Посадка часнику восени коли і як посадити В регіонах Фото Відео

Часник можна висаджувати в грунт навесні і восени. Для цього виведені ярі і озимі сорти культури. Осіння посадка часнику дозволяє отримати врожай соковитих і великих головок вже в липні, як раз до початку консервування овочів на зиму. Відсутність інших городніх робіт восени дозволяє ретельно і не поспішаючи підготувати грунт і посіяти часник.

Як відрізнити зимові сорти часнику від ярих

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоПри купівлі посадкового матеріалу часнику для осінньої сівби, звертають увагу на розмір і структуру голівки.

Озимий часник:

 • має великі головки з малою кількістю зубков;
 • зубчики великі, розташовані строго по колу навколо стрілки;
 • колір лушпиння, що покриває зубки рожевий, фіолетовий;
 • оболонка чесночин щільна;
 • стрілка є завжди.

Яровий часник:

Ярі сорти часнику, найчастіше, мають білу шкірку на головках. Зубчики дрібного розміру, розташовані в головці хаотично, їх кількість досягає 20 штук. Покриті зубці тонкою шкіркою, схожою на пергамент. Яровий часник не стрілкується, крім сорту Гулівер.

Терміни посадки озимого часнику восени

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоЧасник садять в грунт, коли денна температура повітря опуститься до позначки +8 +10 градусів. Нічні заморозки не перешкоджають посадці культури.

Якщо часник встиг випустити паростки над поверхнею грунту восени, грядку необхідно утеплити, щоб морозом не вбило рослини. Часник засипають шаром тирси, соломи, опалого листя. Зверху грядку можна вкрити лутрасілом, який знімають, як тільки зійде сніг. Мульчу, якщо її шар перевищує 12 см, навесні теж прибирають, щоб не перешкоджати зростанню стебел часнику.

Посадкові роботи з урахуванням регіонів

У середній смузі і Підмосков’ї сприятлива погода для посіву часнику припадає на кінець вересня. За теплої осені овоч можна садити до середини жовтня.

У Ленінградській області і інших північних регіонах, часник садять з 10 по 25 вересня.

На Уралі і в Сибіру озимий часник вирощують із застосуванням утеплення грядки (мульчування). Посадку проводять в кінці серпня – початку вересня, до того, як землю вкриє снігом.

На півдні нашої країни з посадкою не поспішають, опускаючи зубки в грунт в кінці жовтня – початку листопада. У цих районах мульчування грядок не застосовують.

Коли садити часник під зиму в 2019 році за Місячним календарем

Багато городників узгоджують свою роботу на дільниці з рекомендаціями Місячного календаря. Вважається, що сівба та збирання рослин в сприятливі для цього дні позитивно позначається на схожості, величиною врожаю і тривалості зберігання продукту.

Читайте також:  Як посадити і виростити ІКСОРА в своєму будинку

У 2019 році для посадки озимого часнику сприятливі такі дати:

 • 10, 11, 12, 13, 19 вересня;
 • 6, 8, 9, 11, 12 жовтня;
 • 5, 7 листопада.

Не рекомендується приступати до посадки:

 • 6, 16, 20 вересня;
 • 5, 16 жовтня;
 • 4, 8, 9, 10 листопада.

Інші дні вважаються нейтральними і не роблять впливу на ріст рослин.

Який часник краще посадити під зиму: вибираємо сорту

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоВибираючи сорт озимого часнику для своєї ділянки, слід звертати увагу не тільки на величину головок і врожайність, але і для якого регіону рекомендований даний сорт.

 1. Алькор. Сорт придатний для вирощування у середній смузі. Урожай може досягати 3,5 кг з 1 кв. м, за умови правильного догляду та сприятливої погоди. У голівці до 6 великих зубків, вкритих фіолетово-рожевою оболонкою. Має помірно гострим смаком. Зберігається 3-4 місяці. Ідеальний для консервування та вживання у салатах.
 2. Герман. Утворює великі головки, вагою до 140 м, з 7-8 зубчиками. Смак гострий, соковитість висока. Урожай може зберігатися до 8 місяців в прохолодному і сухому приміщенні.
 3. Ювілейний грибовський. Популярний у городників сорт, добре росте на всій території Росії. Головки невеликі, до 50 р, містять 5-6 зубків. Колір шкірки фіолетовий. Врожайність досягає 2 кг з 1 кв. м. Сорт невибагливий до умов вирощування і до клімату, досить стійкий до хвороб. Має виражений гострий смак і аромат.
 4. Любаша. Сорт скоростиглий, рекомендований для регіонів з м’якою зимою. Вага головки досягає 200 м, в ній всього 5-6 великих зубків. Сорт стійкий до посухи, але не витримує перезволожених ґрунтів. З 1 кв. м площі можна зібрати більше 3 кг луковок. Урожай можна зберігати до року в темному і прохолодному, сухому місці.

  Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоСорт Любаша

 5. Петровський. Середньостиглий часник, з головки вагою до 70 р. Криючі луски фіолетового кольору, в голівці до 8 зубчиків. Володіє стійкістю до грибкових хвороб. Смак гострий, призначення універсальне.
 6. Добриня. Добре росте на всій території нашої країни озимий часник. Утворює головку, вагою 60 м, складається з 7-10 чесночин. Смак помірно гострий, ароматний. Відмінно зберігається 4-5 місяців.
 7. Дубковський. Середньостиглий сорт районований для вирощування в Курганській, Псковської, Ростовської області. Вага головки 30-40 г, вона складається з 10-11 чесночин. Смак гострий, аромат сильний. Колір шкірки фіолетово-кремовий. Сорт стійкий до знижених температур та ураження гнильними захворюваннями. Термін зберігання врожаю – до 6 місяців.

Крім описаних вище сортів існують і інші різновиди озимого часнику, культивовані в конкретній місцевості. Місцеві популяції можуть поступатися за вагою сортового часнику, але зате рослини пристосовані до місцевих погодних умов і практично не уражуються хворобами.

Як правильно посадити часник у відкритий грунт восени

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоЩоб отримати хороший урожай часнику, необхідно відповідально підійти до вибору місця для посадки, підготувати грунт і обробити посадковий матеріал від хвороб.

Вибір ділянки

Для посадки вибирають рівні, відкриті сонячного світла майданчики. Грунт для часнику придатна суглинистий, супіщаний, родюча і добре дренований. Кислотність нейтральна або слабокисла. Заболочені, кислі, глинисті землі не підходять. Такі грунти виправляють, вносячи пісок, до 10 кг на 1 кв. м. На перезволожених ділянках влаштовують підняті грядки, висотою 30-40 см, На дно їх укладають дренаж з хмизу, дрібних каменів. Зверху насипають родючий і пухкий грунт. Щоб з боків грунт не обсипалася, грядки огороджують дошками, листовим шифером.

Велике значення для здоров’я рослини має те, які рослини росли до нього на грядці. Часник має загальні захворювання з цибулею, морквою, ріпою і редискою. Ці ж культури не варто садити на сусідніх з часником грядках. Не варто її садити поряд з пряними рослинами: кропом, фенхелем, петрушкою, естрагоном.

Правильно розміщувати озимий часник після таких овочів:

 • томата;
 • картоплі;
 • гороху, бобів;
 • огірків, гарбуза;
 • білокачанна і кольорова капуста.

Нерідко часник розміщують по сусідству з полуничною плантацією. Вважається, що таке сусідство на користь обом рослинам.

Підготовка грядки для часнику

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоЗа 8-10 днів до посіву часнику ділянку перекопують на глибину 20-25 см, вибираючи коріння бур’янів та вносячи необхідні добавки.

На 1 кв. м площі додають:

 • 8-10 кг перегною (перепрілого гною або дозрілого компосту);
 • 2 склянки деревної золи;
 • 40 г суперфосфату.

Суперфосфат і золу можна замінити комплексним мінеральним добривом для цибулі і часнику: Фаско, Фертика, Буйские добрива.

Грядки нарізають шириною 90-100 см, довільної довжини. Після перекопки поверхню землі розрівнюють граблями.

Підготовка зубков до посадки

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоЧасник садять зубчиками або бульбочками (маленькими луковками, зібраними зі стрілок рослини). Посів бульбочок дозволяє оздоровити посадковий матеріал. В перший рік з маленьких луковок отримують однозубки, які використовують для посіву на наступний рік.

Для одержання товарної головки часнику садять зубки або однозубки з бульбочок. Головку часнику розбирають на частини, намагаючись не пошкодити дінці зубчики. Відібрані на посадку зубки без ознак хвороби сортують за розміром: дрібні потрібно буде висадити на меншу глибину, ніж великі зубки.

Для знищення збудників хвороб, посадковий матеріал часнику обробляють у розчині фунгіциду перед посадкою. Це може бути Фітоспорин, Максим, Фундазол, марганцівка. Час обробки – 25-30 хвилин.

Схема посадки

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото Видео

Для отримання продовольчого зубчики часнику розміщують в ряду на відстані 15 см один від одного. Проміжки між рядами складають 25-30 см. Глибина загортання зубков залежить від їх розміру і ступеня промерзання грунту.

Дрібні зубки занурюють у землю на глибину 3-5 см, великі – на 7-12 див. Якщо зима в регіоні сувора, часник садять на 7 і 15 див. Така глибока посадка, хоч і затримує появу сходів навесні, зате захистить рослину від замерзання.

Часничини можна закладати в рядки або занурювати в окремі лунки, зроблені кілочком з відміткою глибини занурення.

Бульбочки висівають у рядки, за схемою 5 на 10 см, на глибину 2-3 див.

Подальший догляд за часником у відкритому грунті

Якщо осінь стоїть суха і тепла, рекомендується провести полив грядки. Грунт необхідно промочити на глибину не менше 15 див.

Перед настанням стійких морозів посадки мульчують соломою, сіном, торфом, деревною стружкою, опалим листям. Шар мульчі повинен становити 10-15 див.

Поради по вирощуванню часнику

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоІснує нестандартний метод посадки озимого часнику по зростаючим сидератам. Сенс методу полягає в тому, що зростаюча зелень є природним покривалом грунту (захищає від морозу) і добре затримує сніг на грядці. В якості зелені вибирають швидко зростаючі культури: гірчицю, горох, овес.

Насіння сидератів висівають на грядку за місяць до посадки часнику, з таким розрахунком, щоб до моменту посадки утворився килим зелені, висотою 20 див. На зеленому полі плоскорізом нарізають борозни, в які і висівають зубки. Навесні, щоб перезимовавшая зелень не заглушила часник, її зрізують врівень з грунтом і залишають перегнивати в міжряддях.

Для отримання особливо великих головок часнику, вибирають тільки великі зубки для посадки. Їх садять просторо, за схемою 20 на 50 см, забезпечуючи велику площу для харчування. Коли часник викидає стрілки, рослину підгодовують комплексним мінеральним добривом для цибулі та часнику або таким складом (на 10 л води): 30 г суперфосфату, 15 г калійної селітри.

Часто навесні огородник спостерігає, що молода зелень часнику жовтіє. Тому є кілька причин:

 • нестача азоту;
 • недолік вологи;
 • занадто щільна грунт на грядці.

Посадка чеснока осенью когда и как посадить В регионах Фото ВидеоЧаснику забезпечують полив, якщо весна стоїть суха і спекотна. Обов’язково потрібно рихлити міжряддя на глибину 3-4 см За зиму навіть сама пухкий грунт має здатність ущільнюватися. Брак азоту вирішить підживлення озимого часнику сечовиною (30 г на 10 л води) або розчином курячого посліду (100 г продукту на 1,5 л води).

Якщо часник вирощують для отримання великої головки, стрілки рослини потрібно обривати, не даючи зав’язатися бульбочкам”. Дозрівання повітряних луковок послаблює рослину. Обрив стрілок проводять, коли їх кінчики опускаються вниз і починають завиватися. Відстригти верхівку стрілки краще так, щоб обрізаний кінчик «дивився вниз. Така хитрість не дозволить дощової волозі потрапити всередину обрізаної стрілки, і захистить від гниття.

Озимий часник часто прибирають вибірково, у міру того, як він потрібен в готуванні. Остаточну збирання врожаю проводять, коли бадилля часнику пожовтіє. Головки до цього часу покриються лушпинням. Запорукою довгого зберігання озимого часнику є його гарна просушування. Прибирають овоч тільки в суху погоду. Головки не менше 2 тижнів витримують у добре провітрюваному приміщенні, при температурі +25 градусів. Подальше зберігання часнику повинно проходити при температурі +15 +18 градусів і відносній вологості 50%.

Корисне відео

Посадка часнику під зиму — відео

Як виростити часник. Все просто — дерзайте! Великий часник без проблем! — відео

Читайте також:

 • Коли прибирати часник, посаджений під зиму
 • Малосольні огірки з часником і зеленню швидкого приготування
 • Чим підживити часник в червні, щоб був великий
 • Коли садити яровий часник у відкритий грунт навесні
DvaGusya