Підживлення розсади помідор в домашніх умовах Як і чим правильно підживити

Коли-то кущ томату вважався декоративним рослиною і вирощувався виключно, як екзотична дивина. З’являються до осені плоди визрівати не встигали і не представляли цінності для городників. Це тривало довгий час, поки агроном А. Т. Болотов не зважився на експеримент по вирощуванню томатів розсадним способом. Йому вдалося зібрати гарний урожай, а не дозрілі плоди довести до біологічної стиглості в домашніх умовах.

З тих пір томати зайняли найпочесніше місце серед городніх овочевих культур. Щоб і ваша розсада виросла міцною, здоровою і з толстеньким стеблом їй потрібні своєчасні і збалансовані підживлення.

В який потребує підгодівлі розсада томатів: ознаки

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьНа вирощування розсади томатів у домашніх умовах сягає 2-2,5 місяці. По мірі росту і розвитку сіянців запас поживних речовин в ґрунті виснажується, а сіянцям стає тісно і некомфортно в невеликих розсадних ящиках. На цьому етапі городники застосовують спосіб пікірування паростків в індивідуальну тару або загальні контейнери, але більшого розміру.

В обмеженому просторі і невеликому обсязі землі неможливо забезпечити повний набір макро – і мікроелементів для швидко розвиваються кущиків томатів на тривалий період. Тому городники, які вирощують розсаду самостійно, живлять рослини ззовні, оберігаючи поросль від дефіциту поживних речовин.

Основний «будівельний» матеріал для рослини, це азот, калій і фосфор. І, здавалося б, що все добрива були внесені в грунт, але розсада виглядає пригнобленої і блідою. Вся справа в невірної концентрації мінеральних добрив.

Розглянемо ознаки дефіциту певного поживного елемента.

 1. Азот — основа будівництва рослинних клітин. Відповідає за нарощування і розвиток надземної частини і за процес фотосинтезу в листках. Недолік проявляється у надмірному витягуванні паростків (особливо в поєднанні з недостатнім освітленням) і побледнении листових пластин.

Для усунення проблеми застосовують сечовину або нітроамофоску. В умовах відкритого ґрунту додатково використовують настій коров’яку, пташиного посліду та зеленого добрива.

 1. Фосфор. Елемент, що відповідає за формування бутонів, квіток, зав’язі і плодів. При нестачі фосфору в ґрунті повноцінного врожаю томатів отримати не вдасться. Дефіцит позначається на зовнішньому вигляді рослини: листя набувають фіолетового відтінку і скручуються. Квіти і зав’язі обсипаються.

Кращі помічники в усуненні нестачі фосфору — деревна зола і суперфосфат.

 1. Калій позитивно впливає на зміцнення імунітету томатів. Сприяє розвитку кореневої системи і життєво необхідний при формуванні бутонів.

Якщо ваші зелені вихованці закурчавились на маківці, то це ознака калійного голодування. Необхідно внести сульфат калію або деревну золу, підгодувати розсаду настоєм бананової шкірки.

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьДопоміжні мікроелементи, без яких не отримати якісного врожаю.

 1. Залізо. Першою ознакою нестачі елемента є пожовтіння листової пластини, в той час як прожилки залишаються зеленими. Захворювання іменується хлорозом. Поповнити запаси заліза в ґрунті допоможе хелат заліза, Ортон Мікро Fe, Аквамікс та ін.
 2. Кальцій сприяє кращому засвоєнню азоту, робить рослини стійкішими до впливу навколишніх чинників. Дефіцит проявляється деформацією листя і вкрапленнями жовтого кольору.

Кальцій присутній у деревній золі, яєчній шкаралупі, пташиному посліді.

 1. Магній потрібний томатам для нормалізації обмінного процесу, що відбувається в клітинах рослини. Він також сприяє нагромадженню вуглеводів в плодах. Недолік проявляється появою бурих плям на листках і крихкістю стебел.

Заповнити дефіцит магнію можна за допомогою золи, гною, магнезії.

 1. Марганець і мідь необхідні томатам для підвищення стійкості до захворювань і підвищення якості врожаю. Нестача мікроелементів позначається на загальному стані рослин: вони частіше хворіють і відстають у рості.

Визначити недолік можна за голубувато-зеленого відтінку листя.

Поліпшити стан розсади допоможе мідний купорос, перманганат калію, а також деревна зола і настій бананової шкірки.

Всі ці мікроелементи повинні обов’язково входити до складу підгодівлі для розсади томатів і тоді вона порадує здоровим і толстеньким виглядом.

Як виростити розсаду помідорів в домашніх умовах

Правила внесення підгодівлі

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьЗастосовуючи для підгодівлі розсади томатів, слід враховувати деякі особливості.

Сухі речовини попередньо розчиняють у воді, так вони легше засвоюються рослинами. Внесення сухих гранул в розсадні ящики не дасть бажаного результату і застосовується в умовах відкритого ґрунту і теплицях.

Вибираючи органічне або мінеральне добриво для розсади томатів необхідно враховувати ступінь розвитку паростка, його зовнішній вигляд та необхідність конкретного елемента на даній стадії. Важливо наступне: харчування має бути збалансованим і краще чергувати органічні підживлення з внесенням мінеральних добрив у рідкому вигляді.

Органіка не тільки живить рослини великою кількістю корисних речовин, але і надає сприятливу дію на структуру грунту. При внесенні перегною, компосту, настоїв трави, коров’яку, пташиного посліду, грунт набуває пухку і легку структуру і відрізняється хорошими дренажними якостями.

Основні рекомендації для правильного внесення підгодівлі:

Внесення підгодівлі під розсаду томатів спрямоване на поліпшення її якості, що в кінцевому результаті має привести до хорошого врожаю. Але щоб добру справу не призвело до сумних наслідків необхідно дотримуватися нескладних правил.

 1. Вода для приготування поживних розчинів повинна бути відстояною і теплою, як в домашніх умовах, так і в умовах відкритого грунту.
 2. Кореневі підгодівлі проводять по зволоженому грунті, в цілях захисту кореневої системи від опіків.
 3. Підживлення по аркушу слід проводити у безвітряну погоду і при відсутності сонця. Краплі розчину на листках у сонячну погоду послужать свого роду збільшувальним склом, і спровокують опіки листових пластин.

Чим підживити розсаду помідор, щоб стебла були товстенькі

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьПісля сходів

Росток томату починає харчуватися після появи першого корінця і в цей момент бажано дати поштовх процесам зростання. Але в стадії сім’ядольних листочків сіянці ще дуже слабкі і засвоєння додаткового харчування може принести більше шкоди, ніж користі.

Проведення першого підживлення планують на період утворення другого справжнього листка і віддають перевагу не міцним азотним складам.

Перша і дуже важлива підживлення розсади томатів — відео

Після пікіровки

Після процедури пікірування другу підгодівлю проводять через 10-14 днів. В цей час молодий розсаду томатів будуть корисні комплексні добрива з невеликою дозою фунгіцидів або слабкого розчину марганцю.

Третя підгодівля — до висадки в грунт

За два тижні до передбачуваної дати висадки у відкритий грунт рослини підгодовують втретє калійно-фосфорних складом і одночасно починають процедуру загартовування. Така підгодівля підготує розсаду до зміни умов утримання, простимулює закладки бутонів, посилить імунітет.

Підживлення після висадки в грунт

Розсаду томатів висаджують у відкритий грунт після встановлення стабільно теплої погоди з виключенням можливості поворотних заморозків. 7-10 піде на приживлюваність рослин в нових умовах і адаптацію до зовнішніх факторів: сонце, вітерець, температурні перепади.

Через цей час необхідно простимулювати зростання і розвиток внесенням органіки у вигляді настою коров’яку, пташиного посліду або зеленого добрива.

Не меншу цінність становлять готові мінеральні добрива.

Чим підживити розсаду помідорів в домашніх умовах

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьПротягом двох місяців, що розсада «живе» в домашніх умовах, вона потребує повного забезпечення світлом, теплом і набором поживних речовин. Мінеральні добрива промислового виробництва дуже зручні у використанні.

Компактна упаковка з докладною інструкцією по застосуванню полегшує працю городника. Йому залишається лише відміряти необхідну дозу і правильно приготувати розчин. Для підживлення можна використовувати такі препарати.

Мінеральні та органічні добрива

Сечовина, або карбамід — це азотне добриво швидкої дії. Його використовують для кореневої і поза кореневого підживлення томатів.

Нітроамофоска містить всі необхідні для розсади елементи: азот, калій, фосфор. Добриво використовується для внесення під корінь і для обприскування надземної частини. Кращий час застосування — період появи зав’язі.

Суперфосфат оптимальний для підживлення після пересадки розсади у відкритий грунт. До його складу входить фосфор, калій, азот, а так само кальцій, сірку та магній.

Агрікола містить збалансований набір елементів живлення: 20% калію, 20% фосфору і 13% азоту. А так само багато мікроелементи, необхідні для повноцінного росту томатів. Першу підгодівлю Агріколою проводять через 2 тижні після пікірування і тільки по вологому ґрунті.

Ефектон відноситься до органічних добрив і виявляється більш дієвим, ніж гній. Крім того, застосування Ефектона виключає можливість занесення в грунт насіння бур’янів і збудників хвороб, чого не скажеш про органічних добривах тваринного походження.

Препарат стимулює ріст розсади, розвиток кореневої системи, що забезпечує стійкість рослин до температурних перепадів іншим впливам зовнішнього середовища.

Атлет широко застосовується при вирощуванні розсади овочевих культур у домашніх умовах. Дія препарату спрямована на запобігання витягування стебла томатного куща, що вкрай небажано при утриманні розсади на підвіконні.

При використанні Атлета рослини стають сильними сильними, з добре розвиненою кореневою системою. Урожайність при цьому зростає на 30%.

Екологічно чисті органічні добрива

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьНа садовій ділянці найчастіше використовується перегній, компост і настої: коров’яку, пташиного посліду, кропиви, чистотілу, кульбаби та інших рослин.

Компост і перегній вносяться в грунт у незмінному вигляді, а настої розводяться водою в співвідношенні 1:10. Виняток становить добриво на основі пташиного посліду. Воно має більш високу концентрацію корисних речовин і витрачається в пропорції 1:15.

Внесення таких підживлень здійснюється в умовах відкритого ґрунту, а в домашніх умовах застосовують органічне добриво промислового виробництва — Біогумус.

Народні методи

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормить

Зола

За довгі роки культивування томатів, городники напрацювали безліч рецептів для їх підгодівлі підручними засобами. І на перше місце можна поставити деревну золу. Окрім широкого переліку мікроелементів, що входять до її складу, вона має профілактичну і захисну дію на рослини.

Золу розводять у воді і поливають розсаду. Додають трав’яні настої, як супутнє засіб. Золою опудривают грунт, що на додаток до збагачення корисними речовинами , послужить захистом від комах і хвороб. Зокрема, зола служить ефективним засобом у профілактиці та боротьбі з чорною ніжкою на розсаду томатів.

Бананова шкірка містить багато калію і щоб зробити його доступним для рослин, готують водну витяжку.

 • Подрібнюють шкірку 3-4 бананів.
 • Нарізку складають в банку об’ємом 3 літри і заливають водою.
 • Витримують 2-3 дні.
 • Проціджують і поливають томати отриманим розчином.

Звичайно ж, запах видаваний настоєм не сприяє приємним відчуттям, але ваша розсада через 2-3 дні порадує свіжим і здоровим виглядом.

Дріжджові підживлення

Дріжджі знайдуться в арсеналі кожної господині, але всі знають, що це джерело корисних мікроелементів, які благотворно позначаються на розвитку розсади томатів.

Розчиніть 10 г сухої речовини і 1 ст. л. цукру у літрі води і дайте піднятися. Влийте розчин у відро з 10 л води і проведіть полив під корінь. Робоча рідина не підлягає зберіганню.

Підгодівля йодом захищає розсаду від захворювань, прискорює процес дозрівання плодів і покращує їх якість. У 10 л води додайте 10 крапель йоду і полийте томатні кущі під корінь.

Підживлення розсади шкаралупу з яєць — відео

Йод — супер засіб для розсади томатів — відео

Чим підживити розсаду, якщо вона тонка і погано росте

Хоча вирощування розсади томатів вважається менш клопіткою справою порівняно з іншими пасльоновими, але і вона може створити городникові проблеми. А саме, рослини відстають у рості, виглядають блідими і кволими з тонкими падаючими стеблинками — це ознаки нестачі азоту.

Необхідні підгодівлі препаратами з підвищеним вмістом азоту, наприклад сечовиною.

Подкормка рассады помидор в домашних условиях Как и чем правильно подкормитьНа недолік фосфору розсада відреагує фіолетовим забарвленням нижньої сторони листя і стебла. Внесіть нітрофоску.

З-за відсутності магнію листя стають мармурового кольору. Застосовують магнієву селітру або магній сірчанокислий.

Відсутність цих поживних речовин в раціоні томатів, як в комплексі, так і окремо викликає уповільнення росту і дуже часто призводить до загибелі розсади.

Які добрива не слід застосовувати

Врожайність томатів багато в чому залежить від того, наскільки грамотно було проведено підживлення.

Не можна підгодовувати томатні кущі азотними добривами під час цвітіння. Це викличе «жирування» рослини: воно буде нарощувати зелену масу на шкоду зав’язування плодів.

Будь-яка надмірність може призвести до часткової або навіть повної втрати врожаю.

Як підгодовувати розсаду томатів правильно — відео

Не обов’язково мати в запасі безліч пакетів з добривами. Необхідно вибрати для себе кілька варіантів, що відповідають кожному етапу розвитку і тоді розсада віддячить вам своїм здоровим виглядом з сильною кореневою системою і товстими стеблами.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: