Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Дивлячись на розкішний букет троянд, який вам подарували з нагоди або просто так, дуже часто виникає бажання зупинити чудову мить і продовжити життя цій чарівній квітці. А ще краще — виростити таке диво на своїй присадибній ділянці та радіти яскравому цвітінню багато років. Що ж, це цілком реально виростити троянду з живця купленої троянди в домашніх умовах.

Які троянди підходять для живлення та укорінення

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Не всі троянди, взяті з букета, однаково гарні для вкорінення живцями. Для цих цілей найкраще підходять плетисті та ґрунтопокривні сорти, а також троянди флорибунда. Що стосується фарбування пелюсток, то і тут розставлені пріоритети: квіти з червоним і рожевим забарвленням мають високий рівень укорінення, а ось у білих, біло-зелених і жовтих троянд відсоток приживаності набагато нижче.

На замітку. Найгірше укорінюються живцюванням чайно-гібридні та паркові троянди.

Дуже складно вкоренити троянди, привезені з-за кордону, які вирощуються спеціально для створення букетів і, як правило, підживлюються великою кількістю мінеральних добрив, стимуляторів росту та інших хімічних елементів для кращого збереження. Ці речовини виступають свого роду консервантами свіжого виду квітки.

Довге транспортування та складна адаптація до нових і суворіших умов викликають практично непереборні труднощі при вкоріненні живців троянд закордонної селекції.

А ось місцеві троянди з найближчої оранжереї, подаровані до свята (або просто тому, що ви хороша людина), дуже навіть підійдуть для цієї мети.

Рекомендовані терміни для живлення троянд із букета

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Найбільш інтенсивне зростання пагонів на трояндах спостерігається наприкінці травня — на початку червня і триває до вересня місяця. Саме в цей період живцювання троянд із букета буде найуспішнішим.

З настанням осені активність рослини помітно знижується. На зимові місяці, особливо січень-лютий, отримати коріння на стеблі троянди не вдається, т.к. Для рослини в період укорінення потрібен ряд певних умов: гарне освітлення, стабільно теплі умови утримання та підвищена вологість.

Зрозуміло, що для квітникарів-початківців і недосвідчених створити такі умови в міській квартирі, коли батареї сушать повітря, дуже складно і краще почекати з початком вирощування троянди з черешка.

Як правильно вибрати живці

Вибираючи троянду з букета для нарізки живців, слід пам'ятати, що квіти повинні бути свіжими і краще вибирати стебла з бутонами або квітками, що злегка розпустилися. Довго простояли у воді і зів'ялі троянди з сухим листям дають зовсім мало шансів на вкорінення.

Особливу увагу необхідно приділити стану втечі.

 • Стебло має бути визрілим. Щоб перевірити це, спробуйте зламати шпильку. Якщо вийшло – пагони можна використовувати для нарізки живців. На молодих стеблах троянди шипи згинаються.
 • Найбільш вдалими будуть живці, нарізані із середньої частини стебла, де його товщина не менше 0,7 см.
 • Якщо ви маєте намір укоренити троянду з подарованого букета, не тримайте його у вазі з водою більше доби. Проведіть роботи ввечері або наступного ранку. Довге перебування у воді провокує утворення шкідливих мікроорганізмів та їх проникнення у тканину квітки, що знижує здатність рослини до коренеутворення.
 • На втечі має бути 3-5 здорових бруньок.

Не рекомендується брати в якості посадкового матеріалу стебла, що одеревіли, в яких вже товста серцевина. Від тривалого зволоження вона в процесі вкорінення загниє, і вся праця квітника піде нанівець.

А у тонких і не визрілих пагонів просто не вистачить сил на утворення корінців.

Підготовка живців троянди до укорінення

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Для укорінення троянди з букета використовують кілька способів, але живці для цього готують однаково.

 1. Насамперед, готуємо ніж або садовий секатор, який ретельно промиваємо та обробляємо дезінфікуючим засобом. Інструмент повинен бути гострим і залишати рівний зріз без задирок та розривів кори.
 2. На вибраному стеблі потрібно видалити бутони або квіти.
 3. З середньої частини вирізати живець довжиною 15-25 см, з обов'язковою наявністю живих бруньок.
 4. Обрізати все листя з нижньої частини черешка. Допускається залишити 2 верхні листочки, вкоротивши їх на третину або навіть наполовину.
 5. Верхній зріз зробити прямим, тобто. під кутом 90⁰, трохи вище за верхню нирку. Ранку присипати деревною золою.
 6. Нижній зріз роблять косим, під кутом 45⁰, збільшуючи таким чином площу живлення черешка і, отже, на ньому може утворитися більше корінців.
 7. Рекомендується також видалити шпильки, щоб скоротити втрату вологи.
 8. Далі живці поміщають у посудину зі стимулятором зростання. Це може бути “Гетероауксин”, “Епін”, “Циркон”, “Корневін” та ін.
Читайте також:  Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Для приготування розчинів, що стимулюють процес появи коренів, використовують чисту воду, що відстоялася, і суворо дотримуються рекомендацій, зазначених на упаковці.

Покупні біостимулятори можна замінити на народні засоби.

 • Сік алое розводять у воді у співвідношенні 1:9.
 • Мед , 1 ч.л., розводять о пів літра теплої води.

Час обробки народними засобами зростає до 24 годин.

Варіанти вкорінення троянд із живців

Перед тим, як приступити до заготівлі живців троянди, квітникар повинен визначитися зі способом укорінення та підготувати необхідний інвентар. Живцювання троянд можна проводити кількома способами:

 • у воді,
 • у горщику із землею,
 • у картоплі,
 • в газеті,
 • у пакеті,
 • методом Траннуа.

Розглянемо кожен із них у деталях.

Укорінення живців троянди у воді

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Простий і нетрудомісткий спосіб, який допоможе виростити троянду з живця в домашніх умовах. Він потребує багато часу. Квітнику знадобиться:

 • прозорий посуд, через стінки якого буде зручно спостерігати за процесом появи корінців;
 • очищена, відфільтрована або відстояна вода.

Неприпустимо використовувати воду з водопроводу. Побічні домішки обов'язково потраплять у тканину черешка і викликають порушення обмінних процесів та загнивання.

На замітку. Для знезараження води в ємність можна покласти шматочок деревного вугілля або активовану таблетку.

У підготовлену чисту ємність наливають трохи рідини і опускають у неї живці таким чином, щоб у воді була тільки їхня нижня частина. Надмірне занурення також може викликати псування посадкового матеріалу.

Воду в ємності бажано міняти щодня протягом 2-3 тижнів. Приблизно через цей період часу на нижньому зрізі почнуть утворюватися світлі нарости, провісники появи коренів.

У принципі посадка підготовлених живців у ґрунт можлива вже на цьому етапі, але доцільніше дочекатися появи справжніх міцних корінців.

Посудина з живцями троянд повинна стояти на світлому підвіконні.

Як укоренити живці троянд у горщику із землею

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Укорінення живців троянди відразу в ґрунті використовується квітникарів дуже часто і дозволяє виростити міцні та здорові саджанці.

Для посадки використовують невеликі горщики, пластикові пляшки, що обрізають, або стаканчики об'ємом не менше 0,5 л. Перед використанням тару обов'язково промивають розчином марганцівки або обдають окропом, щоб знищити можливі хвороботворні мікроорганізми.

Покупні горщики здебільшого вже забезпечені дренажними отворами, а в імпровізованих посадкових ємностях отвори необхідно зробити самому, використовуючи розпечений цвях або шило.

Як ґрунт для посадки живців використовують або магазинну ґрунтову суміш, призначену для троянд, або готують склад самостійно. Він може включати:

 • 2 частини гарного компосту
 • 2 частини землі;
 • 1 частина чистого крупнозернистого піску.

З'єднавши і перемішавши всі інгредієнти, суміш прогрівають у духовці при температурі 100-105⁰С або пропарюють на водяній бані

Подальша робота виглядає так:

 1. На дно підготовленої ємності сиплють шар (1-2 см) дренажного матеріалу. Це може бути галька, шматочки битої червоної цеглини, керамзит, шматочки пінопласту або глиняні черепки.
 2. Слідом насипають знезаражений ґрунт і злегка ущільнюють.
 3. За допомогою дерев'яної палички або звичайного олівця в землі роблять поглиблення, в яке поміщають держак.
 4. Землю навколо несильно стискають, щоб положення черешка було стійким та поливають.
 5. Потім для майбутньої троянди створюють тепличні умови, накривши живець скляною банкою або частиною пластикової пляшки, що залишилася від обрізки. На горщик більшого обсягу, куди визначено на вкорінення кілька живців, можна надіти прозорий поліетиленовий пакет, але так, щоб він не торкався посадкового матеріалу.
 6. Міні тепличку виставляють на світле підвіконня, де температура тримається на позначці 18-23⁰С і чекають на ознаки вкорінення.

Коли в пазусі листка з'явиться крихітний відросток, це буде правильною ознакою успішного вкорінення троянди з букета. Пересаджувати в квітник готовий саджанець можна тоді, коли на ньому сформуються кілька (залежно від залишених бруньок) міцних молодих пагонів.

Вкорінення черешка троянди в картоплях

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Трохи незвичайний, але дуже ефективний спосіб укорінення живців троянди. Для нього всередині бульби створюється ідеальне середовище, багате на корисні вуглеводи, крохмаль і мінерали. У поєднанні з постійною високою вологістю та захистом від впливу довкілля у осадового матеріалу є більше шансів на благополучне вкорінення.

Картопляна бульба має бути абсолютно здоровою, без ознак гнилі та в'янення. Очі обов'язково видаляються, а сама картоплина дезінфікується в розчині марганцівки і добре просушується.

Розмір «посадкової тари» у разі має значення. Для укорінення краще брати великі чи середні коренеплоди.

Послідовність робіт укорінення в картоплі:

 1. Визначаються із місцем вирощування живців. Якщо це садова ділянка, то викопують траншею глибиною 15-20 см та шириною 20-30 см на захищеному від усіх вітрів місці. У домашніх умовах посадку картоплини з живцем троянди здійснюють розсадний ящик.
 2. На дні траншеї (ящика) обладнають дренажну подушку з великого піску і добре проливають водою.
 3. Потім насипають шар землі, збагаченої перегноєм та торфом.
 4. У картоплі роблять один отвір, глибиною близько 3 см, використовуючи викрутку або тонкий ніж.
 5. У поглиблення вставляють черешок троянди, який дістають із розчину для стимулювання росту коренів.
 6. Нижня нирка має бути всередині бульби.
 7. Картоплини з живцями розкладають у траншеї (ящику), витримуючи інтервал 12-15 см.
 8. Засипають висоту траншеї, що залишилася, таким же родючим грунтом, злегка ущільнюють і поливають.
 9. Верхні нирки повинні знаходитися вище за рівень землі.
Читайте також:  Чому огірки ростуть гачком в теплиці і що робити Чого не вистачає огіркам Фото

Одиночний черешок троянди в картоплі можна посадити в горщик, дотримуючись послідовності заповнення: дренаж, ґрунт, бульба, ґрунт.

Для вкорінених живців створюють тепличні умови, накривши їх прозорими пляшками, що обрізають, скляними банками або поставивши над траншеєю дуги і натягнувши поліетиленову плівку. Необхідно регулярно провітрювати посадковий матеріал і проводити поливи у міру підсихання ґрунту.

На укорінення піде приблизно місяць. На цей час слід збільшувати час перебування саджанців на свіжому повітрі, привчаючи рослини до умов довкілля.

Після появи відростків у пазухах листя, крихітні кущики троянд можна буде висаджувати на постійне місце.

Як укоренити троянди з букета в пакеті

Вкорінювати живці троянди в поліетиленових пакетах можна двома способами. Перший варіант передбачає використання газетного паперу, а в другому застосовується мох сфагнум або торф.

Варіант №1 Укорінення в газеті чи метод «Буріт»

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Метод бурито заснований на пророщуванні живців у вологому папері. Спосіб досить незвичайний, але, проте, має місце бути і застосовується квітникарів для отримання якісного посадкового матеріалу.

 1. Живці замочують в очищеній воді на добу.
 2. Виймають та викладають на газету пучками по 4-7 штук. Для міцності краще взяти 3-4 шари.
 3. З торців папір підгинають, і посадковий матеріал загортають у акуратний пакунок.
 4. Рулончик рясно змочують і дають стекти зайвій воді.
 5. Потім живці в газеті кладуть у поліетиленовий пакет і поміщають у місце, де температура тримається в межах 14-18⁰С.

Раз на 2-3 тижні проводять огляд живців, вибраковують потемнілі та підгнили. Якщо вони виявилися, папір необхідно замінити на свіжий і знову зволожити.

Через 3-4 тижні на місці зрізів почнуть з'являтися відростки. Слід дочекатися, коли вони зміцніють та висадити у ґрунт.

Розмножувати троянди методом «Бурріто» зручно восени, коли залишається багато пагонів після обрізки троянд. Живці встигнуть дати коріння до настання опалювального сезону, а до весни кущики зміцніють на підвіконні і будуть готові до висадки.

Варіант №2 Укорінення у моху чи торфі

Пророщування живців троянди у пакеті дозволяє підтримувати високу вологість за рахунок конденсату. З тієї ж причини субстрат постійно залишається у вологому стані, спосіб не вимагає додаткового втручання квітника.

 1. Як ґрунт для укорінення використовують торф або мох сфагнум, який просочують будь-яким стимулятором росту.
 2. Субстрат насипають у пакет і занурюють нижню частину живців. Необхідно проконтролювати, щоб торф або мох щільно прилягали до живця.
 3. Потім пакет надувають, зав'язують та встановлюють (або підвішують) у добре освітленому місці.
 4. Через 2-3 тижні на живцях повинні з'явитися коріння.

Після цього пакет розв'язують і поступово привчають нову рослину до зовнішніх умов.

Живцювання троянд методом Траннуа

За методом транну підготовка живців для майбутнього укорінення відбувається прямо на кущі троянди, яка прикрашає ваш розарій. За часом це краще робити у червні-липні після першої хвилі цвітіння.

На рослині, що сподобалася, необхідно вибрати сильне стебло і видалити верхівку з зів'ялою квіткою і декількома листочками. Через кілька днів стане помітно, що нижні нирки стали більшими, вони набрякли і готові дати нові пагони. Це означає, що настав час живцювання і дуже важливо пропустити цей момент. Якщо нирки переростуть, то вкорінений черешок дуже швидко викине листя, а коріння в нього ще немає, і це стане причиною загибелі.

Отже, слушний час настав, і квітникар може зрізати живець довжиною 15-20 см, щоб соковита кора могла дати йому харчування на перший час. А набряклі нирки говорять про те, що деревина визріла, рослина готова дати життя новому паростку і в нього достатньо сил для утворення листя і, отже, коріння.

Рекомендації щодо вкорінення.

 1. Все нижнє листя з пагона видалити, залишивши 2 верхні.
 2. Живці висаджувати на сонячне місце. Пояснюється це найкращим розвитком кореневої системи.
 3. Посадку проводити похило, під кутом 45⁰. У такому положенні живець буде краще забезпечений киснем.
 4. Посадки накрити великими пластиковими пляшками, розрізаними надвоє.
 5. Зверху притініть сухою травою, сіткою або гілками без листя. Подібне рідкісне укриття необхідне для того, щоб сонце частково проникало до посадкового матеріалу.
 6. Саджанці тримають під ковпаком до самої зими, навіть після появи листя.

Догляд за живцями звичайний: прополювання грядки, розпушування, полив за потребою, укриття на зиму.

Коли пересаджувати укорінений черешок троянди на клумбу

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

Найкращий час для пересадки саджанців троянд у відкритий ґрунт – пізня весна або початок літа, коли повністю усунеться небезпека повернення нічних заморозків.

Для висадки вибирають сонячне місце, захищене від вітру та протягів. Важливо також, щоб під час дощів навколо рослини не утворювалася калюжа. Застій води може спричинити загнивання кореневої системи.

Читайте також:  Чим підживити розсаду петунії для зростання, після пікіровки Фото Відео

Посадочні ямки роблять трохи більше земляної грудки з колишньої тари. Поглиблення наполовину засипають пухким родючим ґрунтом, встановлюють саджанець і знову присипають ґрунтом. Після висадки всіх саджанців, розарій мульчують тирсою, торфом і поливають.

Перед висадкою саджанця троянди у відкритий ґрунт, на ньому обрізають усі пагони, залишивши на кожному не більше 3-4 бруньок.

Спочатку кущики троянд притінюють від прямих сонячних променів укривним матеріалом або іншою дихаючою тканиною. Особливо це актуально для саджанців, висаджених у літній період. Гаряче сонце може за лічені хвилини перетворити молоді листочки троянди на пожухлу траву.

Така сама ситуація може виникнути через нестачу вологи. Навіть невелике водне голодування може виявитися для саджанців згубним через ще слабку кореневу систему, яка не здатна добувати воду самостійно.

Живці, що сформували коріння ближче до осені, повинні бути висаджені у відкритий розарій не пізніше ніж 1-1,5 місяця до настання холодів. Вони повинні встигнути адаптуватися і, до того ж, їм знадобиться тепліше укриття на зиму.

Якщо осінніх квітів, що вкорінилися, небагато, їх можна залишити на дорощування в умовах міської квартири, а вже навесні перенести у відкритий ґрунт.

Подальший догляд за трояндою

Як виростити троянду з черешка купленої троянди

На адаптацію нових кущів троянд піде 10-14 днів, після чого вони почнуть активно розвиватися та нарощувати нові пагони. У цей час можна провести перше підживлення, використовуючи слабкий розчин коров'яку, настій трави або комплексні мінеральні добрива.

У перший рік життя квітів на садовій ділянці вони повинні наростити сильну кореневу систему, тому необхідно регулярно оглядати рожеві кущі і видаляти бутони, що з'являються.

За сезон необхідно провести 3-4 підживлення та здійснювати регулярні поливи, поєднані з прополюванням та розпушуванням.

З настанням холодів троянди вимагають надійного укриття. Особливо цінні сорти досвідчені квітникарі викопують і зберігають у прохолодному приміщенні до весни. У цей період необхідно стежити за вологістю кореневої системи та не допускати її пересихання.

Можливі помилки при живці троянд з букета

Досить часто власноручне вирощування троянди з черешка, зрізаного з подарованого букета, супроводжується невдачами та посадковий матеріал гине. Виявимо проблеми, що найчастіше зустрічаються, і розглянемо шляхи їх вирішення.

Живці не вкорінюються

Посаджений у землю (або інший субстрат) черешок витрачає, що залишилися в ньому після обрізки, сили на розпускання нирок і укорінення. А коли запас виснажується, а коріння ще не утворилося, він гине.

Тому, перш ніж приступити до посадки живців необхідно:

 • збагатити їх поживними речовинами, витримавши у стимуляторі зростання;
 • посадити живці в пухкий, пористий ґрунт із гарними дренажними якостями;
 • підтримувати під час укорінення температуру на рівні 20-23 ⁰С;
 • забезпечити високу вологість повітря;
 • містити посадкові ємності у світлому місці.

Живці почорніли

Трапляється, що посаджені живці починають чорніти і якщо це окремі випадки, то, швидше за все, був взятий неякісний посадковий матеріал. Інша річ, коли гине основна маса вкорінених живців.

Причина може критися у хворобах та неправильному змісті.

 1. Це може бути низька або, навпаки, дуже висока вологість
 2. Грунт із підвищеною кислотністю. У такій землі живці не дадуть коріння, а швидко скинуть листочки і потемніють.
 3. Низька температура ґрунту в горщику. Температура не повинна бути нижче 17°С вночі і 19°С вдень, тому не рекомендується тримати посадкові ємності на холодному підвіконні. Необхідно підкласти під горщик ізолюючий матеріал. Це може бути дерев'яна дошка або шматок пінопласту.
 4. Причиною почорніння живців може стати грибок, який за високої вологості дуже швидко поширюється рослиною і призводить до загибелі. Для профілактики захворювань ґрунт перед посадкою має бути ретельно продезінфікований.

Живці дають пагони і засихають

Молоді рослини, що вкоренилися, дуже чутливі до змін навколишнього середовища. Різка зміна рівня вологості та температури іноді призводить до сумних наслідків.

Вся справа в тому, що після появи першої втечі на живці укриття знімають і паросток виявляється в кімнаті з сухим і теплим повітрям. Розвиток надземної частини продовжується, а слаборозвинена коренева система не в змозі «прогодувати» стебла, що утворюються, і листочки. І через якийсь час живці гинуть.

Щоб такого не трапилося з вашими зеленими вихованцями, не слід відразу прибирати покривний матеріал, а робити це поетапно, з кожним днем збільшуючи час перебування при іншій вологості та іншій температурі.

Повітря навколо саджанців рекомендується зволожувати з пульверизатора, і буде добре, якщо в будинку є зволожувач повітря.

Як виростити троянду з черешка з букета.

Як виростити троянду з букета в домашніх умовах.

Виростити троянду з черешка купленої троянди в домашніх умовах – справа цілком реальна і дуже багато квітникарів не втрачають шансу обзавестися новою рослиною. А всі труднощі, з якими він зіткнеться в процесі живцювання, видадуться незначними порівняно з красою, створеною своїми руками.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya