Догляд за помідорами у відкритому грунті від посадки до врожаю, прищипування, пасинкування

Томат – теплолюбива культура, яка потребує особливих умов вирощування. В кліматі середньої смуги і північних регіонах овоч садять переважно в теплиці. Однак, завдяки селекційній роботі, з’явилися томати, які дають хороший урожай навіть у незахищеному ґрунті. Важливо вибрати для посадки насіння районованого сорту, тоді врожай встигне дозріти до заморозків, а сама культура буде протистояти негоді і різних захворювань.

Підготовчі роботи перед висадкою розсади в грунт

Поки в домашніх умовах росте і міцніє розсада, необхідно підготувати грядку, де будуть рости помідори. Томат, як і будь-яка інша культура, має свої вимоги до умов вирощування.

Вибір місця для посадки

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеПомідори люблять сонце, тому для їх посадки потрібно підібрати відкритий, добре освітлену ділянку. Якщо на призначеному для томатів місці застоюється вода, грунт необхідно дренувати, або спорудити піднесені грядки.

Цей овоч можна садити 2 роки підряд на одному і тому ж місці, культура буде хворіти.

Сприятливими попередниками стануть:

 • огірки;
 • морква;
 • квасоля;
 • горох;
 • капуста;
 • цибуля.

Підготовка грядок

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеТоматам подобається грунт з нейтральною або слабокислою реакцією. Визначити показник кислотності допоможе простий тест з лакмусовим папером.

Підказку дадуть і ростуть бур’яни. Якщо на ділянці переважають жовтець і щавель, значить земля кисла.

Ідеальною по структурі грунтом для вирощування томатів є чорнозем. Всі інші землі необхідно покращувати застосуванням додаткових компонентів.

Якщо грядка розміщена на супісках, суглинках або глинистому грунті, потрібно додати торф, компост, перегній або сапропель в кількості 5-7 кг на 1 кв. м.

У важкий грунт (глину або суглинок) вносять річковий пісок або тирсу для додання пухкості.

Восени, на початку жовтня, грунт перекопують на глибину 25-30 см, одночасно додаючи всі необхідні компоненти і добрива. Тепер ділянка під томати готовий до зимівлі. Навесні ґрунт розпушують, дезінфікують і вносять мінеральні добрива, наприклад сульфат амонію.

В залежності від регіону формують гряди на початку або в кінці травня, перед висадкою розсади. Для цього викопують неглибокі траншеї з бортиками висотою 5 см, розташовані з півночі на південь. Якщо кілька грядок, між ними залишають відстань в 1м.

Міжряддя повинні бути шириною 70 див. Можна кожну грядку розбити на секції розміром 50х50 см, розділивши їх бортиками. Така розбивка зручна тим, що вода після поливу не буде розтікатися за межі посадок.

Читайте детальніше: Як виростити розсаду томатів в домашніх умовах

Пересаджування розсади у відкритий грунт

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеПісля того, як всі підготовчі роботи були виконані, можна приступати до висадки розсади томатів. Дуже важливо висадити рослини на грядку в правильні строки і забезпечити їм оптимальні умови для адаптації.

Терміни висадки

 • Раніше інших висаджують розсаду у відкритий грунт дачники південних регіонів Росії. Клімат дозволяє їм зробити це в останніх числах квітня.
 • У середній смузі дата посадки зсувається на другу половину травня.
 • Жителі Уралу і Сибіру виробляють висадку томатів ближче до середини червня.
Читайте також:  Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

Зрозуміло, садівник повинен враховувати погодні умови поточного сезону, адже вони рік від року можуть змінюватися.

Головним критерієм для перенесення рослин на вуличну грядку вважається температура грунту на день посадки. Оптимальними значеннями можна вважати показники 13-15 градусів тепла. При зниженні температури до 10 градусів зростання томатів призупиниться. Якщо протягом декількох днів стоїть прохолодна погода (близько 0 градусів), розсада може загинути.

Схема посадки

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеФахівці розробили оптимальні схеми посадки для кожної сортової групи помідорів. Відстань між рослинами залежить від розміру дорослих кущів.

Основні схеми висадки томатів у відкритому грунті:

 • Рядами. Переваги такого планування в тому, що кущі добре продуваються і освітлюються сонцем з усіх боків. Однак така посадка потребує значної площі. Найкраще садити таким способом низькорослі і середньорослі томати, а також високорослі кущі, вирощувані в 1 стебло.

Відстань між рослинами в одному рядку повинно бути від 35 до 50 см ( залежно від розміру). Для міжрядь слід залишати 55-80 див. Самими компактними розмірами володіють ранньостиглі сорти. Трохи більше місця зажадають середньостиглі томати. Найбільш розлогі кущі в пізніх сортів.

 • Стрічково-гніздовий спосіб. Він характеризується посадкою двома рядками, розміщеними на відстані 45 см один від одного, після чого виділяють прохід шириною 75-85 див. В ряду томати висаджують з інтервалом у 45 див.

Таке планування посадок ідеальна для детермінантних сортів. За помідорами зручно доглядати, полегшується процес збору стиглих плодів. Якщо висаджувати по цій схемі високорослі сорти, відстань між рядами і рослинами збільшують.

 • Квадратно-гніздовий спосіб. Цей метод посадки довів найбільшу ефективність у плані показників врожайності томатів, хоча догляд за рослинами в цьому випадку не настільки зручний.

В даному випадку саджанці розташовують по кутах наміченого квадрата, в кожну лунку садять по 2-3 рослини. Через деякий час слабкі кущі висмикують, залишаючи в лунці тільки міцні примірники (1-2 шт.).

Додаткове укриття від заморозків

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеВелику загрозу тільки що висадженим у відкритий грунт саджанцям представляють поворотні заморозки. Захистити від них томати можна за допомогою підручних засобів. Для спорудження тимчасових укриттів знадобляться металеві або пластикові дуги і укривний матеріал.

Ідеально підійдуть металопластикові труби однакового розміру, зігнуті за допомогою будівельного фена. Можна використовувати також вбиті в землю кілки.

Як укривного матеріалу зазвичай використовують:

 • лутрасил;
 • спанбонд;
 • агроспан;
 • плівку.

Матеріал накидають на каркас, притискаючи по краях цеглою, землею або дошками, щоб не здуло вітром. При незначному похолодання використовують одношарове укриття, в разі нічних заморозків краще вкрити помідори агротекстилем або плівкою в 2 шари.

Якщо розсади небагато, можна накрити кожен саджанець 5-літрової пластикової пляшкою зі зрізаним дном. Вдень відкручувати пробку слід, щоб рослини провітрювалися.

Догляд за помідорами у відкритому грунті

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеДотримання агротехніки культури передбачає правильний догляд за рослинами. Томати пред’являють певні вимоги до режиму поливу, підкормкам. Кущі необхідно формувати для отримання хорошого урожаю, періодично обробляти від хвороб і шкідників.

Полив

Помідорам подобається помірно вологий грунт. Для них фахівці рекомендують рідкісний, але рясний полив. У теплу погоду зволожувати ґрунт необхідно 1 раз в тиждень, в спеку – дещо частіше, в період дощів – після того, як верхній шар землі злегка підсохне.

Важливо, щоб з моменту зав’язування плодів і до їх дозрівання томати не відчували дефіцит вологи.

 • Якщо правило порушується, це може призвести до осипання зав’язей і измельчанию помідорів.
 • Засуха в період наливання плодів викличе їх розтріскування.
Читайте також:  Основні хвороби та шкідники амариліса: заходи профілактики та лікування

Щоб помідори не хворіли грибковими захворюваннями, їх рекомендується поливати під корінь, або в борозни. Відмінний результат показує застосування крапельного поливу, коли вода подається безпосередньо в землю.

Важливо не допускати утворення твердої кірки на поверхні грунту, вона перешкоджає надходженню кисню. Тому після поливу або дощу землю необхідно рихлити.

Кореневі підгодівлі

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеТоматам потрібно мінімум 3 підживлення за сезон. Ще краще удобрювати кущі кожні 2 тижні. Для рівномірного надходження поживних речовин потрібно чергувати органіку й мінеральні комплекси.

З органічних добрив помідори підгодовують настоєм пташиного посліду або скошеної трави. У мінеральних підгодівель повинні переважати такі елементи, як калій і фосфор, а вміст азоту необхідно знизити.

Наприклад, підійдуть такі пропорції розчину: 15 г аміачної селітри, 50 г суперфосфату і 30 г хлористого калію на 10 л води.

Під час цвітіння помідори рекомендується обприскати розчином борної кислоти (1 г речовини на літр води). Також культуру потрібно регулярне внесення такого мікроелемента, як магній.

Формування куща

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеГрамотне формування томатів дозволяє підвищити їх врожайність. У цій процедурі не потребують компактні низькорослі сорти.

Формувати потрібно тільки потужні індетермінантні рослини.

На кущі залишають 2-3 стебла, а всі інші пагони видаляються. Другий стебло формують, залишаючи втечу, що виріс біля самої нижньої кисті. Третій – з бічних пагонів, що утворилися над другим стеблом, вибираючи самий сильний з них.

Формування в 1 стебло передбачає видалення пасинків, що утворюються в пазухах листків.

Пасинкування проводять вчасно, не даючи бічних втеч стати довше 1,5 див. Несвоєчасне видалення пасинків призведе до ослаблення куща і навіть може викликати опадання квіток і зав’язей. Бічні пагони виламують пальцями, відхиляючи їх у бік, а не смикаючи на себе.

Якщо пасинок встиг перерости, його краще зрізати гострим ножем. Проводиться процедура в ранкові години, щоб до вечора ранки на стеблі встигли затягнутися. Крім цього на кущах видаляються нижні старі листя, особливо якщо настала дощова погода. Це дозволить знизити ризик захворюваності кущів, поліпшить циркуляцію повітря поблизу рослин.

Підв’язування кущів до опори

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеДо подвязыванию кущів приступають, коли висаджена на грядку розсада вкорениться і почне зростати. Кілочок забивають у грунт, відступивши від куща 10 см, з північної сторони. Висота опори повинна бути співмірною сорту томатів. Зазвичай вона становить 1-1,5 м.

Деякі городники використовують метод підв’язування до горизонтальної шпалері, використовуючи для цього натягнуту між рядами дріт. На дроті одночасно закріплюють кущі з обох рядів, нахиляючи їх стебла. При такій підв’язці рослини добре освітлюються сонцем і дають більш великі плоди.

Мульчування

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеМульчування томатів у відкритому грунті виконує відразу декілька корисних функцій:

 • земля довше зберігає вологу, коріння не страждають від висихання і перегріву;
 • відпадає необхідність рихлити і прополювати грунт;
 • знижується частота поливу;
 • підвищується врожайність;
 • прискорюється дозрівання плодів.

Якщо в якості мульчі використовується органіка, грунт ще й збагачується живильними речовинами.

Для мульчуючого шару з органіки підійдуть:

 • тирсу;
 • хвойний опад;
 • суміш гною з соломою;
 • перегній;
 • сіно.

Неорганічна мульча менш популярна, але теж знаходить для себе застосування. Грядку з томатами можна накривати руберойдом, спанбондом, чорною плівкою. Недоліком їх використання є те, що ці матеріали ускладнюють доступ кисню до коренів рослин.

Боротьба з шкідниками і хворобами

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеЗахворюваності томатів у відкритому грунті часто передує погіршення погодних умов — дощі, зниження температури. Вогкість і прохолода сприяють активному розвитку грибків.

Читайте також:  Кімнатні рослини, які можуть видалити цвіль, грибок та конденсат з вашого будинку

Найбільш небезпечним з них є фітофтора. Чим раніше будуть помічені ознаки захворювань, тим більше шансів на успішне лікування.

При появі на листках мокрих і сухих бурих плям, міцелію необхідно обробити кущі розчином фунгіциду. Добре зарекомендували себе препарати: Квадріс, Тату, Ага-25, Фітоспорин, Фундазол. Робочий розчин готують у точній відповідності з інструкцією.

Бактеріальні хвороби передаються помідором через заражений насіннєвий матеріал, поширюються шкідниками. Саме тому необхідно передпосівна обробка насіння, ретельний догляд за культурою, профілактичні обробки розсади перед висадкою і після неї бордоською рідиною або хлорокисью міді.

З шкідників томатів докучає попелиця, білокрилка, павутинний кліщ, капустянка, галова нематода, дротянка. Після сталася атаки комах необхідно відразу застосовувати інсектициди. Шкідників знищує Фітоверм, Актара Карбофос, Агравертін, Фосфамід, Іскра та інші.

Збір і зберігання врожаю

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеУрожай томатів збирають вручну, у ранковий час. Вдень плоди можуть сильно перегріватися під сонцем. Якщо планується використовувати помідори в їжу, їх зривають у стадії повної зрілості. Для зберігання і транспортування більше підійдуть жовті і оранжеві плоди.

Якщо сорт кистьовий, то зрізують повністю кисть. Недостиглі плоди в цьому випадку видаляють. Бажано щоб овочі не отримали в процесі збору механічних ушкоджень, інакше вони будуть гірше зберігатися. Зібраний урожай стиглих помідорів необхідно якомога швидше охолодити до температури 10-12 градусів. Це міра дозволить знизити втрати вологи і запобігає гниттю.

Зеленим і жовтим помідорів дають дозріти, розташовуючи їх у ящиках при кімнатній температурі. Саме такі плоди підлягають тривалому зберіганню (4-8 тижнів) в прохолодному приміщенні (при температурі 12,5-13 градусів). Стиглі томати зберігаються не більше 1-1,5 тижнів, при температурі 10-13 градусів.

Як самостійно отримати насіння томатів

Уход за помидорами в открытом грунте от посадки до урожая, прищипывание, пасынкованиеЯкщо сорт помідорів сподобався, можна заготовити його насіння, щоб надалі вирощувати точно такі ж овочі.

Важливо знати, що цей метод підходить тільки для сортових томатів, властивість гібридів через насіння не успадковуються. Гібридні рослини одержують шляхом схрещування відразу декількох сортів, вони повністю вироджуються за 1-2 роки.

Для самостійної заготівлі насіння плоди повинні бути зняті зі здорових, міцних кущів. Знімати помідори необхідно з самої нижньої гілки, тоді буде менше ризик отримати переопыленный гібрид. Томат повинен повністю визріти на гілці. Після цього овоч нарізують на часточки, щоб отримати доступ до насіннєвим камерам.

Насіння разом з соком витягують ложкою і поміщають в скляну мисочку. Соку має бути стільки, щоб він повністю покрив насіння. Після цього ємність нещільно прикривають кришкою. Потім чекають приблизно добу, поки завершиться процес бродіння.

Як тільки на поверхні з’явиться плівка, і почнуть утворюватися повітряні бульбашки, насіння виймають, промивають у проточній воді, після чого ретельно просушують. Зберігають насіннєвий матеріал при кімнатній температурі в паперовому пакеті, на якому слід написати назву сорту і дату збору. Пакетик потрібно прибрати до весни в темне сухе місце.

Догляд за томатами у відкритому грунті — відео

Вирощування томатів у відкритому грунті від посіву до збору врожаю — відео

Як бачите, в агротехніці помідорів немає нічого складного. Треба лише враховувати потреби культури і присвятити деякий час догляду за нею. Тільки в цьому випадку можлива повна віддача від сорту і відсутність підстав для розчарувань.

DvaGusya