Коли збирати буряки з грядки на зберігання: терміни і правила прибирання Фото Відео

Про те, що столовий буряк корисний і цінний за поживними і смаковими якостями овоч, городники знають не з чуток. Тому бурякова грядочка обов’язково присутній на дачній ділянці і традиційно коренеплоди прибирають восени. Конкретні строки збирання залежать від сортової належності, регіону вирощування, ступеня догляду погоди в період вегетації та ще деяких факторів, які будуть розглянуті в цій статті.

Зміст статті:
 1. Як зрозуміти, що буряк дозріла і готова до збирання
 2. Строки збирання буряків в регіонах
 3. Коли прибирати буряк в Підмосков’ї
 4. Коли прибирати буряк в Сибіру і на Уралі
 5. Коли прибирати буряк в південних регіонах
 6. Кращі сорти буряків для зимового зберігання
 7. Коли збирати буряки на зберігання в 2019 році — сприятливі дні
 8. Правила збирання буряків з грядки
 9. Підготовка до зберігання буряка
 10. Як зберегти урожай буряків на зиму
 11. Умови для зберігання буряка
 12. Способи зберігання буряка в погребі
 13. Буряки зберігають в ящиках з піском
 14. Буряки зберігають на стелажах
 15. Зберігання буряків в глиняному розчині
 16. Зберігання буряків з застосуванням солі
 17. Зберігання буряків у поліетиленових пакетах або мішках
 18. Зберігання буряків поверх картоплі
 19. Способи зберігання буряка в умовах міської квартири
 20. Корисне відео
 21. Буряк: коли правильно прибирати урожай?
 22. Супер спосіб зберігання буряків та моркви

Як зрозуміти, що буряк дозріла і готова до збирання

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоЯк всі овочеві культури, які вирощуються на городі, буряк ділиться на три категорії: ранні, середньостиглі та пізні сорти. Отже, і терміни збирання врожаю будуть різнитися залежно від приналежності.

Зразкові терміни дозрівання і збирання буряків за сортової приналежності

 1. Для ранніх сортів столового буряка потрібно 50-80 днів, і якщо посів був проведений у травні або на початку червня, то прибирати коренеплоди необхідно кінці липня або на початку серпня.
 2. Термін дозрівання середньостиглих сортів збільшується і триває від 80 до 100 днів. При тих самих строках посіву прибирання буряка починається в кінці серпня.
 3. Пізні сорти визрівають за 100-135 днів, тому час збирання відсувається на вересень-жовтень місяці.

Але і в гарну погоду перетримувати буряк в землі не бажано. Визрів коренеплід грубіє, м’якоть стає волокнистою, так і погодні умови можуть відразу змінитися.

Коли збирати буряки за зовнішніми ознаками

Про дозріванні столового буряка можна судити по її зовнішньому вигляду.

 1. Частина коренеплоду завжди знаходиться над поверхнею землі, і це дає можливість судити про її розміри. І якщо буряк досягла заявлених виробником характеристик, то можна приступати до прибирання.
 2. Пожовклі, мляві і підсихаючою нижні листки також є зовнішнім ознакою дозрівання цієї овочевої культури.
 3. На буряках можуть з’явитися характерні нарости, які говорять про те, що час прибирання вже настало.

Залишається вгадати з погодою і викопати коренеплоди.

Строки збирання буряків в регіонах

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоНе на всій території Росії буряк прибирають в один і той же час, оскільки кліматичні умови, припустимо Сибіру, досить суворі і перші заморозки можуть прийти вже в серпні, тому терміни збирання врожаю буряків коригуються з урахуванням місцевих погодних умов.

Коли прибирати буряк в Підмосков’ї

В середній смузі Росії і Підмосков’ї до збирання буряків, призначеної для зимового зберігання, приступають у вересні і, орієнтуючись на прогноз погоди, роботи можна проводити до середини жовтня. Однак слід звертати увагу на зовнішні ознаки і не перетримувати коренеплоди в землі без потреби.

Коли прибирати буряк в Сибіру і на Уралі

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоДля складних кліматичних умов Сибіру й Уралу городники вибирають ранні і середньостиглі сорти, з терміном дозрівання близько 100 днів. Короткий період теплих днів дозволить такий буряках повністю визріти, а значить накопичити якомога більше поживних речовин, стати соковитою, цукристої і значно поліпшити смакові якості.

Прибирання врожаю буряків на Уралі і в Сибіру припадає на кінець серпня. Якщо ж весна була затяжною і строки посіву довелося пересунути на початок червня, прибирання проводять у вересні. У цьому випадку незайвим буде тримати під рукою агроволокно, щоб при загрозі нічних заморозків, накрити грядку з буряком.

Коли прибирати буряк в південних регіонах

На півдні країни для зимового зберігання висівають пізньостиглі сорти, які збирають в жовтні місяці. Однак теплий клімат Краснодарського краю і Кубані дозволяє вирощувати по 2 урожаю скоростиглих сортів. У цьому випадку перший збір використовують в їжу в літній період, а другий, який прибирають у жовтні (і навіть листопаді), залишають на зимове зберігання.

Кращі сорти буряків для зимового зберігання

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоЯкщо городник ставить своєю метою зберегти коренеплоди до нового врожаю, то він повинен відповідально підійти до вибору сорту і уважно вивчити сортові та товарні характеристики буряків.

Одинпаросткова — пізньостиглий сорт, з періодом вегетації від 3 до 4,5 місяців. Коренеплоди великі — 300-500 р. З одного кв. метра можна отримати 5-10 кг буряків.

Смакові якості і лежкість хороші.

Єгипетська плоска. Назва говорить сама за себе. Плоскі коренеплоди мають темно-червоної мякот

ма з фіолетовим відливом. Маса однієї буряків — 300-320 р. Сорт середньопізній (90-120 днів), урожайний (5-8 кг/м2), з відмінними смаковими якостями і гарною транспортабельністю.

Бордо 237 — і високоврожайний середньостиглий сорт столового буряка. Коренеплоди великі, округлої форми, з насиченою темно-червоною м’якоттю. Дуже добре зберігається.

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоХолодостійка-19 — сорт характеризується стійкістю до стрілкування при посіві під зиму. Середньостигла буряк, з хорошими смаковими якостями, темно-червоною соковитою м’якоттю і високою врожайністю.

Російська односемянная — середньостиглий сорт з періодом вегетації 90-100 днів. Форма коренеплоду округла, масою 150-250 р. М’якоть темно-бордова, соковита і ніжна. Сорт придатний для тривалого зберігання.

Клубочок насіння у більшості випадків дає 1-2 паростка, що практично не вимагає проріджування.

Гарною лежкістю також володіють сорти:

 • Мулатка;
 • Ліберо;
 • Подзимняя;
 • Детройт;
 • Червоний куля;
 • Салатна;
 • Браво;
 • Носівський плоский;
 • Болтарді;
 • Грибовська плоска А 473;
 • Ренова та ін.

Слід зазначити, що улюблений усіма городниками сорт столового буряка Циліндра не підлягає тривалому зберіганню і його краще використовувати в їжу або для консервації в першу чергу.

Коли збирати буряки на зберігання в 2019 році — сприятливі дні

Рекомендації Місячного календаря допоможуть вибрати найбільш сприятливий день для збирання врожаю буряків, з точки зору родючості знаків в яких знаходиться нічне світило і в залежності від фази. Зібраний в цю пору врожай буде володіти соковитістю, відмінним смаком і довго зберігається.

Прибирання буряка по місяцях 2019 р. Сприятливі дні збору врожаю
Іюль З 23 по 27 число;
Серпень З 19 по 25 число;
Вересень 8; 9; 16-21; 25-26;
Жовтень 3-6; 15-19; 22-25;

Астрологи не рекомендують прибирати буряк у період, коли Місяць проходить сузір’я Діви і Риб — коренеплоди будуть надмірно водянистими і, як наслідок, погано зберігатися.

Правила збирання буряків з грядки

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоДля збирання буряків з грядки необхідно вибрати сухий і прохолодний день, щоб робота приносила задоволення, а коренеплоди швидко і добре просохли.

Зазвичай буряк майже наполовину знаходиться над рівнем гряди і на пухких ґрунтах не складе праці висмикнути її руками, зібравши в пучок всю масу зеленого листя. На важких глинистих грунтах знадобиться садовий інвентар — плоскозубые вила або лопата. Рослини підкопують, розпушуючи ґрунт, і вибирають коренеплоди. Залишки землі знімають руками.

Також небажано використовувати для видалення налиплого бруду ножі, щітки та інші інструменти, які з легкістю можуть пошкодити ніжну шкірку. І тоді будуть відкриті ворота для проникнення інфекції в сам коренеплід, а в землі їх більше ніж достатньо.

