Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Сепаратор для молока дає нові можливості фермерам, які спеціалізуються на розведенні молочних порід рогатої худоби. За допомогою цього простого приладу, незалежно від масштабів виробництва, можна самостійно приготувати домашнє масло, вершки, знежирене молоко, сметану, сколотини, сир і сироватку. Однак вибір потрібної моделі визначає продуктивність і кількість дійних особин. Як користуватися агрегатом, і на що звертати увагу при його покупці – читайте далі в статті.

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Сепаратор для молока

Якщо свіже молоко налити в скляну посудину і залишити на кілька годин, рідина втратить свою однорідність через що міститься в ній жиру. Його крихітні крапельки, чітко проглядаються під мікроскопом, спливуть на поверхню, в результаті чого там утворюється товстий жовтувато-кремовий шар. На цьому етапі якраз і потрібно сепаратор.

Чи знаєте ви? Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує кожному жителю планети вживати до 330 кг молока за рік.

Для чого потрібен

Цей прилад дозволяє розділити молоко на фракції. В результаті виходять вершки і очищений від різних забруднень знежирений із молокопродуктів. Після сквашування молочна суспензія за допомогою сепаратора швидко розшаровується на сир і сироватку. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися Ручний відбір жиру дуже стомлює і малоефективний, адже в процесі сепарації є можливість отримати будь-процентне співвідношення жирності. Досвідчені фермери знають, що отримана на кінцевому етапі переробки пропорції 1:10 позначає виробництво з кожних 11 літрів свіжого молока по 1 літру вершків і по 10 літрів відвійок.

Вам напевно буде корисно дізнатися які існують способи обробки та види коров'ячого молока, а також розгляньте характеристики деяких охолоджувачів молока.

При повторній сепарації готові вершки можна перетворити в масло або в більш рідкі вершки.

У домашньому господарстві і на невеликих фермах часто для первинної переробки молока використовують звичайні сливкоотделители, що представляють собою налагоджену систему безперервної подачі рідини в обертовий тарільчасте барабан. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися Сливкоотделитель для первинної переробки молока Результат відбору жиру з суспензії залежить від:

 • запрограмованого процентного співвідношення вершків і відвійок;
 • швидкості обертання барабанного елемента;
 • температури первинного молокопродуктів;
 • витрати рідини через центрифугу.

Чи знаєте ви? Найбільше в світі молока п'ють фіни. За рік кожен житель Фінляндії споживає близько 391 літра цього продукту. Їх антиподами сміливо можна вважати китайців, у яких річне споживання молокопродуктів не перевищує 30 кілограмів.

Як працює

Все сепаратори працюють за єдиним принципом, грунтуючись на впливі відцентрової сили:

 1. Весь процес поділу молочної рідини відбувається в барабанному вузлі, який складається з набору одягнутих на склянку перфорованих тарілок і кришки.
 2. Кожна з деталей укладається в певному порядку, в результаті чого формується 6 виходів для перероблених продуктів. Зливний отвір розташовується ближче до стінки ємності, в яку подається свіже молоко.
 3. За допомогою настроюваного коркового крана рідина потрапляє в поплавковий відділ, звідки через центральний барабан стікає вниз. Чим швидше обертається тарілчаста центрифуга, тим швидше відбувається відділення молекул жиру.
 4. У процесі руху рідина розподіляється по всій поверхні.
 5. Обрат через всі отвори піднімається в приймальну камеру і відходить за допомогою ріжка в заздалегідь приготовлену ємність.
 6. Крім того в апараті передбачений спеціальний грязевик, куди збираються сторонні домішки.

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

які бувають

Незважаючи на єдиний принцип роботи, кожна модель сепараторів характеризується індивідуальними особливостями, що впливають на якість і обсяги виробленої продукції. Сучасні фермери користуються 2 різновидами приладів: побутовими і промисловими. Розглянемо докладніше кожну з них.

Важливо! Якщо барабанні тарілки виявляться недостатньо чистими або буде порушена послідовність їх розміщення, апарат не спрацює, і молоко потече з усіх щілин.

Побутові

Ці апарати призначені для переробки невеликих порцій свіжої молочної суспензії. Після сепарації виходять у відкритому вигляді вершки і знежирений обрат, також можливе виготовлення домашнього масла.

Залежно від використовуваного приводу побутові прилади бувають:

 1. Механічними (коли сепарація відбувається вручну). Наприклад, модель РЗ ОПС, розрахована на невисоку продуктивність і обладнана чашею об'ємом 5, 5 л. У пластиковому виконанні агрегат коштує близько 50 доларів США, а в металевому – в два рази дорожче. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися
 2. Електричними (коли в конструкції передбачений електромотор, що приводить її в дію). Наприклад, модель «Фермер». Від попереднього сепаратора вона відрізняється великою швидкістю обертання тарельчатого барабана, що дозволяє більш ефективно розділити молокопродукти в залежності від їх щільності. До того ж виробники передбачили регулятор для частоти обертання барабанного вузла. Прилад за рахунок вмонтованого електрообладнання важче за вагою, а його вартість стартує від 105 доларів (в залежності від комплектації та матеріалу виготовлення робочої частини). Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися
Читайте також:  Як вивести шершнів з дачної ділянки або пасіки

промислові

Цей різновид сепараторів розрахована на великі обсяги переробки, тому запускається в дію виключно електричними двигунами. Деякі промислові моделі можуть бути оснащені додатковою функцією відділення звареного сиру від сироватки.

Практично у всіх сепараторів є грязевики для відбору потрапили в суспензію під час доїння механічних домішок.

Рекомендуємо вам ознайомитися з причинами крові в коров'ячому молоці.

Як і побутові, промислові агрегати можуть мати відкритий тип конструкції, який не передбачає захист первинної і вторинної продукції від контакту з повітрям. Однак більшість виробничих сепаруючих машин характеризується зіткненням молока і атмосфери на вході, а виходить воно під високим тиском в герметично закриту ємність. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися Найбільш дорогі моделі дозволяють герметизувати входить суспензію і всі проведені з неї продукти. В асортименті є також варіанти, які знижують молочну жирність за заданими програмами.

Прикладом подібних сепараторів можна вважати модель KMA Artern Nagema, потужності якого дозволяють за годину перегнати 25000 літрів молока. Вартість агрегату стартує від 350 доларів США.

Важливо! Молоко перед сепарацією обов'язково підігрівають до 40-45 ° С. Якщо під рукою немає термометра, то температура молока повинна бути трохи вище температури пальців. Тепле парне молоко можна сепарувати відразу ж після доїння.

Як правильно вибрати сепаратор для молока

При виборі молочного сепаратора фермеру потрібно врахувати обсяги переробляється продукції, частоту використання приладу, що виділяється під нього площу, а також його технічні характеристики. Заглибимося в деталі. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Обсяг переробляється молока

Моделі побутових приладів характеризуються молочними приймачами, обсяг яких стартує з мінімальних 5, 5 л. Найчастіше зустрічаються чаші, розраховані на 12 л. Однак в домашніх умовах можливі варіанти переробки 30 і більше літрів рідини. Промислові агрегати характеризуються більш потужним потенціалом, від 100 літрів.

Деякі виробники для зручності передбачають спеціальний регулювальний гвинт, що дозволяє варіювати обсяги переробки.

Радимо вам розглянути всі особливості конструкції доїльного апарату для корів.

Матеріал виготовлення

В асортименті присутні сепаруючі конструкції, виконані з пластика і металу. Відзначимо, що останній варіант характеризується тривалим терміном експлуатації і витривалістю, а перший – дешевизною.

У металевих приладах найчастіше приймальня чаша та інші деталі виготовляються з алюмінію (хоча зустрічається і сталеві комплектуючі). Їх набагато легше очистити від жирних часток молочної продукції, а також такий матеріал практично не акумулює на себе мікроорганізмів. До того ж у разі необхідності промивання апарату можна здійснити за участю будь-яких абразивних миючих засобів. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися Якщо машина буде використовуватися рідко, не варто витрачатися на покупку дорогої металевої моделі. Потреби фермерської родини цілком зможе забезпечити пластмасовий економ-варіант.

Чи знаєте ви? Першість по виготовленню молока належить Сполученим Штатам Америки. Ферми США за рік виготовляють близько 80 млрд. Літрів цього продукту. Для порівняння: у Великобританії річні обсяги молочної вироблення коливаються в межах 14 млрд л.

Функціональні можливості

Від технічних характеристик купується приладу залежить якість виробленої молочної продукції. У багатьох сучасних моделях передбачені регулятори жирності, що дозволяють програмувати кількість і якість виготовлених вершків, а також обрата. Найчастіше регульоване співвідношення знаходиться в межах 1: 10-1: 4.

Залежно від функціональних можливостей фахівці все сепаратори поділяють на:

 • сливкоотделители (на виході видають вершки і знежирений обрат);
 • нормалізатори (необхідні для регулювання молочної жирності);
 • молокоочістітелі (створені для очищення первинної рідини від сторонніх механічних домішок);
 • прилади для зневоднення сирного згустка;
 • сепаратори-виробники високожирних вершків.

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Тип пристрою

Побутові прилади можуть запускатися в дію ручним приводом або за допомогою електрики. Всі промислові машини працюють від мережі 220 В. Деякі електроконструкцій можуть безболісно витримувати скачки в напрузі в діапазоні 160-240 В.

Однак, якщо агрегат буде експлуатуватися в віддалених місцевостях з ненадійним електропостачанням і частими перепадами напруги, краще віддати перевагу механічну модель. У таких сепараторах замість електричного мотора в нижній частині передбачена вращающая рукоятка, яка веде в дію барабанний вузол.

Важливо! При виборі електричних сепараторів звертайте увагу на роботу двигуна. Її стабільність гарантує отримання вершків потрібної якості. На думку фахівців, обсяги приймачів у обох різновидів приладів не відрізняються. При цьому річний сепаратор виграє за ціною (стоїть на чверть дешевше), а електричний – за якістю продуктивності. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Який сепаратор для молока краще

У сучасному асортименті молочних сепараторів дуже непросто зробити правильний вибір. Адже кожен виробник намагається переконати покупця в унікальності і багатофункціональності свого товару. Тому в нижчеприведений таблиці пропонуємо вам рейтинг кращих моделей з докладними технічними характеристиками.

Назва моделі Мотор Січ 100-15
Функціональні можливості Сепаратор-сливкоотделитель
матеріал Метал, поліпропілен
Продуктивність по молоку, л / год 100
Частота обертання барабана, об / хв 12
Кількість тарілок в барабані, шт. 10-12
Ємність чаші молокопріёмніка, л 12
Вміст жиру в сироватці 0, 05
Потужність споживання, Вт 60
Діапазон регулювання об'ємних співвідношень вершків до обрату Від 1: 4 до 1:10
Витрата електроенергії, Вт / год 0, 120
Частота струму, Гц 50
Ціна, USD 170
Читайте також:  Чому у помідорів скручуються листя в теплиці, що робити Фото Відео

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Назва моделі Уралелектро СМ-19-DT
Функціональні можливості електричний сливкоотделитель
матеріал Нержавіюча сталь, пластик
Продуктивність по молоку, л / год 100
Частота обертання барабана, об / хв 12000
Кількість тарілок в барабані, шт 12
Ємність чаші молокопріёмніка, л 8
Вміст жиру в сироватці 0, 05
Потужність споживання, Вт 45
Діапазон регулювання об'ємних співвідношень вершків до обрату Від 1: 4 до 1:10
Витрата електроенергії, Вт / год 0, 60
Частота струму, Гц 50
Ціна, USD 730

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Назва моделі Р3-ОПС (Пензмаш)
Функціональні можливості Ручний прилад для сепарації молока на вершки і знежирене молоко, а також для очищення його від різних забруднень
матеріал високоякісний пластик
Продуктивність по молоку, л / год 50 (після цього автоматично відключається на 20 хвилин для відпочинку)
Частота обертання барабана, об / хв 10000 (при 60-70 оборотах рукоятки)
Кількість тарілок в барабані, шт. 12
Ємність чаші молокопріёмніка, л 5, 5
Вміст жиру в сироватці 0, 08
Потужність споживання, Вт
Діапазон регулювання об'ємних співвідношень вершків до обрату від 1:10
Витрата електроенергії, Вт / год
Частота струму, Гц
Ціна, USD 110

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Назва моделі ЕСБ-02 (Пензмаш)
Функціональні можливості електричний сливкоотделитель
матеріал Полікарбонат, алюміній
Продуктивність по молоку, л / год 10000 (при 60-70 оборотах рукоятки)
Частота обертання барабана, об / хв 9 500
Кількість тарілок в барабані, шт. 11
Ємність чаші молокопріёмніка, л 5, 5
Вміст жиру в сироватці 0, 05
Потужність споживання, Вт 40
Діапазон регулювання об'ємних співвідношень вершків до обрату Від 1: 4 до 1:10
Витрата електроенергії, Вт / год 40
Витрата електроенергії, Вт / год 50
Ціна, USD 102

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Назва моделі Р3-ОПС-М
Функціональні можливості Механічний сливкоотделитель і маслобойка
матеріал пластик
Продуктивність по молоку, л / год 12
Частота обертання барабана, об / хв 10000 (при 60-70 оборотах рукоятки)
Кількість тарілок в барабані, шт. 10
Ємність чаші молокопріёмніка, л 5, 5
Вміст жиру в сироватці 0, 05
Потужність споживання, Вт
Діапазон регулювання об'ємних співвідношень вершків до обрату Від 1: 4 до 1:10
Витрата електроенергії, Вт / год
Частота струму, Гц
Ціна, USD 97

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Як користуватися сепаратором: правила експлуатації

Для довгої служби апарату і кращої якості вироблених молокопродуктів важливо дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Перед роботою переконайтеся в правильній розстановці комплектуючих тарілок, чистоті ємностей, а також перевірте цілісність електричного шнура. Гарненько затягніть барабанну гайку.
 2. Для надійності закріпіть апарат на рівній поверхні за допомогою 3 шурупів і шайб. Врахуйте, що сепарування повинно відбуватися в без пилу приміщенні з оптимальними показниками вологості на рівні 65%.
 3. У разі тривалого зберігання електричного сепаратора при мінусовій температурі необхідно перед включенням витримати його в теплому, сухому приміщенні не менше 6 годин.
 4. Встановіть носики приймачів обрата і вершків у зручному положенні і підставте велику ємність для відвійок і маленьку – для вершків.
 5. Встановіть камеру поплавця, вкладіть в порожнину поплавок, вставте молокопріёмнік і пластмасову пробку в конусний отвір на дні корпусу. Зверніть увагу: пробка повинна встати в положення «Зачинено».
 6. Перед включенням електричного сепаратора клавішний вимикач встановіть в положення «0» ( «Виключено»). Вставте після цього вилку шнура в розетку.
 7. На свій розсуд відрегулюйте відсоткове співвідношення жирності. Робиться це за допомогою спеціально передбаченого гвинтового регулятора. Якщо потрібні густі вершки, то гвинт обертати треба за годинниковою стрілкою, якщо рідкі – проти годинникової стрілки. Зазвичай одного обороту в одну або іншу сторону досить.
 8. Влийте в чашу процеженное підігріте або свіже парне молоко і включіть електропривод апарату. Після досягнення повної швидкості обертання барабана, через 30-40 с після включення, відкрийте кран, тобто поверніть ручку пробки (загостреною частиною) в сторону зарубки на кромці приймача.
 9. Після сепарування молочної суспензії для промивання приладу наповніть чашу приймача 3 літрами теплої води і пропустіть її через включений сепаратор для видалення залишків обрата і вершків. При цьому стежте, щоб час безперервної роботи машини не перевищувало рекомендовані виробником норми.
 10. Після того прилад потрібно розібрати і ретельно промити в теплій воді. Для цього відключіть його від електромережі і дочекайтеся повної зупинки вала. Акуратно зніміть барабанний вузол, не допускаючи його надмірного розгойдування. За допомогою спеціального ключа відкрутіть гайку, але ні в якому разі не викручуйте повністю регулювальний гвинт.
 11. Промивання деталей барабана здійснюють в теплій воді. Молоко і залишки бруду видаляють щіткою, а канали прочищаються йоршиком, особливо квадратний отвір регулювального гвинта, а також три косих отвори держателя тарілок. Барабани металевих конструкцій чистять кислотами і лугами, особливо якщо мова йде про алюміній (в іншому випадку деталі з цього матеріалу покриються плямами і можуть зруйнуватися).
 12. У послідовності, зворотному розбиранні, зберіть все промиті і просушені деталі. Не забудьте при цьому змастити регулювальну гайку будь-яким харчовим жиром. Гайку не перетягуйте і обов'язково зробіть затягування.
Читайте також:  Ефективні способи боротьби з шкідниками сливи

Можливі несправності сепаратора

Неправильна експлуатація, великі навантаження і неякісна промивка комплектуючих деталей часто виводять з ладу прилад і позначаються на характеристиках продукції, що виробляється. Розглянемо проблеми в роботі молочних агрегатів, з якими стикаються фермери.

Читайте докладніше про те, як правильно вибрати хорошу дійну корову, а також дізнайтесь, які особливості будови вимені корови.

погане знежирення

За словами фахівців, причини цього дефекту сепарації криються в ймовірності підсосу повітря або ж в нещільності приставання деталей, що цілком ймовірно через їх зносу і шлюбу. Крім того, з часом в приладі може знижуватися барабанна балансування, що погіршує знежирення.

Також, якщо між тарілками барабана занадто велику відстань, це негативно позначається на якості слівкоотделенія. Втім, це так само погано, як і занадто маленьке відстань. Таким чином, важлива золота середина і міцність матеріалів. Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися Щоб усунути проблему:

 • перевірте зношеність комплектуючих;
 • за допомогою щітки і миючих жорстких засобів очистіть деталі від твердих молочних часток;
 • очистіть усі канали приладу і змастіть жиром регулювальний гвинт;
 • відрегулюйте барабанний вузол;
 • при необхідності замініть зіпсовані деталі;
 • переконайтеся в правильності складання барабанного вузла і при необхідності доставте відсутні проміжні тарілки;
 • щільно затягніть барабанну гайку;
 • перевірте установку ущільнювального кільця.

Важливо! Якщо процес сепарації супроводжується стороннім шумом і сильним брязкотом приладу, роботу необхідно припинити і усунути причину несправності.

Молоко витікає через дренажний паз

Причинами витоку молочної суспензії досвідчені майстри називають неправильну збірку сепаратора і його підготовку до роботи. Зазвичай проблема виникає, коли сепарація починається при відкритому крані до виходу барабана на робочі обороти. Також виникнення проблеми можливо, коли низько встановлений барабан щодо крайок приймача вершків.

Щоб вирішити цю проблему:

 • перевірте правильність установки барабана по висоті;
 • кран відчиняйте через 2 хвилини після включення електропривода;
 • переконайтеся в правильності положення регулювального гвинта барабана (його закручують на 1-1, 5 обороту).

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Молоко витікає через край камери поплавця

Виникнення цієї проблеми викликане засміченням каналу камери поплавця, що може бути наслідком поганої промивки. Щоб усунути дефект:

 • розберіть прилад і прочистіть отвір;
 • шляхом розкриття перевірте, чи не затекло чи молоко всередину поплавка (при необхідності спустошите його простір).

Важливо! Забороняється експлуатація електричного сепаратора при падінні напруги в мережі нижче, ніж 160 В. В разі показників нижче допустимих норм, рекомендується включати сепаратор через побутовий стабілізатор напруги.

Вершки виходять рідкими

Надмірно рідкі вершки – результат невідповідних температур переробляється молока і погано очищеного барабанного вузла. Щоб вирішити цю проблему, потрібно:

 • охолодити молоко до температури 35-45 ° С;
 • розібрати барабан, очистити від осаду його деталі і ретельно промити (при необхідності – використовувати абразивні миючі засоби та щітки).

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Вершки виходять дуже густими

Це дуже поширена проблема серед початківців фермерів. За словами експертів, вона обумовлена ​​низькою температурою молочної суспензії і неправильно встановленим регулювальним гвинтом барабана.

Фермерам слід дізнатися як правильно доїти корову руками і доїльним апаратом.

Для ліквідації несправності потрібно:

 • вивернути регулювальний гвинт на 1-1, 5 обороту;
 • підігріти молоко до 35-45 ° С;
 • після виходу барабана на повні оберти відкрити кран;
 • перевірити наявність поплавка і поставити його на місце.

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Знизилася подача молока з молокопріёмніка

Зазвичай це трапляється, коли кран приймача в повному обсязі відкрито або засмічений. Для вирішення проблеми достатньо його ретельно промити і повністю відкрити. Також не завадить переконатися в правильності складання барабана.

Чи знаєте ви? Російські першими навчилися готувати сметану і сир, українці – варенець, казахи – айран, карачаївська горяни – кефір, грузини – мацоні. Справжній смак цих продуктів можна відчути лише в сільській глибинці, де збереглися стародавні техніки їх виготовлення.

Сепаратор тремтить або працює з шумом

Дефект викликаний слабо закрученої барабанної гайкою або неправильної складанням. Також деренчання і шуми можливі, коли для роботи приладу обрана нерівна поверхня.

Щоб усунути проблему:

 • переконайтеся в правильності складання барабана;
 • тугіше затягніть гайку;
 • встановіть агрегат на горизонтальну поверхню і перевірте міцність його закріплення.

Сепаратор для молока: для чого потрібен, як працює, який краще, як вибрати і користуватися

Барабан зачіпає молочний посуд

Зазвичай таке трапляється, коли молочна посуд в поспіху зібрана неправильно, в результаті чого утворився перекіс. Також цілком вірогідні забруднення з твердих молочних часток, що утворилися на валі електродвигуна і барабані.

Щоб усунути проблему, експерти радять:

 • проверить правильность установки молочной посуды;
 • тщательно очистить все комплектующие детали, особое внимание уделить приводному валу и отверстию у основания барабана;
 • правильно установить барабан по высоте относительно сливочного приёмника.

Важливо! Не всегда эффективность сепарации зависит от самого агрегата. Иногда из-за физической загрязнённости молока снижается обезжиривание.

Теперь вы знаете, зачем в специализирующем на молочном производстве хозяйстве нужен сепаратор, что он собой представляет, как работает. Надеемся, наша статья поможет вам правильно сориентироваться при выборе агрегата и в дальнейшем избежать безграмотной его эксплуатации.

Видео: как сепарировать молоко

DvaGusya