілій різних видів – це прекрасний досвід в квітникарстві і для новачків і для професіоналів, тому що різноманіття сортів дозволяє удосконалювати і примножувати свої знання постійно.

Читайте також:  Осіння підрізування малини за всіма правилами
DvaGusya