Роза: форми, забарвлення і аромат

Роза – визнана красуня садів і оранжерей. Це багаторічна декоративна рослина зустрічається в формі чагарників. Вона відноситься до роду Шипшина сімейства Рожеві.

Іноді люди сумніваються, ніж є троянда – чагарником або трав'янистою рослиною. Можливо, такі сумніви виникають тому, що є однойменні рослини – ієрихонська троянда, штокрози, які відносяться до трав'янистим. Однак це різні сімейства рослин.

Зовні троянда являє собою чагарник, стебла якого покриті шипами, а квіти мають різноманітну форму з великою кількістю пелюсток. Квіти троянд виділяють приємний аромат.

Існує безліч видів троянд, кожен з яких має свої численні сорти. Де тільки не росте троянда в наші дні-цей квітка завдяки селекції зростає і на півдні, і в північних широтах.

Чи знаєте ви? Є сорти, які більше за інших стійкі до зимових морозів. До них відносяться шипшини (зморшкувата троянда, троянда собача, сиза, бедренцоволністая, колючі і так далі), канадські троянди (Морден Блаш, Джон Кебот, Чамплейн, Аделаїда Худлесс, Герні Келсі, Олександр Маккензі, Хоуп фо Хьюманіті).

форми троянд

Роза: форми, забарвлення і аромат Троянди розводять в садах, оранжереях і квітниках, прикрашають ними бордюри, партери і рабатки. Вони гарні в одиночних посадках і групових композиціях. Крім цього, троянди вирощують на зрізання, адже букети з них дуже популярні. Також вирощують троянди в домашніх умовах.

Залежно від виду, є деякі відмінності того, як троянда росте. Розрізняють такі форми троянд:

 • стелеться (до 30 см);
 • Троянди (до 40 см);
 • кущова (більше 60 см);
 • штамбові троянди (до 100 см);
 • плакуча штамбові троянда (до 150 см);
 • колоновидна троянда (2, 5 м);
 • плетистая троянда (більше 3 м).

Потрібно більш докладний опис троянди кожного виду, адже всі вони мають свої особливості і відмінності. Для певних цілей вирощування підбирається свій вигляд.

Стелеться або грунтопокривна троянда. З назви можна здогадатися, що цей вид зростає більше в ширину, ніж у висоту. Грунтопокривні троянди бувають різних сортів, деякі з них невисокі і мають сланкі пагони. Є чагарники з спадаючими пагонами, а є зростаючі прямо і сильно розгалужені.

Роза: форми, забарвлення і аромат Є безліч варіантів оформлення саду за допомогою даного виду троянд. Вони невибагливі, зимостійкі і можуть цвісти до самих заморозків. У догляді сланкі троянди не потребують регулярної обрізки пагонів. У них видаляють зламані, слабкі і підмерзлі пагони, тобто виконується тільки санітарна обрізка.

До стелеться трояндам відносять такі сорти: Кубана, Кристал Фейрі, Дебора, Сієста, Зомервінд, Ле Карт Сезон, Хеллоу, Лариса, Діамант, Ферді, Кнірпс, Скарлет, Балерина і інші. Вони гарні для килимових розаріїв, послужать чудовою прикрасою парадної зони квітників, бордюрів.

Троянди. Дана форма троянд потрапила до Європи з Китаю, сталося це в 1810 році. Рослини даного виду досягають висоти в 20-40 см. Опис рослини Троянди: невисокі кущики дуже красивого складання з дрібними квітками 1, 5-2 см в діаметрі. Квіти з'являються поодиноко в суцвіттях, часто запашні, бувають різних забарвлень. Цвітуть мініатюрні троянди рясно і практично безперервно.

Сорти мініатюрних троянд включають прості немахрові, махрові квітки, є квітки з повільно розпускаються келихоподібними бутонами. Їх розводять як кімнатні троянди, висаджують в клумби, на бордюрні квітники, в контейнери. У відкритий грунт їх теж можна висаджувати, але на сонячне місце з хорошим дренажем.

Сорти мініатюрних троянд: Хайді Клум Розі, Шуга Бебі, Піч Клементина, Апрікот Клементина і інші. Перераховані сорти стійкі до хвороб і різноманітні за забарвленням.

Роза: форми, забарвлення і аромат Кущова троянда. До кущових відносяться чайно-гібридні троянди, нуазетовие. Кущові троянди найчастіше використовуються в групових посадках на тлі зелених газонів. Вони ж найбільш популярні для букетів, та й взагалі це найпопулярніші троянди в світі.

Чайно-гібридні троянди володіють такою гідністю, як велика квітка гарної форми на довгому квітконосі. Квітка має ефектну бокаловидную форму, оксамитові або атласні пелюстки, багату палітру кольорів і ароматів.

Читайте також:  Аліссум вирощування з коли садити насіння на розсаду Фото, відео

Ця форма роз починає цвісти з червня і цвіте до осінніх заморозків. Квітки зазвичай поодинокі на квітконосах, але можуть бути в невеликих суцвіттях на кінці прямостоящих пагонів. Пагони в висоту досягають 60-100 см. Це теплолюбна група троянд, тому на зиму їх обов'язково потрібно вкривати.

Популярні сорти кущовий троянди: Глорія Дей, Блек Баккара, Майнзер Фастнахт, Дабл Делайт, Голден Медальйон, Клеопатра, Шопен і інші.

Штамбові троянди. Ця форма троянд гідна захоплення. Штамбова троянда має таку будову, що рослини цього типу найефектніше виглядають в одиночній посадці посередині галявини або на парадній частині саду.

Штамбові троянди бувають від 40 см до 100 см у висоту. Форма крони – округла. На невеликі штамби прищеплюють мініатюрні троянди і компактні почвопокривні троянди .. На штамби заввишки 80-100 см прищеплюють чайно-гібридні троянди і флорибунда (виведені на початку 20 століття, проміжна група між чайно-гібридними і поліантовими трояндами).

Роза: форми, забарвлення і аромат Плакуча штамбові троянда. Ця форма троянд у висоту досягає до 150 см. Їх створюють шляхом щеплення на сильнорослий підщепа сизої або зморшкуватою троянди грунтопокривних і плетистих троянд. В результаті з дерева опускаються каскади, інколи до самої землі. Для щеплення важливо вибирати зимостійкі сорти, які добре ростуть в певній кліматичній зоні і які безперервно цвітуть.

Колоновидна троянда. Досягає в зростанні до 2, 5 м. Це маловідомий вид троянд. Являє собою ствол по типу штамбового дерева, але щеплення робиться не тільки в кроні, тобто в верхівці штамба, а вздовж усього штамба в шаховому порядку. Сорти можуть бути щеплені різних типів. Ця складна культура під час цвітіння вражає своїм незвичайним виглядом, адже щеплені троянди квітнуть різноманітно – по вигляду і кольору. Важливо підібрати правильний штамб – рівний і правильної товщини.

Плетиста троянда. Особливості будови троянди плетистой наступні: дана форма роз поділяється на рослини висотою 1, 5-3 м, які мають потребу в опорі і мають жорсткі прямостоящие стебла – Клаймер, і на троянди з тонкими довгими і гнучкими пагонами, що досягають у висоту 5 м, – рамблери .

Клаймер мають великі квітки з різним ступенем махровості. Вони формуються на коротких квітконосах, що відростають від скелетних гілок. Цвітіння буває одноразове і повторноцветущее. Багато ароматних сортів.

Роза: форми, забарвлення і аромат Рамблери характеризуються тим, що квіти з'являються на пагонах минулих років – одноразово і рясно. Квітки дрібні, різного ступеня махровості і збираються в пишні суцвіття. Вони більш стійкі до грибних хвороб, ніж Клаймер.

Популярні сорти плетистих троянд: Нью Доун, Фламментанц, Марітім, Жасміна, Амаретто, Амадеус, Розана, Саліта, Шнеевальцер і інші.

Важливо! Садові троянди, що розмножуються насіннєвим способом, залишають поза передачею всі свої якості у спадок. Для їх збереження рослина потрібно розмножувати вегетативним способом – живцюванням або окуліруванням.

Якого кольору бувають троянди, варіанти забарвлення

Квітка троянда має загальний опис зовнішніх ознак, однак, як уже говорилося вище, є безліч видів і сортів, що відрізняються зовні один від одного. Що стосується варіантів забарвлення, то їх дуже багато, і деякі вражають своєю дивиною. Чудеса селекції представили світу найрізноманітніші кольори троянд – однотонні та різнокольорові.

Найбільш звичайними сьогодні вважаються одноколірні троянди таких кольорів, як червоний, рожевий, білий, жовтий, кремовий, оранжевий. Але сьогодні можна зустріти троянди і зеленого, синього, чорного кольору. Звичайно, в природі не існує абсолютно чорних троянд. У рослини немає гена, щоб можна було вивести такий колір. Можна вивести дуже темно-бордову троянду. Абсолютно чорні троянди створюють шляхом фарбування бутона – в вазу з водою додають чорнило, куди і занурюють квітка.

Роза: форми, забарвлення і аромат Сині троянди отримали шляхом з'єднання генів троянди і генів братків. У самій троянди ген, що дає синій або блакитний колір, відсутній. Вучёних пішло 14 років кропіткої роботи на створення троянди блакитного кольору.

Читайте також:  Чим підживити розсаду петунії для зростання, після пікіровки Фото Відео

Що стосується неоднотонних троянд, тобто двоколірні, багатобарвні, смугасті, змішані, писані й навіть сорти-хамелеони. Сорти-хамелеони характеризуються тим, що з часом відтінок квітки змінюється. У суцвітті одночасно можуть перебувати квітки різного забарвлення. Прикладом служить сорт Маскарад.

Двоколірних троянд безліч. При цьому кольори можуть плавно перетікати з одного в інший, іноді різниця кольорів бутона дуже різка. Зустрічаються троянди, у яких розмежування квітів проходить посередині квітки. Є квіти, які мають верхня і нижня сторони пелюстки мають різний колір (сорт Пікаділлі). У деяких сортів основна частина пелюсток квітки забарвлена ​​в один колір, а по краях – в інший. Або основна частина одне кольору, а від підстави видно інший колір.

Зустрічаються троянди з чіткими каемочками по краях пелюсток. Для створення таких сортів в ДНК рослини додають ген гвоздики або тюльпана. Після такої модифікації на пелюстках з'являються точки, лінії та інші атрибути змішуються квіток. Приклад сорти смугастої троянди – Роза Мунді.

Писаними називають троянди, у яких пелюстки сріблястого кольору мають червоні плями, перистий малюнок або білий вічко в основі. Сорт розписного троянди – Регенсберг.

Чи знаєте ви? Культурні троянди походять від дикорослих родичів. Найпоширеніший вид дикої троянди – всім відомий шипшина. Шипшина сам родом з Північної Європи. З Близького Сходу була завезена галльське троянда. Ці види троянд вважаються прабатьками, старовинними сортами троянд.

Різноманітність форм пелюсток

Форми пелюсток троянд бувають такі: Роза: форми, забарвлення і аромат

 • плоскі;
 • відігнуті;
 • хвилясті;
 • зубчасті.

Багато сортів троянди володіють плоскими пелюстками (наприклад, сорт Невада). Деякі чайно-гібридні троянди і троянди флорибунда мають відігнуті пелюстки (сорт Алекс Ред). Зубчасті по краю пелюстки зустрічаються у троянд, схожих зовні на квітки гвоздики (сорт Еф Джей Гротендорст). Приклад сорти троянд з хвилястими пелюстками – Джаст Джої.

Форми квіток троянд

Деякі троянди суцвіттям схожі на гвоздики, півонії, камелії та інші квіти. Форма квіток троянди також відрізняється різноманітністю. Бутони троянд бувають:

 • з конусним центром (келихоподібних);
 • з рихлим центром;
 • розвалюються;
 • кулясті;
 • чашовидні;
 • чашовидні з квадрировать центром;
 • плоскі;
 • густомахрові розетковідние;
 • помпонні.

Роза: форми, забарвлення і аромат Троянди з конусним центром вважаються класичною формою квіток троянд. Вона властива чайно-гібридним сортам троянди. Характеризується довгими внутрішніми пелюстками, які згортаються в конус.

Форма квіток з рихлим центром – внутрішні пелюстки сходяться в повному щільно. Вони утворюють серединку з невизначеною формою.

Розвалюється форма квітки – це правильна форма. В кінці цвітіння пелюстки широко розкриті так, що видно тичинки.

Куляста форма квіток виглядає наступним чином: багато увігнутих пелюсток утворюють кулю, який прикриває центр квітки.

Чашоподібна форма квіток троянд – безліч пелюсток утворюють чашу, при цьому не прикривають серединку квітки.

Чашовидні з квадрировать центром троянди мають внутрішні пелюстки, які не утворюють конус, а замість цього формують чотири окремих сектора.

Плоска форма квіток троянд – численні пелюстки плоского, злегка увігнутого до середини квітки.

Густомахрова розетковідная форма квіток виглядає як плоский, трохи увігнутий в середину квітка. Він має дуже багато пелюсток, які розташовуються правильними рядами. Пелюстки в такій формі короткі.

Помпонная форма квіток – це округлий квітка троянди з безліччю коротких розташованих правильними рядами пелюстками.

Важливо! За махровості квітки троянд бувають прості (5 пелюсток), напівмахрові (10-20 пелюсток, які розташовуються в 2-4 ряди по 5 штук в кожному), махрові (20-50 пелюсток, розташованих в 5-8 рядів), густомахрові (50 і більше пелюсток розташовуються в 8 і більше рядів).

Які бувають листя квітів

Роза: форми, забарвлення і аромат Листя троянд складні непарноперисті. Вони складаються з прилистки, черешка і трьох та більше листочків. Багато хто вважає, що культурні сорти троянд обов'язково мають 5 листочків, але це помилка. Наявність п'яти листочків є відмінною рисою чайно-гібридних троянд, а й для них це не суворе правило.

Читайте також:  Зимова обрізка на півночі і півдні — як не втратити дерево?

Поверхня може бути гладкою сильно блискучою, гладкою блискучою, матовою (шкірястою), зморшкуватою. За кольором листя троянд можуть бути зеленими, темно-зеленими, світло-зеленими, бронзовими. Розмір листочків у дикорослих троянд менше, ніж у культурних рослин. Всі характеристики листя залежать від сорту троянди.

Важливо! Стебла троянд покриті шипами, які бувають різної величини і форми. Це природний захист рослини, про яку можна сильно поранитися.

Пахнуть не тільки квіти: класифікація троянд по ароматності

Троянди – це квіти з ароматними бутонами. Різноманітність троянд стосується і її ароматів – не існує єдиного поняття «аромат троянди». Кожен вид і сорт має свої особливості аромату. Він може відрізнятися інтенсивністю, характером запаху, особливими нотками.

Найсильніша запах троянди можна відчути при розпусканні бутона. З в'яненням бутона аромат слабшає. Біологічно це можна пояснити тим, що аромат квітки дан для залучення комах. Пелюстки троянди виділяють ефірну олію, тому вони пахнуть сильніше за все.

Рози пахнуть по-різному. Є приємні аромати, а є відразливі. Наприклад, Роза Фоетіда пахне різко, як скипидар. Є класичний «рожевий» аромат, а бувають аромати троянд фруктові, медові, ягідні, винні, пряні. Є троянди, які пахнуть як конвалії, гриби (сорт Мауріс Утрилло), мох.

Роза: форми, забарвлення і аромат Рожевий аромат асоціюється з запахом трояндової олії, виробленого із сорту троянди Казанлік. Дуже ароматні пелюстки троянд галльських, Альба, дамаських, центіфольних. Класичний рожевий аромат часто доповнюється іншими нотками – чорниці, малини, ванілі, гвоздикових паличок.

Фруктові аромати троянд притаманні багатьом трояндам. Класичний рожевий аромат доповнюється нотками малини, нектарина, апельсина, лимона, дині, банана – різноманітність неймовірна. Деякі бурбонские троянди пахнуть яблуками, а Роза Іглантерія відрізняється тим, що у неї пахнуть яблуками молоді листочки.

Популярний чайний аромат троянди. Його можна описати як суміш запахів мускатного вина, настурції та фруктів. Троянди, що мають чайний аромат: Мулинекс, Пегасус, Джейн Остін, Глорія де Діжон і інші.

Ще один аромат, характерний для деяких видів троянд, – мускусний. Солодкий пряний запах з фруктовими та медовими нотами виділяється не пелюстками троянди, а її тичинками. Мускусні аромати чутні, тільки якщо нахилитися до квітки. Сорти мускусних троянд: Феліція, Баф Б'юті, Корнелія, дафнії та інші.

Є троянди, що пахнуть прянощами і ароматними травами. Мадам Фігаро має аромат з анісовими нотками, Агнесс Шіллігер пахне як глінтвейн – мускатним горіхом, імбиром, ягодами і корицею. Перцевими нотками наділена троянда Вірідіфлора і Рейн де Вайолетс.

Роза: форми, забарвлення і аромат Трояндами і гвоздиками пахнуть Ханса, Крайслер Імперіал, Херітедж, Крімзон Глорії, Руж Меділанд.

Ванільним ароматом володіють сорти Жардінс де Багатель, Розоман Жанон і інші.

Аромат мірри властивий сортам селекції Остіна. Це пряний солодкий аромат, що чимось нагадує запах анісу.

Квіткові аромати також притаманні трояндам. Троянди можуть пахнути як жасмин, конвалії, лілії, фрезії, бузок. Іноді зустрічається трохи пудровий аромат фіалок.

Бальзамічний аромат – злегка хвойний, смолистий. Він притаманний моховим трояндам. У них чашолистки і квітконіжка покриті волосками, які схожі на мох. Саме ці волоски і виділяють запах. Для того, щоб відчути запах, треба потерти ворсинки пальцями. Приклад сорти моховий троянди – Вільям Лобб.

Був період, коли селекціонери не морочилися над запахом виведених сортів, тому багато хто з них не мають запаху. Але запах троянд важливий, запашні види дуже популярні, і навіть з'явилася посаду експерта з ароматів в провідних розоведческіх розплідниках. Від розмаїття троянд йде обертом голова.

Роза: форми, забарвлення і аромат Величезна безліч видів і сортів, вони сильно відрізняються один від одного по загальній формі, формі квіток, листя, ароматом. Але всіх їх об'єднує декоративність і популярність для прикраси садових ділянок і клумб. При виборі троянд для вирощування потрібно спиратися на умови, які потрібні рослині і які може забезпечити садівник, а також складність вирощування – не всі сорти троянди під силу виростити новачкові.

DvaGusya