Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю, підживлення, пасинкування, прищипування Фото

Теплолюбні помідори не завжди на відкритому ґрунті набувають повну зрілість. Виняток становлять лише Південні області, а от у Північних регіонах томати вирощують у теплицях. У них для овоча можна створити ідеальні умови.

Тепличне вирощування томатів має свої агротехнічні особливості.

Підготовка теплиці до посадки навесні

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоПеред висадкою томатів проводиться повна дезінфекція теплиці, щоб наявні захворювання і шкідники не завдали шкоди майбутнім посадкам.

З приміщення видаляються рослинні залишки. Якщо плівкова теплиця, то її необхідно розкрити, ретельно промити поліетилен мильним розчином з обох сторін. Далі проводиться дезінфекція плівки мідним купоросом. Каркас після протирання лугом зазвичай обливають окропом.

В скляних теплицях проводяться ті ж маніпуляції, тільки рами оброблюють вапняним молоком. Розбиті шибки замінюють, щілини, для попередження протягів, заливають герметиком або мастикою.

Для дезінфекції теплиць застосовують такі препарати:

 • Гашене вапно. Розчин готують із мідного купоросу, вапна і води. Застосовується він для обробки каркаса, стін, стелі та інших деталей конструкції.
 • Сірчана шашка. Використовують згідно інструкції, що додається, проте, за відгуками багатьох городників, від деяких захворювань ця обробка абсолютно марна. До того ж сильно забруднює скла, плівку. Насторожує факт, що після застосування таких шашок досить велика кількість сірки потрапляє в землю, і, природно, виявляється в овочах і зелені.
 • Біопрепарати. Вони більш затребувані, так як крім знищення грибків, відмінно і надовго пригнічують розвиток патогенної мікрофлори.

Обробка грунту в теплиці

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоРаз в 2-3 роки в теплиці замінюють верхній шар землі. У ньому зазвичай збираються багато шкідники і збудники захворювань на зимівлю.

Знявши верхній шар грунту, грядки перекопують на висоту багнета лопати, попутно роблячи гранульований препарат Грім. Можна після перекопування обробити землю Ведмежатником. Закисленный грунт збагачується доломітового борошном або крейдою.

Агротехніка вирощування помідорів в теплиці

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоЩоб убезпечити томати від можливих шкідників, висаджуючи розсаду у теплиці, необхідно дотримуватися загальноприйнятих для культури правил:

 • Тепла грунт. У холодному ґрунті коріння теплолюбного рослини перестають поглинати харчування, завмирають, починають загнивати.

В теплицях для прогріву грунту встановлюють печі, буржуйки або інші засоби обігріву.

 • Дрібна посадка. Сильно заглиблені стебла пускають нові корені, пригальмовуючи зростання саджанця. Краще висаджувати старого рівня.

Терміни посадки

До висадки в теплиці розсада 40 днів перебуває в умовах будинку. Її висота зазвичай досягає 30 і вище сантиметрів. Ще декаду місяця проводять загартовування рослин, виносячи їх періодично на веранду, балкон.

У теплиці томатну розсаду висаджують на початку травня. Якщо кліматичні умови в цей час припускають нічні заморозки, то верх теплиці накривають другим шаром плівки. Це значно підвищить температуру.

Якщо теплиця оснащена системою опалення, то посадка розсади можливо і в більш ранні терміни.

Читайте докладніше в статті: Як виростити розсаду томатів в домашніх умовах

Схема посадки

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоСамий поширений метод посадок – рядами. На міжряддя залишають 0,5 метра.

 • Виходячи з габаритів теплиці, томати мають і шаховим порядком.
 • Гібриди і низькорослі сорти зазвичай ущільнюють, висаджуючи на відстані 40 см.
 • Нерідко практикується ущільнена висаджування, але при цьому зменшується прохід.

Перед садінням ґрунт проливають марганцем.

Ущільнена схема посадки томатів — відео

Сумісність з іншими культурами

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоЗасаджувати теплицю одними помідорами недоцільно. В сусіди до нього можна додати інші культури. Оскільки томат примхливий до умов вирощування, сусідів слід підбирати з аналогічними вимогами.

 • Огірки. Багато садівники висаджують їх поруч з помідорами. Цього робити не слід, оскільки у цих культур різні умови вирощування. Так, наприклад, огірки люблять дощування, підвищену вологість, вуглекислоту, а томати полив під корінь, помірну вологість і свіже повітря. Тільки якщо більше ніде висадити огірки, їх можна розмістити в протилежному від томатів кінці теплиці.
 • Перці. Рослина також пасленовое, як і помідор, має аналогічні умови утримання, тільки є різниця в мікрокліматі. У теплицях можна вирощувати недалеко від помідорів.
 • Салати прекрасно уживаються з томатами. Висаджувати їх можна між кущами.
 • Цибуля, часник, редис, базилік. Це взаємовигідне сусідство, тільки висаджують цибулю на зелень. Крім того, томат часник захищає від фітофтори.

Не слід біля помідор висаджувати: фенхель, ріпак, горох, кріп, кольрабі.

Полив

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоПоливи починають проводити після початку зростання саджанця. Якщо воно почало підніматися, розвивати гілочки, це означає, що укорінення пройшло успішно, і тепер рослині необхідна вода. До закінчення вкорінення поливи не бажані, оскільки можуть спровокувати загнивання коренів.

Молоді рослини поливають помірно, за необхідності. Більш розвинені кущі вимагають збільшення норми води.

Поливаючи томати, слід робити це у вечірній час або рано вранці. Вдень, під палючими променями цього робити не слід. Щоб помідори не отримали стрес, вода повинна бути теплою.

Відмінний варіант поливу – крапельний. Після процедури теплиці провітрюють, щоб знизити вологість. Наступний день треба присвятити розпушування.

Мульчування

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоЕфективний спосіб збільшити врожайність томатів – мульчування. Як би те ні було, а збір плодів збільшується майже на 25%.

 • Мульча надійно захищає верхні шари грунту від утворення кірок, вкриває кореневища томатів від променів сонця, придушує бур’яни.
 • Шар мульчі в ґрунті надійно зберігає вологу. Поступово перегниваючи, мульча природного походження перетворюється в гумус.
 • Мульчування томатів покращує структуру грунту, підвищує її аерацію.
 • Мульча не дає нижнім листям рослини стикатися з землею і перешкоджає загнивання їх на вологій землі.

Мульчування замінює деякі профілактичні роботи, роблячи догляд за томатами простіше і легше:

 • Захист коренів від низьких температур;
 • Розпушування та прополювання.

В якості мульчі для томатів служать: тирса, хвоя, кора, трава, зламу, картон.

Серед всіх компонентів найоптимальнішим варіантом вважається солома. Вона дуже добре пропускає повітря, захищає від антракнозу, плямистості, ранньої гнилі. Важливо стежити, щоб товстий шар соломи не облюбували комахи або гризуни.

Застосовується для мульчі траву потрібно буде часто оновлювати, так як вона швидко розкладається. Вистилаючи верстви листя, слід подбати, щоб вона була досить суха, а ось тирсу рекомендують полити сечовиною.

Підживлення

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоУ процесі вегетації культура витрачає велику кількість поживних речовин. Закладених при посадці добрив на сезон – це мало, тому томати потребують додаткової підгодівлі ще 3-4 рази. Дають рослинам органіку і мінерали.

Перед підгодівлею культуру обов’язково поливають. У фазі цвітіння і зав’язування плодів рослині необхідно підвищене харчування: кожні 2 тижні кожного кущика видають 0,5 л матковий розчин органіки.

Підживлення томатів в стадії плодоношення — відео

Формування та пасинкування кущів

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоТепличні томати в основному індетермінантні, які потребують формуванні. Процедуру починають, як тільки саджанець вкорениться.

В залежності від схеми посадки томати формують в один або в два стебла.

 • При формуванні в одне стебло всі пасинки видаляються.
 • При формуванні в 2 стебла залишають один пасинок під першою пензлем.

Пасинкування роблять вранці, щоб до ночі рана на стеблі підсохла.

Високорослі томати пасинкують від 5 до 8 плодової кисті, потім верхівка куща відщипується, нижня листя обривається.

Низькорослих сортів залишають 2-3 стебла і кілька міцних нижніх пасинків.

Підв’язування томатів

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоНизькорослим і скоростиглих томатам підв’язку робити не обов’язково. Однак більшості помідор вона необхідна.

Кращим вибором буде тканинна стрічка, яку попередньо перуть господарським милом, обшпарюють окропом для дезінфекції. По мірі росту куща, його гілки і кисті підв’язують стрічками до шпалери.

Центральний стебло, обмотують стрічкою, і прив’язують до опори, схрестивши вісімкою кінці. Вузли затягувати не потрібно, так як підростаючий кущ весь час підв’язують вище, знявши попередню пов’язку.

Запилення

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоВід запилення залежить наявність і кількість врожаю. У томатів пилку виробляється багато, щоб запилити і свої та сусідні квіти. У природних умовах запиленню томатів сприяють комахи і вітер.

У тепличних умовах запилення вітром також можливо в період їх провітрювання. На якість запилення сильно впливає погода. При низьких літніх температурах пильовики деформуються, а при спекотній погоді пилкові зерна можуть втратити життєздатність. Також перешкоджає запиленню висока вологість, при якій пилок злипається.

Щоб запилення пройшло вдало, культурі необхідні особливі умови. Томати запилюють двома способами

1.Природне запилення

Приваблюють комах, особливо бджіл, джмелів. Для цього між томатами заздалегідь висаджують квіти-медоноси. І гарно і з користю. Якщо посіяти чорнобривці або базилік, то смакові якості плодів посиляться. Також у теплиці заносять і кімнатні квіти.

У період цвітіння в приміщенні влаштовують протяг, щоб пилок змогла потрапити на сусідні квіти.

2.Штучне запилення

Не завжди погода благоволить до городникам; бувають і такі дні, коли немає ні комах, ні вітру. Тоді запилення томатів проводять самостійно, в ручну. Процедура проводиться рано вранці, оскільки пилок дозріває вночі. Вибравши один із методів, весь період цвітіння проводять тільки його.

 • Пензлик. Самий примітивний спосіб перенесення пилку. Вимастивши пензлик в пилку, проводять дотик кожного маточки.
 • Вентилятор. Створити штучний вітер можна вентилятором, проносячи його між рядами.
 • Струшування. Притримуючи томат за низ стовбура, кущ легко струшують, а якщо він прив’язаний до шпалері, то постукують по мотузках. Пилок опадає, відбувається запилення.

Для кращого запилення рекомендується обприскати помідори препаратами для зав’язі.

Збір і зберігання врожаю

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоПри зборі врожаю, щоб його було більше, починають знімати плоди, які починають буріти. Вони потім на сонце визріють самостійно.

Термін збирання врожаю залежить від сорти помідор, клімату, прогнозів згодом і ще багатьох факторів. Деяким сортам необхідно тривалий визрівання, інші відрізняються скоростиглістю.

Знімання проводять з плодоніжкою, так томат довше збереже пружність, корисні мікроелементи. У будь-якому випадку, знімання врожаю проводять до моменту, поки нічна температура тримається вище +8ºС. Подстывшие помідори після пізнього збору швидко починають гнити. Не можна залишати томати перезревать на гілках, так як вони теж довго не зберігаються.

Недостиглі плоди розміщують у теплому світлому місці. У достиглих томатів відокремлюють плодоніжку і далі зберігають без неї, в дерев’яних ящиках.

Подовжує термін зберігання томатів обгортання сухим торфом, папером, свіжими тирсою.

Визначити ступінь вилягання овоча можна в період збору: якщо він зривається легко, то довго лежати не буде. А от важко срываемый плід лежатиме довго.

Заготівля власних насіння

Уход за помидорами в теплице от посадки до урожая, подкормка, пасынкование, прищипывание ФотоБуває, коли куплена розсада або насіння при вирощуванні доставляють розчарування. Уникнути таких ситуацій можна шляхом збору власних насіння. Тільки збирати їх потрібно від сортових культур, і ні в якому разі від гібридів. До того ж, з насіння мають переваги перед купівельними товаром:

 • Агротехніка даного сорту перевірено на особистому досвіді. Садівник має уявлення про стійкості до захворювань, врожайності.
 • Вирощені культури з домашніх насіння адаптовані до певних умов.
 • Насіння самостійного збору більш якісні, так як відбираються для себе.
 • Огородник повністю впевнений, що зійде саме той сорт, який посаджений.

Строки заготівлі насіння

Щоб насіння були якісні, потрібно їх вчасно заготовлювати. Це робиться залежно від сорти томата, і в середині плодоношення:

 • Ранні сорти – кінець липня;
 • Середньостиглі помідори – друга половина серпня;
 • Пізні томати – на початку вересня.

Це наближені терміни, оскільки в кожному регіоні дозрівання томатів відбувається в різний час.

Як правильно підібрати плід на насіння

Найголовніше – безпомилково відібрати плоди. З перших плодів вийде квола розсада, рослини дадуть мізерний урожай. Томати-послідки можуть дати хворі рослини. Вибираючи плоди, слід врахувати деякі нюанси:

 • Плоди беруть від найміцніших і врожайних культур;
 • Відібрані екземпляри повинні відповідати характеристикам сорту;
 • Плід повинен бути сформований від головного стовбура;
 • Томат на кущі повинен визріти повністю.

Технологія заготівлі насіння

Відібравши якісний плід, потрібно вміти правильно заготовити насіння:

 • На томаті зробити поперечний розріз і вибрати насіння ложкою;
 • У скляну посудину з малою кількістю води поміщають насіння, накривають кришкою або плівкою і відставляють тепло для зброджування;
 • Через пару днів, коли на поверхні утворюється цвіль, її видаляють. В посудину додають воду і добре перемішують вміст. Спливли пустушки прибирають;
 • Осілі насіння промивають і викладають на просушку.

Зберігання насіннєвого матеріалу

Не менш важливим моментом є правильне зберігання посівного матеріалу. Щоб зберегти в зернах життєву силу, схожість, сортові якості, потрібно засвоїти правила:

 • Тривале зберігання насіння передбачає їх приміщення в паперові пакетики. На них можна відобразити всю необхідну інформацію.
 • Розфасовані зерна поміщають в коробку і прибирають в темне прохолодне приміщення.

Не потрібно накопичувати насіння томатів та зберігати їх тривалий час – термін їх придатності не більше 4 років. Далі насіння втрачають свої якості.

Помідори від посіву до збирання врожаю — відео

Сорти томатів для теплиці — відео

Вирощувати тепличні помідори досить клопітно. Виділивши для себе особливо важливі нюанси, і підійшовши до процесу відповідально, цілком реально зібрати щедрий урожай улюблених томатів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: