Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними

Висадивши у себе на ділянці вишню, не варто розслаблятися. Дерево хоч і легко приживається в наших широтах, але дуже схильне різним хворобам і шкідників. З ними рано чи пізно стикається кожен садівник, тому що вберегти її від цих напастей неможливо. На їх виникнення впливають як передбачувані чинники (погода, агротехніка), так і непередбачувані (випадкове пошкодження гілок та інше). Тому дерева треба постійно оглядати на предмет хвороб, а також проводити різні профілактичні заходи. У даній статті розглянуті типові хвороби вишні і боротьба з ними.

Чи знаєте ви? Вишня (Prunus subg. Cerasus) відноситься до роду сливових сімейства Рожевих. Саме найменування дерева пов'язують з латинським словом viscum, що означає пташиний клей, і німецьким Weichsel, яким називають черешню. Тому вишню часто називають пташиної черешнею з клейким соком.

Основні хвороби листя

Як і на будь-якому іншому плодовому дереві, на вишні виникають різні грибкові захворювання. Деякі з них вражають окрему частину дерева, інші поселяються на корі, гілках, листках, плодах. Як визначити тип хвороб вишні та їх лікування?

Іржа на листках

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Прояв цього захворювання можна виявити в липні місяці, коли на верхній стороні листя з'являються плями, схожі на іржу. Зона ураження постійно розширюється, і в підсумку листя опадає завчасно. Самі дерева через це стають слабкішими, гірше переносять спеку і мороз. Імовірність того, що вишня на наступний рік не буде плодоносити, сильно збільшується.

Щоб перемогти цю хворобу, необхідно зібрати всі уражені листя, які опали на землю, і знищити їх. Ще до цвітіння дерево треба обробити хлорокисью міді з розрахунку 40 г на 5 л води. Те ж рекомендується провести і після цвітіння. Коли ягоди будуть зібрані, уражене дерево треба обробити бордоською рідиною 1%.

Чи знаєте ви? У наших широтах дерево росте з незапам'ятних часів і сьогодні має величезну кількість видів. Одних тільки культурних сортів налічується не менше 150. Найпопулярнішими є такі сорти, як Чернокорка, Шоколадниця, Шпанка і інші. Як правило, дерева стійкі до морозів, посухи, невибагливі. Плодоносити починають після 3-4 років життя.

коккомікоз

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Це грибкове захворювання, яке вражає не тільки листя культури, а й її плоди. Для листя характерні бліді або яскраві червоні плями на зовнішній стороні і біло-рожеві подушечки (спори гриба) на нижній. Такі листи швидко жовтіє і опадає, а плоди затримуються в розвитку і теж обсипаються.

Зараження хворобою відбувається на початку цвітіння дерева, коли живе в опалому листі гриб викидає суперечки, які при високій вологості вражають листя. Згодом дерево втрачає зимостійкість і може взагалі загинути.

Відповідно, для боротьби з напастю треба прибирати і спалювати опале листя, а також перекопувати землю під деревом. Також проводять обприскування дерева: в період, коли відокремлюються зелені бутони, потім відразу після цвітіння і після збору врожаю. Суміш використовується така ж, як і в випадку з іржею на листках.

Важливо! Деякі фахівці вважають, що боротися з коккомикозом і моніліозом безглуздо, так як вони все одно знову з'являються на дереві. Надійніше роздобути і висадити молоді дерева, стійкі до цих хвороб.

Читайте також:  Чому не зав'язується цвітна капуста у відкритому ґрунті Що робити Фото Відео

клястероспоріоз

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Це також грибкове захворювання, але вражає воно в першу чергу самі ягоди. Для нього характерні вдавлені пурпурні плями, які поступово розростаються і випинаються назовні. Згодом з них починає сочитися камедь. Однак якщо плоди були заражені пізно, плями можуть і не випинатися. У цих місцях ягода всихає до кісточки.

Грибок може оселитися і на пагонах, що покриваються спочатку круглими, а потім подовженими плямами, які незабаром тріскаються, випускаючи камедь. Уражені їм нирки стають чорними і відпадають, квіти просто осипаються.

Боротися з грибком важко, так як він легко переносить морози в опалому листі або ранах на дереві. Навесні, виступаючи на поверхні кори, він розноситься комахами, вітром, потоками дощу. Дерево слабшає, менше плодоносить. Тому для профілактики обрізають і спалюють хворі гілки, опале листя. Дерево обприскують зазначеними вище сумішами або препаратом «Топсин-М» 70% після цвітіння. Повторити процедуру треба через два тижні.

парша

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Хвороба з'являється на листках оливково-бурими плямами або тріщинами на дозрілих ягодах. Боротьба з хворобою починається з видалення уражених плодів і обприскування будь-яким фунгіцидом під час розкриття листя, потім через три тижні, потім після збирання ягід і при необхідності ще раз через два тижні. В якості профілактики обприскують нитрафеном пристовбурні кола дерева до того, як на ньому розпустяться бруньки.

На що хворіють вишневі плоди і кора

Вишню вражають хвороби не тільки в області листя. Плоди і кора дерева теж страждають від різних напастей, які можуть як знизити врожайність, так і повністю погубити дерево. Тому важливо вчасно ідентифікувати хвороба і правильно підібрати до неї лікування.

антракноз

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Грибкове захворювання, що виявляється тьмяним плямами на ягодах, які потім трансформуються в тьмяні горбки з рожевим нальотом. Коли хвороба повністю вразить плід, він муміфікується. Під час вологого літа хвороба може вразити до 80% врожаю.

Борються з цим грибком розчином 20 г «Полірама» в відрі води (10 л). Обприскують їм дерево відразу перед цвітінням, потім відразу після і потім ще через два тижні.

гоммоз

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Ще його називають камедетеченіем – витікання і застигання у вигляді прозорих крапель зі стовбура і гілок камеді. Характерно воно для підмерзлих або надмірно удобрених дерев. Якщо з хворобою не боротися, вона призведе до загибелі дерева.

З метою боротьби активізують зусилля по обробці вишні навесні від шкідників і хвороб. Всі рани на дереві швидко обробляють садовим варом або 1% -ним розчином мідного купоросу, а потім замазують петралатумом. Якщо гілка сильно вражена, її краще зрізати.

моніліоз

Перш ніж вирішувати, як боротися з моніліозом, треба зрозуміти характер захворювання і масштаб його поразки. Через моніліального опіку можуть засохнути як окремі гілки вишні, так і все дерево цілком. При цьому уражені ділянки виглядають так, ніби були вражені вогнем. Зазвичай таке трапляється після його цвітіння. Потім на корі утворюються сірі нарости, плоди гниють і опадають, гілки тріскаються, випускаючи камедь.

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Для боротьби уражені гілки зрізують, захоплюючи трохи здорових ділянок, і спалюють. Те ж проводять і з плодами, опалим листям. Дерево обробляють фунгіцидом: «купрозаном», «Каптанов», «Олеокупрітом» або іншими. Причому обробляти ними дерево доведеться не один раз. Тому, щоб запобігти Моніліоз вишні і не переживати про те, як його лікувати, краще заздалегідь прийняти профілактичні заходи.

Важливо! Характерні ознаки хвороб не завжди виявляються відразу. Зазвичай їх помічають тоді, коли хвороба вже активно прогресує. Тому вас обов'язково повинні насторожити несвоєчасне опадання листя, її пожовтіння, в'янення, інші зміни на листі, плодах, корі. Ретельно огляньте дерево, знайдіть причину поразок і підберіть ефективний засіб.

Читайте також:  Як власноруч приготувати ефективний стимулятор росту рослин з гірчиці

Як боротися зі шкідниками вишень

Крім хвороб, вишню підстерігають різні шкідники. Різні комахи можуть принести шкоду не тільки листю, але і плодам дерева, звівши нанівець весь урожай. Далі розглянемо, які бувають шкідники вишні і якою має бути боротьба з ними.

Вишнева попелиця

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Шкідник найчастіше вражає саджанці дерева ранньою весною. Дрібні личинки з'являються на пагонах і листках дерева, утворюючи великі колонії. Самки-расселітельніци мають крила і, літаючи по всьому саду, розносять тлю на інші рослини.

Боротися з попелиць можна обприскуванням дерев «Олеокупрітом» або «нитрафеном» як тільки з'являться личинки. Важливо, щоб температура повітря при цьому була не нижче 5 ºC. Трохи пізніше дерево обробляють «фосфаміду», «метафосом» або «Карбофос», але до початку цвітіння. При необхідності влітку можна повторити обробку інсектицидами.

Вишневий слизистий пильщик

Ця комаха має чорну блискучу забарвлення і любить селитися на плодових чагарниках і деревах. Назву отримав за те, що зелена личинка в формі коми покрита чорної слизом. Зимує вона в гнізді на глибині 5-15 см, в залежності від теплоти клімату. Навесні вона окукливается і виходить на поверхню у вигляді дорослих комах. Вони відкладають яйця в верхню частину листя дерев і чагарників, яку личинки потім і з'їдають, а на початку вересня спускаються і зариваються в землю.

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Відповідно, боротися з ними можна осіннім розпушуванням грунту. Якщо навала має масовий характер, грунт обприскують 10% -ним «трихлорметафосом», 10% -ним «Карбофос», 3, 8% -ним «Хлорофос». Якщо хімікати потрапляють в гранулах, треба розчинити у відрі води 15-20 г речовини.

Бояришніца

Велика метелик, яка має біле забарвлення і жілковатие крила, любить не тільки вишню, а й інші плодові культури. Вдень вона літає близько квітів і води. Її гусениця має 45 мм в довжину, м'який волосяний покрив сірого кольору на боках і череві з жовтими і чорним смужках на спині. Лялечка комахи 2 см в довжину, сіра з чорними плямами.

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Гусениці створюють гнізда в сухий опалому листі дерева. Навесні вони піднімаються на нього і об'їдають нирки після цвітіння. Потім окукліваются на гілках або зборах, а в червні вже вилітають перші дорослі особини, відкладаючи яйця на лицьову сторону листя. Гусениці об'їдають саме цю частину листя.

Боротися з ними можна, прибираючи на зиму листя з-під дерева, знімаючи гнізда, яйцекладку. В кінці квітня або початку травня, коли шкідники виходять зі своїх зимових гнізд, проводять обприскування. Вирішуючи, ніж обприскувати вишню навесні, зверніть увагу на спеціальні препарати «Актеллік», «Корсар», «амбуш» в концентрації 0, 1%.

Вишнева муха

Невелике блискуче комаха темно-коричневого кольору з жовтими поздовжніми смужками на спинці в середньому 4 мм в довжину. Має прозорі крила з чотирма темними смугами поперек крила. Очі у неї зелені, задня частина голови і стегна – жовті, інша частина тіла чорна. На зиму вона закутується в кокон брудно-жовтого кольору і бочкообразной форми в верхньому шарі ґрунту (до 13 см).

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Навесні після вильоту муха харчується виділеннями вишневої попелиці, а коли дозріють плоди – їх соком. Яйця відкладають в ще не дозрілі плоди, проколюючи їх. Розвиваються личинки приблизно 20 днів, харчуючись м'якоттю ягід навколо кісточки. Коли приходить час, вони виповзають з них і падають на землю, зариваючись і скручуючись в кокони на зимівлю. Под'еденние плоди гниють і обсипаються.

Читайте також:  Чому у кімнатних рослин сохнуть кінчики листя і як з цим боротися?

Щоб позбутися від мухи, намагаються садити ранні сорти черешні і вишні, протягом усього теплого періоду року розпушують ґрунт навколо стовбура, обприскують інсектицидами мінімум два рази на сезон. Друге обприскування треба робити не пізніше, ніж за два тижні до зняття врожаю. Обприскують не тільки крону дерева, а й грунт навколо нього. Ранньою весною і пізньою осінню перекопують землю біля стовбура дерева на глибину не менше 20 см.

Вишневий довгоносик

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Жук 9 мм в довжину золотисто-зеленого забарвлення, малинового відтінку. На зиму заривається в грунт, а навесні виходить на поверхню і харчується молодим листям і квітками. Коли дозрівають плоди, самка пробирається всередину до самої кісточки, прогризають її і відкладає туди яйця. Гусениця годується м'якоттю кісточки, а після опадання плодів спускається на землю, заривається в неї і окукливается. За зиму вона перетворюється в жука, який навесні і виходить на поверхню.

Відповідно, боротися з ним можна, перекопуючи або відкриваючи грунт навколо кущів і дерев. Навесні, в період, коли розпускається листя, на дерева встановлюють ловчі пояси, які постійно очищають від жуків, струшують їх на поліетиленову плівку, розстелену внизу під деревом. Через 11 днів після закінчення цвітіння треба обробити дерево або кущ 0, 3% -ним розчином «Карбофоса».

Заходи профілактики, як убезпечити вишню від хвороб і шкідників

Профілактичні методи починаються з обрізки вишні, обробки ран розчином мідного купоросу і садовим варом, побілкою скелетних гілок і стовбурів вапном. Починати це треба тоді, коли сік у вишні ще не почав активно прибувати.

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Наступний етап – обприскування пристовбурних кіл розчином 700 г сечовини в відрі води. Вона не тільки знищить зимували в корі і грунті шкідників і спори грибків, але і наситить дерево азотом, який необхідний для формування соковитою листя. Важливо зробити це до набрякання бруньок, інакше вони можуть отримати опік. Якщо ви не встигли зробити це вчасно, використовуйте препарати «Агравертін», «Акарін», «Фітаверм», «Нітрафен». Також варто використовувати «Екоберін» або «Циркон», які допоможуть підвищити опірність дерева погодних умов і хвороб.

Після скидання листя восени дерево треба обрізати, обробивши місця зрізів мідним купоросом і садовим варом. Все обрізані гілки і зібране листя необхідно спалити. Як тільки пройдуть перші заморозки, варто обробити грунт навколо вишні і саме дерево розчином сечовини (5%).

Основні хвороби та шкідники вишні і методи боротьби з ними Що стосується профілактики хвороб, то в самому початку появи бутонів дерево або кущ обробляють 1% -ним розчином бордоської рідини або розчином 35 г суспензії хлорокиси міді на 10 л води. Друга обробка цими речовинами йде відразу після цвітіння. Якщо ви не встигли зловити цей момент і листя вже з'явилися, щоб не обпекти їх, краще використовувати такі препарати, як «Каптан», «фталана», «Купрозан». Також треба провести ще дві обробки зазначеними розчинами – за три тижні до зняття ягід і відразу ж після нього.

Друга обробка від комах проводиться до набрякання бутонів. Часто її поєднують з профілактичним обприскуванням від хвороб, додаючи в розчин 60 г «бензофосфат» або 80 г «Карбофоса» на відро води. Потім така ж обробка проводиться за три тижні до зняття врожаю і відразу після.

Як бачимо, популярна і улюблена всіма вишня схильна до багатьох захворювань і шкідників. Але якщо вчасно проводити профілактичні заходи, урожай вдасться зберегти.

DvaGusya