Як виростити розсаду баклажанів в домашніх умовах покрокова інструкція, відео

Виходець з Південної Азії та Індії, баклажан, пред’являє високі вимоги до вирощування. Теплолюбний овоч не переносить різких перепадів температури, недоліку світла і вологи. Але, тим не менш, всі городники Росії самовіддано і з явним успіхом вирощують на своїх ділянках.

Підготовка насіння до посіву

Баклажан – овочева культура тривалого вегетаційного періоду. Отримати повноцінний і якісний урожай в умовах нетривалого періоду теплих днів без вирощування розсади неможливо. А хороша розсада починається зі здорового насіння.

Вибір способу передпосівної обробки насіння баклажанів до посіву залежить від якості посівного матеріалу та місця придбання. Якщо городник придбав їх в спеціалізованому магазині, то повинен уважно прочитати інструкцію на упаковці. Можливо, виробник сам подбав про якість насіння і їх захисту від хвороб.

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видео

Насіння, зібрані зі своєї ділянки і придбані з рук, вимагають обов’язкової дезінфекції і перевірки на схожість.

Процедура обробки насіння складається з ряду заходів:

 • калібрування;
 • перевірка на наповнюваність;
 • знезараження;
 • обробка стимуляторами росту;
 • пророщування (за бажанням).

Калібрування. Насіння баклажанів досить великі і городникові не складе праці відсортувати їх за розміром, одночасно вибраковивая пошкоджені і деформовані. Насіння різних розмірів припускають посів в різну тару.

Перевірка на наповнюваність. В половині літра теплої води розвести 1 ст. л. кухонної солі до повного розчинення і висипати туди насіння. Перемішати і залишити на кілька хвилин. Спливли – видалити, а опустилися на дно промити в проточній воді.

Знезараження. В іншому посуді приготувати насичено-рожевий розчин марганцівки і занурити в нього насіння на 20-30 хвилин. Марганець можна замінити препаратом «Фітоспорин» і приготувати розчин згідно інструкції.

Обробка біостимуляторами. Для наповнення насіння мікроелементами, що прискорюють процес схожості, можна провести додаткове замочування в розчинах гетероауксину, епін, циркон.

Пророщування. Прискорить появу сходів попереднє пророщування посівного матеріалу. Між двома вологими ватними дисками розташовують зерна баклажанів і ставлять у тепле місце. Температура повинна становити 25-28⁰С. У цей період особливо важливо стежити за вологістю насіння і якістю проростання. Сіяти краще насіння з паростків довжиною 3-4 мм.

Вирощування розсади баклажанів: покрокова інструкція

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоПриступати до обробки посівного матеріалу слід тільки тоді, коли огородник визначиться з термінами посіву баклажанів. Тут важливо враховувати місце подальшого зростання дорослої розсади, кліматичні особливості регіону та скоростиглість овоча.

Терміни посіву

Приступати до обробки посівного матеріалу слід тільки тоді, коли огородник визначиться з термінами посіву баклажанів. Тут важливо враховувати:

 • місце подальшого зростання дорослої розсади;
 • кліматичні особливості регіону;
 • скоростиглість овоча.

Середньо-оптимальний вік розсади, готової до зміни умов вирощування становить 60-75 днів. До цього терміну необхідно додати 10-14 днів на передпосівну обробку і проростання. Якщо імовірна дата перенесення баклажанів у теплицю падає на середину травня, то відраховуємо 2,5-3 місяці у бік зими і потрапляємо в середину лютого – початок березня.

Це передбачувана дата посіву насіння баклажанів для теплиці. Для висадки у відкритий грунт і плівкові укриття посів проводять на 2 тижні пізніше.

Впливає на строки посіву та скоростиглість овоча:

 • Перший урожай ранніх сортів можна буде зняти через 90-110 днів.
 • Середньостиглі баклажани з’являться на столі городника через 110-120 днів.
 • Пізньостиглі сорти на визрівання потрібно більше 4-4,5 місяців. Тому їх вирощування в середній смузі Росії недоцільно без використання обігріву теплиць.

Вибір грунту

Примхливі і вимогливі у всіх відносинах баклажани потребують родючому, пухкому і нейтральному по кислотності грунті. Агромаркеты пропонують широкий асортимент готових грунтосумішей для пасльонових культур, які вже мають у своєму складі все необхідне для повноцінного розвитку рослин.

Але якщо є можливість і бажання, то огородник готує грунт для посіву насіння баклажанів самостійно. До його складу може входити:

 • 2 частини дернової землі;
 • 3 частини перегною або готового компосту;
 • 1 частина піску.

Всі компоненти змішують, дезінфікують і додають 1 склянку деревної золи.

Наступний варіант:

 • 1 частина листової землі (служить розпушувачем);
 • 1 частина дернової землі;
 • 1 частина перегною (компосту).

Після обробки додати 1 склянку золи.

Для передпосівної обробки грунту застосовують термічні методи:

 • прожарювання в духовій шафі;
 • пропарювання на водяній бані;
 • полив гарячою водою.

Обробка препаратами промислового виробництва:

 • полив насиченим розчином перманганату калію;
 • обробка розчином препарату «Фітоспорин», згідно інструкції.

Посів насіння на розсаду баклажанів

Перед посадкою насіння потрібно обов’язково обробити тару для розсади дезинфікуючим засобом. Якщо ємність дерев’яна, це може бути пар або окріп, пластикові контейнери промивають розчином марганцівки.

В розсадні ящики

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоРозсадні ящики наповнюють підготовленим грунтом, практично, до країв. Після поливу земля осяде, утворивши бортики заввишки 1,5-2 см – у подальшому це обереже грунт від вимивання.

Зручним предметом (паличка від морозива) креслять борозенки з інтервалом в 2-3 см, і з таким же інтервалом розкладають зерна баклажанів. Глибина загортання насіння – 0,7-1,0 див.

Ящики накривають склом або обтягують поліетиленовою плівкою і прибирають в тепло. Оптимальна температура для проростання – 26-28⁰С. Час очікування сходів 5-10 днів , залежно від передпосівної обробки.

При появі перших росточков, ящики з посівами переставляють на підвіконня або під люмінесцентні лампи. Хороше освітлення життєво необхідно сходам.

З появою перших справжніх листочків, паростки пересаджують в індивідуальну тару.

У «равлики»

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоДосить широко застосовується метод посіву насіння в так звані «равлики».

Знадобиться основа шириною 10-12 см, яке можна виготовити з підкладки під ламінат або міцною поліетиленової плівки. Довжину визначають виходячи з кількості насіння.

Стрічку розташовують на робочій поверхні, вузькою стороною до себе, і насипають підготовлений грунт. Товщина шару 1-1,5 см. Землю трохи ущільнюють і починають згортати «равлика».

Изработав всю довжину підстави равлика ставлять вертикально і скріплюють канцелярськими гумками. Якщо земля зверху трохи обсипалася – проводять підсипку і поливають теплою відстояною водою з додаванням стимулятора росту. Після усадки грунту повинні утворитися бортики в 0,5 см заввишки.

Тепер на поверхні ґрунту розкладаємо насіння баклажанів з проміжком 4-5 см, рухаючись по спіралі. Для цього зручно використовувати звичайну сірник, змочену у воді. Насіння добре чіпляються до шорсткої поверхні і кожне насіннячко можна покласти у потрібне місце.

Потім цією ж сірником поглиблюємо насіння баклажанів на 0,5 см вглиб грунту і присипаємо землею. Встановлюємо «равлика» в контейнер (бажано прозорий), зверху надягаємо поліетиленовий пакет і кріпимо канцелярською гумкою. Повинна вийти імпровізована міні-тепличка.

Всю конструкцію ставлять у тепле місце, проводять щоденні провітрювання посівів, стежать за рівнем вологості грунту і чекають появи паростків. Цей момент дуже важливий для отримання якісної розсади. Як тільки намітяться перші петельки сходів, «равлики» переміщують на підвіконня.

Така розсада баклажанів буде вирощуватися в домашніх умовах без пікіровки до висадки у теплицю.

Вирощування розсади баклажанів в торф’яних таблетках

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоПри виборі щадних способів посіву баклажанів рекомендується використовувати торфоперегнійні таблетки. Це спресований торф з додаванням мікроелементів.

 1. Таблетку поміщають на піддон з водою, після чого вона перетворюється в бочонок, що перевищує первинну висоту в 5-6 разів.
 2. В спеціальне поглиблення викладають оброблене насіння баклажана і присипають тонким шаром ґрунту.
 3. Пророщують при температурі близько +28⁰С, під ковпаком з поліетилену або пластику.

Як тільки буде помічено, що корінці стали пробиватися назовні, розсаді в торф’яних таблетках надають індивідуальну тару великих розмірів. При цьому важливо не забувати прибирати плівку з торф’яної таблетки, інакше коріння не проб’ються.

Стаканчики обсягом близько 300 мл забезпечують дренажними отворами і насипають шар родючого ґрунту, яка була приготовлена самостійно або куплена в магазині. На неї встановлюють бочонок з паростком баклажана і акуратно по периметру підсипають грунт. Стебло рослини повинен бути заглиблений практично до сім’ядольних листочків.

Після пересадки баклажани поливають і при необхідності проводять підсипку грунту.

Догляд за розсадою баклажанів до пікіровки

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видео

Освітлення.

Молоденькі паростки баклажанів не відрізняються привабливістю і силою. Високі (3-4 см) стебелечки і слабка коренева система вимагають від городника постійної уваги і турботи. І на перше місце виходить забезпечення паростків достатньою кількістю світла.

Контейнери з розсадою поміщаються на підвіконня. Але дуже часто раннім посівам не вистачає природного сонячного світла, тому використовуються люмінесцентні або спеціально призначені для цього лампи з ультрафіолетовим випромінюванням. Їх вмикають на 2-3 години у ранкові і вечірні години.

Температура.

Баклажан дуже теплолюбна рослина і виростити здорову розсаду не вийде, якщо не дотримувати температурний режим.

На етапі проростання необхідна температура в межах 25-28⁰С. З появою сходів показники знижують до 16-18⁰С – це необхідно для розвитку кореневої системи, обмеження росту надземної частини.

Полив.

Поливають молоду розсаду у міру необхідності теплою відстояною водою з лійки з вузьким носиком. Воду ллють під корінь, намагаючись не потрапляти на сім’ядольні листочки. Час поливу – ранок або вечір, але обов’язковим є якість і кількість води, що подається.

Коли на стеблах баклажанів розвинеться другий справжній листок, можна приступати до пікірування. Це варіант для тих, хто посіяв насіння в загальні розсадні ящики.

Пікіровка сіянців у горщики

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоБаклажани вкрай болісно реагують на пересадку, у зв’язку з тендітною кореневою системою. І найчастіше городники намагаються провести сівбу в індивідуальну тару, з подальшим додаванням грунту до кореневої системи. В іншому випадку без пересадки не обійтися.

На успішну приживлюваність розсади в новій тарі можна розраховувати при її певній стадії розвитку:

 • Не можна чіпати паростки в пору сім’ядольних листочків – занадто слабка коренева система.
 • Перерослі кущики баклажанів довше адаптуються до нових умов через те, що їх корінці під час росту загальної ємності переплелися і були травмовані при пересадці. А це призводить до загальмування розвитку на 2-3 тижні, що, відповідно, відкладає період плодоношення.

Вважається, що пікірування доцільніше проводити в пластикові касети, які володіють масою достоїнств. Вони довговічні, компактні, недорогі. А також касети забезпечені дренажними отворами для відтоку зайвої вологи і циркуляції повітря. З таких ємностей легко проводити пересадку рослин у більш об’ємну тару або відразу на ділянку.

Процес пікірування — покроково:

 1. За 3-4 години до проведення намічених робіт, розсадні ящики з баклажанами помірно поливають.
 2. Посадочні ємності наповнюють почвосмесью, яка використовувалася для посіву насіння.
 3. У центрі роблять поглиблення, достатню для розміщення кореневої системи з невеликою кількістю грунту.
 4. Сіянець обирають із загального скриньки і опускають в лунку.
 5. Потім порожнечі необхідно заповнити тим же грунтом, злегка ущільнити і дуже акуратно полити біля основи стебла. Цей прийом допоможе землі щільно з’єднатися з кореневою системою, що не допустить водного або кисневого голодування.
 6. Далі распикированным баклажанів потрібен захист від прямих сонячних променів і протягів.
 7. Через тиждень розсада повертається до звичних для неї правил по утриманню та догляду.

Догляд за розсадою распикированной

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоЯкою б примхливою не був баклажан, подальший догляд після пікірування нічим не відрізняється від інших пасльонових.

 • Поливи тільки теплою відстояною водою під час підсихання верхнього шару ґрунту в вечірні години. Вода повинна просочити весь шар грунту, про це буде свідчити просочилася з дренажних отворів волога. Температура води 23-25⁰С.
 • Застосування підживлень починається не раніше, ніж через 2 тижні після пікірування. За цей час розсада відновиться після пересадки і їй потрібні сили для дальшого розвитку.

Можна скористатися препаратами «Кеміра Люкс», «Фертика Люкс», «Агрікола Аква» або «Корнерост». З органічних – «Гумі Омі» для томатів, перців і баклажанів.

 • Містять распикированную розсаду на світлих підвіконнях і періодично повертають її протилежною стороною до світла. Якщо погода не балує сонячними днями, забезпечують додаткове освітлення.
 • За 2 тижні до перенесення розсади у відкритий грунт проводять заходи по загартовуванню. Найголовніше не допускати протягів і різких температурних коливань.

У безвітряну погоду відкривають кватирку на 15-20 хвилин, потім час збільшують. Можливо переміщення на засклену лоджію або терасу. Загартовування можна виключити, якщо розсада призначена для вирощування в теплиці.

Можливі проблеми з розсадою баклажанів та шляхи їх вирішення

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоНа шляху вирощування розсади баклажанів огородник може зіткнутися з низкою проблем, про які він повинен знати заздалегідь. Це дозволить своєчасно і правильно допомогти рослині.

Розсада зупинилася в розвитку після пікірування

Це нормальне явище. Протягом 7-10 днів кущики баклажанів будуть звикати до нових умов і потім продовжать розвиток.

Для стимуляції коренеутворення рекомендується полив з додаванням препаратів «Корневін» або «Епін». Щоб розсада баклажанів весь час вирощування в домашніх умовах витрачала сили на розвиток кореневої системи та нарощування зеленої маси, рекомендується сіяти насіння в індивідуальну тару.

Розсада в’яне

Часто, бачачи зів’ялі листочки своїх зелених вихованців, огородник думає, що пропустив час поливу – і це б не було проблемою – треба просто наситити розсаду вологою. Інша справа, коли листя никнуть при зволоженому грунті – це ознака кореневої гнилі. Рослині потрібна негайна пересадка в новий знезаражений грунт і полив малими дозами.

Чорна ніжка

Часте перезволоження грунту в розсадної ємності вражає молоде рослина біля основи стебла. Він темніє, стоншується і надломлюється. Врятувати потерпілий росток неможливо, але можна захистити сусідні рослини від зараження.

Переохолодження кореневої системи

Таке часто трапляється, якщо розсадні ящики стоять на холодному підвіконні, і виникає велика температурна різниця між надземною частиною і кореневою системою.

Листові пластини продовжують випаровувати вологу, а «простывшие» коріння не справляються зі своїми функціями, внаслідок чого розсада виглядає пригнобленої і хворий.

Досить підкласти під ящики ізолюючу підкладку або кілька підняти їх над рівнем підвіконня, як рівновага відновиться.

Листя жовтіють розсади

Якщо це відбувається з семядольными листочками, то це цілком нормально і небезпеки не представляє. Якщо ж відбувається пожовтіння листя по всьому стеблу, то це говорить про нестачу мікроелементів.

Жовті плями на листках

Пошкодження такого характеру можуть бути наслідком сонячного опіку і особливої шкоди, крім етичного виду рослини, не несуть.

Але це може бути й ознакою нестачі калію. У цьому випадку засихання починається з країв, захоплюючи все більшу площу листкової пластини.

Допоможе полив калійвмісними добривами або розчином золи (1ст.л./1л води).

Механічні пошкодження листя

Якщо на листках баклажанів з’явилися виїмки, дірочки або об’їдений краю, то можна не сумніватися – тут попрацювали шкідники. Для розсади баклажанів небезпеку представляють білокрилки, сциариды, попелиця і павутинний кліщ.

При перших ознаках листя уважно оглядають і промивають розчином господарського або зеленого мила. Потім проводять обприскування розчином «Фитоверма».

Строки висаджування розсади в теплицю і відкритий грунт

Как вырастить рассаду баклажанов в домашних условиях пошаговая инструкция, видеоСтроки висаджування розсади баклажанів у відкритий грунт безпосередньо залежить від погоди за вікном. До цього періоду повинна бути повністю виключена ймовірність зворотних заморозків, а середньодобова температура становитиме не менше 18-20⁰С. Для середньої смуги Росії це кінець 1 декади червня. Але пересадки повинна передувати процедура загартовування.

Перенесення розсади баклажанів у теплицю може бути здійснено в 2-3 декаді травня. Знову-таки залежить від погодних умов і якості споруди. Перед посадкою в теплицю з полікарбонату процес загартовування виключається зі списку обов’язкових робіт з вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах.

Вирощування розсади баклажанів в домашніх умовах відео

Екзотичний овоч успішно прижився на російських дачних ділянках і городники з задоволенням вирощують «синенькі», не лякаючись їхніх капризів і вимогливості.

загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya