Що робити якщо розсада помідорів сильно витягнулася і дуже тонка Фото Відео

В кліматичних умовах середньої смуги і північних регіонів доводиться вирощувати томати розсадним способом. До моменту висадки в грунт на рослинах має бути 8-12 яскраво-зеленого листя, пара суцвіть, міцний товстий стебло.

Оптимальна висота кущів, готових до пересадки — 25-30 див. Виглядати так повинна розсада будь-яких томатів, незалежно від типу росту (штамбовий або індетермінантний). Іноді розсада помідорів надміру витягуються і стає дуже тонкою, розглянемо причини, за якими це відбувається і що можна зробити для виправлення ситуації.

Причини витягування розсади помідорів

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоНа ріст і розвиток сіянців впливає не один, а відразу кілька факторів. Якщо стебла томатів починають витягуватися, необхідно проаналізувати, як був проведений посів, які помилки у догляді могли призвести до такого результату.

Густий посів

Через бажання заощадити грунт і місце на підвіконні або по недосвідченості городники іноді роблять посів надто густо.

Якщо планується вирощувати розсаду томатів в загальному контейнері, борозенки слід нарізати на відстані 4 см один від одного, а насіння в одному ряду розкладають з інтервалом у 2 див.

При недотриманні цього правила посадки виходять занадто загущеними. По мірі росту рослинам починає бракувати поживних речовин, вологи та світла. Сіянці тягнуться вгору, щоб отримати більше сонячних променів, в результаті розсада стає переросла, але при цьому слабкою.

Температурний режим

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоДля нормального росту сіянцям необхідний певний температурний режим. Вдень розсада може знаходитися при температурі 18-20°C, а вночі в приміщенні має бути ще прохолодніше.

Процеси росту томатів безпосередньо пов’язані з отриманою кількістю тепла. Якщо в приміщенні спекотно, стеблинки активно тягнуться вгору, коріння за ними не встигають. В результаті сіянцям не вистачає живлення і, незважаючи на високий зріст, вони виглядають чахлими, неповноцінними. Проблема ускладнюється, якщо в приміщенні присутній недолік освітленості.

Недолік світла

Недолік світла може виникнути при занадто ранньому посіві томатів. У лютому світловий день короткий, а сонце визирає рідко.

Ще однією причиною недостатньої освітленості є розміщення розсади на північному вікні. Для контейнера з сіянцями слід підібрати максимально освітлений підвіконня.

Лампа повинна світити безперервно протягом 12 годин або довше. При цьому світильник потрібно розташовувати досить близько до рослин (15-20 см), щоб ті не витягувалися.

Відмовитися від підсвічування можна буде у другій половині березня, коли світловий день значно прибуває. Але тут, знову ж таки, треба дивитися на стан рослин.

Невірні поливи і підживлення

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоПолив розсади томатів повинен бути регулярним, але помірним, так щоб грунт не перезволожувався, але і не сохла.

Надлишок води неминуче викличе витягування рослин. Іноді овочівники помилково приймають зів’ялий вид розсади за наслідки недостатнього зволоження. Однак викликати таке явище може перегрів на сонці. Під прямими сонячними променями листя швидко втрачають тургор. Пам’ятайте про це, щоб не залити сіянці.

Підживлюють розсаду томатів по мірі необхідності, орієнтуючись на її зовнішній вигляд. Якщо з рослинами все в порядку, вони міцні, присадкуваті, з яскравими листочками, то немає потреби в добривах.

Деякі намагаються підгодувати розсаду, у що б то не стало, особливо цим грішать новачки. В результаті після внесення добрив помідори витягуються.

Несвоєчасне пікірування

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоМожна не поспішати з пікіруванням тільки в тому випадку, якщо рослини посаджені в індивідуальні стаканчики. Такі сіянці пікірують після того, як коріння повністю обплетуть земляний ком.

Якщо ж ви вирощуєте розсаду у загальній ємності, необхідно распикировать томати на стадії появи двох справжніх листків. Затримка процедури обов’язково призведе до конкурування сіянців між собою, в результаті чого відбудеться їх витягування.

Інші чинники

Іноді зовнішній вигляд розсади змушує все ж внести добриво, але важливо, щоб це був збалансований комплекс. Надмірний вміст азоту обов’язково призведе до витягування розсади. Краще вибрати в якості підгодівлі кальцієву селітру.

На 4-5 тижня життя сіянців можна внести препарати «Плантофол» або «Майстер». Ящик з розсадою періодично необхідно перевертати іншою стороною до світла, що йде від вікна. Якщо цього не робити, томати будуть рости не тільки витягнутими, але і викривленими.

Докладніше в статті: Як виростити розсаду помідорів в домашніх умовах

Що робити, якщо розсада помідорів сильно витягнулася

Витягуватися і стає тонкою розсада томатів може на різних етапах її розвитку, іноді це відбувається після сходів, в інших випадках — трохи пізніше, після пікіровки. Відповідно, різними будуть і шляхи вирішення проблеми.

Після сходів

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоРозсада помідорів витягатися після появи сходів і стає тонкою лише в тому випадку, якщо перебуває в невідповідних умовах. Ймовірно, помилка садівника в тому, що не було дотримано температурний режим.

Насіння повинні проростати при кімнатній температурі, а після того як з’являться петельки, необхідно знизити показник на 5-7°C. Якщо цього не зробити, сходи обов’язково потягнуться вгору.Також переростання може бути пов’язано з загущеною посадкою, неправильним висвітленням і надлишковим поливом.

Для виправлення ситуації:

 • ящик переставляють на найсвітліше місце;
 • включають додаткове підсвічування;
 • плавно знижують температуру повітря в кімнаті;
 • рідше поливають помідори.

Густо зійшли сіянці акуратно розсаджують по окремим горщикам, не пошкоджуючи земляного кома біля коренів, або просто проріджують.

Після пікіровки

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоПри пікіровці садівники іноді припускаються помилки, розсаджуючи томати по горщикам занадто малого обсягу. Коріння томатів розвиваються швидко і незабаром повністю заповнюють надану тару. У ситуації, коли коріння нікуди рости, починає витягуватися стебло. У цьому випадку необхідно провести повторну пікіровку з заглибленням саджанців.

Застосувавши такий прийом, можна призупинити зростання розсади, всі свої сили рослини спрямують на розвиток додаткових коренів. Часто для стримування зростання дорослої розсади застосовують препарат Атлет. Оброблені їм кущики перестають рости в висоту, стають приземкуватими і міцними, нарощують потужні коріння.

Докладніше в статті: Як пікірувати розсаду помідорів в домашніх умовах

Як реанімувати витягнулися розсаду томатів

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоЩо ж робити з тією розсадою, яка вже переросла? Є кілька способів, як допомогти рослинам дожити до пересадки у відкритий грунт з мінімальною втратою якості:

 1. Скоротити до мінімуму полив рослин.
 2. Використовувати для підсвічування спеціальну синю лампу.
 3. Підгодувати томати суперфосфатом (добриво буде сприяти розвитку коренів і одночасного зміцнення стебел).
 4. Обробити розсаду засобом «Атлет» або іншими препаратами цієї групи, що стримують активність гормону росту.
 5. Обрізати на сіянцях нижнє листя — на якийсь час це призупинить їх зростання.
 6. Прищипнути верхівку центрального стебла, надалі формувати кущ з 2 верхніх пасинків, видаливши всі інші.
 7. Зрізати верхівки з 4-5 листям, укоренити їх у воді і висадити в грунт.

На замітку! Якщо, на вашу думку, розсада витягнулася безнадійно, не поспішайте її викидати. Посадіть саджанці в грунт під кутом 40-45 градусів, розташувавши коріння в південному напрямку і засипавши нижню частину стебла. Рослини дуже скоро дадуть бічні корінці і надалі виправиться. Можливо, ви втратите при такій посадці одну або дві нижні кисті, але в цілому рослини вдасться зберегти.

Які умови необхідні для вирощування розсади помідор

Что делать если рассада помидор сильно вытянулась и очень тонкая Фото ВидеоДля того щоб розсада томатів не витягувалась, їй необхідно забезпечити умови, які повністю відповідають потребам культури. Для початку, слід проводити посів у багатий на поживні речовини грунт, бажано, призначений для посадки пасльонових культур.

Такий субстрат містить всі необхідні добрива в правильно підібраному дозуванні. Надалі таку ж землю необхідно використовувати для пікіровки, в ідентичній середовищі адаптація сіянців пройде швидше.

Під час вирощування розсади томатів їй потрібні такі умови:

 1. У період пророщування насіння повинна бути кімнатна температура, в момент появи сходів її знижують до 20°C вдень та 10-12°C вночі.
 2. З моменту появи сходів включають додаткову підсвітку, яка повинна забезпечити томатам 12-14 годинний світловий день. Для освітлення використовують люмінесцентні лампи, світлодіодні лампи або спеціальні фитолампы для рослин з оптимальним спектром випромінювання. Відмовитися від додаткового освітлення можна буде ближче до кінця березня.
 3. Поливають томати після повної просушки земляного кома, зволожують субстрат на всю глибину. Частий полив неминуче викличе витягування паростків.
 4. Першу підгодівлю можна провести на стадії появи сім’ядольних листків. Для неї використовується розчин сечовини (1 ст. л. на 10 л води). Через тиждень вноситься нітрофоска або азофоска (1 ст. л. на 1 л води). Такий же склад підгодівлі в подальшому використовують кожні 10 днів.
 5. Пікірування сіянців проводять приблизно через 1,5 тижні на стадії появи перших двох справжніх листків. При необхідності залишити сіянці в тому ж контейнері, їх садять за схемою 8х8 см Після пікіровки розсаду дві доби тримають в затіненому місці. Вперше розпікувати сіянці поливають через 10 днів.

Чому необхідно перешкоджати витягування сіянців?

Переросла розсада виявляється більш слабкою, знижується її імунітет до різних хвороб, вона гірше протистоїть несприятливих погодних умов в подальшому. Довгі стебла стають надмірно крихкими, можуть легко обламуватися, таку розсаду важче перевозити на дачу для посадки.

Перші квіткові кисті на таких рослинах, як правило, засихають, в результаті урожай можна буде отримати на 2-3 тижні пізніше звичайного терміну. Знижується врожайність рослин в цілому, з-за того що період плодоношення стає коротше. На більш пізніх етапах вегетації захворюваність у таких томатів вище в результаті того, що вони були посаджені в грунт ослабленими.

Відеоматеріал за темою

Розсада томатів витягується? Як це можна зупинити? — відео

Краще рішення для вже вытянувшейся розсади помідор! — відео

Навіть досвідчені садівники не завжди можуть уникнути помилок, але по можливості, їх краще не допускати. Дотримуючись агротехніку вирощування томатів, починаючи з посіву, ви позбавите себе від подальших турбот з перерослою розсадою. Але якщо небажана подія все ж відбулося, не опускайте рук. Рослини обов’язково відгукнуться на вашу турботу і не розчарують в період плодоношення.

загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya