Як виростити розсаду помідорів в домашніх умовах покрокова інструкція

Гарантувати отримання рясного врожаю може тільки здорова розсада томатів. Дуже часто городники, особливо початківці, впевнені в своїх знаннях та силах щодо вирощування якісної розсади. Однак все ж нерідко допускають помилки, що призводять до заниженими врожаям.

Дуже важливо не тільки правильно підібрати насіннєвий матеріал, але і зуміти виростити хорошу, міцну розсаду помідорів в домашніх умовах.

Вибір сорти томатів — основні критерії

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияВідбираючи насіння і плануючи урожай, потрібно відштовхуватися від певних вимог.

Терміни дозрівання

Мається на увазі період від посіву до споживчої зрілості томатів. Природно, тут у виграші всі ранньостиглі сорти. А краще всього, якщо вони будуть ультраранние. Їх рекомендують культивувати в середніх широтах країни.

Для жителів південних регіонів підійдуть томати з більш тривалим терміном. Також середньостиглі помідори часто вирощують у теплицях.

Висота кущів

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияВідбір за цим критерієм проводять, відштовхуючись від передбачуваного місця висадки культури. Наприклад, черрі і деякі штамбові карлики прекрасно ростуть на підвіконнях, лоджіях.

У теплицю висаджують індетермінантні сорти, щоб теплична площа використовувалася по максимуму. Відкриті грядки припускають в основному великий простір, тому на них мають кущі середнього зросту.

Особливості сорту

Слід звернути увагу, що деякі томати можуть бути виведені з прив’язкою до певної області. Тут повинні бути враховані і кліматичні особливості, і світловий день регіонів.

Вибираючи томати для посадки, слід уточнити для себе мету вирощування. Для переробки відмінно підійдуть великоплідні сорти, а ось для цільної консервації – навряд чи.

Коли садити помідори на розсаду

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияЗа загальним правилом посів культури проводять за 55-65 доби до передбачуваного переміщення її на постійне місце висадки.

Якщо врахувати, що прикордонні терміни сходів насіння днів так 5-10, то для її вирощування відводиться 1,5-2 місяці.

Орієнтуючись по характеристиці сорту, потрібно строк визначити максимально точно. Переросла розсада погано приживається. У підсумку – сильно знижується врожайність.

Терміни посіву томатів

Точніше розрахувати терміни можна, якщо знати коли мине загроза весняних заморозків, щоб можна було висаджувати розсаду. Віднявши від передбачуваної дати пару місяців, отримуємо дату посіву для відкритого грунту.

 • Південні регіони: з 20 лютого по 15 березня
 • Центральні області: з 15 березня по 1 квітня
 • Північні райони: 20 березня по 5 квітня

Для тепличних сортів зазвичай вносять поправку 2 тижні. Дані приблизні терміни, так як для більш точної дати потрібно врахувати погодні умови.

Як посадити помідори на розсаду правильно

Підготовка насіння

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияГоворячи про підготовчих передпосівних роботах, припускають:

 • Знезараження зерен;
 • Дезінфекція і підготовка грунту.

Що стосується розфасованих насіння, то вони вже в продаж в основному надходять повністю оброблені. Якщо ні, то цю процедуру необхідно провести в домашніх умовах.

Для ліквідації інфекції відповідними розчинами є:

 • Марганцівка. В 1% розчині насіння вимочують до 20 хвилин, не більше, щоб не знизити схожість. Далі необхідна промивка водою.
 • Сода. Насіння замочують на добу. Крім дезінфекції, сода позитивно впливає на термін плодоношення, роблячи його більш раннім.
 • Алое. На ніч посівний матеріал поміщають в сік рослини, попередньо витримавши їх 5 днів в холодильнику. Ця процедура підвищить імунітет томату, поліпшить врожайність та якість плодів.
 • Фітоспорин. У спеціально розробленому розчині насіння тримають 1 годину.

Найбезпечніший грунт – покупної. Однак і в ньому можуть перебувати хвороботворні бактерії, тому будь-який грунт бажано обробити.

Ємності для посіву і грунтосуміш

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияДля посадок придатні будь-які не размокающие ємності:

 • ящики;
 • молочні коробки з-під соків;
 • стаканчики;
 • горщики.

Деякі садівники примудряються вирощувати розсаду навіть в целофанових пакетах.

Грунт для вирощування розсади помідорів повинна бути добре дренована, легка і пухка. Можна грунтосуміш придбати готову в магазині або приготувати самостійно.

Найкращий час підготовки грунту – осінь. Землю можна не поспішаючи і ретельно підготувати і продезінфікувати.

До найпопулярніших методів дезінфекції ґрунтосуміші відносять:

 • Знезараження марганцем. Грунт проливають підготовленим розчином.
 • Обробка окропом. Землю поміщають в добре дренованому ємність і невеликими порціями ллють крутий окріп.

Оброблений грунт повинен відстоятися. Потім його зволожують, вносять добавки і дають відпочити до посадок.

Для самостійного виробництва відповідного грунту використовують такі суміші:

 • На відро суміші, що складається з однієї частини городньої землі, двома частинами перегною і однієї частини піску додають 100 гр. мінеральних добрив або 2 склянки золи.
 • На відро суміші, що складається з 8 частин перегнійної землі, 2 частин городньої землі, однієї частини піску і однієї частини коров’яку додають 7,5 гр. карбаміду (сечовини), 10 гр. сірчанокислого калію і 15 гр. суперфосфату.

Куплені земляні суміші не потребують добавках.

Посів

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияСпособів насіннєвого посіву всього 2:

 • В індивідуальні ємності;
 • В загальну тару.

Підготовлені ємності наповнюють вологим субстратом. Роблять неглибокі борозенки з кроком 4 см і в них викладають насіння томату, витримуючи проміжок 2 див. Посіви зверху присипають землею, накривають для забезпечення постійного мікроклімату.

Постійні показники повинні бути такі:

 • Температура +25…+30°C;
 • Вологість 80-90%.

Добре, якщо є можливість помістити ємності близько будь-якого джерела тепла. Вологість перевіряють щодня, при необхідності зрошують з пульверизатора. Якщо спостерігаються надлишки вологи, посіви розкривають, щоб грунт трохи просох.

Посіви з’являються в залежності від температурних показників:

 • +25…+28°C – 3-4 дні;
 • +20…+25°C – 5-6 днів;
 • +10…+12°C – від 12 днів.

Як сіяти помідори. Посів насіння на розсаду томата — відео

Догляд за розсадою в домашніх умовах

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияУ догляді за розсадою томатів дуже важливо серйозно поставитися до таких моментів, як полив, підживлення, освітлення.

Освітлення

Без достатнього освітлення розсади хорошого не буде. Всю тару з посадками розміщують у максимально світлому місці. Оскільки під кінець зими світлового дня для рослин не вистачає, підсвічування проводять люмінесцентними лампами.

Першу пару-трійку днів світло взагалі рекомендують залишати цілодобово. Потім за тиждень світловий режим знижують до 16 годин на добу.

Вологість і полив

Поливають розсаду томатів помірно, на початку росту один раз в тиждень. Полив проводять по краю ємності, не під стеблинки. Воду для поливу бажано використовувати відстояну, кімнатної температури 20°С.

Підживлення

Першу підгодівлю розсади проводять через три тижні після сходів органічними і мінеральними добривами. Всі наступні підживлення проводять щотижня.

Можна скористатися покупними добривами.

Пікіровка

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияНа 10 день паростки томатів, посаджені в загальну ємність, пікірують в окремі ємності. Саджанці переміщують з кореневим грудочкою. Іноді можна почути пораду, що при першому пікіруванні потрібно прищипувати центральний корінець, але робити цього не слід. Додаткові травми спричинять затримку рослини в зростанні мінімум на тиждень.

Через 3 тижні проводять перевалку розсади в ємності більшого розміру. Це не дозволить рослинам витягнутися, а корінці почнуть розвиватися більш інтенсивно.

Для саджанців, спочатку посаджених в індивідуальні ємності, в цей період проводиться первинна пікіровка.

Загартовування

Перед висадкою розсади на постійне місце, її рекомендують гартувати протягом 5-7 днів починаючи з квітня місяця. Розсаду можна залишати біля відкритих віконних рам або виносити на балкон. Але температура повітря повинна бути не нижче 10°C.

Грунт під час загартовування не повинна бути сухою, інакше може з’явитися пожовтіння листочків або їх в’янення.

До моменту висадки на постійне місце розсада томатів повинна бути міцною, облиственій, не вытянувшейся.

Висадка розсади томатів на постійне місце

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияЧерез 1,5 місяця домашня розсада починає вигонку квіткових кистей. Як тільки вони помічені, значить через 1,5-2 тижні необхідно проводити висадку на постійне місце.

Передерживание розсади перетворить їх в недоуки. Рослини, які встигли зацвісти, зазвичай скидають колір, припиняють ріст. Проте така проблема частково вирішується видаленням першої китиці, але повноцінного врожаю вже не буде.

У теплицю

Вирощену розсаду висаджують у необігріваєму теплицю в першій половині травня, орієнтуючись на погодні умови.

Високорослі томати висаджують одним рядом або шахово, на відстані 50 см. Після посадки протягом 10-12 днів рослина не поливають.

Після висадки культури підв’язують шпагатом до проводу, завчасно натягнутому на висоті 2 метри. Шпагат проводять під 2 листом, а далі щотижня підкручують, не натягуючи занадто туго.

Провівши теплою водою полив, посадки бажано замульчувати.

У відкритий грунт

На відкриті грядки в теплих областях томати висаджують в травні, коли вдень температура досягає близько +22ºС. А в більш холодних регіонах висаджують помідори навіть у червні. Головне, щоб вночі показники не опускались нижче +15ºС. При холодних температурах в нічний час, додатково можна поставити дуги і вкрити розсаду покривним матеріалом.

Місце розсаді відводять сонячне, яке захищене від холодних вітрів.

Грунт краща суглинистий з додаванням мінеральних і органічних добрив.

Рослини розташовують на відстані 40 см одне від іншого. Висаджувати краще в похмурий безвітряний день. Стебло при посадках заглиблюють на 2-3 сантиметри. Через деякий час на ньому утворюються додаткові корені. Посадки поливають теплою водою і мульчують.

Хвороби і лікування розсади

Как вырастить рассаду помидор в домашних условиях пошаговая инструкцияНавіть самий ретельний догляд не гарантує повний захист від хвороб і шкідників. Проте якщо бути гранично уважними та вживати профілактичні методи, подібних ексцесів можна уникнути.

 • Грибки. Найбільш поширене захворювання. З’явитися вони можуть на будь-якій частині рослини. Якщо на саджанцях виявлені світлі або темні плями, такі особини видаляють, а вся розсада обробляється фунгіцидом. Попередити грибок можна знезараження грунту перед посівами.
 • Віруси. Небезпечні захворювання не проявляються відразу – вони витримують інкубаційний період, під час якого активно розвиваються. Найчастіший з них – мозаїка. Інфіковані рослини підлягають негайному знищенню. Проникнути вірусу допомагають комахи-збудники, забруднений грунт, насіння сумнівної якості.
 • Бактерії. Їх розвиток відбувається від надлишку вологи тепла.
 • Дисбаланс харчування. Нестача якого елемента позначається на здоров’ї розсади. Нестача міді викликає гниття коренів, при дефіциті калію листя стає горбкуватою.
 • Шкідники. Проникають в будинок вони майже завжди з землею, насінням. Досить часто кімнатні рослини діляться своїми шкідниками з розсадою. Листя з шкідниками знищується, рослини обробляються розчинами Фитоверма, Дендробациллина, Актелика.

Як виростити розсаду помідорів з насіння в домашніх умовах — відео

Особливих складнощів самостійне вирощування розсади не представляє. Найважливіше – це правильно підготуватися, постаратися створити для рослин необхідні умови.

Не слід забувати про терміни посіву насіння у відповідності з обраним сортом урахуванням кліматичних особливостей регіону.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: