Потрібно обрізати півонії після цвітіння і коли обрізати півонії на зиму Відео

На початку літа одними з найбільш цікавих і яскравих квітів в саду вважаються півонії. Ефектні пишні бутони різних відтінків, неповторний свіжий аромат і буйна зелень затьмарюють більшу частину сусідів по квітника на весь період цвітіння. Така краса можлива тільки при грамотному комплексному підході до вирощування садових рослин.

Відповідальне ставлення до природи і правильний догляд – це запорука повноцінного розвитку квіткових культур. Одним з обов’язкових пунктів догляду є обрізка півоній. Саме від грамотного та своєчасного проведення залежить якість і тривалість майбутнього цвітіння.

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму ВидеоІ трав’янисті і деревоподібні сорти півонії рекомендується обрізати три рази на сезон – напровесні, після закінчення цвітіння та перед зимою. У кожної з цих процедур є свої цілі, які в підсумку призводять до одного – до зміцнення здоров’я півоній і його довголіття.

Коли потрібно обрізати півонії після цвітіння влітку

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму Видео

Терміни обрізки півоній в літній період

Для кожного окремо взятого квіткового куща час обрізки визначається індивідуально. Сигналом до її початку буде повне закінчення цвітіння, відсутність бутонів і суцвіть на рослині. Вони повинні отцвесті і обсипатися або зів’янути природним чином так, щоб на рослинних культурах лишилися тільки оголені квіткові головки.

Сприятливий час для проведення процедури залежить від клімату даної місцевості, в середньому це період з другої половини червня до середини липня.

Технологія обрізки

Обрізка після цвітіння полягає у видаленні всіх зів’ялих суцвіть і засохлих бутонів разом з невеликою частиною стебла, але лише до першої листової пластини. Під час процедури можна зрізати і листя, але тільки сухі або пожовклі, інші чіпати не потрібно. На кожному стеблі повинно залишатися не менше трьох або чотирьох листків.

Чим підживити півонії після цвітіння

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму ВидеоПеріод цвітіння забирає у півоній багато сил і забирає велику кількість поживних речовин. Засохлі суцвіття сповіщають квітникарів про початок нового періоду розвитку півоній – періоду формування нових нирок. На цьому відповідальному етапі без додаткових підгодівлі рослин не обійтися.

Вносити підживлення і добрива необхідно приблизно через два тижні після опадання пелюсток. Підгодовувати півонії рекомендується прикореневих і позакореневим способом.

Виходячи зі своїх переваг, квітникарі можуть обирати мінеральні або органічні добрива.

 • Мінеральну підгодівлю готують з десяти – п’ятнадцяти грамів калійної селітри і п’ятнадцяти – двадцяти грамів суперфосфату.
 • Органічне добриво складається з десяти літрів води і одного літра розчину коров’яку або пташиного посліду. Витрата: два – три літри на один кущ.
 • Для обприскувань розчин можна приготувати з будь-якого комплексу мікроелементів у вигляді таблеток, які пропонують у великому асортименті спеціалізовані садівницькі магазини. Зазвичай в десяти літрах води розчиняють дві таблетки, але все ж перед приготуванням варто ознайомитися з інструкцією.
Читайте також:  Кімнатні рослини, які можуть видалити цвіль, грибок та конденсат з вашого будинку

Коли і як обрізати півонії на зиму

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму Видео

Осінні терміни обрізки півоній

Осінній сезон вважається оптимальним часом для підготовки півоній до зими і предзимней обрізки. Більшість видів і сортів залишаються в пишній зелені до перших жовтневих заморозків. Засихають і в’януть лише культури, уражені шкідниками або хворобами. Це може відбуватися ще в серпні або вересні.

Важливо, що саме в цей період коренева частина продовжує відновлювати дефіцит поживних елементів і проводити обрізку під корінь категорично забороняється. Обрізування куща в ці місяці не лише послабить імунітет півонії, введе його в стресовий стан, але ще може привести до загибелі всієї рослини.

Існує кілька ознак – сигналів, які говорять про те, що пора проводити обрізку:

 • всі стебла опускаються на землю;
 • стебла забарвлюються в коричневі відтінки;
 • листова маса починає поступово в’янути.

Оптимальний час для проведення обрізання куща під корінь – з п’ятнадцятого жовтня до десятого листопада, але у різних кліматичних умовах цей період може зсуватися в одну або іншу сторону. Якщо орієнтуватися на температурні показники, то середня температура повітря повинна бути в межах п’яти – семи градусів тепла.

Правила і технологія

Технологія проведення осінньої обрізки включає в себе декілька обов’язкових пунктів:

 • знезараження садового інструменту до і після проведення процедури за допомогою спиртового або марганцевого розчину;
 • обрізання надземної частини куща;
 • негайне видалення обрізаних частин рослин з садової ділянки і їх повне знищення (після висушування) далеко від квітника;
 • полив і внесення добрив і підгодівлі;
 • нанесення мульчуючого шару в якості утеплення на зиму.

Думки досвідчених садівників по висоті залишилися після обрізки під корінь пенечков розходяться. Одні рекомендують залишати висоту в один – два сантиметри, інші – від трьох до п’яти сантиметрів, а треті взагалі радять зрізати стебла до рівня поверхні ґрунту (без пеньків).

Чим обробити півонії після обрізки

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму ВидеоПісля видалення надземної частини півоній грунт рекомендується рясно зволожити і внести живильні розчини або сухі суміші. Є кілька варіантів мінеральних і органічних підживлень.

 • Товстий шар компосту або перепрілого перегною (приблизно одне велике відро на кожну рослину) наносять на кущ і поблизу нього по колу у другій половині листопада (з приходом заморозків).
 • Відразу після обрізки місця зрізів присипають порошком деревної золи або товченим активованим вугіллям (для знезараження), а пізніше під кожну рослину вносять по одній великій склянці кісткового борошна.
 • Комплексні мінеральні добрива для квітучих садових культур з вмістом калію та фосфору розсипають по поверхні землі біля кожного куща в дозуванні, зазначеної на упаковці.
Читайте також:  Чому орхідея починає сушити бутони, навіть ті, що не сформувалися

У регіонах з суворими безсніжними зимами півонії підгортають сухий торф’яної сумішшю, потім прикривають тирсою, опалим листям або ялиновим гіллям.

 Особливості обрізки деревовидного півонії

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму Видео

 • Санітарну, омолоджуючу і декоративну обрізку деревовидного півонії рекомендується виконувати тільки у весняний час.
 • Санітарна «стрижка» повинна проводитися кожен рік. Вона передбачає видалення сухих гілок повністю і підмерзлих – до живої нирки.
 • Омолоджуюча процедура потрібна рослинам через п’ятнадцять – двадцять років. Гілки вирізують під корінь, що активізує ріст нових пагонів і дає нові сили для подальшого розвитку.
 • Формує «стрижка» перший раз проводиться тільки на третьому або четвертому році життя. Видаляють сухі, пошкоджені, слабкі і загущають рослина пагони.
 • Для посилення росту і розміру суцвіть, для більш пишного і рясного цвітіння обрізанні підлягає деяку кількість дрібних бутонів.
 • Щорічна осіння обрізка деревовидного півонії (під корінь) не проводиться, так як їх товсті і міцні деревоподібні стебла не бояться морозів і прекрасно переносять холодні періоди. А ось нежиттєздатні старі гілки необхідно вкоротити на десять – п’ятнадцять сантиметрів.
 • Після закінчення цвітіння необхідно видалити лише відцвілі бутони, а в осінній час обрізають дозрілі насіннєві коробочки.
 • Для повноцінного розвитку деревовидного півонії рекомендується щорічно обрізати прикореневу поросль.

Коли можна пересаджувати півонії після цвітіння

Нужно ли обрезать пионы после цветения и когда обрезать пионы на зиму ВидеоПісля інтенсивного цвітіння півонії дають відпочити до кінця літа, а потім (при необхідності) проводять пересадку. Сприятливий для цього час – друга половина серпня і вересень. В залежності від місцевого клімату ці терміни можуть зрушуватися на одну – два тижні. До холодів рослини встигнуть вкоренитися на новому місці і зміцніти, щоб пережити зиму.

Приводом для пересадки можуть бути кілька причин і ознак: досить великий розрісся кущ, з’являються плями на листових пластинках, жовтіючі і підсихаючою листя в нижній частині куща, ознаки ураження хворобою, вік більше п’яти років.

Основні правила пересадки:

 • Садовими вилами кущ обережно обкапывают на відстані двадцять сантиметрів від кореневої частини, попередньо зволоживши грунт.
 • Поддевом лопатою і притримуючи за надземну частину, кущ витягують з грунту разом із земляною грудкою.
 • Обрізують надземну частину на 60 – 70%.
 • Землю на коренях легенько струшують, потім промивають коріння, оглядають їх, розділяють видаляють мертві корінці.
 • На кожній розділеної частині повинно бути по одній або по дві нирки.
 • Місця розрізів коренів присипають золою або обробляють розчином марганцівки.
 • У посадкову яму насипають дренажний шар (з деревних відходів, дрібних каменів, битої цегли) і суміш з городньої або садової землі, перегною, компосту, мінерального комплексу.
 • Деленко висаджують, присипають землею, утрамбовують і поливають.
Читайте також:  Як виростити троянду з черешка купленої троянди

 Поради садівників

 1. Після поділу кореневої частини і пересадки не рекомендується рясно поливати рослини в найближчі кілька місяців. Молоде рослина дуже швидко вбирає вологу і, при її надлишку, коренева частина почне загнивати.
 2. Після поділу дорослого куща на частини не рекомендується висаджувати рослини на тому ж ділянці. Якісний розвиток молодих культур – деленок можливо тільки на новому квітнику або клумбі.
 3. Півонії дуже люблять воду і у великих кількостях, але абсолютно не виносять мокру або заболочену грунт. Щоб вода не застоювалася, перед посадкою необхідно наповнити посадкову яму надійним дренажним матеріалом.
 4. Велике значення для росту і розвитку півонії має глибина посадки. Недостатня глибина може призвести до того, що після численних розпушувань пристовбурового простору і прополок смітної рослинності нирки і частина кореневища виявляться дуже близько до поверхні ґрунту. Врятувати такі кущі зможе додаткове підгортання. Занадто глибока посадка закінчиться відсутністю цвітіння.
 5. Бруньки відновлення при посадці півоній не повинні перебувати в землі глибше, ніж п’ять – сім сантиметрів.
 6. Для посадки півоній на своїй ділянці рекомендується використовувати тільки молоді рослини – саджанці. Масивні, розрослися і старі культури через пару років зовсім постаріють і цвісти перестануть. Всі клопоти посадки та догляду будуть марними.
 7. Без особливої потреби не варто турбувати півонії частими пересадками.
 8. Пошкоджений при пересадці корінь потрібно обов’язково знезаразити розчином мідного купоросу, марганцовым розчином або присипати товченим активованим вугіллям.
 9. Рання обрізка листя півонії (відразу після закінчення цвітіння) завдасть непоправної шкоди культурам. Наступне цвітіння буде мізерним або може взагалі не настати.

Корисне відео

Як правильно пересадити півонії — відео

Квіти відцвіли — що робити? помилки квітникарів — відео

Навіть при наявності всіх умов утримання і догляду, а саме поливу, підживлення, розпушування, прополок, пересадок, без правильної обрізки півонії не порадують своєю красою і пахощами. Тільки своєчасна і так необхідна квітам обрізка підготує їх до змін погоди, зміцнить імунітет, додасть сил і здоров’я для закладки нових нирок і забезпечить пишне, щедре і тривале цвітіння в наступному сезоні. Мінімум турботи та уваги до своїх улюбленців і вони обов’язково віддячать квітникарів, стануть предметом гордості і захоплення.

DvaGusya