Догляд за огірками в теплиці від посадки до врожаю Фото Відео

Кожен дачник хотів би отримати урожай огірків якомога раніше. В умовах помірного клімату це можливо тільки з допомогою вирощування в теплиці. Але це зовсім не означає, що одного тепличного клімату достатньо для отримання якісного врожаю. Щоб огірочки порадували своїм виглядом і смаком, потрібно обов’язково дотримуватися їх агротехніку. Зупинимося докладніше на особливостях догляду за культурою.

Підготовка грунту до посадки огірків в теплиці

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоДля повноцінного розвитку огіркам необхідна пухка родючий грунт з показником кислотності близьким до 7 pH. Як занадто кисла, так і лужна грунт негативно впливають на ріст культури. Найчастіше городникам доводиться мати справу з кислим грунтом. У цьому випадку знизити показник кислотності можна внесенням товченої крейди, вапна, доломітового борошна.

Склад грунтової суміші може бути таким:

 • 2 частини торфу;
 • 1 частина перегною;
 • 1 частина садової землі.

Підготовкою землі під огірки в теплиці потрібно зайнятися з осені. Ділянка звільняється від рослинного сміття і перекопується. Навесні за місяць до посадки землю перекопують повторно, одночасно вносячи 1л гнойового розчину і 25-30 г комплексного мінерального добрива на квадратний метр площі. Верхній шар грунту слід знезаразити, протоку слабким розчином марганцівки. Це старий перевірений засіб рятує землю від вірусів, бактерій, грибних спор.

Схема посадки

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоПри занадто тісною посадці в теплиці дорослі рослини надалі будуть заважати один одному, що призведе до нестачі освітленості і підвищеного ризику грибних захворювань. Щоб цього уникнути, висаджувати огірки необхідно за певною схемою.

Розміщувати рослини можна в 1 або в 2 ряди.

 • При дворядної посадки розсаду висаджують у шаховому порядку. Відстань в одному ряду між огірками залежить від обраного сорту і може становити від 45 до 60 див.
 • При однорядном розміщенні відстань між рядами повинна бути 80 см, а при двухрядном – 1 м між двома парами рядів (всередині пари ряди роблять з інтервалом 55 см).

Сумісність з іншими культурами

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоГоловний принцип сумісності овочів при тепличному вирощуванні – однаковий догляд за рослинами і умови, які підходять для всіх культур, посаджених в парнику.

Оскільки в теплиці зазвичай висаджують індетермінантні (високорослі) сорти огірків, їх підв’язують до шпалери. У результаті залишається достатньо місця, яке можна використовувати для висадження інших овочів. Це можуть бути:

 • бобові культури;
 • рання буряк;
 • цибулю і часник;
 • листова ріпа;
 • кукурудза;
 • баклажани;
 • перці;
 • шпинат;
 • селера;
 • кріп;
 • редис.

Бобові культури сприяють насиченню землі азотом, поліпшують її структуру. Ранню буряк і редис збирають ще до того, як починається активний ріст огірків. Запах кропу приваблює у теплицю сонечок – природних ворогів попелиці та інших шкідників. Шкідливих комах відлякують також цибулю і часник.

А ось пряні рослини і запашні трави (м’яту, мелісу, лаванду, материнку, базилік, ісопу) поруч з огірками краще не садити, інакше зеленці придбають неприємний присмак.

Помідори також не дуже підходять в якості сусідів, з-за того, що їм потрібно набагато менше вологи. У разі необхідності посадити в одну теплицю огірки і томати, необхідно зонувати внутрішній простір, зробивши перегородку, або хоча б відгородити культури один від одного поліетиленовою плівкою.

Особливості догляду за огірками в теплиці

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоСистема догляду за огірками в теплиці включає в себе цілий список необхідних заходів. Це і зволоження грунту, і підгодівлі, і формування кущів. Потрібно також завчасно подбати про захист рослин від шкідників і хвороб.

Читайте також:  Фацелія як сидерат: коли сіяти і коли закопувати Під які овочі Фото Відео

Режим поливів

Огірки відносяться до вологолюбні культурам. Волога їм потрібна не тільки в грунті, а й у повітрі. Щоб підвищити її зміст, зрошують листя рослин і грунт навколо них. У спеку воду ллють також на доріжки і в міжряддя. Поливати рослини потрібно з певною періодичністю:

 • Після того, як розсада вкорениться в грунті, проводять помірний полив. Такий режим сприяє формуванню великого кількість бутонів і зниження наростання листя.
 • Досить помірно поливають огірки і під час цвітіння, в цьому випадку на рослинах буде формуватися менше пустоцветов. У теплу погоду достатньо поливати кущі через день. Сигналом для позачергового поливу є підсихання листків.
 • Відразу після цвітіння полив збільшують, щоб на огірках формувалася міцна зав’язь, не схильна до осипання.
 • Слідом за цим етапом огірки знову поливають помірно.

Норма витрати води залежить від віку рослин. Для молодих кущів досить 4-4,5 л води на 1 кв. метр посадок, для дорослих рослин в спеку витрата збільшується до 10 л на 1 кв. метр. Обсяг вноситься води залежить не тільки від віку, але і від сорту огірків, а також від того, наскільки стоїть спекотна погода.

Поливати водою під корінь не потрібно, інакше буде відбуватися розмивання грунту і застій вологи в прикореневій зоні. Краще зробити навколо кожного куща неглибокі канавки і вносити туди воду. Для поливу годиться тільки відстояна тепла вода. Можна заздалегідь заповнити нею бочки всередині теплиці, тоді заодно збільшиться і вологість повітря.

Проводять полив в ранкові і вечірні години. Вранці потрібно встигнути з процедурою до 10, або полити рослини близько 19 години вечора. Поливати огірки вручну досить трудомістко, шлангом всередині теплиці діяти незручно, по можливості краще встановити крапельну систему поливу. При такому способі не розмивається ґрунт біля коріння, економиться вода, волога рівномірно розподіляється по всіх посадок.

Внесення добрив

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоДля тепличних огірків фахівці пропонують шестиразове внесення добрив протягом літа. Так як грунт вже був зручний перед посадкою, першу підгодівлю проводять на стадії бутонізації.

Для того щоб рослини отримали повний набір поживних речовин, краще використовувати комплексне добриво для овочів, наприклад, «Агриколу». На відро води витрачається 2 ст. ложки порошку. Розчин ретельно перемішують і вливають по 0.5 л під кожну рослину.

У фазі цвітіння кущі підгодовують сумішшю з 1 ч. ложки сечовини, 1 ч. ложки сульфату калію і 2 ст. ложок добрива «Ефектон-Про» на 10 літрів води.

Третій раз добриво вносять на етапі активного плодоношення, використовуючи спеціальний препарат «Агрікола для огірків». На 10 літрів води додають 2 ст. ложки підживлення. Норма внесення – 5 л поживного розчину на 1 кв. метр.

Наступні три підживлення проводять з інтервалом 8 днів. Можна використовувати препарати «Росса», «Агрікола-5», поєднуючи або чергуючи обидва добрива. Можна складати підживлення самим, частково замінюючи препарати коров’яком або курячим послідом. В цьому випадку вийде органомінеральне добриво. Наприклад, змішують органіку з суперфосфатом, сульфатом калію і сечовиною.

Прищипування

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоПроцедура прищипування по-іншому називається «осліпленням» огірків. Цей прийом безпосередньо впливає на показник врожайності. В результаті прищіпки ліани активізується ріст бічних пагонів, на яких формується більша частина жіночих квіток, з яких утворяться плоди. Не потребують цій процедурі партенокарпічні, одностеблові сорти і гібриди з обмеженим зростанням бічних пагонів.

Для всіх інших видів прищипування потрібно проводити обов’язково, інакше замість урожаю ви отримаєте лише значну кількість вегетативної маси з кількома огірочками. Для правильного формування куща при засліпленні прищипують пагони, що з’являються в пазухах перших чотирьох листків. Проводиться ця процедура до початку цвітіння.

Головний пагін прищипують над другим цим листком. У цьому місці почнеться ріст бічних пагонів першого порядку. За рахунок їх засліплення відбувається активний ріст пагонів другого порядку, які прищипують над першою з’явилася зав’яззю. При відсутності зав’язі, зрізається весь пагін.

Формування та пасинкування

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоВажливим прийомом формування огіркового куща є пасинкування. Справа в тому, що основна маса огірків утворюється на основний лозі. Пасинки тільки відбирають харчування у головного стебла, а урожай дають значно менший.

Читайте також:  Коли і як прибирати часник посаджений під зиму Терміни убоки Способи зберігання Відео

Проріджування бічних пагонів дозволяє економити ресурси рослини для гарного росту і формування плодів. Пасинкують пагони, які досягли довжини 6 см і більше, дрібні паростки чіпати не потрібно.

 • У гібридів з букетним плодоношенням видаляють бічні пагони до самого верху ліани, залишаючи 2-3 бічних стебла біля шпалери. Зібравши основний врожай з головною батоги, пізніше можна буде збирати огірки з відгалужень. Кожен залишений бічний пагін у цьому випадку прищипують над другим листом.
 • У сортів з довгими бічними пагонами на початку росту видаляють утворюються пагони і зав’язі в 5-6 пазухах нижніх – це сприяє гарному росту коренів. З’являються вище батоги розводять в сторони, слідкуючи, щоб верхні пагони не затінювали нижні.

Верхівку основного стебла, доросшую до верху теплиці, кілька разів обертають навколо шпалери і пускають рости вниз. Стебло прищипують після появи 3-4 листків. Відрослі бічні пагони прищипують на висоті 1 м над рівнем грунту. Другий спосіб передбачає прищипування основний батоги при переростанні шпалери, а вниз у цьому випадку пускають утворюються бічні пагони.

Що робити з вусами

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоВуса, що утворюються на огірках, прийнято обрізати, незалежно від способу вирощування культури. Це необхідно зробити з наступних причин:

 • зростання вусів призводить до скручування листя, що підвищує ризик розвитку хвороб;
 • відбувається відтік живлення від зав’язі, що погіршує врожайність;
 • вуса заплутують батоги і ускладнюють збирання врожаю;
 • за огірками складніше доглядати;
 • з’явилися вуса замість опор чіпляються за сусідні рослини.

У теплиці вуса видаляють відразу після появи, не даючи їм відростати. Роблячи це регулярно, ви будете сприяти підвищенню врожайності культури. Видалення вусів виробляють не руками, а гострим секатором або ножицями. Потрібно акуратно зрізати відросток на висоті 4-5 див. Ранки присипають деревним попелом або припікають марганцівкою.

Якщо вус встиг обплести опору або рослина, необов’язково витрачати час, розплутуючи його. Залиште зрізаний відросток на місці, він дуже швидко засохне і впаде сам.

Як правильно підв’язувати огірки в теплиці

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоПідв’язка рослинам необхідна, так як вона дозволяє компактно вирощувати огірки і полегшує догляд за ними. Цей прийом також попереджає гниття і псування плодів. Підв’язувати огірки можна:

 • до індивідуальних опор з дерева або металу;
 • до шпалери, розташованої вгорі;
 • до сітки з пластику;
 • до кілочків.

Додатково вам знадобиться: мотузка, дріт, гачки, клапті тканини, цвяхи, молоток. Підв’язування починають, коли висота кущів буде дорівнює 32-35 див. Затягувати з процедурою не варто, так як в подальшому стебла стають більш жорсткими й крихкими.

Опори встановлюють у теплиці ще до того, як буде висаджена розсада. Спосіб підв’язки залежить від обраної опори і вирощуваного сорту. Підв’язувати огірки можна вертикально, горизонтально, використовуючи сітку, дуги або шпагати. У теплиці найчастіше застосовують вертикальне підв’язування до каркасної конструкції двометрової висоти.

Відрізки шпагату підв’язують до верхньої і нижньої планки конструкції біля кожного куща. Таким чином, рослини будуть мати індивідуальну опору. Менш трудомісткий метод передбачає використання кілочків. Фіксувати пагони потрібно клаптями з м’якої тканини, яка не буде врізатися в стебла. На сітці батоги зручно фіксувати гачками. Підв’язування проводять одночасно з формуванням і прищипыванием куща.

Профілактика хвороб і шкідників

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоДжерел хвороб огірків кілька. Це можуть бути необроблені насіння, заражений грунт, збудники, перезимували на стінах теплиці, шкідливі комахи, які розносять на собі спори грибів, віруси і бактерії.

Заходи профілактики повинні бути направлені на підтримання необхідного санітарного стану будівлі. Навесні і восени теплицю миють і обробляють дезінфікуючими розчинами. Насіння перед посівом на розсаду вимочують у розчині марганцівки або фунгіциду. Верхній шар грунту в теплиці щорічно заміняють свіжим. Незадовго до посадки огірків землю слід пролити окропом.

Читайте також:  Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Не можна допускати масового зараження комахами. Для того щоб їх відлякати, огірки кілька разів за сезон обприскують настоєм часнику або тютюну, відваром цибульного лушпиння, розчином господарського мила. У разі атаки шкідників краще використовувати біологічні препарати, які швидко розкладаються і не накопичуються в плодах.

Можливі проблеми та їх вирішення

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоТі, хто недавно зайнявся городництвом, іноді стикаються з різного роду проблемами у вирощуванні огірків. Розглянемо причини виникнення та методи усунення найбільш часто зустрічаються неприємностей.

Немає зав’язі на огірках

Відсутність зав’язі може бути пов’язано з порушенням режиму поливу, зволоженням грунту холодною водою, занадто високою температурою в теплиці, надмірною вологістю повітря, недостатньою кількістю добрив, загущеною посадкою.

Щоб не залишитися без врожаю необхідно терміново усунути провокуючі фактори:

 • При пересушування грунту полийте огірки, якщо земля перезволожена, тимчасово припиніть полив і влаштуйте провітрювання теплиці.
 • Поливайте рослини тільки відстояною теплою водою.
 • Якщо температура всередині будови перевищила 30-градусну позначку, трохи знизити її допоможе обливання стін холодною водою, нанесення зсередини на конструкцію крейдяного розчину, зменшує кількість сонячних променів, проникаючих у теплицю.
 • Підгодуйте рослини, якщо вони виглядають чахлими або мають ознаки дефіциту мікроелементів.
 • При загущеною посадці обірвіть частину листя для поліпшення освітленості або пересадіть деякі кущі в інше місце.

Сприяти утворенню зав’язі можна, обприскати кущі розчином борної кислоти (1 г порошку на літр води). Допоможуть і промислові стимулятори біологічних процесів. «Епін» знизить стрес, а «Бутон» або «Зав’язь» сприятимуть зав’язуванню плодів і збільшення врожаю.

Чому гірчать огірки в теплиці

Уход за огурцами в теплице от посадки до урожая Фото ВидеоГіркота плодів викликає накопичується в них особлива речовина –кукурбитацин. Будь-яке відхилення в агротехніці може стати причиною цього явища. Появі гіркоти сприяє:

 • надлишок сонячного світла;
 • надмірно сухе повітря;
 • різка зміна температур;
 • недолік калію;
 • недостатній або надмірний полив.

Якщо доглядати за огірками правильно, цієї проблеми вдасться уникнути. У тому випадку, коли ви не можете відвідувати дачу регулярно і доглядати за посадками, як їм потрібно, садіть голландські гібриди, їх плоди генетично позбавлені гіркоти.

Щоб видалити гіркий присмак, огірки замочують у холодній воді на 12 годин. У процесі замочування краще кілька разів змінити воду.

Огірки всередині порожні

Пустоти всередині огірків можуть стати неприємним сюрпризом для дачника. Виявити їх можна не тільки при розломі плоду, але і за деякими зовнішніми ознаками. Поверхня пустотілих огірочків зморщена і злегка увігнута всередину. Якщо такі зеленці зважити, їх маса буде менше очікуваної.

Причина цієї неприємності може критися в наступних факторах:

 • дисбаланс поживних речовин;
 • вірусні хвороби;
 • рідкісний або недостатній полив;
 • недостатня освітленість;
 • коливання добової температури;
 • несвоєчасний збір врожаю.

Після того, як плоди вже сформувалися, усунути пустотілості не вийде. Необхідно з самого початку повноцінно обробляти і удобрювати грунт, обробити насіння перед посівом, вчасно зрошувати рослини, прорідити кущі при нестачі світла, своєчасно збирати дозрілі плоди.

Догляд за огірками після посадки, особистий спосіб вирощування огірків — відео

Правильний догляд за огірками в теплиці — секрет відмінного врожаю: відео

Не можна пускати вирощування огірків на самоплив, сподіваючись, що тепличний клімат все зробить за вас і залишиться тільки зібрати рясний і якісний урожай. Щоб огірочки вийшли рівними, солодкими, хрусткими, потрібно проявити до них увагу і турботу. Природа здатна щедро обдарувати нас своїми дарами лише в нагороду за старанну працю.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya