Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Щоб огірочки виросли соковитими, солодкими, хрумкими, їх необхідно підгодовувати на всіх етапах зростання. На кожній стадії розвитку культура потребує надходження певних мінералів. Підживлення можуть бути кореневими та позакореневими. По листку рослини обприскують у разі явної нестачі поживних елементів. Як джерело харчування підходять мінеральні та органічні добрива, народні засоби. Чим краще підгодувати огірки у відкритому ґрунті для росту та плодоношення читайте у цій статті.

Правила підживлення огірків у відкритому ґрунті

Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Щоб корисні речовини були засвоєні та принесли огіркам користь, підживлення проводять за певними правилами. Насамперед важливо пам’ятати про необхідність дотримуватися дозування добрив. Їх надлишок може завдати навіть більшої шкоди, ніж недолік. За сезон культурі знадобиться в середньому 4 підживлення. Схема внесення добрив:

 • 1 раз – після появи 4-5 листків;
 • 2 рази – під час цвітіння та зав’язування плодів;
 • 3 рази – під час плодоношення;
 • 4 рази – у серпні для продовження терміну плодоношення.

Якщо ґрунт спочатку був не дуже родючим, може знадобитися позапланове підживлення. Слід зважати на зовнішній вигляд рослин. Дефіцит того чи іншого елемента обов’язково виявить себе появою характерних ознак.

Види підживлення

Підгодовувати огірки у відкритому ґрунті можна різними способами. За типом проведення підживлення поділяються на два види – кореневі та позакореневі. Обидва способи доповнюють одне одного. Кореневі підживлення проводяться як основні.

Важливо! Обприскування по листку рекомендується проводити, наприклад, в холодну погоду, коли коріння гірше працює або при явному дефіциті того чи іншого елемента як швидка допомога.

Кореневі

Кореневі підживлення можуть проводитися двома способами. Найчастіше використовують поживний розчин, попередньо розвівши добрива у воді. Гранули можна вносити і в сухому вигляді, розсипавши під кущем, а потім загорнувши в землю. У тому й іншому випадку підживлення проводиться після дощу або поливу, щоб уникнути опіку коріння.

При внесенні розчину потрібно намагатися, щоб краплі не потрапили на надземну частину. При краплинному поливі використовують дуже слабкий розчин мінеральних добрив (0,5-0,7%). Практикується також спосіб внесення добрив канавки глибиною 10 см, вириті в міжряддях. Спочатку лунки проливають водою. Потім висипають мінеральну суміш, присипають зверху ґрунтом і знову поливають.

Позакореневі

Позакореневі підживлення проводять в інтервалах між кореневими. За сезон потрібно внести добрива в такий спосіб 2-3 рази. Поживні гранули розчиняють у воді. Концентрація складу повинна бути вдвічі слабшою, ніж при приготуванні розчину для внесення під корінь.

Для обприскування краще використовувати дрібнодисперсний розпилювач. Листя обробляють з двох сторін. Не можна допускати попадання складу на квіти та бутони. Обприскування проводять у ранкові або вечірні години, коли відсутня ризик одержання рослиною сонячних опіків.

Чим удобрювати огірки у відкритому ґрунті для гарного врожаю

Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Чим ширший асортимент добрив, тим більше гарантій, що огірки отримають усі необхідні для свого розвитку речовини. Основну роль відіграють мінеральні та органічні підживлення. Частковою їх заміною та доповненням можуть послужити народні засоби.

Мінеральні склади

Мінеральні добрива діють швидко та ефективно, коштують не так дорого, легкі у використанні. Єдиним мінусом таких складів можна вважати їхнє штучне походження. Противники хімії уникають застосування цих засобів, щоб бути повністю впевненими у безпеці вирощеного врожаю. Проте мінеральні склади досі широко застосовуються. При правильному використанні вони не завдають шкоди овочевим культурам.

Читайте також:  Чому у розсади перцю скручуються листя: причини, що робити Фото

Цей список містить:

 1. Сечовина (карбамід). Найчастіше використовується для кореневого підживлення (50 г на 10 л води). Може вноситися у сухому вигляді (40 г/1 кв. м). Забезпечує огірки азотом.
 2. Аміачна селітра. Добриво підходить для весняного вживання. Дозування – 20 г на 10 л води. Гранули можна використовувати у сухому вигляді, розсипаючи їх під кущами.
 3. Азофоска. Комплексне добриво, що містить азот, калій та фосфор у рівних частинах. У важкий ґрунт підживлення вносять восени, а в легкий – навесні. Для кореневих підживлень готують розчин із 30 г добрива на 10 л води.
 4. Суперфосфат. Добриво – джерело фосфору рослин. Розчин суперфосфату готують із 40 г добрива на 10 л води. Огіркам елемент необхідний під час цвітіння та плодоношення.
 5. Подвійний суперфосфат. Підживлення зі збільшеним вмістом фосфору. Для подвійного суперфосфату дозування зменшують у 2 рази, використовуючи 20 г гранул на 10 л води.
 6. Сульфат калію. Це єдине калійне добриво, що підходить для огірків, тому що в інших складах міститься хлор, який негативно впливає на культуру. Підживлення дають огіркам під час плодоношення. Витрати добрив – 25 г на 10 л води.

Як правильно! Під молоді рослини живильні розчини вносять у кількості 05-07 л. Для підживлення дорослих кущів використовують по 1 л складу з добривом на кожен екземпляр.

Органічні добрива

Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Органіка так само потрібна огіркам, як і мінеральні добрива. Зазвичай різні види підживлення чергують між собою. Органічні добрива як позитивно впливають в розвитку огірків, а й поліпшують стан грунту. Позитивний ефект застосування органіки є пролонгованим, тобто зберігається тривалий час. Для підживлення на різних етапах застосовують:

 1. Перепрілий гній. У плані поживності велику цінність є кінське добриво. Склад коров’ячого гною бідніший. Цей вид органіки підвищує кислотність ґрунту, тому його застосовують разом із деревною золою. Гній перед використанням розводять водою у співвідношенні 1:10, дають наполягати 5-7 днів. Потім підживлення знову розбавляють водою пропорції 1:10 і використовують для поливу.
 2. Пташиний послід. У цьому вигляді органіки міститься азот, калій та фосфор. Добриво має підвищену концентрацію поживних речовин. Перед застосуванням 1 кг посліду розчиняють у 20 л води та залишають для зброджування на 6-7 днів. Перед поливом 1 частину концентрату розбавляють 20 частин води.
 3. Перегній. Добриво одержують із суміші гною та рослинних залишків. Попередньо органіка має перегнити протягом 2-3 років. До складу перегною входять фосфор, азот та калій. Готують підживлення за тією ж схемою, що й розчин гною.
 4. Компост. Традиційне органічне добриво, що складається з рослинних і харчових залишків, що перегнили, застосовується дачниками з давніх-давен. Добриво насичене азотом та фосфором. Компост можна наполягати на воді, отримуючи поживний розчин, або використовувати для мульчування грядок.
 5. Зелене добрива. Його готують із скошеної трави. Особливо цінною сировиною вважається кропива. Зелень попередньо подрібнюють і складають у діжку, заповнюючи половину обсягу. Простір, що залишився, заповнюють водою. Добриво повинне перебродити протягом 10-14 днів. Перед застосуванням склад проціджують і розбавляють водою пропорції 1:10.

До групи органічних добрив відносяться гумати. Їх готують на виробництві із гумінових кислот. Найчастіше для підживлення використовують гумат калію. Його застосування доречно на стадії цвітіння та в період наливу плодів. Гумат калію не є основним підживленням, а застосовується як доповнення, посилюючи поглинання рослинами поживних речовин.

На замітку! Інші популярні гумінові добрива – “Добра сила”, “Біогумус”, “Гумі-Омі”, “Гера”, “Гумі”.

Народні засоби

Підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання можна також і народними засобами. Найвідомішим народним добривом є, мабуть, деревна зола. Таке підживлення універсальне і може застосовуватися на всіх стадіях розвитку огірків. Золу підсипають у ґрунт, використовують у вигляді настою для поливу та обприскування. Зольний порошок містить цілий перелік важливих рослин макро- і мікроелементів. Крім золи для підживлення огірків використовують:

 1. Дріжджі. Для приготування краще брати нові пресовані дріжджі, вони діють більш активно. Пачку вагою 100 г потрібно розвести в 5 л теплої води, додавши 5 ст. л. цукру. Дріжджовий розчин наполягають 24 години, періодично помішуючи вміст ємності. Після цього можна використовувати засіб для поливу під корінь, розбавивши попередньо водою в пропорції 1:5. Під кожний кущ виливають по 1 л розчину. Через тиждень після підживлення дріжджами огіркам треба дати добрива з калієм. У процесі реакції дріжджові грибки розщеплюють цей елемент у ґрунті.
 2. Борна кислота. Всім відомо, що бор позитивно впливає на процес цвітіння та появи зав’язей у рослин. Огірки у цьому є винятком. Обробка борною кислотою збільшує кількість квіток і плодів, що зав’язалися. Бор добре впливає смак огірків. Для початку кристали розчиняють у невеликій кількості гарячої води, а потім змішують із загальним обсягом рідини. Пропорції – 0,5 год. л. на 10 літрів води. Проводиться підживлення тричі – на початку бутонізації під час активного цвітіння на етапі появи зав’язей.
 3. Цибулева лушпайка. Для підживлення знадобляться оболонки від цибулин жовтих сортів. Приготовлений настій позитивно впливає на зростання та плодоношення культури. Після такого підживлення огірки стають смачнішими. Заодно обробка допоможе відлякати шкідників і служитиме профілактикою появи грибкових хвороб. Спочатку потрібно приготувати концентрат, заповнивши цибулиння 3-літрову банку на половину об’єму і заливши окропом. Настій має готуватися 4 дні, в процесі його помішують. Перед застосуванням склад треба процідити та розбавити водою у пропорції 1:10.
Читайте також:  Гірчиця як сидерат: коли сіяти і коли закопувати Навесні Восени Під які овочі Відео

Народні засоби не мають такої сили, як хімічні препарати, проте цілком нешкідливі для навколишнього середовища, людини та самих рослин. Для отримання ефекту застосовувати такі склади необхідно багаторазово.

Чим підгодувати огірки у відкритому грунті для росту та рясного плодоношення

Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Підгодовувати огірки у відкритому ґрунті для зростання та плодоношення важливо у різний період вегетації. Дотримуючись плану підживлення протягом сезону городники можуть застосовувати комплексні та органічні добрива, а також народні засоби.

Підживлення огірків після висадки розсади у ґрунт

На цьому етапі культурі необхідне азотне добриво. Можна використовувати сечовину (1 ст. л. на 10 л води), амофос (5 г препарату розсипають і закладають у верхній шар ґрунту), аміачну селітру (20 г на 10 л води). Використовують також розчин коров’яку, перегною чи трав’яний настій. Підживлення проводять через 7 днів після висадки розсади, коли коріння приживеться.

Чим підгодувати огірки під час цвітіння

Двічі на етапі цвітіння проводять обприскування кущів огірків борною кислотою (0,5 ч. л. на 10 л води). Пізніше таке підживлення повторюють після формування зав’язей. У цей період важливим є і надходження фосфору, тому під кущі вносять розчин суперфосфату (40-50 г на 10 л води). На цьому етапі буде також доречне підживлення дріжджами (як додаткове) або настоєм лушпиння цибулі, трав’яним добривом.

Підживлення під час плодоношення

Добриво огірків у відкритому ґрунті під час плодоношення – дуже відповідальний етап. У цей період огірки продовжують рости, цвісти та одночасно дають урожай. Внесення добрив допоможе отримати рівні огірочки без кривизни та з гарним смаком. Найбільш необхідними елементами цьому етапі для огірків будуть азот і калій.

Саме час провести підживлення деревною золою (напівлітрова банка на 10 л води), розчином гною, сульфатом калію. Можна також використовувати калійну селітру (25-30 г на 10 л води) або сечовину (50 г на 10 л води). Добре себе зарекомендували комплексні препарати – «Джерельце», «Агрікола 5», «Інтермаг», лінійка від «Агромакс».

Читайте також:  Хвороби та шкідники помідорів і боротьба з ними фото Відео

Чим підгодувати огірки для продовження плодоношення

Підгодувати огірки у відкритому ґрунті під час плодоношення у серпні також важливий етап для отримання врожаю. У серпні огірки вже не так добре засвоюють корінням поживні речовини, тому що ночі стають холоднішими. У цей період актуальні позакореневі підживлення. Ближче до кінця літа культура потребує цілого комплексу макро- та мікроелементів. Кущі витрачають формування плодів чимало сил.

Можна використовувати зелене добриво із трав, настій коров’яку чи сечовини. Непогано було б також обприскати огірки біостимуляторами (Епіном, Цирконом). Щоб рослини отримали повний набір необхідних речовин, використовують комплексні добрива – «Джерельце», «Адріанович», «Агрікола» та інші спеціалізовані підживлення для гарбузових культур.

Як визначити, яких елементів огіркам не вистачає

Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Огірки мають короткий вегетаційний період, під час якого їм потрібне інтенсивне харчування. При нестачі того чи іншого елемента рослина відразу просигналізує появою неблагополучних симптомів. Саме зовнішній вигляд підкаже, якого мінералу не вистачає культури:

 1. Дефіцит азоту проявляється збліднення забарвлення листя. Нові листочки стають дрібними. Змінюється і форма плодів – на рослині виростають укорочені зеленці бочкоподібної форми. Треба внести азотні добрива у вигляді позакореневої та кореневої підживлення.
 2. При нестачі заліза виникає хлороз. Листові пластини жовтіють, але жилки листя залишаються зеленими. У цьому випадку терміново обприскують розчином хелату заліза.
 3. Нестача фосфору виявляє себе появою фіолетового відтінку на листі. Огірки потрібно підгодувати амофосом, суперфосфатом чи настоєм золи по листку.
 4. Нестача калію поводиться викривленою формою зеленців. Плоди набувають грушоподібної форми, звужуючись біля плодоніжки. Усунути проблему допоможе обприскування розчином сульфату калію або полив настоєм золи.

На замітку! Іноді рослини виглядають неважливо через сонячні опіки, напади шкідників або неправильне поливання. Перш ніж вносити добрива, потрібно проаналізувати ситуацію та знайти причину неблагополуччя.

Поради городників з вирощування огірків у відкритому ґрунті

Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Не тільки підживлення грають роль у благополучному розвитку культури. Щоб отримати хороший урожай, важливо правильно доглядати огірки. У цьому вам допоможуть поради досвідчених городників:

 1. Щоб період плодоношення огірків тривав якнайдовше, треба висаджувати сорти з різними термінами дозрівання. Швидкостиглі огірочки дозріють вже за 40 днів. Пізнім сортам для розвитку потрібно 2 місяці.
 2. Слід брати до уваги призначення плодів. Вирощуйте одночасно салатні та засолювальні сорти, щоб можна було насолодитися овочом у свіжому вигляді та використовувати для консервування.
 3. Під час похолодання над огірками споруджують тимчасове укриття з дуг та плівки, оскільки це теплолюбна культура. Інакше у рослин почнуть відмирати коріння, а зростання сповільниться.
 4. Холодного літа можна прикопати в центрі грядки гній, що напівперепрів, – це забезпечить додатковий підігрів для коренів.
 5. Огірки мають поверхневу кореневу систему, тому полив для них дуже важливий. Кущі поливають регулярно і рясно, промочуючи землю на глибину близько 30 см. При цьому слідкуйте, щоб вода не потрапляла на кореневу шийку, інакше може початися гниль.
 6. Вода для поливу має бути відстояною та теплою. Від холодної води огірки припиняють зростання, а плоди починають гірчити. Воду заздалегідь відстоюють у бочці, розміщеній на сонячному місці.

Підживлення огірків у відкритому ґрунті.

Без якісного догляду та повноцінного підживлення важко розраховувати на щедрий урожай огірків. Рослинам має вистачати вологи, харчування, сонця. Варто також проводити захисні заходи, щоб відлякати від посадок шкідників та не дати розвинутися грибковим хворобам. Грядку можна обсадити по периметру ароматними травами, чорнобривцями, календулою, часником. Від грибка рослини захистять обприскування настоєм молочної сироватки, лушпиння цибулі, бадилля томатів.

 

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya