Особливості вирощування вейгели

Ми познайомимо вас з цікавим рослиною – вейгелой. Поговоримо про особливості вейгели, а також про посадку і догляд за нею у відкритому грунті. Ми навчимо вас розмножувати рослина, правильно робити обрізку, а також боротися з шкідниками і хворобами.

Чи знаєте ви? Рослина було названо на честь німецького професора хімії і ботаніки Крістіана Еренфрід фон Вайгеля. Цей чагарник був обов'язковим елементом традиційного китайського і японського пейзажного саду.

переваги вейгели

Вейгела – це чагарник, батьківщиною якого є Східна та Південно-Східна Азія. Там ростуть дикі види чагарнику. Рід налічує 15 видів рослини.

Головними перевагами вейгели є простота і велика кількість способів розмноження, краса суцвіть і легкість в догляді. При цвітінні кущ утворює величезну кількість квітконосів, які перетворюють його в величезна куля, покритий квітами. Також чагарник непогано переносить морози і інші стресові умови.

Найпопулярніші види вейгели

Селекціонери вивели багато видів вейгели, які вражають своєю красою і неповторністю. Щоб ви могли вибрати відповідний чагарник, ми представимо найбільш популярні різновиди.

вейгела Миддендорфа

Особливості вирощування вейгели Кущ даного виду має висоту до 150 см з висхідними пагонами. Листя яскраво-зеленого кольору, суцвіття – сірчано-жовтого з помаранчевими плямами. У суцвітті зібрано до 6 кольорів. Вейгела Миддендорфа цвіте навесні і восени з тривалістю в 1 місяць.

вейгела приємна

Важливо! Насіння даного виду не визрівають в середній смузі.

Цей вид рідко зустрічається в садах. Чагарник має висоту 130 см, листя довгасто-ланцетні яскраво-зеленого забарвлення. Квіти мають рожево-фіолетовий колір зовні і блідо-рожевий всередині. Цвіте так же 2 рази в рік – в травні-червні і серпні-вересні.

вейгела японська

Вейгела японська має висоту 100 см, листя еліпсовою форми до 10 см в довжину. Квіти блідо-рожевого кольору, колокольчато-воронковідниє. На одній квітконіжці утворюється по 3 квітки.

Важливо! Цей вид вейгели може не перенести заморозки навіть в укритті. вейгела корейська

Особливості вирощування вейгели Окультурений чагарник має висоту 150 см (дикий – 5 метрів). Листя загострені, блискучі. Квіти мають забарвлення від блідо-рожевого до яскраво-кармінового (під кінець цвітіння), діаметр – 3 см. Радує цвітінням так само 2 рази в рік (як у вейгели приємною). Цвіте від 15 до 30 днів (цей період може варіюватися при кожному цвітінні). Насіння, на жаль, в середній смузі не визрівають.

Важливо! Вимагає укриття на зиму. вейгела рання

Цей вид вейгели має висоту 150-200 см, росте в Китаї і Північній Кореї на кам'янистих схилах. Листя темно-зелені широколанцетні. Квітки зібрані в суцвіття по 2-3, мають рожевий колір зовні і пурпурно-червоний усередині. Цвіте в травні-червні, тривалість цвітіння – 10-30 днів.

вейгела садові

Кущ заввишки до 100 см, зовні схожий з корейським видом. Листя у формі яйця, довжина до 10 см. Квіти можуть з'являтися як на кінцях пагонів, так і в пазухах листків, мають трубчасту форму і тьмяно-рожевий колір. Рясно цвісти починає в 3 декаді травня і до початку червня. З віком підвищується стійкість рослини до морозу.

Важливо! Даний вид вимагає укриття на зиму.

вейгела Максимовича

Особливості вирощування вейгели Вейгела Максимовича має висоту 150 см. Листя загострені до верху, довжина до 8 см. Квіти мають блідо-жовтий колір і воронковидну форму. Цвітіння проходить з другої половини травня і до середини червня. У даного виду до середини жовтня дозрівають насіння навіть у середній смузі.

Аналізуючи види, ми можемо виділити одного лідера – вейгели Максимовича, яка дає життєздатні насіння навіть у більш північних широтах. Якщо ж ви живете в південних, то вибирати можете виходячи з власних уподобань.

правильна посадка

Виберемо місце для посадки, час висаджування і підготуємо ділянку.

Чи знаєте ви? Вейгелу в ландшафтному дизайні використовують при групових посадках і одиночних, на схилах і укосах, для створення живоплоту вільної форми і в композиціях з багаторічними рослинами.

Оптимальні терміни посадки

Багатьох флористів хвилює питання, коли потрібно висаджувати і пересаджувати вейгелу.

Особливості вирощування вейгели Садити вейгелу потрібно тільки навесні. Оптимальний період – березень-квітень (в проміжку між початком прогріву грунту і набуханням нирок). Якщо посадити чагарник восени, то він може не пережити заморозки, навіть якщо ви його вкриє.

Читайте також:  Як виростити розсаду перцю в домашніх умовах: покрокова інструкція, фото, відео

Якщо ж ви купили вейгелу восени, то не варто панікувати. Рослина зможе почекати до весни. Просто прикопайте кущ під нахилом і укрийте землею.

Пересадка чагарнику робиться так само тільки навесні, щоб до зими він встиг адаптуватися і накопичити поживні речовини.

Вибір місця для посадки

Для посадки вибирайте височина, закриту від північних вітрів. Вейгела не переносить протяги (вітер збиває суцвіття), тому місце не повинно сильно продуватися. Ідеальним варіантом буде південна сторона. Кущ себе буде почувати ще краще, якщо за ним буде перебувати споруда; таким чином ви точно вбережете рослину від протягу.

Підготовка ґрунту під посадку саджанця

Рослина вимогливо до грунту, тому до її складу потрібно поставитися серйозно. Вейгела воліє супіщану або суглинних грунт із слаболужною, а краще нейтральною реакцією. Також грунт повинна бути багата гумусом і мікроелементами. Перед посадкою дно ями вистилають гравієм або іншим дренажем. Далі засипають чорнозем (або іншу родючий грунт) з добривами (100 г нітрофоски і 7, 5 кг компосту).

Особливості вирощування вейгели Не забудьте добре перемішати нітрофоску з компостом, інакше обпалите коріння рослини. При підготовці грунту варто пам'ятати, що вейгела не любить перезволожених грунт, тому такі ділянки відразу відпадають. Те саме можна сказати і до ділянок з високим заляганням грунтових вод.

Догляд за кущами протягом сезону

Ви посадили вейгелу, тепер потрібно за нею правильно доглядати, щоб чагарник був здоровий і два рази в рік радував вас розкішними квітами. Так, ми переходимо до розгляду догляду за вейгелой.

закритість поливів

Поливати вейгелу необхідно по потребі. Якщо давно не було дощу і грунт почав підсихати, полийте чагарник (близько 5-8 л на 1 кущ). Не потрібно перенасичувати грунт вологою, інакше коріння почнуть гнити. В даному випадку немає певної кількості поливів, однак варто знати, що якщо ви мульчувати кущі, то поливати потрібно набагато рідше, так як мульча зберігає вологу. Також рослина потрібно рясно полити після зими (близько 8-10 л під кущ), якщо воно помёрзло. Про догляд за вейгелой навесні ми розповімо далі.

Мульча і підгодівлі ґрунту

Вейгела потребує мульчировании і добриві грунту, тому уважно прочитайте цей розділ, щоб зберегти кущ здоровим.

Важливо! Якщо ви не будете годувати вейгелу навесні, то рослина може не зацвісти, або його цвітіння буде нетривалим. У гіршому випадку кущ і зовсім може засохнути через брак сил.

Особливості вирощування вейгели Ранньою весною (коли ще не розтанув сніг) під кущ вносять мінеральні добрива (20 г сечовини, 10 г суперфосфату і 10 г на метр калійних добрив). Це дасть додаткові сили ослабленому після зими рослині.

Повторно вейгелу підгодовують в період першого цвітіння – на початку червня. Вносять подвійний суперфосфат і сірчанокислий калій (30 г кожного на 1 кв. М).

Восени під час перекопування вносять такі добрива: 3 кг перегною, 50 г суперфосфату, 30 г сірчанокислого калію на 1 кв. м.

Важливо! Весняні підгодівлі не потрібно переносити на більш пізній період, так як вейгела продовжить пускати нові пагони, які не встигнуть одревеснеть до морозів і загинуть.

Також не варто забувати і про мульчировании грунту біля рослини.

Мульча не тільки зберігає вологу в ґрунті, але і не дає рости бур'янам і зберігає грунт від перегріву. Мульчу укладають пізньою весною. Для цього можна використовувати тирсу, які насипають суцільним шаром не більше 10 см в товщину. Пристовбурні кола повинен мати радіус близько 2 м.

На цьому мульчування і удобрення грунту завершено, можна перейти до сезонної обробці грунту.

Розпушування і видалення бур'янів

Особливості вирощування вейгели Землю навколо куща потрібно рихлити після поливу і при ущільненні грунту. Рихлити ґрунт починають відразу після танення снігу і закінчують в липні. Також важливо подбати і про кукіль, яких не повинно бути навколо рослини.

Нагадаємо, що мульчування грунту допомагає як позбутися від бур'янів, так і попередити пересихання або перегрівання грунту. Рихлити при цьому грунт не потрібно, так як земля не піддається прямому впливу сонячних променів і вітру.

Стійкість вейгели до зимових холодів

Як правило, потрібно вкривати вейгелуперед зимовими морозами, щоб уберегти коріння рослини.

У північних зонах природним укриттям є сніг, який вберігає коріння від низьких температур. Однак зими бувають малосніжні, тому потрібно додатково вкрити ваш чагарник від морозу.

Читайте також:  Коли висаджувати перець у теплицю із полікарбонату

Як укриття можна використовувати спанбонд, який зарекомендував себе як відмінний покривний матеріал. Для цього над кущем встановлюється каркас, і поверх нього стелиться матеріал. Пристовбурні кола, замульчувати раніше, присипають ялиновим гіллям або сухим листям. У малосніжні зими також можна вкрити рослина толем або лутрасилом. Зверху вся конструкція накривається поліетиленовою плівкою. Після опадання листя можна пов'язати кущі і пригнути до землі. Такий метод використовують, якщо очікується дуже холодна зима (температура біля грунту вище, ніж на 1-1, 5 м вище нього).

Особливості вирощування вейгели По приходу весни важливо знати, коли знімати укриття з вейгели. Роблять це з початком танення снігу або потепління. Потрібно прибрати плівку, каркас і листя з мульчувати кола. Після цього рясно полити рослину і, якщо потрібно, розпушити грунт.

Нещодавно посаджені вейгели, а також ті, яким кілька років, обов'язково потрібно вкривати на зиму. З віком їх зимостійкість підвищується, і від укриття можна відмовитися (якщо зима сніжна). У випадку обмерзання вейгела швидко відновлюється завдяки своїй високій побегообразовательной здатності. Але цвісти наступний рік буде слабо.

Якщо ви будете дотримуватися інструкції, зимівля вашої вейгели пройде гладко, і кущ не помёрзнет.

Обрізка і формування крони

На черзі обрізка кущів. Почнемо собрезкі вейгели восени.

Важливо запам'ятати, що осінню обрізку вейгели НЕ проводять. Так як перед зимівлею чагарник накопичує поживні речовини не тільки в коренях, але і в надземному тілі, в тому числі – в пагонах. Тому обрізка може привести до загибелі куща через відсутність харчування.

Особливості вирощування вейгели Навесні, після зняття укриття, обрізають тільки хворі і вимерзлі пагони. Формує обрізка вейгели проводиться тільки після цвітіння – в червні. При цьому обрізають старі непродуктивні пагони разом з частиною крони, залишаючи добре розвинені пагони відновлення. Відцвілі пагони вкорочують на 1/3.

Комплексну обрізку проводять тільки раз в 3 роки, регулюючи густоту куща і наявність родючих пагонів.

Важливо! Якщо ви упустили час літньої обрізки, то пізніше її проводити вже не можна. Це травмує рослина перед повторним цвітінням.

Розмноження вейгели в домашніх умовах

Вивчивши обрізку і формування куща вейгели, ми переходимо до розмноження чагарника. Розмножити рослина можна діленням куща, живцюванням, відводами або насінням. Нагадаємо, що в середній смузі більшість видів не дають життєздатного насіння.

живцювання

Це найбільш поширений спосіб розмноження вейгели, при якому використовують зелені живці, так як здеревілі погано приживаються (якщо приживуться, то чекати результатів доведеться близько 5 років).

Особливості вирощування вейгели Живці зрізають гострим продезинфікованим лезом в квітні-травні до закладення нирок. Держак повинен мати 2 листи і довжину 10 см. Зріз повинен бути прямим і рівним (без розщеплення деревини). Місце зрізу обробляють стимулятором росту коренів – гетероауксином (159 мг на 1 л води), і залишають на 12 годин в темному місці при температурі + 19-20˚С. Далі держак висаджують в торф'яну суміш (земля, торф, пісок) на глибину 5 мм, щоб він пустив коріння. Поливають молоде рослина 2 рази в день.

Важливо! Після посадки рослину обов'язково накривають плівкою, яку можна легко зняти при поливі.

Коріння з'являться через місяць, а у відкритий грунт рослину можна пересаджувати тільки через 18 місяців.

розподіл куща

Вейгелу можна розмножити діленням куща. Для цього підходять кущі, яким більше 3 років. Також у куща має бути багато пагонів, які ростуть саме з грунту.

Пізньої осені, після опадання листя, викопують чагарник і відокремлюють частину кореневища з втечею. Для цього використовують гострий ніж або скальпель (інструмент повинен бути чистим). Місце зрізу на материнській кущі і відокремленої частини посипають крихтою активованого вугілля. Відокремлений кущ заносять в приміщення і дають просохнути. Після цього верхні пагони вкорочують в 2 рази. Проводять посадку нового рослини вже навесні, після танення снігу. Щоб за зиму кущ не засох, його прикопують в темному, але не дуже сирому приміщенні в пісок і зрідка зволожують.

Посадка відокремленої частини проводиться так само, як і молодого рослини.

відводами

Особливості вирощування вейгели Щоб розмножити вейгелу відводами, потрібно вибрати здоровий втечу, який знаходиться найближче до землі. На ньому роблять неглибокі насічки в тому місці, де його будуть прикопувати землею. Після цього втечу закріплюють і присипають грунтом. Всі ці дії проводять в квітні – на початку травня. Поливати отводку потрібно частіше, ніж звичайний кущ. Після другого цвітіння можна перевірити її на наявність коренів.

Щоб нову рослину можна було відокремити, має пройти 1.5-2 року.

Читайте також:  Пустоцвіт на кабачках чому що робити і як боротися Фото Відео

Чи знаєте ви? На даний момент налічується близько 200 сортів вейгели. Найбільша в світі колекція представлена в Ботанічному саду міста Шеффілд в Великобританії.

насінням

Насіння вейгели не зберігається більше 2 років, а після 1 року відсоток проростання падає в 2 рази. Таким чином, краще садити насіння відразу після збору, восени, біля материнської рослини. Так як ви будете вкривати на зиму весь кущ, то і насіння знаходитимуться в захищеному грунті. До весни вони проростуть, і можна буде вибрати кілька найбільш сильних рослин. Інші потрібно видалити з ділянки. Молоді рослини залишають біля материнського куща на кілька років, потім пересаджують в інше місце.

Важливо! При розмноженні вейгели насінням втрачаються її видові і сортові якості. Таким чином ви можете отримати дика рослина, яке буде не 1-1.5 м в висоту, а 4-5. Тому квітникарі не рекомендують розмножувати вейгелу насінням.

Боротьба зі шкідниками та хворобами вейгели

Основні шкідники, які докучають чагарнику:

 1. Особливості вирощування вейгели Попелиця. Паразит, який псує життя багатьом садовим рослинам. Попелиця живиться соками рослини і вимотує його. Якщо на чагарнику оселиться велика колонія попелиці, то рослина може і зовсім загинути. Боротися з попелиць можна як народними методами, так і за допомогою хімії.

  – Народні: настої на цибулі, часнику, ромашці (до 200 г обраного рослини настоюється на 1 л теплої води близько 5 годин; розбавляється настій в 10 л води).

  – Пестициди та інсектициди: Doff All in One Bug Spray, Bayer Organic Pest Control, Vitax Organic 2 in 1 Pest & Disease Control (дозування і метод застосування описані в інструкції).

 2. Трипси. Комахи, які висмоктують соки з рослини, пошкоджуючи тканини і приводячи до їх засихання. Трипси також небезпечні тим, що є переносниками захворювань рослин. Щоб позбутися (а частіше – стримати популяцію) від шкідників, можна так само використовувати як спеціальні засоби, так і народні методи.

  Особливості вирощування вейгели – Народні засоби: відвари з тютюну, перцю стручкового, чистотілу і деревію (обробляється надземне тіло рослини).

  – Інсектициди: фітоверм, Актелік, карбофос та конфідор. При сильному ураженні рослини трипсами краще використовувати інсектициди, інакше є ризик втратити вейгелу.

 3. Павутинний кліщ. Малопомітний паразит, який, як і попередні, харчується соками рослини. Специфіка паразита в тому, що його неможливо знищити відразу: потрібно проводити кілька обробок, щоб назовсім вигнати його з рослини. Переходимо до засобів лікування:

  Особливості вирощування вейгели – Народні засоби: настойка часнику, цибулиння; обробка господарським милом і спиртом.

  – Хімічні засоби: актеллик, фітоверм і неорон.

Так як кущ росте на відкритому повітрі, то використовувати хімічні засоби можна (а іноді – потрібно), щоб напевно позбавити вейгелу від шкідника.

Захворювання, які можуть вразити вейгелу:

 1. Сіра гниль. Відомої хвороби багатьох плодових рослин схильна і вейгела. Це грибок, який вражає квіти і листя рослини. Небезпека його в тому, що при сильному ураженні він призводить до повної загибелі чагарнику. Для боротьби з хворобою використовують фунгіцид «Тельдор», який добре переноситься рослинами і не викликає опіків листя. Сіра гниль з'являється в сильно загущених кущах вейгели і в перезволоженого грунті. Тому не допускайте заболочування грунту, проводите розпушування і вчасно подрезайте хворі і старі пагони.
 2. Фузаріоз. Це інфекційне захворювання викликається грибом, який проникає в рослину через ранки і грунт. Призводить до загнивання кореневої системи. Для лікування використовують препарат «Фундазол». Однак варто пам'ятати, що якщо коріння рослини повністю вражені хворобою, то кущ підлягає утилізації. Якщо ж пошкодження часткові, то гнилу частину кореня зрізають, а здорову обробляють препаратом. Особливості вирощування вейгели
 3. Борошниста роса. Захворювання викликають мікроскопічні ектопаразітіческім гриби. В першу чергу уражаються листя, що знаходяться найближче до землі. Сильно пошкоджені пагони чорніють і відмирають, рослина втрачає декоративний вигляд, знижується морозостійкість і припиняється цвітіння. Для боротьби з борошнистою росою використовують такі фунгіциди: Фундазол, Байлетон і Топсин. Також можна використовувати Біофунгіциди, такі як Фітоспорін-М і Планріз.

Не забувайте видаляти механічним шляхом все пошкоджене листя і пагони, утилізуючи їх за територією ділянки. Інші хвороби і шкідники не дивується вейгелу. Кращою профілактикою всіх хвороб є правильних догляд за рослиною.

Знаючи основних шкідників і хвороби вейгели, ви можете зробити висновок, що більшість недуг вражає її через неправильного догляду. Як правило, крім своєчасного поливу та підгодівлі, потрібно правильно обрізати навесні вейгелу, щоб ваше рослини оновлювалося і не знало хвороб. Ці інструкції допоможуть вам зберегти кущ здоровим і квітучим.

DvaGusya