У суху погоду буряк розкладають прямо на землі в 1 шар для просушування і залишають на 2-3 години. Більш тривале перебування на відкритому повітрі, та ще при яскравому сонці веде до швидкого випаровування вологи, і коренеплоди стають млявими.

Якщо погодні умови під час збирання врожаю непередбачувані, то його краще занести під навіс і розкласти також в 1 шар. У цьому випадку просушування займе 2-3 дні.

Якщо коротко, то загальні правила збирання буряків з грядки виглядають наступним чином:

 1. Вибирайте сухий день, щоб була можливість швидко просушити коренеплоди на відкритому повітрі.
 2. На щільних ґрунтах для збирання буряків використовуйте вила, чи лопату.
 3. Подкопайте буряк і виберіть її із землі.
 4. Руками, захищеними бавовняними рукавичками, зчистите залишки налиплого грунту.
 5. Просушіть коренеплоди на відкритому повітрі або під навісом.

Підготовка до зберігання буряка

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоТепер, коли буряк вийняти з землі, приступають до подальшої обробки і підготовки до зберігання.

Сушіння, обрізування і сортування буряків

Просушені, під навісом або на грядці, коренеплоди необхідно звільнити від бадилля. Повядшие листя обрізають гострим ножем, намагаючись не пошкодити сам коренеплід і залишаючи пеньочки із стебел в 1-2 див. Спосіб багато в чому трудомісткий, але більш щадний на відміну від викручування бадилля.

Основний корінь обрізують, залишаючи хвостик в 5-7 см, але можна залишити все як є, щоб зайвий раз не оголювати свіжу тканину буряків.

Разом з видаленням листя проводять сортування за розмірами та якістю. Велика буряк володіє більш грубою структурою, довше готується і гірше зберігається. Є сенс під час закладки врожаю на зберігання покласти її ближче, щоб використовувати в першу чергу.

Одночасно необхідно не пропустити овочі з ознаками захворювань, пошкоджені гризунами або робочим інструментом при збиранні. Вони не повинні потрапити в овочесховищі, оскільки навіть один підгнилий овоч потягне за собою ланцюгову реакцію і заразить весь урожай.

Дрібні коренеплоди зберігають окремо від овочів великих і середніх розмірів.

Як зберегти урожай буряків на зиму

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоПрибирати буряк городникові завжди приємно: великі коренеплоди легко витягуються з землі, так і обсяг врожаю вражає. Але щоб протягом всієї зими ви могли порадувати себе запашним борщем, вінегретом або бурякової ікрою, необхідно створити оптимальні умови для зберігання.

Незайвим буде нагадати, що червоний буряк застосовується в народній медицині і допомагає в лікуванні таких захворювань, як гіпертонія, атеросклероз, недокрів’я, ожиріння, захворювання печінки і щитовидної залози. Буряк обов’язково присутній в дієтах для схуднення. Так що буряк не тільки годує, але й лікує.

Умови для зберігання буряка

Буряк традиційно зберігають перевіреними не одним століттям способами:

 • у приміщенні, це може бути погріб, підвал, підпілля (якщо ви живете в приватному будинку), засклений балкон, кладовка. Ну і, звичайно, холодильник, якщо трохи буряків.
 • поза приміщення — це ями і траншеї.

Яким би варіантом не скористався огородник, слід пам’ятати, що у місці зберігання повинно бути:

 • зовсім темно;
 • температура повітря в межах від +1⁰С до +3⁰С (при температурі, що перевищує +4⁰С у буряків починає проростати бадилля, що погано позначається на смакових якостях і зменшує термін зберігання);
 • рівень вологість в приміщенні — 80-90%;
 • помірна циркуляція повітря.

Способи зберігання буряка в погребі

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоНа збереження врожаю буряків може вплинути і спосіб зберігання, тому кожен городник вибирає оптимальний варіант, виходячи зі своїх можливостей. Ті городники, які мають у своєму розпорядженні погріб, повинні завчасно подбати про його санітарному стані. Прибрати залишки торішніх запасів, ретельно просушити приміщення і провести дезінфекцію.

Буряки зберігають в ящиках з піском

На дно глухого ящика насипають шар піску і викладають буряк. Бажано не допускати стикання коренеплодів. Зверху насипають ще піску так, щоб він повністю покрив буряк і заповнив всі порожнечі. Чергування рядів проводять до заповнення всього об’єму тари.

Буряки зберігають на стелажах

 Буряк розсипають на дерев’яних полицях, попередньо постеливши мішковину або солому. Також з коренеплодів викладають пірамідки, щоб по максимуму використовувати площу льоху.

Зберігання буряків в глиняному розчині

Відразу варто відзначити, що цей варіант зберігання буряків вимагає тимчасових витрат, але дає хороші результати збереження врожаю.

Попередньо замочують глину. Зробити це можна перед початком збирання буряків. Поки буряк сохне і обробляється, глина розбухне і з неї можна приготувати глиняну бовтанку. Консистенція повинна бути сметаноподібної.

Підготовлені коренеплоди почергово змочують у розчин із глини, і розкладають в один шар для просушування. Після того, як захисна скоринка затвердіє, овочі складають у решітчасті ящики і прибирають на зберігання.

Зберігання буряків з застосуванням солі

У даному способі сіль відіграє роль адсорбенту і збільшує термін зберігання буряків.

 • Коренеплоди пересипають сіллю і укладають в ящики.
 • Готують сольовий розчин, кожен коренеплід вмочую в нього, а потім просушують.

Зберігання буряків у поліетиленових пакетах або мішках

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоМабуть, найпростіший метод зберегти буряк свіжою протягом тривалого часу.

Підготовлені до зберігання овочі складають у поліетиленові мішки, залишивши не зав’язаними, прибирають у підвал.

Зберігання буряків поверх картоплі

 Варіант зберігання буряків з подвійною користю: картопля віддає зайву вологу, в якій як раз потребує буряк, щоб залишатися соковитою і свіжою.

Протягом усього періоду зберігання буряк в погребі регулярно оглядають і прибирають підгнилі або з ознаками захворювання, щоб не допустити поширення інфекції.

Способи зберігання буряка в умовах міської квартири

Когда убирать свеклу с грядки на хранение: сроки и правила уборки Фото ВидеоЯкщо у господаря немає льоху або окремого овочесховища, то йому потрібно буде докласти чимало зусиль, щоб зберегти весь зібраний урожай.

 • Хорошим рішенням цієї проблеми буде наявність заскленого балкона, де буряк можна зберігати в ящику з піском або тирсою. Якщо ж у сильні морози температура на балконі опускається нижче 0⁰С, слід завчасно подбати про додаткове утеплення і накрити ємності з буряком ковдрою, пледом або іншим теплим матеріалом.
 • Невелика кількість буряків можна зберегти в овочевому відсіку домашнього холодильника. Коренеплоди очищають від залишків землі, упаковують у папір — кожну свеколку окремо і закладають на зберігання. У такому вигляді буряк можна зберегти протягом 2-3 місяців.
 • Дуже зручно зберігати буряк у вигляді напівфабрикатів. Її подрібнюють будь-яким зручним способом, попередньо очистивши від шкірки: труть на тертці, ріжуть ножем, подрібнюють в кухонному комбайні.

Подрібнений буряк фасують у поліетиленові пакети або пластикові контейнери. Порцію розраховують таким чином, щоб замороженого продукту вистачало на одне приготування того чи іншого блюда. Причому кожен вид заготовки повинен бути позначений написом, щоб без праці можна було знайти нарізку кубиками для вінегрету або салату, або натерту буряк для борщу або бурякових котлет.

Не рекомендується знову заморожувати растаявшую буряк, т. к. разом з соком йдуть корисні речовини.

Така заготівля і місця займає не багато, та термін зберігання збільшується до 8 місяців. А це означає, що корисний овоч буде на вашому столі до нового врожаю без втрати смакових якостей і поживних властивостей. А це дуже важливо, адже буряк не тільки смачна, але і надзвичайно корисна.

Корисне відео

Буряк: коли правильно прибирати урожай?

Супер спосіб зберігання буряків та моркви

Праця хлібороба завжди буває винагороджений щедрим урожаєм, але мало просто його виростити. Необхідно постаратися і почати прибирання буряка в призначений термін, щоб ніщо не завадило правильно обробити урожай і закласти його на тривале зберігання.

Читайте також:

 • Заправка для борщу із буряка на зиму: рецепти
 • Буряк: користь і шкода для здоров’я
 • Коли копати картоплю на зберігання
 • Коли збирати моркву з грядки на зберігання
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: