Як виростити розсаду перцю в домашніх умовах: покрокова інструкція, фото, відео

Початківці садівники дуже бояться самостійно вирощувати розсаду перців, вважаючи цю культуру занадто ніжною. Природно, ця процедура наділена своїми особливостями, однак, приклавши невеликі зусилля і терпіння, вирощування саджанців цілком під силу всім.

Щоб попередити можливі помилки в нюансах технології, потрібно спочатку все розрахувати і підготувати.

Коли сіяти перець на розсаду

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоЩоб тривалий час мати можливість отримувати свіжі плоди солодкого перцю, потрібно висаджувати культури, що мають різні терміни дозрівання.

Враховуючи клімат північних регіонів, цілком очевидно, що сорти пізнього дозрівання можна культивувати лише в теплицях. Для городів садівники вибирають ранні перці.

У Південних і Центральних областях городники можуть вирощувати перець будь-якого терміну дозрівання. Знаючи тривалість теплого сезону своїй галузі, можна заздалегідь підрахувати, який саме сорт перцю можна вибрати.

Терміни дозрівання культура має такі:

 • Ранньостиглі сорти 80 – 100 днів;
 • Середні сорти 115 – 130 днів;
 • Пізні сорти 140 — 160 днів.

Коли садити перець на розсаду за Місячним календарем в 2019 році

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоЗвертаючись до астрологічним прогнозам, городники не переслідують мету загрузнути в забобони – вони цікавляться науковим підходом. Місячне вплив на земне життя відомо давно і має наукові підтвердження. Саме тому посівні календарі за Місячним часу користуються великим попитом.

Знаючи зміну місячних фаз, можна збільшити якість продукції і кількість врожаю ще на стадії посіву насіння. Для досвідченого городника висадка рослин в місяць або в повню означає спочатку приректи всі свої труди на невдачу.

Згідно з посівним календарем, найбільш сприятливі моменти посіву насіння перців в 2019 р випадають на:

 • Січень– 9-15, 20, 24, 28, 29;
 • Лютий– 6, 7, 20-22, 25, 26;
 • Березень– 5, 6, 10, 11, 20, 21, 24, 25;
 • Квітень – 20, 21, 27-29;
 • Травень– 4-6, 18, 19, 27, 28.

Якщо врахувати кліматичні поправки регіонів до календаря, то для середньої смуги посів проводять:

 • для теплиць 15-17 лютого;
 • для городів – 6-8, 11-13 березня.

Знаючи характеристику сорту, можна визначитися з терміном посіву зворотним відліком. Тобто, за який час до висадки проводять посів.

 • Пізні – 75 днів;
 • Середні – 70 днів;
 • Ранні – 65 днів.

Вирощування розсади перцю — покрокова інструкція

Підготовка грунту

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоЩоб виростити хорошу розсаду, слід подбати про якість ґрунту. Перець пред’являє грунті великі вимоги:

 • Стерильність;
 • Поживність;
 • Рихлість;
 • Кислотність слабка або нейтральна.

Щоб не напружуватися зайвий раз, готову грунтосуміш можна закупити в садівництві або в магазині. Багато городників воліють підготувати грунт самостійно.

Читайте також:  Коли треба сіяти помідори на розсаду

Використовують наступний склад:

 • Супіщаних лугову ґрунт змішують з дернової землею, додають перегній (2:2:1). На відро такого складу додають ложку сульфату калію і 2 ложки суперфосфату.
 • Торф, перегній і пісок (2:2:1) ретельно перемішують і просівають.
 • Беруть по частині річкового піску і компосту, додають 2 частини дерну.
 • Рівні частки верхового торфу, листової землі і піску змішують з малою кількістю вапняного добрива.

Вибір ємності для посіву

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоПо своєму досвіду багато садівники визначили, що найкраща ємність для розсади перців не повинна пропускати промені сонця. Матеріал повинен бути непрозорий, так що не всі пластикові стаканчики придатні для цієї мети.

Природне світло життєво важливий зеленій масі, а ось коріння він погубить. Під розсаду використовують будь-яку ємність:

 • контейнера;
 • ящики;
 • коробки з-під соків;
 • торф’яні таблетки;
 • горщики.

Якщо існує небезпека, що промені сонця можуть дістати корінці, ємності встановлюють у глибокі картонні коробки.

Торф’яні таблетки

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоВиробники торф’яних таблеток гарантують отримання хорошої розсади в їх продукції. Набряклі після замочування таблетки встановлюють на піддон, роблять у них поглиблення 1,5 см, кладуть насіння перцю. Присипають грунтом, накривають плівкою.

Пророщування відбувається при +25°C. Поява сходів слід очікувати через тиждень. Після цього плівку з таблеток прибирають і лотки виставляють на світлі теплі місця. Дочекавшись появи 4 листочка, перці в таблетках поміщають в горщики з ґрунтом.

Касети для розсади

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоДля посіву перців можна придбати спеціальні касети. Ємності різного розміру, розділені на секції, для кожної рослини. У комплектацію входять захисні кришки, що пропускають світло, але утримують вологу.

У комірки можна закладати грунтосуміш або встановлювати торф’яні таблетки. Полив здійснюється через піддон.

Обробка насіння перед висіванням

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоПроростають насіння перців нерівномірно і повільно. Найбільш ранні паростки з’являються через 2 тижні.

Для прискорення проростання насіннєвий матеріал готують особливим чином:

 • Калібрування. Вручну проводиться відбір цілісних великих насіння. Їх життєздатність визначають сольовим розчином: поміщають в нього насіння. Залишають для подальшої обробки тільки насіння, опустилися на дно.
 • Дезінфекція. Протруювання проводиться марганцем.
 • Обробка біостимуляторами. Ця процедура прискорює процес появи сходів, робить їх більш рівномірними. Для перців застосовують Циркон, Інтавір. Обробку поєднують з прогріванням: насіння опускають у підігрітий розчин +30°C…+50°C на добу. Вибраковують все спливли зернятка.
 • Барботирование. Це процес збагачення насіння киснем. Зерна, зібравши в марлевий вузлик, поміщають у воду, включають звичайний акваріумний компресор. Тривалість барботуванні – близько 12 годин. Наявність компресора спостерігається не у всіх садівників, тому подібну обробку в основному пропускають.
 • Загартовування. Аграрії рідко проводять гарт насіння, воліючи подібну процедуру проводити на підрошених сходах.
 • Пророщування. Насіння поміщають між шарами вологої тканини на тиждень. Тканину кладуть на блюдце і затягують плівкою.

Посів насіння

Ніжні саджанці перців важко переносять пікірування, тому краще відразу проводити висадку з окремих ємностей, приблизно кубічної форми з ребром 10 см За відсутність інших, посів проводять у просторих ящиках, щоб при пересадці перемістити перець разом з грудкою грунту.

Читайте також:  Як виростити кімнатну герберу у собі на підвіконні

Посадковий матеріал розкладають за допомогою пінцета через кожні 2 см, злегка притискаючи до зволоженому грунті. Присипавши посадки грунтом в 1 см, проводять легке ущільнення і ящики накривають плівкою.

Догляд за розсадою до пікіровки

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоНайскладніше догляду за розсадою – витримування необхідної температури.

Квартирні умови мають свої тонкощі у розподілі тепла:

 • Якщо на середній висоті буде близько +20ºС, то на рівні підлоги, на кілька градусів нижча, а під стелею – вище.
 • Що стосується освітлення, то сама світла зона – підвіконня, але там перцям буде холодно. Залишається єдиний варіант – вибрати місце з оптимальною температурою і забезпечити штучне освітлення.

Приблизно так виглядає залежність схожості насіння то температурних показників:

 • +26 ºС…+28 ºС – 8-12 днів;
 • +20 ° С…+26 ºС – 13-17 днів;
 • +18 ° С…+20 ºС – 18-20 днів;
 • +14 ° С…+15 ºС – більше місяця.

З’явилися сходам температуру знижують на тиждень для загартовування. Подальше утримання перців проводиться при температурі +22ºС…+25 ºС.

Якщо грунт не вимагає додаткової вологи, то в перші дні перці не поливають. Після розкриття сім’ядольних листків роблять полив теплою водою.

Як проводити пікіровку

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоЯкщо розсада не має окрему ємність, то при розвитку 2 аркушів її пікірують. Землю обов’язково зволожують, але не заливають. Обприскати посадки кілька разів, дають час воді вбратися.

Процедуру повторюють, поки процес вбирання не припинитися: грунт буде достатньо вологої, але застою води не буде.

Після цього перечікують ще деякий час, поки зайва вода стече. Заздалегідь готують окремі стаканчики. Кожен паросток переносять разом з грудкою землі в індивідуальну ємність, присипають та ущільнюють.

Поглиблюють кореневу шийку максимально на 0,5 см. Пересаджений перець за необхідності поливають, досипають у ємності грунт.

Подальший догляд за розсадою перців

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видео

Полив

Перші добу розсада потребує постійної вологи. Жодним чином неприпустимо пересихання грунту. Слід врахувати, що у більшої ємності волога тримається довше, ніж у дрібній.

Підсвічування

Вегетативний період у перців дуже великий і брак світла у початку весни компенсується додатковим освітленням. Для нормального розвитку перцям слід забезпечити світловий день о 14 годині.

З появою цієї листя розсада повинна бути освітлена 16 годин.

Підгодівля

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоВід моменту пікіровки до остаточної висадки розсада повинна отримати мінімум 2 підживлення:

 1. Проводиться через 2 тижні після пікіровки;
 2. Ще через 2 тижні.

Розсаді рекомендують тільки рідкі підгодівлі Здоровань, Люкс, Агрікола, Растворін. Після другого годування проводять перевалку розсади.

Рослини із земляною грудкою переміщують у великі ємності. При акуратності проведення процедури розсада не припинить свій ріст.

Загартовування

Коли рослини знаходять по 7-8 листків і стають майже 25 см заввишки, проводять процедуру загартовування. Перцям тиждень надають температуру +18ºС, потім на 3-4 градуси знижують, виставляючи на балкон, під сонце, відкриваючи вікна.

Щодня тривалість процедури збільшують. За кілька днів до остаточної пересадки перці залишають ночувати на вулиці. Період загартовування триває 5-7 днів.

Читайте також:  Выращивание гибискуса

Коли висаджувати розсаду на постійне місце

У теплицю

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоПереміщення проводять в залежності від обраного сорту і ступеня підготовки теплиці на 60-80 день життя розсади.

Теплицю бажано прогріти, так як низький показник температури призупинить розвиток культури на пару тижнів. Сама розсада не загине, але якість, кількість і терміни врожаю можуть змінитися в гіршу сторону.

У відкритий грунт

Как вырастить рассаду перца в домашних условиях: пошаговая инструкция, фото, видеоГрядки попередньо перекопують, глинисті грунти збагачують торфом і гноєм. Між лунками залишають дистанцію 50 см, а самі ряди роблять на відстані 60 див.

Додатково в ямки кладуть по ложці комплексних мінеральних добрив і прямо в них перемішують з грунтом.

Висадку проводять методом перевалки. Заповнивши лунку з рослиною наполовину, проводять щедрий полив, і далі повністю засипають землею.

Можливі проблеми з розсадою та шляхи вирішення

Абсолютно не складна вирощування свійської розсади надихає городників самостійно заготовляти її, а не витрачати кошти на придбання готової. До того ж не відрізняється чесністю продавець може повідомити про розсаді невірні дані.

Однак у садівників-початківців по недосвідченості іноді виникають проблеми:

Проблема Причина Як випрвставити
Не зійшли насіння Неякісний матеріал; упущення в дезинфекції насіння, ємностей, грунту Не зберігати насіння довше 4 років; Приділити належну увагу якості знезараження
Повільний ріст розсади Недостатнє освітлення; брак харчування; убогий грунт; перезволоження; вплив світла на корені Забезпечити рослини додатковим світлом; затінити коріння; робити регулярні підгодівлі; збалансувати полив
Витягування розсади після пікіровки Недостатнє освітлення; проведена рання висадка; кліматичне пересичення Переглянути терміни висадки; збільшити світловий день; знизити температуру в приміщенні

Іноді можуть і ніжну молоду розсаду перцю вразити захворювання:

Чорна ніжка

Найбільш часто захворювання вражає перці у фазі сім’ядольних листочків. Паростки набувають жовтизну, а подсемядольный стебло біля самої землі стає темним. Через деякий час на ньому утворюється чорна перетяжка. Розсада вилягає.

Збудник чорної ніжки міг переховуватися недостатньо продезінфікованої ємності, ґрунті, навіть на насінні. Провокує появу хвороби велика густота посівів, недолік або надлишок вологи, різкі температурні перепади.

Фузаріоз і сіра гниль

У розсади, має вже 4 аркуша може виявитися ще один ворог – фузаріоз. Колір рослин при цьому не змінюється, просто раптом вони перестають рости. А вже потім, коли грибок вразить саджанець майже повністю, моментально проявляється жовтизна.

Іноді грунт, борти ємності і навіть самі перці покриває сірий пушок. Це сіра гниль. Вона пригнічує розсаду, випиваючи її соки.

Для профілактики кожну декаду перці обробляють марганцем. Для лікування застосовують фунгіциди.

Цікавий спосіб вирощування розсади перцю в домашніх умовах без пікіровки — відео

Такий спосіб підійде для тих садівників і городників, у кого мало часу на щоденний догляд за розсадою. Вирощування перцю з насіння відбувається на фитильном поливі і без пікіровки.

При дотриманні всіх умов і правил кожного городникові під силу самостійно виростити міцні і здорові саджанці перців. Головне – приділяти увагу нюансам агротехніки.

DvaGusya