Як пересадити Гузмания в домашніх умовах

Гузмания радує квітникарів не тільки декоративністю, але і досить екзотичним зовнішнім виглядом. Головною родзинкою рослини вважається вельми витончене і неповторне цвітіння. При цьому своєчасна і правильна пересадка є однією з небагатьох заходів, яка допомагає підготувати рослину до цього процесу, а також зберегти квітка для наступного сезону. У цій статті будуть детально розглянуті основні принципи правильної пересадки гузмания, а також описані основні проблеми процедури.

Навіщо і як часто потрібно робити пересадку

Як і інші представники сімейства Бромелієві, Гузмания є вічнозеленим епіфітним рослиною одного циклу. Це означає, що після розмноження воно повільно в'яне і гине, залишаючи численних діток. Саме тому своєчасна і правильна пересадка рослини є головною умовою, яке забезпечує його тривалу збереження і цвітіння. Без цього в кінці життєвої фази квітка безповоротно гине.

Чи знаєте ви? Гузмания була названа в честь найвідомішого іспанського зоолога і ботаніка Анастасіо Гусмана, який зробив величезний внесок у дослідження флори і фауни Південної Америки.

Незважаючи на те що після в'янення квітконосу рослина може розвиватися до одного року, воно з часом починає в'янути і скидати листя, віддаючи всі сили на розвиток прикореневого відростків. Тому часто після цвітіння старий кущ видаляють і розрізають на дочірні живці вже після того. В іншому випадку декоративність куща знижується в рази.

Як пересадити Гузмания в домашніх умовах

Безпечно пересаджувати гузмания можна до 2 разів на рік, при цьому між кожною процедурою обов'язково має пройти не менше кількох місяців. Під час цього періоду квітка повністю пристосуватися до нових умов і грунтовому мікроклімату. Однак в основному рослина пересаджують не частіше 1 разу на 3-5 років. Це період, за який з невеликого паростка-дітки Гузмания перетворюється в доросла рослина, готове до цвітіння і формування нового куща.

Як правильно пересадити в інший горщик

Найчастіше пересадка гузмания в новий горщик не викликає яких-небудь складнощів навіть у непідготовленого квітникаря. Однак іноді багатьом так і не вдається правильно провести дану процедуру, через що кущ гине вже протягом декількох тижнів після посадки. Квітка досить ніжний, тому до процедури потрібно вдаватися з особливою обережністю. Чи знаєте ви? Гузмания є одним з найбільш ефективних природних адсорбентів – всього одне рослина здатна ефективно очищати від пилу і забруднень невелику кімнату середньостатистичної квартири.

Пора року

Так як кімнатні види часто вирощуються в умовах, близьких до оптимальних, пересаджувати кущ в нову ємність можна протягом усього року. Однак найкраще приступати до цієї процедури ранньою весною. У цей час настає природне збільшення світлового дня, що благополучно позначається на укоріненні і подальшому розвитку деленок.

Читайте також:  Як виростити дівочий виноград

Крім того, часто до цього моменту бічні відгалуження виростають близько 10-15 см в довжину, що є найбільш оптимальним розміром для їх швидкого вкорінення. Взимку, як правило, гузмания НЕ пересаджують. Винятки становлять лише ті випадки, коли дітки стають досить великими для окремого вазона. Однак при такому збігу обставин молодим саджанців надають додаткове освітлення і більш ретельний догляд.

вибір горщика

Для пересадки придатні будь-які садові ємності, але найбільш часто ними служать всілякі горщики із пластику, скла, металу або кераміки. Головними вимогами до таких посудин є повна інертність до ґрунтової суміші і виділенням рослин, а також повноцінне дренажний отвір.

Як пересадити Гузмания в домашніх умовах

Новий горщик повинен бути невеликим, діаметром і висотою близько 15 см. У надмірно великих ємностях квітка не потребує, його коренева система не здатна до активного росту і збільшення маси. До формі горщика кущ також невимогливий.

Вибір і підготовка грунту

Для пересадки гузмания використовують тільки легкі субстрати, для цього можна застосувати спеціалізовану грунт для Бромелієвих.

Приготувати таку суміш можна і самостійно, для цього в рівних частинах необхідно змішати:

 • торф;
 • дернову землю;
 • річковий пісок або вермикуліт;
 • подрібнений мох сфагнум.

Для поліпшення механічних властивостей і мінерального складу такі суміші удобрюють невеликою кількістю деревного вугілля і соснової кори.

Читайте основні секрети успішного вирощування Гузмания в будинку.

Приготувати субстрат можна і за іншим рецептом, для цього з'єднують рівні частини:

 • дернової землі;
 • подрібненої кори сосни;
 • крупнодисперсного річкового піску.

Перед посадкою такі субстрати обов'язково стерилізують. Дана міра дозволяє знищити збудників різноманітних інфекцій, а також личинок шкідників. В іншому випадку імунітет молодого рослини не зможе впоратися з викликами довкілля.

Проводять процедуру кількома способами, але найбільш часто для стерилізації ґрунтових сумішей застосовують:

 • пропарювання в мікрохвильовці, 5-10 хвилин;
 • прожарювання в духовці, при +125 … + 145 ° С, протягом 20-30 хвилин;
 • заморозку при -20 …- 25 ° С, на протязі 3-4 діб;
 • змочування 2% розчином марганцівки.

дренаж

Ефективний дренаж вазона є обов'язковою умовою вирощування всіх Бромелієвих. У зв'язку з тим, що коренева система представників сімейства не здатна створювати щільну і густу мережу з кореневої маси, при вирощуванні в горщику часто надземна маса може перевищувати вагу горщика, що знижує його стійкість.

Як пересадити Гузмания в домашніх умовах

В такому випадку дренаж стає противагою, який захищає квітка від падінь. Також дренаж дає можливість вивести з ґрунту зайву вологу, яка згубно позначається не тільки на властивостях ґрунту, а й провокує різноманітні гнильні поразки.

Як дренаж використовують різноманітні щільні структури, найбільш часто для цього застосовують дрібний гравій і щебінь. Часто його замінюють битою цеглою або подрібненими залишками кераміки. Закладають дренаж на дно посудини, перед грунтом, шаром близько 3-4 см.

Читайте також:  Фацелія як сидерат: коли сіяти і коли закопувати Під які овочі Фото Відео

Інструменти для роботи

Щоб провести пересадку правильно, потрібно наступний набір садових інструментів і начиння:

 • гострий садовий або канцелярський ніж;
 • дошка для нарізання;
 • невеликий садовий горщик або глибока посудина.

Важливо! Під час пересадки потрібно досить уважно ставитися до кореневої системи гузмания, будь-яке її пошкодження неодмінно призведе до пригнічення росту і подальшого цвітіння куща.

процедура пересадки

Часто пересадка гузмания викликає у садівників безліч труднощів, так як успішно пересадити діток вдається не багатьом. Насправді при дотриманні всіх основних правил, дана процедура не тільки здійсненна, але і відрізняється практично стовідсотковою успішністю. Це дає можливість культивувати квітка навіть початківцям квітникарям. Проводять пересадку гузмания двома способами. Найбільш простим способом є усунення з вазона старого рослини, залишаючи молоде бічне відгалуження.

Для цього:

 1. Кущ акуратно вилучають з вазона і укладають на обробну дошку.
 2. За допомогою гострого ножа на кущі обрізаються всі старі частини.
 3. Обрізаний кущ поміщається в старий горщик, після чого всі щілини акуратно засипаються свіжим субстратом.

Як пересадити Гузмания в домашніх умовах

Незважаючи на свою швидкість, використовують таку пересадку тільки початківці квітникарі, і тільки при першій генерації куща. Пояснюється це тим, що в даному випадку не проходить заміна субстрату, завдяки чому в ньому накопичуються різноманітні токсини і інші побічні продукти зростання Гузмания. А це створює сприятливе середовище для різноманітних інфекцій. Крім того, субстрату властиво поступово збіднюватися, тому його повна або часткова заміна це необхідний захід.

Найбільш часто пересаджують Бромелієвих більш трудомістким способом, для цього:

 1. Рослина вилучають з горщика, а потім відділяють з нього на обробній дошці діток.
 2. Отримані живці підсушують на сухій поверхні протягом 1 години.
 3. Щоб прискорити укорінення саджанців, їх близько 6 годин замочують в розчині стимулятора росту ( «Циркон», «Корневин» і т. Д.).
 4. Вазон з дренажним шаром на 2/3 засипають субстратом, а потім в посудині створюють невелике заглиблення.
 5. У поглиблення поміщають паросток, після чого рослина засипають ґрунтом.
 6. Далі грунт зволожують, а ємність накривають куполом з прозорого поліетилену.
 7. Через 2-3 тижні в теплому, добре освітленому місці саджанці вкорінюються, після чого купол можна знімати, а квітка переводити на звичайний режим утримання.

Важливо! Під час пересадки грунт ущільнювати заборонено, це може привести до пошкодження кореневої системи саджанців, що практично завжди загрожує їм загибеллю.

подальший догляд

Правильне вирощування Гузмания передбачає дотримання наступних правил:

 • горщик облаштовують тільки на підвіконні в східній або західній стороні;
 • влітку оптимальна температура повітря повинна знаходитися в межах +20 … + 27 ° С, взимку – не нижче + 16 ° С;
 • Гузмания любить високу вологість, тому її обов'язково обприскують. Влітку процедуру проводять 1-2 рази на день, взимку кратність зволоження скорочують до 1 разу на тиждень;
 • поливають кущ особливим чином, воду ллють не в грунт, а прямо в прикореневу розетку листя. Через кілька хвилин після поливу зайву вологу обов'язково усувають, інакше кущ піддасться гнильним поразок. Влітку полив проводять щодня, взимку – не частіше 2 разів на тиждень. Для цього використовують тільки чисту і відстояну воду, кімнатної температури;
 • кущ не любить прямого сонячного випромінювання, тому його містять в півтіні;
 • для стимуляції цвітіння квітка обов'язково підгодовують, використовують для цього спеціальні мінеральні суміші для Бромелієвих. Проводять процедуру 1-2 рази за сезон, і тільки перед цвітінням.
Читайте також:  Розмноження полуниці вусами влітку Способи та правила посадки Фото Відео

Відповіді на запитання користувачів

Сьогодні яскравий і витончений кущ гузмания можна зустріти досить широко, однак не кожному рослинникам вдається протягом декількох циклів підтримувати життєздатність рослини і радіти його цвітінню. Найчастіше причиною цього є різноманітні помилки в догляді, які пригнічують не лише метаболізм куща, але і провокують всілякі недуги. Нижче ви можете ознайомитися з найбільш популярними питаннями, які виникають під час догляду за рослиною.

Як пересадити Гузмания в домашніх умовах

Чи потрібно пересаджувати після покупки

Незважаючи на те що Бромелієвиє ростуть досить повільно, багато квітникарі приступають до пересадки його з покупного горщика якомога швидше. Найчастіше такі ємності не відрізняються декоративністю і вишуканим зовнішнім виглядом, а також не мають стійкості до пошкоджень і механічного впливу. Але, найчастіше такий захід не є життєво важливою, тому може проводитися в разі потреби. Винятки становлять лише ті випадки, коли покупної горщик надмірно малий для подальшого зростання куща.

Чи можна робити пересадку під час цвітіння

Хоч пересадка покупного рослини в постійний горщик є поширеною мірою, проводять її тільки до цвітіння. Під час цієї фази будь-активний вплив біотичного або абиотического типу провокує пригнічення росту і метаболізму куща. Досить часто це погіршує цвітіння і подальше формування діток, що практично завжди призводить до безповоротної загибелі куща.

Дивіться також опис і фото основних видів Гузмания.

Чому рослина не приживається

Найбільш поширені помилки, які призводять до погіршення вкорінення гузмания:

 • для посадки використовують саджанці з кореневою системою менше 1, 5 см або надмірно молоді дітки, довжиною менше 10 см;
 • місця зрізів залишають необробленими, це призводить до інфекційних уражень саджанцем. Щоб уникнути цього зрізи змазують садовим варом або подрібненої деревної золою;
 • під час пересадки рослина підвернулася механічного пошкодження;
 • укорінення проводиться при низьких температурах або з недостатньою кількістю вологи;
 • для розмноження використовуються пошкоджені шкідниками або інфекціями частини куща.

Пересадка – це єдина міра, яка дозволяє забезпечити кімнатної гузмания довголіття і тривале існування. Однак зробити це не так вже й просто. Даний квітка досить ніжний, тому будь-яке пошкодження або відхилення від техніки проведення процедури може викликати його загибель. Тому до пересадки цього декоративного виду потрібно приступати з усією уважністю і копіткістю.

DvaGusya