Айстри вирощування з коли садити насіння на розсаду Фото, відео

Виключне різноманіття айстри заслуговує справедливого визнання. Різноманітної форми, кольору і відтінків бутонів прикрашають різної висоти кущики. Серед чудових квітів можна зустріти і мініатюрні сорти і гігантів.

Щоб астра почала цвісти, від моменту посіву повинно пройти 3 і більше місяців, тому найкращим варіантом культивування буде розсадний спосіб.

Різновиди однорічних і сорти айстр

У розмаїтті айстр легко заплутатися. Для простоти вибору слід розглянути класифікацію квітів. Всі однорічні сорти представлені 3 великими класами за будовою суцвіть, а сорти мають відмінності лише за забарвленням.

Трубчасті айстри. Об’єднує 3 сортосерии трубчастих квітів. Для зрізання підходять Периста і Трубчаста, як обсадочной застосовують Ліліпут.

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видео

Перехідні айстри. Квіти мають язичкові і трубчасті пелюстки. У свою чергу вони поділяються на 3 типи: вінцеві (Принцеса букетна, Помпонная), напівмахрові (Анемоновидная, Вікторія Баум) та прості (Аполло, Маргарита).

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видео

Язичкові айстри. Декоративний ефект створюється тільки за рахунок язичків квітки. Сюди відносять променеві, кулясті, кучеряве сорти: Страусово перо, Гольдштраль, Рів’єра, Айседора.

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видео

Коли садити на розсаду айстри

Терміни посадки квіткової культури диктують кліматичні умови даного регіону. Зазвичай цей момент варіюється в проміжку з середини березня до середини квітня.

Також слід звернути увагу на термін цвітіння рослини:

 • Ранні айстри починають цвісти через 3 місяці, десь у червні;
 • Среднецветущие сорти розпустяться в перших числах серпня, тобто через 110 днів після посіву;
 • Пізні квіти розкриють бутони через 130 днів. Цвітіння таких сортів триває до заморозків.

Якщо садівники планують отримати посівний матеріал для наступного року, то зволікати з посівом не слід, так як насінню не вистачить часу для повного визрівання.

Раніше березня астру не сіють, хіба що подальше її вирощування буде проходити в тепличних умовах.

 • У Підмосков’ї в квітники айстри можна висаджувати в травні. Розсаді до цього моменту має бути 1,5 місяця, значити, посіви починати потрібно в кінці березня, максимум – перша декада квітня.
 • На Уралі висадку проводять з другої половини травня. Посів пізніх сортів проводять в березні, а середніх і ранніх – у квітні.
 • У Сибіру заморозки можуть тривати майже до кінця травня, тому розсаду висаджують в квітники не раніше червня. Насіння висівати починають з квітня.

Підготовчі роботи перед посівом

Готуючись до посівних робіт, слід уточнити факт схожості насіння: максимальна буде тільки з молодих, торішніх. Кожен наступний рік знижується схожість на 40%. Купуючи насіннєвий матеріал, слід обов’язково звернути увагу на рік збору насіння.

Підготовка насіння до посіву

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоНа відміну від багаторічних айстр, однорічні розмножують тільки насінням, висіваючи їх або прямо в грунт, або на розсаду. Яким би способом насіння не висівали, вони повинні мати хорошу якість.

Будь посадковий матеріал потребує попередньої підготовки. Хороший результат дають такі способи:

 • Пророщування. Цей ефективний спосіб, щоб активізувати життєві сили насіння, досить простий.

В шматок м’якої тканини загортають насіння і на пару хвилин поміщають в розчин марганцю блідо-рожевого кольору. Потім згорток виймають, злегка віджимають і кладуть на тарілку.

Цілий тиждень необхідно стежити, щоб тканина не пересихала, систематично її зволожувати пульверизатором. Після закінчення строку, згорток прибирають в целофановий кульок і прибирають в приміщення, де температура підтримується на рівні, приблизно, +22ºС. Через кілька днів насіння айстри готові до висадки.

 • Замочування. Якщо застосувати цей метод підготовки насіння, то до посадці вони будуть готові через 10 годин. Спочатку готують розчин бурштинової кислоти або блідо-рожевого марганцю. Потім насіння просто замочують.

Вибір ґрунтосуміші

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоКупуючи грунт в магазині, слід зупинити свій вибір на складі з великим вмістом торфу. Потім до нього додають великий прожарений пісок і попіл.

При самостійному приготуванні ґрунтосуміші для розсади айстр, змішують 3 частини дернової землі, 1 частина річкового піску і 2 частини торфу.

Перемішаний грунт обов’язково дезінфікують в профілактичних цілях:

 1. Поливають гарячим марганцем сильної концентрації;
 2. Прожарюють у духовій шафі.

Висипавши грунтосуміш в ємність для розсади, зверху її покривають тоненьким шаром прожареного піску. Самі ж насіння після посадки також, для попередження чорної ніжки, рекомендується посипати піском.

Як посадити айстри на розсаду в домашніх умовах

Посів айстр у контейнери

Рассадочный контейнер попередньо піддають процедурі дезінфекції, оскільки розсада айстр чутлива до грибкових захворювань. Засипавши підготовлений субстрат, його рясно зволожують. Сірником або зубочисткою проводять борозенки, роблять лунки, глибиною півсантиметра.

Замочені або пророщені насіння розміщують на рівній відстані, зверху прикривають їх прожареним піском або дрібним торфом. Шар не повинен бути товстим, 0,5-1 см цілком достатньо.

Щоб прискорити проростання і запобігти швидке випаровування вологи, контейнер затягують харчовою плівкою. Готову ємність містити в приміщення при температурі +20…+22ºС. Підтримують рівень вологості в міні парнику за допомогою пульверизатора, зрошуючи землю.

Сходи з’являються на 6-9 день. У плівці більше немає необхідності, тому її прибирають, а контейнер поміщають в кімнату з більш прохолодною температурою +15…+17 ºС.

Інші способи посіву айстр

Якісну і здорову розсаду айстр виростити складно: вибір і обробка насіння, підготовка ґрунтосуміші і тари, освітлення. У малогабаритних квартирах контейнера з розсадою розмістити проблематично, багато ґрунту не заготовишь. Тому багато садівники вирощують саджанці квітів, використовуючи інші, більш зручні для них, методи.

В равлики

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоОсновний матеріал для формування равлики – звичайна будівельна підкладка. Ширина її повинна бути невелика, всього 10 сантиметрів. Також можна використовувати щільну подвійну плівку.

Розстеливши матеріал, на нього рівномірно розподіляють грунт. Роблять це не на всю довжину стрічки, а підсипають у міру потреби. Шар землі роблять невеликий, близько 2 див.

На відстані пару сантиметрів від одного краю в ряд розташовують насіння квітів. Саму стрічку поступово скручують у рулон. Дійшовши до краю, підсипають землю, процедуру посадки продовжують, поки вся стрічка не буде скручена в равлика.

Готова равлик вертикально встановлюється на піддон. Конструкцію закріплюють звичайними гумками. В розсадний ящик можна вмістити кілька подібних равликів.

При осіданні землі її просто досипають до рівня краю.

Докладніше в статті: Шток-троянда — вирощування з насіння коли садити

В торф’яні таблетки

Дуже багато квітникарів використовують для вирощування розсади торф’яні таблетки. Їх вигідно використовувати, якщо розсада вирощується для особистого користування, так як вартість таблеток чимала.

Між тим, садівники зазначають масу переваг такого способу:

 • Передпосадкові підготовчі роботи зведені до мінімуму – досить таблетки просто залити водою.
 • Не доводиться бруднити руки, дотримуватися максимальну акуратність, щоб не розсипати грунт. Про необхідному живильному балансі також не слід дбати.
 • Безсумнівний плюс торф’яної таблетки – немає необхідності пікірування.

Трудомісткий процес посадки розсади значно полегшений. Кожна таблетка заливається теплою водою. Через чверть години вони приймають форму циліндра, і виставляються на піддон. У кожну таблетку можна розмістити як одне, так і кілька насіння на глибину 1 див.

Заповнена таблетками ємність накривається плівкою і забирається в тепле, але затемнене місце. Через тиждень починають з’являтися паростки айстр. З цього моменту ємність з равликами розкривається і виставляється на найсвітліше місце. У разі, якщо насіннєвий матеріал не зійшов, проводиться повторна посадка.

У самокрутки без землі

Не завжди є можливість запастися грунтом або ж купити її. У таких випадках квітникарі використовують безземельний спосіб посадки насіння на розсаду. Для подібної процедури готують самокрутки.

Це дуже зручний спосіб, що дозволяє досить легко доглядати за сіянцями.

В основному для самокруток застосовують сміттєві нерозкриті пакети, які вже досить зручно складені в стрічку. Також можна нарізати стрічками плівку, яку застосовують для укриття теплиць.

 • Поверх пакету викладають кілька шарів туалетного паперу: один з шарів при згортанні самокрутки повинен діставати до води, тому його вирівнюють по низу пакетної стрічки.
 • У верхній частині, відступивши від краю пару сантиметрів, між папером поміщають насіння айстри з рівномірним проміжком.
 • Звернувши стрічку рулоном, її закріплюють гумками і встановлюють в ємність. Після її заповнення самокрутками, наливають трохи теплої води.

Також рулончики можна встановлювати в стакани. Для створення необхідного мікроклімату, поверх самокруток накидається плівка.

Як виростити розсаду айстр в самокрутки без землі — відео

Догляд за сіянцями айстр

Мало просто посіяти насіння, потрібно дочекатися сходів, і забезпечити їм належний догляд.

До того моменту, коли з’являться сходи, ємності з посівами повинні міститися в температурному режимі +20…+22 ºС.

Після появи сходів тару переносять на найбільш освітлені місця, але тепер температура повинна бути нижче: удень + 16…+18°С, а вночі +12…+15°С.

Докладніше в статті: Лобелія — вирощування з насіння, коли садити на розсаду.

Освітлення

Саджанці айстр виростають майже миттєво. Але для повноцінного розвитку їм обов’язково потрібно досвечивание. При недоліку освітлення розсада швидко подовжується і витягується. У підсумку сіянці завалюються, ламаються в підставі.

Для підсвічування можна придбати спеціальні фіто лампи або користуватися лампами денного світла.

Вологість і полив

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоПолив саджанців айстр слід проводити нечасто, тільки при підсиханні грунту. Після поливу обов’язково проводять провітрювання, щоб попередити скупчення вологи.

Навколо кожного паростка грунт обережно ущільнюють, щоб при поливах не було вимивання. Поливати айстри потрібно теплою водою, починаючи від краю, поступово рухаючись до центру.

За 2 доби до висадки і безпосередньо перед самою процедурою розсаду поливають дуже рясно, щоб зберегти корінці і ґрунтовий ком.

Підживлення

Перше підживлення саджанцям роблять після пікірування. Через тиждень після пересадки, коли розсада вже точно вкоренилася, їй пропонують комплексне мінеральне добриво. Можна використовувати будь-який, але краще віддати перевагу спеціальним, для квіткової розсади.

Готуючи своїм саджанцям харчування, дуже важливо запам’ятати, що пташиний послід і гній айстрам пропонувати не слід – вони просто не терплять таку підгодівлю.

Пікіровка

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоПроцедура пікірування саджанців айстри проводиться тоді, коли вони отрастят 3 постійних листочка.

 • Пересаджують квіти в індивідуальні ємності: пластикові стаканчики, обрізні пляшки, торф’яні горщики.
 • В кожну ємність окрім ґрунту додають універсальне добриво.
 • З ємності з розсадою, де попередньо добре зволожений грунт, що виймається одна рослина разом з грудочкою землі.
 • Далі він поміщається в свою окрему ємність, туди ж додають ще ґрунт в необхідній кількості.
 • Дуже важливо стежити, щоб самі нижні листя айстри були від рівня грунту не нижче, ніж на 1 сантиметр.
 • Поливають рослину обережно, щоб вода не потрапила на листя.

Що стосується освітленості в цей період, то від прямих променів сонця розсаду краще поберегти. На скла можна закріпити марлю, яка дає хороший розсіяне світло.

Вирощування айстри без пікіровки — відео

Загартовування

Коли укорінена після пікірування розсади сформує 4-й аркуш, починають процедуру загартовування. Весь період займає 15-20 днів. У цей момент поливи скорочують.

При загартовуванні розсада айстри витримується при денній температурі + 10…+12°С, а вночі термометр повинен показувати +8…+ 10°С.

Після гартування квіти швидше приживаються на новому місці, прискорюється їх зростання. Навіть якщо несподівано з’являться заморозки, квіти можуть витримати похолодання до -4°С.

Докладніше в статті: Як виростити розсаду петунії з насіння в домашніх умовах

Коли пересаджувати айстри у відкритий грунт

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоНе існує певного дня, в який розсаду айстр висаджують на відкритий грунт. Зазвичай цю операцію проводять не раніше середини травня. Але і цей термін умовний, оскільки погодні умови в кожній кліматичній зоні відрізняються.

Головною умовою залишається дотримання правила, щоб грунт добре прогрівся і зникли нічні заморозки. Хоча айстри — це морозостійка рослина, яке здатне витримати зниження температури до 4 градусів.

Процедуру висадки проводять під вечір, коли знижується сонячна активність. Грунт на грядках повинна бути легкою, удобреному.

Підготовлені лунки добре поливають, потім поміщають саджанець, присипають грунтом і щільно обжимають. Далі лунку заповнюють перегноєм, торфом. Високу розсаду при посадці заглиблюють більше.

Відстань між кущами залежить від сорти айстр:

 • Низькорослі – 25см;
 • Середньорослі – 30 см;
 • Високорослі – 40 див.

Догляд за айстрами у відкритому грунті

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоДогляд за квітами дуже простий і не вимагає незрозумілих процедур.

Полив

Що стосується поливу, то він необхідний рослині в помірних кількостях. Засуху астра не любить, може постраждати.

У спекотні дні полив підсилюють, але заливати квітка не потрібно, краще полити двічі в день: вранці і ввечері. Особливо важливі поливи, коли формуються бутони.

Підгодівля

Висаджену на постійне місце астру підгодовують через 2 тижні. Про нормальної приживлюваності кажуть з’явилися пагони. Поки бутони не сформувалися, добрива вносять у ґрунт. На 1 м2 вносять:

 • Селітра аміачна – 1 ст. л;
 • Калію сульфат – 1 ч. л;
 • Суперфосфат – 2 ст. л.

Айстри дуже люблять позакореневе підживлення і добре на них відгукуються. Найкраще процедуру проводити настоєм попелу.

Прополка, розпушування

Чистоту грунту слід дотримуватись весь сезон. З’явилися бур’яни видаляють відразу. Верхній шар грунту часто розпушують. Максимальне заглиблення при цьому – 5 див. Набагато спрощує догляд за грунтом — це мульчування. Для цієї мети застосовують подрібнену кору, суху траву, тирсу.

Як отримати гарну зрізання айстр і більш великі квіти

Для того, щоб астра в зрізку являла собою кущ-букет з великою кількістю суцвіть, необхідно прищипнути у рослини верхівку. Цей спосіб буде стимулювати ріст бічних пагонів. Хоча існують такі сорти айстр, які кущаться самостійно.

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоЩоб отримати міцний стебло з великим поодиноким суцвіттям, для цього слід видалити всі бічні пагони, тобто провести пасинкування айстри.

Зазвичай пасинки видаляються, коли вони досягнуть розміру 3 див. Слід звернути увагу, що не всім низькорослих сортів проводять пасинкування, щоб не знизити їх декоративність.

По мірі росту культури, на головному стеблі починають з’являтися пасинки 1 порядку. Їх кількість залежить від сортової особливості квітки. В залежності від кількості пасинків назад пропорційно зменшується діаметр суцвіття. Пасинкування сприяє збільшенню розмірів бутонів.

А ось таких сортів, як Класик, Серенада, видалення пасинків 1 порядку протипоказано: і суцвіття у розмірі не збільшаться, і декоративність загубиться.

Як можна продовжити цвітіння айстр

Астры выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото, видеоДля того, щоб продовжити період цвітіння айстр, необхідно періодично зрізати прив’ялі суцвіття. За рахунок цього рослина заощадить сили і поживні речовини, які пішли б на дозрівання насіння.

А щоб продовжити цвітіння айстр восени, необхідно викопати разом з грудкою землі найкращі екземпляри рослини і посадити їх у горщики. В домашніх умовах на заскленому балконі або на світлому підвіконні айстри будуть цвісти ще 2-3 тижні.

Можливі проблеми з розсадою і їх рішення

Найбільшою небезпекою для сходів є ризик ураження чорною ніжкою. Запобігти захворювання допоможе препарат Превікур або розчин попелу. Розвиток хвороби відбувається через перезволоження при поливах, занадто густій посадці.

При застоях води в грунті корені айстри недоотримують необхідну повітря. Внаслідок цього фотосинтез і розвиток рослини зупиняються.

Буває, що рослини гинуть, погано ростуть або зовсім не зійшли. Проблема може бути в неякісних насінні, тому рекомендовано провести повторний посів. Насіння витримати в соку алое, грунт поміняти.

Проти фузаріозу, який часто вражає айстри, є надійний профілактичний засіб – їх не слід удобрювати гноєм.

Неповні суцвіття утворюються на рослинах, уражених попелиць або павутинним кліщем.

Айстри – вирощування від посіву до цвітіння — відео

Астра все ж вважається невибагливим квіткою, вона буде цвісти, навіть якщо недбайливий господар буде приділяти їй достатньо уваги. І в сірі осінні дні рослина буде радувати своїми яскравими, схожими на зірки, квітами.

загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya